Temat: Moja wymarzona droga do przedszkola i z przedszkola do domu lub. 1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)



Podobne dokumenty
1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

Temat: Czytanie poezji na lekcjach języka polskiego w klasach młodszych Czesław Miłosz Droga

Mieszek włosowy (torebka włosowa) zagłębienie w skórze, z którego wyrasta włos. 2

SPRAWDZIAN WIELOPRZEDMIOTOWY

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Kosz Pani Jesieni. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Połoenie szkoły 1 :

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ

Scenariusz zajęć nr 3

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Kto puka do naszych drzwi?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZESZYT PRAC DOMOWYCH klasa część 1

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I. Temat: Wyjaśnienie tytułu wiersza Jana Brzechwy Kaczka dziwaczka.

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

SPRAWDZIAN OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 CZĘŚĆ 1. JĘZYK POLSKI I MATEMATYKA

CZESŁAW MIŁOSZ

Scenariusz zajęć nr 5

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Dzień Dziecka. Temat ośrodka dziennego: Dzieci świata.

Scenariusz zajęć Mamy mocne strony razem możemy więcej!

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

SPRAWDZIAN OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 CZĘŚĆ 1. JĘZYK POLSKI I MATEMATYKA

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ INTEGRACYJNYCH BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH W RAMACH IV OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć nr 50 Temat: Kropka czy przecinek? wstawiamy odpowiedni znak.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 5

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Sprawdzian od roku szkolnego 2014 / 2015

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

4. Rozpoznawanie zasobów społeczności lokalnej w materiałach prasowych.

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Mieszek włosowy (torebka włosowa) - zagłębienie w skórze, z którego wyrasta włos.

Sprawozdanie z realizacji projektu ABC Ekonomii Świat pieniądza

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Czas pracy: 80 minut (Czas pracy będzie wydłużony zgodnie z opublikowanym w 2014 r. Komunikatem Dyrektora CKE.)

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Metody: mapa pamięci, elementy dramy, rozmowa kierowana. Formy pracy: jednostkowa, zespołowa, grupowa.

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Transkrypt:

Temat: Moja wymarzona droga do przedszkola i z przedszkola do domu lub Moja wymarzona droga do szkoły i ze szkoły do domu 1 1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy) 2. Liczba osób prowadzących (2-5). Proszę nie traktować liczby prowadzących jako ograniczenia jest ona ostatecznie zależna od Was. W scenariuszu zawarliśmy podział zadań dla 4 osób, jednak spotkanie mogą zrealizować zarówno 2 osoby jaki 5 osób. Przed zajęciami podzielcie się zadaniami (kto realizuje, który punkt ze scenariusza) ważne jest, aby każdy był za coś odpowiedzialny. Zadania dobierzcie tak, aby każdy, wykonując je, czuł się dobrze. Poniżej znajdują się propozycje, w jaki sposób mogą być rozdysponowane czynności między prowadzących. 3. Liczba osób uczestniczących (15-25) 4. Pytanie kluczowe: Jak wygląda moja wymarzona droga do przedszkola? lub Jak wygląda moja wymarzona droga do szkoły? 5. Cel (w języku przedszkolaka): Poznasz wiersz Czesława Miłosza pt. Droga (można zaproponować dzieciom inne wiersze Miłosza z tomu Świat poema naiwne lub utwory autorów literatury dziecięcej np. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Danuty Wawiłow i in. Ważne jest, by tekst dotyczył drogi lub świata dookoła nas). Namalujesz swoją wymarzoną drogę do szkoły. 1 Temat w zależności od miejsca przeprowadzenia zajęć. 1

6. Metody: burza mózgów mapa pomysłów (sposób sporządzenia notatki począwszy od głównego hasła, do którego w formie promieni zapisywane są skojarzenia) praca z tekstem literackim rysunek piosenka namalowanie obrazka inspirowanego przeczytanym utworem, codziennymi doświadczeniami dzieci i ich marzeniami 2 7. Formy pracy: praca w parach praca w grupach praca indywidualna praca zbiorowa 8. Środki dydaktyczne i materiały: kserokopia z wierszem Czesława Miłosza lub innego tekstu duże arkusze szarego/białego papieru markery farby kredki papier kolorowy nożyczki klej kartki A4 (dla każdego dziecka) sznurek 2 przekład intersemiotyczny - polecam fachowy artykuł, który może być przydatny podczas proponowania innych utworów dzieciom: http://www.google.pl/url?url=http://www.womkat.edu.pl/files/kwartalnik/25_26/broda.doc&rct=j&q=&esrc=s &sa=u&ved=0ahukewjloskp3uljahulehikhsvwaj4qfgglmam&usg=afqjcnejfti1zk6kiqnsoa8brhfiaug9lw 2

klamerki puzzle (4-5 sztuk przygotowanych z wydrukowanych wcześniej zdjęć okolicy i odpowiednio pociętych w celu ułożenia przez dzieci ) 9. Przebieg zajęć: UWAGA: Przed zajęciami należy przygotować: a) kserokopie z wierszem Czesława Miłosza (lub innego tekstu literackiego dot. najbliższej okolicy) b) wydrukowane w formacie A4 (lub większym) i pocięte w formie puzzli zdjęcia najbliższej okolicy do ułożenia dla najmłodszych (4-5 zdjęć) c) markery dla prowadzących d) upewnić się, czy dzieci mają do dyspozycji kartki A4, farby, kredki, kolorowy papier, klej e) sprawdzić wcześniej sprzęt, jeśli korzystacie z nagrania f) jeśli realizujecie punkt 1a ze scenariusza to musicie kupić cukierki oraz dowiedzieć się wcześniej, czy można przynieść cukierki do przedszkola 1. Na początku przedstawcie się, powiedzcie coś o sobie (może być w formie żartobliwej lub krótkiej inscenizacji - w zależności od Waszej kreatywności) i o tym, co macie do zaoferowania przedszkolakom. Propozycje na początek zajęć: a) dzieci losują cukierki i na tej podstawie dobierają się w pary (tzn. muszą być po 2 cukierki takiego samego rodzaju, czy w tym samym kolorze, aby dzieci mogły na tej podstawie się dobrać; trzeba je uprzedzić, aby od razu nie zjadały cukierków); polećcie przedszkolakom, aby w dobranych parach opowiedziały sobie, co lubią robić po powrocie do domu, jak lubią spędzać czas; następnie dzieci siadają w kole na dywanie obok osób, z którymi były w parze, mogą zjeść cukierki na wasz znak; wy jako prowadzący opowiadacie o tym, jak wasze koleżanki/koledzy, które/którzy przyszli na spotkanie lubią spędzać wolny czas; następnie powiedzcie dzieciom, by opowiedziały, co dowiedziały się o swoich rówieśnikach i o ich sposobie spędzania wolnego czasu (gdyby dzieciom sprawiało 3

to trudność, mogą mówić o sobie, warto zapytać wcześniej wychowawcę, czy można zaproponować takiego typu ćwiczenie)[uwaga: ĆWICZENIE MOŻNA RÓWNIEŻ PRZEPROWADZIĆ NA KONIEC SPOTKANIA Z DZIEĆMI] (10 min.; praca w parach, praca indywidualna) b) dzieci na wasze polecenie siadają w kole i każde z nich po kolei mówi, co go dobrego spotkało dzisiaj w domu, w przedszkolu lub po drodze do przedszkola; wy jako prowadzący- również mówicie, co miłego was spotkało (WSZYSCY PROWADZĄCY) (5 min.; praca indywidualna) 2. Poproście przedszkolaki/uczniów, by wymienili to, co widzą, gdy codziennie idą do przedszkola i wracają z przedszkola do domu/idą do szkoły lub wracają ze szkoły do domu (1 PROWADZĄCY). (Warto, by jedna/jeden z prowadzących zapisywał drukowanymi literami propozycje na dużym arkuszu papieru (2 PROWADZĄCY) i ilustrował je schematycznymi rysunkami (3 PROWADZĄCY) trzeba mieć na uwadze to, że młodsi koledzy i młodsze koleżanki dopiero uczą się czytać jeśli uważacie, że nie ma takiej potrzeby, aby notować (szczególnie w przedszkolu), można pozostać przy samych rysunkach; gdy przedszkolaki, czy też uczniowie lub uczennice mieliby kłopot z podawaniem propozycji, można zadać pytania i polecenia pomocnicze, np. co widzisz jak wyjdziesz ze swojego bloku/domu? Przechodzisz obok jakichś budynków? Wymień je, proszę. Spotykasz kogoś po drodze? Jakie dźwięki słyszysz? Skąd one dochodzą? Wskazówka: Aby dobrze przygotować się do zajęć, warto, aby osoby prowadzące przeszły się przed spotkaniem dookoła przedszkola/szkoły i same wypisały, co widzą (będą to potencjalne odpowiedzi przedszkolaków uczniów i uczennic). Można wcześniej przygotować arkusz papieru z narysowaną na środku drogą, a od niej promienistymi strzałkami, które będą prowadzić do rysunków ilustrujących, co dzieci zobaczyły. Ilustracje mogą być już umieszczone na arkuszu ( w przypadku zajęć w przedszkolu). Jak przedszkolaki będą wymieniały, co widzą i dana rzecz będzie narysowana to mogą na nią wskazać, a jeśli nie będzie można to dorysować lub tylko omówić. Możecie też przygotować ilustracje na oddzielnych mniejszych kartkach i przyczepiać je do arkusza w miarę, jak pojawią się kolejne propozycje dzieci) (5 min. mapa pomysłów, rysunek) 3. Powiedzcie (4 PROWADZĄCY), że o drodze ze szkoły do domu pisał m.in. jeden z poetów, Czesław Miłosz, którego wiersz teraz odczytacie, nosi on tytuł Droga 4

(1 PROWADZĄCY) (dostępny m.in. na: http://www.poezjaa.info/index.php?p=2&a=6&u=105 ). Droga Tam, gdzie zielona ściele się dolina I droga, trawą zarosła na poły, Przez gaj dębowy, co kwitnąć zaczyna, Dzieci wracają do domu ze szkoły. W piórniku, który na wskos się otwiera, Chrobocą kredki wśród okruchów bułki I grosz miedziany, który każde zbiera Na powitanie wiosennej kukułki. Berecik siostry i czapeczka brata Migają między puszystą krzewiną. Sójka skrzekocząc po gałęziach lata I długie chmury nad drzewami płyną. Już dach czerwony widać za zakrętem. Przed domem ojciec, wsparty na motyce, Schyla się, trąca listki rozwinięte I z grządki całą widzi okolicę. Zamiast czytania utworu warto zaproponować posłuchanie piosenki do tekstu Miłosza w wykonaniu Czesława Mozila (https://www.youtube.com/watch?v=nzzs9ennxnc ) (2 PROWADZĄCY). UWAGA: Zwróćcie uwagę, by podczas czytania (odsłuchiwania) dzieci spróbowały zapamiętać jak najwięcej szczegółów (4 PROWADZĄCY). (2-3 min.; praca zbiorowa; praca z tekstem literackim, piosenka) 5

4. Po wysłuchaniu zaproponujcie, aby chętne dzieci opowiedziały, o czym był wiersz. (2 PROWADZĄCYCH PYTA, A POZOSTAŁYCH 2 NOTUJE) (W przedszkolu można też zaproponować odgrywanie ról przez prowadzących: spacer drogą, postacie siostrzyczki i brata, posłużenie się piórnikiem z charakterystycznym dla niego odgłosem, odgłos skrzeczącej sójki. Można też zaangażować w dramę dzieci: np. kilka osób będzie gajem, kilka trawą, dwie osoby rodzeństwem, ktoś skrzeczącą sójką itp., zależy to od Waszej kreatywności i otwartości dzieci.) Pytania pomocnicze do wiersza: a) O czym był wiersz? b) Kto występuje w utworze? Co robią te postacie? c) Jakie elementy krajobrazu się pojawiły? d) Jakie przedmioty tu występują? ( przy okazji pkt. c i d można wyjaśnić pojęcia, wcześniej, pytając o ich znaczenie dzieci, aby pobudzić ich wyobraźnię: ściele rozpościera, roztacza się, jest widoczna; gaj - las; chrobocą chrzęszczą, uderzają o siebie (kredki); wskos na skos; motyka haczka, kopaczka; warto, by pojęcia przytaczać w całych zwrotach z wiersza wtedy będą łatwiejsze do zrozumienia dla dzieci, np. Co to znaczy: zielona ściele się dolina?) e) Czy coś jeszcze zapamiętaliście z wiersza? (propozycje zapisujcie markerem na arkuszu papieru i ilustrujcie schematycznymi rysunkami). (5-10 min.; praca zbiorowa, burza pomysłów, rysunek) 5. Zadajcie pytania: a) Czy jest coś, co łączy waszą drogę ze szkoły do domu, a tą drogę z wiersza? (1 PROWADZĄCY) b) Jak wygląda wasza wymarzona droga ze szkoły? (2 PROWADZĄCY)(2-3 min.; praca zbiorowa) 6. Polećcie, by każdy z nich namalował teraz wymarzoną drogę ze szkoły do domu. (3 PROWADZĄCY) (10-15 min.; praca indywidualna) 7. W miarę, jak dzieci będą kończyły, można zaproponować im ułożenie puzzli ze zdjęciem z okolicy, w której mieszkają (4 PROWADZĄCY). Każda z grup pracuje 6

na innym obrazku. Po ułożeniu mogą je przykleić na kartkę papieru i dorysować (wyciąć z kolorowego papieru) to, co chcieliby dodać do tego obrazka (praca w grupach 4-5 osobowych). Prace plastyczne można wyeksponować poprzez przyczepienie ich do sznurka klamerkami. (10 min.; praca w grupach) 8. Propozycje podsumowania spotkania wybierzcie odpowiadające Wam ćwiczenia: a) każdy siada w kole (prowadzący również) i na umówiony znak wszyscy równocześnie pokazują nastrój po zakończeniu spotkania (kciuk w górę jest bardzo dobrze, podobało mi się; kciuk poziomo jest dobrze) b) dzieci stają w rządku i przybijają piątkę prowadzącym i sobie nawzajem c) na narysowanym wcześniej przez prowadzących termometrze (może być na tablicy lub arkuszu papieru) dzieci zaznaczają swój nastrój: bardzo dobry, dobry (rysują swój znaczek/rysunek w odpowiednim miejscu ( np. obok buziek: bardzo uśmiechniętej, lekko uśmiechniętej). (1 min.; praca indywidualna) autorka: Bernadetta Białek 7