CHAPATI, TORTILLA, RYŻ. CZYLI NIE TYLKO CHLEB.



Podobne dokumenty
PIZZA FIESTA. CO MOŻNA ZOBACZYĆ NA KOSTCE? Składniki ( ryba, papryka, pieczarki, salami, ser)

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Sprawiedliwi w filmie

CHAPATI, TORTILLA, RYŻ. CZYLI NIE TYLKO CHLEB.

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA - UROZMAICONA DIETA GWARANCJĄ NIEZBĘDNYCH SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH, MINERALNYCH ORAZ WITAMIN.

Metoda LBL (ang. Layer by Layer, pol. Warstwa Po Warstwie). Jest ona metodą najprostszą.

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

WYŚCIG ORTOGRAFICZNY INSTRUKCJA. gra edukacyjna dla 2-3 osób rekomendowany wiek: od lat 7

Politechnika Warszawska Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych ul. Koszykowa 75, Warszawa

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

WYJAŚNIENIE I ZMIANA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Scenariusz Zbiórka w kręgu. Rozmowa z dziećmi na temat przeprowadzonych zabaw.

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

ZGADNIJ i SKOJARZ. Gra edukacyjna. Gra dla 2 4 osób od 8 lat

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA Wraz z scenariuszem zajęć, diagnozą osiągnięć dzieci oraz arkuszem diagnostycznym PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 11 W CHRZANOWIE

OFERTA WYKŁADÓW, WARSZTATÓW I LABORATORIÓW DLA UCZNIÓW KLAS IV- VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, GIMNAZJALNYCH I ŚREDNICH

SCENARIUSZ lekcji wychowania fizycznego konkurs Kibic na 6 Prowadząca: Dorota Czernisz CZĘŚĆ PIERWSZA PLAN ORGANIZACYJNY

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Cel : Uczeń nabywa umiejętność obliczania pola powierzchni w sytuacjach praktycznych.

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Warsztaty muzealne. Skrzynia pełna tajemnic. Prahistoria. Epoka kamienia.

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy

TEMAT: Kolorowe rytmy

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Warszawska Giełda Towarowa S.A.

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

Lokomotywa 2. Przewodnik dla nauczyciela. Część 2

WYKAZ RZECZOWY I ILOŚCIOWY MATERIAŁÓW CZĘŚĆ NR 1. Materiały dydaktyczne do zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego. Lp. WYSZCZEGÓLNIENIE j.m.

Nieoficjalny polski poradnik GRY-OnLine do gry. Warface. autor: Marcin Xanas Baran. (c) 2013 GRY-Online S.A.

METODA PROJEKTU BADAWCZEGO. Przedszkole Nr 407 w Warszawie

Audyt SEO. Elementy oraz proces przygotowania audytu. strona

Jak korzystać z Group Tracks w programie Cubase na przykładzie EWQLSO Platinum (Pro)

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: W kaszubskiej krainie

Temat: Żywieniowy trójkąt piramida zdrowego żywienia dla dzieci

TU KOSZALIN - PPA - HERMAN-SMIERZEWSKI SZ2015/16 AW-1.7 PA: ARCH FOR KIDS. AW-1.7 PA: Arch for Kids

Martyna Binkowska Celestyna Malinowska Magdalena Paluszyńska Cook Book

Violetta Smentek, Małgorzata Ziemska r. Projekt edukacyjny Ziarna Pięciolatki Tropiciele

Implant ślimakowy wszczepiany jest w ślimak ucha wewnętrznego (przeczytaj artykuł Budowa ucha

TAJEMNICA BANKOWA I OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH W PRAKTYCE BANKOWEJ

SCRIBA JUNIOR SCRIBA JUNIOR I

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

Ogólna charakterystyka kontraktów terminowych

SCENARIUSZ PROJEKTU OD BAŚNI DO BAŚNI. POZNAJEMY BAŚNIE POLSKIE

Temat: Czy wy wiecie, ile śmieci jest na świecie? Szkoła podstawowa II etap edukacyjny, kl. IV VI Przyroda, ścieżka ekologiczna.

Europejski Dzień e-aktywności Obywatelskiej

KARTA PROJEKTU. Szkoła: Temat projektu/ zakres tematyczny: Zespół projektowy:

Śladami Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej

EGZAMIN POTWIERDZAJ CY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2014 CZ PRAKTYCZNA

ZATRUCIA POKARMOWE KAŻDE ZATRUCIE POKARMOWE MOŻE BYĆ GROŹNE, SZCZEGÓLNIE DLA NIEMOWLĄT I DZIECI DO LAT 3, LUDZI OSŁABIONYCH I STARSZYCH.

UMOWA Nr. , z siedzibą, NIP, REGON., na podstawie, zwanym dalej Wykonawcą,

29. TRZY W LINII CZYLI O POSZUKIWANIU ZWIĄZKÓW

NUMER IDENTYFIKATORA:

15 gier na świadomość ciała

Oferta. dotycząca dostawy gotowych artykułów spożywczych do organizacji charytatywnych. My, niżej podpisani, numer w CRP...

Sponsorzy projektu Obozy Zdobywców Biegunów

Jadłospisy dla dzieci z alergią pokarmową na białka mleka krowiego. 5. i 6. miesiąc życia

Dzień Dziecka w Galerii Bronowice godz godz

Kwestionariusz AQ. Imię i nazwisko:... Płeć:... Data urodzenia:... Dzisiejsza data:...

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA Z OPERONEM. Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego. Akademia

Witajcie. Trening metapoznawczy dla osób z depresją (D-MCT) 09/15 Jelinek, Hauschildt, Moritz & Kowalski; ljelinek@uke.de

Innowacja pedagogiczna Z Babcią i Dziadkiem przez świat w placówkach przedszkolnych z terenu Gminy Wodzisław

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Surowiec Zużycie surowca Zapas A B C D S 1 0,5 0,4 0,4 0, S 2 0,4 0,2 0 0, Ceny x

Harmonogramowanie projektów Zarządzanie czasem

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki

Otwórzmy drzwi do fantazji

TEST dla stanowisk robotniczych sprawdzający wiedzę z zakresu bhp

Badanie silnika asynchronicznego jednofazowego

Numer obszaru: 13. Jak pracować z uczniem uzdolnionym informatycznie? Od grafiki i multimediów do poważnych algorytmów w środowisku Logomocja-Imagine

tróżka Źródło:

Zadania ćwiczeniowe do przedmiotu Makroekonomia I

Egzamin gimnazjalny. Biologia. Także w wersji online TRENING PRZED EGZAMINEM. Sprawdź, czy zdasz!

PROTOKÓŁ Z WYBORU NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Edukacja polonistyczna Zadania do zajęć: rozmowa o potrzebie uprawiania sportu inspirowana słuchowiskiem Szkolna olimpiada :

codzienne zakupy Więcej Pomarańcze Pieczarki Pasztet drobiowy pieczony* Ser żółty* znajdziesz na oferta handlowa ważna od do

Phytophthora cactorum (Leb. & Cohn) Schröeter

Posiadane punkty lojalnościowe można również wykorzystać na opłacenie kosztów przesyłki.

Drogie dzieci, Autorki

SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA. na obsługę bankową realizowaną na rzecz Gminy Solec nad Wisłą

PRZEBIEG TURNIEJU NAGRODY. PRZEPISY GRY obowiązuje zakaz gry we wkrętach.

Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie II

Scenariusz nr 8 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

*** Przeczytaj najpierw, ponieważ to WAŻNE: ***

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

Współczesne nowoczesne budownictwo pozwala na wyrażenie indywidualnego stylu domu..

KOWALIK BEZSKRZYD Y. Cykl zaj przeprowadzonych w przedszkolu Motylarnia w grupie ró nowiekowej Motyle Cytrynki metod projektu

Turniej Piłkarski. Copa Manufaktura 2006

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

II edycja akcji Przedszkolak pełen zdrowia

2.Prawo zachowania masy

Transkrypt:

Autor scenariusza Monika Prus Głaszczka CHAPATI, TORTILLA, RYŻ. CZYLI NIE TYLKO CHLEB. Scenariusz zajęć przeznaczony dla dzieci: 7 9 lat Aktywności mogą być wybierane dowolnie przez prowadzącego. Cele: Poznanie potraw stanowiących podstawę wyżywienia mieszkańców krajów Południa. Poznanie podstawowych składników i sposobu przygotowania potraw występujących w krajach Południa. Ukazanie problemu głodu na świecie. 1. Gdzie znajdziemy ziarna? Uczestnicy otrzymują losy z rysunkami przedstawiającymi ziarna: ryżu, pszenicy, fasoli, grochu, kukurydzy i soczewicy, w pierwszej części ćwiczenia ich zadaniem jest odgadnąć jaki rodzaj ziarna jest narysowany na losie, następnie uczestniczy łączą się w drużyny. Każda z drużyn otrzymuje mapę konturową świata, jej zadaniem jest zaznaczyć na mapie, gdzie najczęściej występuje dana roślina. Informację uczestnicy wyszukują na tablicach wystawy, następnie wspólnie zaznaczają na mapie. Gdy już wszyscy odgadną, każda z drużyn prezentuje, gdzie występuje ich ziarno. Jako modyfikacja drużyny mogą zaznaczać (kolorować)na jednej wspólnej mapie o dużym formacie. Fasola Ameryka Środkowa i Południowa, Groch i soczewica basen Morza Śródziemnego Ryż Azja Południowo Wschodnia Pszenica Południowo Zachodnia i Środkowa Azja Kukurydza Ameryka Środkowa

Materiały: losy z ilustracjami pszenicy, kukurydzy, ryżu, soczewicy, fasoli i grochu, mapa konturowa świata, kredki. 2. Wyprawa na kukurydziane pole: Prowadzący opowiada, że kukurydza może mieć różne kolory (np. biała, żółta, czerwona, niebieska). Wspólnie z uczestnikami wycinamy szablony przedstawiające kukurydzę z papieru, następnie za pomocą kolorowego sprayu na dużym kartonie umieszczamy nasze kukurydze, tworząc w ten sposób bajkowe kukurydziane pole. Rysunek możemy uzupełnić flamastrami (np. łodygi). W przygotowaniu szablonów mogą nam pomóc rodzice i dziadkowie. Materiały: nożyczki, papier dużego formatu, kolorowy spray, flamastry, gumowe rękawiczki, gazety do osłonięcia podłogi. Czas: 20 minut 3. Na obiad rozsypanka Uczestnicy otrzymują nazwy potraw oraz nazwy składników, z których się składają. Ih zadaniem jest dopasować składniki do potrawy. Mogą korzystać z tablic wystawy. W zależności od ilości dzieci zadanie można wykonać w grupach np. po 2 3 potrawy na daną grupę. Każda z grup powinna też znaleźć informacje z jakiego kraju pochodzi dana potrawa. Chapati mąka pszenna, woda, sól Tortilla mąka kukurydzana, fasoli (nadzienie), cebula (nadzienie), ser (nadzienie), śmietana (nadzienie), mięso (nadzienie) Arroz con frijoles : miękki ryż, sos z fasoli, kolba kukurydzy, starty ser, smażony banan, mięso, tortille Zupa pho: makaron ryżowym, sok z cytryny, kolendra, kiełki fasolo, papryczka chili Kuskus ziarna pszenicy, mięso baranie, papryka, marchew

Ugali mąka kukurydziana i woda, sos mięsny, sukumawiki Materiały: losy z nazwami i składnikami potraw. 4. Idziemy na targ Wiemy już, z czego składają się najbardziej popularne potrawy z różnych rejonów świata. Prowadzący zaprasza dzieci na targ, gdzie będą mogły zrobić zakupy potrzebne do ugotowania dań. Prowadzący dzieli uczestników na 4 grupy, które mają do przygotowania, zupę pho, arroz con frijoles, kuskus i ugali. Prowadzący opowiada, że na nasz targ przybyli kupcy z różnych krajów: Meksyku, Maroko Wietnamu i Kenii i rozstawili swoje stragany. Układa plansze z kartek A4 na podłodze, na których są zaznaczone stoiska, można na nich kupić produkty. Grupy rzucają kostką mogą dowolnie się poruszać (w lewo, prawo, do góry, do dołu, ale nie na ukos), ważne, aby trafić na swój stragan i zakupić wszystkie produkty z listy. Opcjonalnie można podzielić stragany na np. owoce, warzywa, przyprawy, ziarna itp. Wietnam u Meksyku Kenii Maroko Lista zakupów Lista nr 1 Arroz con Lista nr 2 Zupa Pho Lista nr 3 Kuskus Lista nr 4 Ugali frijoles Ryż Makaron ryżowy Ziarna pszenicy Mąka kukurydziana

Fasola i kukurydza Cytryna Marchew Sukumawiki Mięso Kolendra i chili Fasola Sos warzywny Banan Kiełki fasoli Dynia Fasola Mąka kukurydziana do przygotowania tortilli Mięso Mięso Mięso Materiały: kostka, pionki do gry, kartki A4, nazwy produktów. Czas: 15 minut 5. Zgadnij co to? Uczestnicy krążąc po wystawie i przyglądając się tablicom szukają odpowiedzi na pytania, następnie wspólnie z prowadzącym sprawdzają rozwiązania. 1. Jedna z najstarszych roślin uprawnych świata. 5. Popularna zupa w Wietnamie. 2. Jej ziarna mogą być różnokolorowe 3. Przygotowuje się z niej mąkę. 4. Roślina bardzo popularna w Ameryce Środkowej i Południowej. 6. Rozdrobnione ziarna pszenicy 7. Najpopularniejsze danie w Afryce Wschodniej 8. Przygotowuje się ją z mąki kukurydzianej 9. Możesz zjeść zamiast chleba

Materiały: pytania do krzyżówki, długopisy 6. Co zrobić z ryżem? Niektóre rośliny, które jemy na co dzień mogą mieć wiele zastosowań, przykładem jest ryż, tak wiele produktów można z niego zrobić. Oglądamy ilustracje z polem ryżowym i dowiadujemy się jak rośnie. (Materiał pomocniczy Wyroby z ryżu ze scenariusza Ryż i bambus ) Następnie prowadzący dzieli uczestników na dwie grupy i daje im losy z rysunkami z produktami z ryżu. Zadaniem drużyny jest przygotować zagadkę dla drużyny przeciwnej, tak aby odgadła zastosowanie ryżu. Prowadzący opowiada dzieciom, że ryż inne potrawy z niego przygotowane jemy pałeczkami, pokazuje jak wyglądają pałeczki i jak należy je trzymać. Każdy będzie mógł spróbować trzymania pałeczek w konkurencji, podczas konkurencji polegającej na przekładania ziarenek ryżu (okrągłe płatki kosmetyczne) z miseczki do miseczki. Materiały: ilustracja pole ryżowe, ilustracja jak rośnie ryż, ilustracja wyroby z ryżu, pałeczki, miseczki, płatki kosmetyczne w formie kulki. Czas: 20 minut 7. Zagrajmy razem Chcąc dowiedzieć się więcej na temat Afryki i Azji ich mieszkańców, miejsc, roślinności i codziennego życia prowadzący może zagrać z uczestnikami w grę planszową pt. Wędrówka po Afryce lub Wędrówka po Azji Materiały: gra planszowa, instrukcja, pionki (po jednym dla każdego), kostka do gry. Czas: 25 minut na jedną grę 8. Spotkajmy się Odrysowujemy postaci trzech osób, następnie w trzech grupach wycinamy odrysowane sylwetki i rysujemy postaci naszych rówieśników: z Kenii, Wietnamu i Maroko (pomocniczo możemy użyć zdjęć). Na podstawie tablic wystawy dowiadujemy się co jedzą nasi koledzy z innych krajów, opisujemy ich codzienny obiad, każdy opowiada również co zwykle jada i kto dla nas przygotowuje jedzenie. Prowadzący pyta także jak wyglądają nasze kuchnie i opowiada jak wygląda np.

kuchnia osoby mieszkającej w Kenii. W przygotowaniu postaci mogą pomóc rodzicie i dziadkowie. Po zakończeniu, zabawy możemy zagrać z uczestnikami w grę memo pt. Mieszkańcy Afryki lub Mieszkańcy Wietnamu. Spośród kartoników rozłożonych obrazkami do dołu, gracze kolejno podnoszą po dwa, starając się trafić na parę. Wygrywa ten, kto nazbiera najwięcej par. Grę można przeprowadzić jednocześnie w kilku grupach, jako pojedynczy gracze lub np. parze z rodzicami lub dziadkami. Materiały: duży arkusz papieru x3, kredki, flamastry, ilustracje mieszkańców, gra memo. Czas: 25 minut 9. Co zrobić, aby nie było głodu na świecie? W niektórych krajach ludzie mają mały dostęp do jedzenia lub przeznaczają na nie bardzo mało pieniędzy (tylko 4 zł. dziennie). Wspólnie zastanawiamy się i wypisujemy na dużym papierze pomysły co możemy zrobić, aby nie było głodu na świecie? Materiały: papier, markery. 10. Podsumowanie Siadamy w kręgu, prosimy uczestników, aby dokończyli zdanie lub namalowali rysunek pt: Najbardziej zapamiętałem/łam.. Gdybym był/a na targu to kupiłbym/abym Z poznanych potraw najchętniej zjadłbym/ zjadłabym. Materiały: papier, kredki, flamastry. Spis ilustracji i materiałów do scenariusza:

Kolby kukurydzy z publikacji Apetyt na świat Wyroby z ryżu z scenariusza Ryż i bambus Sadzenie ryżu ze scenariusza Ryż i bambus Gra wraz z opisem: Wędrówka po Afryce Gra wraz z opisem: Wędrówka po Azji Pole ryżowe ilustracja Jak rośnie ryż ilustracja z scenariusza Ryż i bambus Ilustracje ze zdjęciami mieszkańców Kenii, Wietnamu i Meksyku Gra memo Mieszkańcy Afryki Gra memo Mieszkańcy Wietnamu