SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2 Temat: Rozważny jak Tygrys. Cele ogólne: rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego, kształtowanie świadomości potrzeby dbania o własne zdrowie i życie, rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat, uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych. Cele szczegółowe: Uczeń: wie, w jaki sposób można bezpiecznie spędzić ferie zimowe, zna rady i przestrogi, jak bezpiecznie spędzić ferie, wie, jak należy bawić się, aby zachować bezpieczeństwo własne i kolegów, jest odpowiedzialny za własne postępowanie, wie, że należy unikać miejsc niebezpiecznych podczas zabawy, odróżnia miejsca zabaw bezpiecznych od niebezpiecznych, umie opowiedzieć w kilku zdaniach o swoich ulubionych zabawach zimowych. Metody pracy: podająca działań praktycznych Formy pracy: indywidualna grupowa Środki dydaktyczne: karty pracy, czyste kartki, kredki, ołówek, klej, zeszyt w trzy linie, nożyczki, kartka A3 Wybrane treści programowe: I. 1.1, 1.3, 2.1, 2.3, 4.1, 4.9, III. 1.1, 1.3, IV. 2.4, 2.5, 2.8, 2.10. 1
Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie do tematu zajęć Nauczyciel przypina do tablicy rozsypane sylaby, uczniowie układają je w hasło: BEZPIECZNE FERIE. 2. Przedstawienie celu zajęć Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji dowiedzą się, jakie zabawy zimowe i miejsca są bezpieczne, a jakie niebezpieczne. 3. Praca w grupach karta pracy nr 1 Nauczyciel dzieli klasę na grupy i rozdaje uczniom pocięte obrazki. Dzieci układają i przyklejają je do kartki. Zastanawiają się, co te obrazki przedstawiają. 4. Omówienie ułożonych obrazków karta pracy nr 1 Każda grupa prezentuje swoją pracę i opowiada o sytuacji przedsta- wionej na obrazku, jednocześnie zastanawia się czy zdarzenie jest bezpieczne, czy niebezpieczne. Uczniowie przypinają obrazek we właściwe miejsce na tablicy jedna część ZABAWY BEZPIECZNE, druga część ZABAWY NIEBEZPIECZNE. 5. Rozwiązanie rebusu karta pracy nr 2 Każda grupa rozwiązuje krzyżówkę i rebus, zapisuje hasło. 6. Praca w grupach redagowanie zasad bezpiecznej zabawy podczas ferii zimowych karta pracy nr 3 i 4 Uczniowie redaguję zdania: klasa III praca samodzielna odczytuję na forum klasy i zapisują do zeszytu, zwrócenie uwagi na poprawność ortograficzną klasa II układają zdania z rozsypanek wyrazowych, czytają na forum klasy celem sprawdzenia poprawności wykonania zadania, przyklejają do zeszytu gotowe zdania, przepisują je (Karta pracy nr 3). klasa I nauczyciel lub dobrze czytające dziecko czyta różne zdania, uczniowie spośród nich wybierają przestrogi i odrzucają zdania nieprawdziwe, przyklejają na kartkę A3 i tworzą KODEKS POSTĘPOWANIA PODCZAS ZIMY (Karta pracy nr 4). 2
7. Podsumowanie zajęć Nauczyciel pyta uczniów, co zapamiętały z zajęć i o czym należy pamię- tać podczas zabaw zimowych. Karta pracy nr 1 wskaż bezpieczne i niebezpieczne zimowe zabawy 3
Karta pracy nr 2 krzyżówka i rebus 1. 2. arka = nie 3. się bez 4
Karta pracy nr 3 zasady bezpiecznej zabawy dla klas II Karta pracy nr 4 zasady bezpiecznej zabawy dla klas III Przykładowe zdania: Nie baw się na krze! Nie baw się na zamarzniętym jeziorze! Nie zakładaj szalika i czapki! Zrób sobie ślizgawkę na ulicy! Nie zjeżdżaj na sankach, czy na nartach na jezdnię! Nie zakładaj kasku ochronnego, gdy jeździsz na nartach lub snowboardzie! Nie rzucaj zbyt mocno śnieżkami! Nie przyczepiaj sanek do samochodów! Zjeżdżaj ze stromych wzniesień! Możesz jeździć na nartach i sankach lekko uszkodzonych! 5