SCENARIUSZ ZAJĘĆ 10 Temat: Wszechwiedzący jak Tygrys. Cele ogólne: sprawdzenie wiedzy z zakresu znajomości ruchu drogowego, utrwalenie wiedzy dotyczącej bezpiecznych zachowań, doskonalenie prawidłowych nawyków i odruchów w sytuacji zagrożenia, rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w grupie. Cele szczegółowe: Uczeń: wie, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia, potrafi zastosować zdobytą wiedzę w praktyce, zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach, umiejętnie współpracuje w grupie, rozpoznaje zagrożenia związane z poruszaniem się w drodze do i ze szkoły, zna i pamięta zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, uważnie słucha poleceń nauczyciela. Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa. Środki dydaktyczne: karty pracy, krzyżówka, ołówki, kredki, zdania rymowanki, zagadki Wybrane treści programowe: I. 1.1, 1.5, 2.1, 2.6, 3.1, 4.1 III. 1.1, 1.3, IV. 2.5, 2.9. 1
Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie do tematu zajęć karta pracy nr 1 W ramach wprowadzenia do tematu lekcji uczniowie rozwiązują krzyżówkę, której hasłem jest: BĄDŹ BEZPIECZNY. Nauczyciel informuje dzieci, że na dzisiejszych zajęciach utrwalą, jak bezpiecznie poruszać się po drogach. 2. Moja droga do szkoły karta pracy nr 2 Nauczyciel zadaje uczniom zagadki ( Zagadki dla najmłodszych Joanna Stec, Wydawnictwo MAC Edukacja). W kostiumiku czarno-białym w zoo ją zobaczyć możesz. Inna znowu śmiałym krokiem przejść przez jezdnię ci pomoże. ZEBRA Stoją przy drodze na jednej nodze, Każdemu kierowcy ku przestrodze. Obrazki na nich rozmaite Czyta kierowca zamiast liter. ZNAKI DROGOWE Ma aż troje oczu, przechodniom pomaga. Swoim żółtym okiem daje znak Uwaga! Gdy czerwone świeci Stop! Nie idźcie dzieci! Zapali zielone Idźcie na drugą stronę! SYGNALIZATOR ŚWIETLNY Uczniowie opowiadają o swojej drodze do szkoły, o niebezpiecznych miejscach, które stanowią zagrożenie dla innych dzieci. Dzieci otrzymują schematyczny plan drogi z domu do szkoły. Dorysowu- ją elementy własnej drogi do szkoły, zwracając uwagę na spotykane znaki, przejście dla pieszych, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa. Miejsca, które uważają za najbardziej niebezpieczne zaznaczają w czerwone kółko. 3. Sytuacje bezpieczne i niebezpieczne karta pracy nr 3 Nauczyciel rozdaje kartę pracy i prosi, aby uczniowie narysowali uśmiechniętą buźkę, jeżeli dziecko zachowuje się bezpiecznie i smutną, jeżeli zachowuje się niebezpiecznie. 2
4. Zabawa ruchowa - droga do szkoły Na podane przez nauczyciela hasło, dzieci będą naśladować sposób w jaki można przebyć drogę do szkoły: pieszo dzieci ustawiają się w pary i spacerują dookoła ławek, rowerem dzieci naśladują zakładanie kasku i jazdę rowerem (siedzą na swoich krzesłach i kręcą kółka nogami), samochodem uczniowie dobierają się w pary, jedno dziecko jest kierowcą, drugie pasażerem, kierowca zapina pasy, pasażer siada z tyłu, zapina jw. pasy, a następnie rękoma obejmuje w pasie kierowcę, który naśladuje trzymanie kierownicy. Nauczyciel przypomina kolory świateł, z którymi mogą się spotkać jadąc samochodem i idąc przez przejście dla pieszych. Przypomnienie pięciu zasad przechodzenia przez jezdnię. 5. Rozwiązanie testu sprawdzającego zdobytą wiedzę karta pracy nr 4 Nauczyciel rozdaje uczniom test. Uczniowie samodzielnie czytają zdania (klasa I czyta nauczyciel) i zaznaczają, czy zdanie jest prawdzi- we, czy fałszywe. Z zaznaczonych sylab układają hasło: ZAWSZE JESTEM OSTROŻNY NA DRODZE. 6. Podsumowanie zajęć karta pracy nr 5 Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z rymowankami. Uczniowie uczą się wybranej rymowanki na pamięć i prezentują przed klasą. Źródło: Klub Bezpiecznego Puchatka. Materiały edukacyjne dla nauczy- cieli klas I www. bezpiecznypuchatek.pl. 3
Karta pracy nr 1 krzyżówka Rozwiąż krzyżówkę i odgadnij drugą część hasła zaczynają- cego się słowem Bądź. 1. Światło, które zezwala na przejście przez jezdnię. 2. Stoi na drodze na jednej nodze. 3. Nosi niebieski mundur i czapkę, zawsze może liczyć na jego pomoc. 4. Korzystają z niej w mieście samochody i piesi. 5. Światło, które zakazuje wchodzenia na przejście dla pieszych. 6. Nie wolno z nim rozmawiać, ani wpuszczać do mieszkania. 7. Niebezpieczny w mieszkaniu, może wybuchnąć. 8. Nie wolno rozpalać go w lesie. 9. Sport, który uprawia się na pływalni. Hasło:.. 4
Karta pracy nr 2 zagadki DOM SZKOŁA Karta pracy nr 3 wkaż bezpieczne i niebezpieczne zachowanie Narysuj przy obrazku, na którym dziecko zachowuje się bezpiecznie, a przy obrazku, na którym zachowuje się niebezpiecznie. 5
Karta pracy nr 4 test Pokoloruj właściwą sylabę. Hasło:.. 6
Karta pracy nr 5 rymowanki Źródło: Klub Bezpiecznego Puchatka. Materiały edukacyjne dla nauczycieli klas I www. bezpiecznypuchatek.pl 7