Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące, pogadanka, działanie praktyczne, burza mózgów, metoda gier dydaktycznych.



Podobne dokumenty
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

PRZYRODA RODZAJE MAP

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Konspekt lekcji otwartej

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE II

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KONSPEKT LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń ( blok 2 godzinny)

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2010/2011

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - Wprowadzenie z rysem historycznym i dyskusją

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Klasa 2 październik blok 3 dzień 2. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: To już jesień. Temat dnia: Gdy pada deszcz. Cele zajęć: Uczeń:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

Przedmiotowy System Oceniania z Katechezy w Szkole Podstawowej w Trzebielu dla klas IV-VI zgodny z programem nauczania Odkrywamy tajemnice Bożego

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Opracowała Anna Kaszkowiak

Praca w grupie. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Kwestionariusz dotyczący działań podejmowanych w szkołach w obszarze wyboru i zaopatrzenia uczniów w podręczniki szkolne

KRYTERIA WYBORU INSTYTUCJI SZKOLENIOWEJ OBOWIĄZUJĄCE W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY W USTRZYKACH DOLNYCH 1 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

29. TRZY W LINII CZYLI O POSZUKIWANIU ZWIĄZKÓW

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1) z dnia 9 grudnia 2010 r.

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Regulamin Obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

New English Zone 3. Szczegółowe wymagania edukacyjne z języka angielskiego (klasy 6.) (rok szkolny 2015/2016)

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Scenariusz nr 8 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

14.Rozwiązywanie zadań tekstowych wykorzystujących równania i nierówności kwadratowe.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz nr 68 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Przedmiotowy System Oceniania Język polski

Temat lekcji: Z wizytą u Smoka Wawelskiego

KARTA PRZEDMIOTU JĘZYK POLSKI MODUŁ 8/POZIOM B1

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

REGULAMIN SAMORZĄDU SZKOŁY W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANUSZA KORCZAKA W PRUDNIKU

Świat za sto lat. scenariusz zajęć otwartych z elementami oceniania kształtującego w I klasie szkoły podstawowej

DZIENNIK PRAKTYK ZAWODOWYCH

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach

Scenariusz lekcji fizyki

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ MARZEC

Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 25 stycznia 2011 r.

Projektowanie procesu kształcenia wykład VI. Struktura zajęć akademickich,

Procedury zwolnień ucznia z obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 1 w Myślenicach

REGULAMIN PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO LICEUM PLASTYCZNEGO W KOLE

REGULAMIN OBRAD WALNEGO ZEBRANIA CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA STOLEM

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

Scenariusz zajęć. - poznaje pozawerbalne sposoby komunikowania się między ludźmi /gest, mimika/,

Regulamin rekrutacji do I Liceum Ogólnokształcącego. im. Powstańców Śląskich w Praszce na rok szkolny 2015 / 2016

Program praktyki pedagogicznej specjalizacyjnej z gimnastyki korekcyjnej i kompensacyjnej 60 godzin

KARTA PRZEDMIOTU. 12. PRZEDMIOTOWE EFEKTY KSZTAŁCENIA 3 Odniesienie do kierunkowych efektów kształcenia (symbol)

Welcome ŚRODKI I UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE WYMAGANIA PODSTAWOWE WYMAGANIA PONADPODSTAWOWE

Rejestracja postępów w nauce klasa I SP 23

Ćwiczenia usprawniające analizę słuchową* (zadania z zastosowaniem głosek, sylab, wyrazów, zdań, struktur rytmicznych)

Evolution plus 1 KRYTERIA OCENIANIA

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: W kaszubskiej krainie

Podstawa programowa kształcenia ogólnego informatyki w gimnazjum

POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica, kreda, nagranie CD, kopia ksero z tekstem piosenki zawierającym luki lub podręcznik z takim tekstem, zeszyty

Scenariusz zajęć do realizacji w gospodarstwach edukacyjnych

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Zmiany w Podstawie programowej przedmiotów informatycznych

Plan pracy wychowawczej w klasie I w roku szkolnym 2015/2016

PROGRAM STYPENDIALNY GMINY DOBRZYCA

Przedmiotowe Zasady Oceniania z języka angielskiego w klasach 1-3 Szkoły Podstawowej w Wielowsi. Opracowała: Mirosława Piaskowska

Rok studiów III DZIENNIK PRAKTYK ZAWODOWYCH

REGULAMIN REKRUTACJI UCZNIÓW/SŁUCHACZY DO ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W BUSKU-ZDROJU

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KROŚNIE

OBSZAR 1 Lekcja wychowania fizycznego - Nordic Walking. Przykładowy scenariusz

Regulamin Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Nasz Dom - Rzeszów" w Rzeszowie. Rozdział I Postanowienia ogólne


PROJEKTY UCHWAŁ NA NADZWYCZAJNE WALNE ZGROMADZENIE HETAN TECHNOLOGIES SPÓŁKA AKCYJNA W DNIU 25 MAJA 2016 ROKU

im. Powstańców Śląskich na rok szkolny 2014/2015

Cele ogólne: Wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych spotkanie z Miko Poznawanie zwyczajów mikołajkowych.

Aneks nr 3 do Statutu Zespołu Szkół Nr 3 wprowadzony uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 8 grudnia 2010r. Szkoła dzienna

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ

AKADEMIA MUZYCZNA IM. I.J. PADEREWSKIEGO W POZNANIU WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY

ZASADY REKRUTACJI UCZNIÓW DO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. WOJSKA POLSKIEGO W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM NA ROK SZKOLNY 2015/2016

PROGRAM ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ

UCHWAŁA Nr 523/2009 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia r.

mgr Jolanta Kruszyńska Temat: Tworzenie kartki świątecznej wykorzystanie programu Paint.

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA Z OPERONEM. Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego. Akademia

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - JĘZYK ANGIELSKI CELE NAUCZANIA:

Harmonogramowanie projektów Zarządzanie czasem

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Transkrypt:

Scenariusz zajęć klasa III maj- blok 2 dzień 4- Strona1 Klasa 3 maj blok 2 dzień 4 Scenariusz zajęć Blok tygodniowy: Dalekie wyprawy. Temat dnia: W starożytnym Egipcie. Cele zajęć: Uczeń: -wskazuje na mapie Afrykę i Egipt, -czyta tekst informacyjny i odpowiada na pytania dotyczące jego treści, -wypowiada się na temat ilustracji przedstawiających sztukę egipską, -tworzy własne znaki szyfrujące informacje, -porównuje liczby w zakresie 10 000, -redaguje zdania na temat starożytnego Egiptu, -interpretuje ruchem i instrumentami perkusyjnymi melodię egipską, -respektuje zasady gry dydaktycznej. Metody: aktywizujące, pogadanka, działanie praktyczne, burza mózgów, metoda gier dydaktycznych. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana, grupowa. Środki dydaktyczne: mapa świata, globusy, albumy, atlasy, Encyklopedia, Internet, nagranie muzyki Egiptu, ilustracje sztuki egipskiej, karta pracy, gra dydaktyczna, tekst popularnonaukowy, instrumenty perkusyjne. Przebieg zajęć Część wstępna Uwagi 1. Czynności organizacyjno porządkowe (powitanie, kontrola obecności, przygotowanie do zajęć). Wprowadzenie do zajęć poprzez odczytanie krótkiego wiersza Jana Brzechwy,,Krokodyl" 1. Nauczyciel ukierunkowuje uwagę uczniów pytaniem: 1) Nad jaką rzeką mieszka krokodyl? KROKODYL Skąd ty jesteś, krokodylu? Ja? Znad Nilu. Wypuść mnie na kilka chwil, To zawiozę cię nad Nil. 2) Przez środek jakiego kraju płynie Nil? 1 www.wierszejuniora.pl Jan Brzechwa,,ZOO"

Scenariusz zajęć klasa III maj- blok 2 dzień 4- Strona2 2. Podanie celu zajęć: Na dzisiejszych zajęciach poznamy starożytny Egipt. 3. Zapis tematu zajęć: W starożytnym Egipcie. Część główna Uwagi 1. Praca z mapą i globusem. Uczniowie oglądają mapę świata, globusy i atlasy. Szukają Egiptu. Wskazują, na jakim kontynencie leży Egipt oraz określają jego położenie na tym kontynencie. Wskazują stolicę kraju oraz najdłuższą rzekę- Nil. 2. Czytanie tekstu informacyjnego dotyczącego starożytnego Egiptu. Egipcjanie stworzyli jedną z najwspanialszych cywilizacji świata. Pozostawili po sobie wspaniałe piramidy, w których grzebali swoich władców, faraonów. Uważali ich za bogów i bezwzględnie we wszystkim byli im posłuszni. Największą i najbardziej znaną piramidą jest piramida Cheopsa w Gizie. Ta piramida jest największą budowlą z kamienia na świecie. Obok piramid Egipcjanie budowali potężne posągi Sfinksa. Była to postać lwa o twarzy człowieka. Egipcjanie uważali Sfinksy za symbol mądrości i potęgi. Ich zadaniem było strzec grobowców faraonów. Egipt, to kraj suchy i gorący. Jedynie na brzegach Nilu, największej rzeki świata, można było uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Tam też osiedlali się ludzie. Nil wylewał w okresie deszczowym, zalewał wtedy ziemię dokoła swoich brzegów i tym samym użyźniał ją. Egipcjanie wymyślili własne pismo. Były to hieroglify, inaczej pismo obrazkowe. Każdy obrazek oznaczał co innego. Charakterystyczne dla starożytnego Egiptu było też malarstwo, a szczególnie malowanie postaci. Twarz człowieka przedstawiana była z profilu, ale oko było malowane,,na wprost", aby ożywić spojrzenie. Ramiona malowane były z przodu, ręce i nogi z profilu. 3. Udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu. Uczniowie wypowiadają się na temat treści tekstu odpowiadając na pytania: 1) Co stworzyli Egipcjanie? 2) Kto pochowany jest w piramidach? 3) Co symbolizowały Sfinksy w starożytnym Egipcie?

Scenariusz zajęć klasa III maj- blok 2 dzień 4- Strona3 4) Dlaczego w starożytnym Egipcie ludzie osiedlali się na brzegach Nilu? 5) Jak nazywało się pismo wymyślone przez Egipcjan? 6) Czym charakteryzowała się postać ludzka malowana przez Egipcjan? 4. Oglądanie ilustracji w kartach pracy. Kolorowanie flagi Egiptu. Karta pracy zawiera ilustracje przedstawiające: 1) piramidy w tym piramidę Cheopsa, 2) posąg Sfinksa, 3) przykład malarstwa egipskiego przedstawiający postać ludzką, 4) hieroglify, 5)popiersie faraona. Uczniowie oglądają ilustracje, wypowiadają się na ich temat. Kolorują flagę Egiptu. 5. Szyfrowanie wiadomości- hieroglify. Uczniowie pracują w karcie pracy. Czytają objaśnienia znaków hieroglifów. Wypowiadają się na ich temat. Następnie samodzielnie (lub w parach) sami tworzą własne znaki, którymi zapisują zaszyfrowaną wiadomości do kolegi. Na zakończenie uczniowie wymieniają się zaszyfrowanymi wiadomościami i starają się je rozszyfrować. Wybierają najciekawsze szyfry. Ćwiczenie dodatkowe: można pokusić się o przygotowanie dla uczniów gipsowych tabliczek, na których dłutami wyrzeźbią np. swój tygodniowy podział godzin. 6. Zadanka Liczmanka. Porównywanie liczb w zakresie 10 000. Zadanie 1 Uporządkuj liczby od najmniejszej do największej. 8207, 8245, 8345, 8260, 8402, 8098, 8199 Zadanie 2 Uporządkuj liczby od największej do najmniejszej. 3058, 3000, 4029, 5505, 4000, 6055, 5055 Zadanie 3 Zapisz liczby. Odczytaj je. 1) 5 tysięcy, 7 setek, 4 dziesiątki, 2 jedności, 2) 9 tysięcy, 5 setek, 6 dziesiątek, 4 jedności, 3) 5 jedności, 5 tysięcy, 3 setki, 4) 4 setki, 3 tysiące, 7 jedności. Zadanie 4 Zapisz słowami liczby.

Scenariusz zajęć klasa III maj- blok 2 dzień 4- Strona4 666 959 8537 10 000 6943 Zadanie 5 Ułóż cztery liczby czterocyfrowe, których suma cyfr wynosi 5. Porównaj wykonanie zadania z koleżanką lub kolegą. Dopiszcie do swoich liczb liczby wymyślone przez kolegów i koleżanki. 7. Postać ludzka malowana według kanonów sztuki egipskiej. Nauczyciel przypomina uczniom z zasady obowiązujące w malowaniu postaci ludzkiej w starożytnym Egipcie. Następnie uczniowie malują postać ludzką z uwzględnieniem przedstawionych przez nauczyciela zasad. Po wykonaniu prac zostają one umieszczone w klasowej galerii prac plastycznych. 8. Redagowanie zdań o Egipcie. Wykorzystując tekst informacyjny oraz wiadomości z lekcji uczniowie redagują samodzielnie zdania na temat Egiptu. Może on być odpowiedzią na pytania: 1) Co zostawili po sobie starożytni Egipcjanie? (np. piramidy, posągi Sfinksów, hieroglify, malarstwo) 2) Co zrobiło na mnie największe wrażenie? 9. Słuchanie muzyki egipskiej (,,Egipt" youtube.com) 2 Słuchanie muzyki egipskiej na stronie internetowej youtube.com. Uczniowie poruszają się w rytm muzyki. Następnie z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych opracowują akompaniament. 10. Gra dydaktyczna,,zagubieni w piramidzie". Gra utrwala wiadomości o Egipcie. Wygrywa gracz, który pierwszy dotrze do wyjścia z labiryntu. Część końcowa Uwagi 1. Podsumowanie zajęć. 2 www.youtube.com,,egipt"

Scenariusz zajęć klasa III maj- blok 2 dzień 4- Strona5 Prawda- fałsz. 1) Najdłuższą rzeką w Egipcie jest Wisła. 2) Grobowce faraonów, to piramidy. 3) Pismo obrazkowe Egipcjan, to hieroglify. 4) Sfinksy, to egipskie kwiaty. 5) Najsłynniejszą piramidą jest piramida Cheopsa. 2. Praca domowa. Z tekstu informacyjnego w karcie pracy wypiszę wszystkie czasowniki. Dowiem się, z jakimi państwami sąsiaduje Egipt. Proponowany zapis w dzienniku: Praca z mapą świata i globusem, wskazywanie Afryki i Egiptu. Czytanie tekstu informacyjnego dotyczącego starożytnego Egiptu. Udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu. Oglądanie ilustracji przedstawiających sztukę egipską. Kolorowanie flagi Egiptu. Szyfrowanie wiadomości - hieroglify. Porównywanie liczb w zakresie 10 000. Postać ludzka malowana według kanonów sztuki egipskiej. Redagowanie zdań na temat starożytnego Egiptu. Słuchanie muzyki egipskiej- interpretacja ruchowa i instrumentalna. Gra dydaktyczna,,zagubieni w piramidzie". Podstawa programowa Dokument Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych I etap edukacyjny w zakresie edukacji polonistycznej: 1.1)a) uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1)b) czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci i wyciąga z nich wnioski; 1.1)c) wyszukuje w tekście potrzebne informacje; 1.3)c) uczestniczy w wypowiedziach, zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; 1.3)a) tworzy wypowiedzi w formie ustnej i pisemnej: kilkuzdaniową wypowiedź; W zakresie edukacji muzycznej: 3.1)a) odtwarza i gra na instrumentach perkusyjnych proste rytmy i wzory rytmiczne; 3.1)a) wyraża ruchem nastrój i charakter muzyki; 3.2)c) improwizuje na instrumentach według ustalonych zasad; W zakresie edukacji społecznej: 5.4) współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych; 5.1)5) jest tolerancyjny wobec osób innej narodowości,

Scenariusz zajęć klasa III maj- blok 2 dzień 4- Strona6 Opis zawartości zasobu tradycji kulturowej itp., W zakresie edukacji matematycznej: 7.3) zapisuje cyframi i odczytuje liczby w zakresie 1000; rozumie dziesiątkowy system pozycyjny; W zakresie zajęć komputerowych: 8.3)a) wyszukuje informacje i korzysta z nich: przegląda wybrane przez nauczyciela strony internetowe; Scenariusz zajęć wzbogacony kartą pracy i grą dydaktyczną. Autorzy Beata Małecka-Perszko