Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III TEMAT BLOKU: W KRAJU ANARUKA. Temat: ŻYCIE NA DALEKIEJ PÓŁNOCY. Autor: Ewa Krąkowska (działania na cały dzieo) Cele lekcji: Uczeo po zajęciach potrafi: - wypowiadad się pełnymi zdaniami - uzasadnid swoje stanowisko - czytad ze zrozumieniem - opowiedzied o zwyczajach Eskimosów - wymienid zwierzęta zamieszkują Grenlandię - uzupełniad zdania wykorzystując zdobyte informacje - wykonad obliczenia sposobem pisemnym - współdziaład w zespole. Metody pracy: - metody oparte na posługiwaniu się tekstem, - metody oparte na praktycznym działaniu uczniów - drama:,,zajęcia Eskimosów z osady Anaruka. Formy pracy: - praca zbiorowa - praca indywidulana - praca w grupach. Środki dydaktyczne: - kartki w kształcie kry, które z jednej strony mają zapisane działania matematyczne, a z drugiej sylaby, - krzyżówka z hasłem, - kaseta z nagraną piosenką do dwiczeo z kinezjologii, - kartka z ilustracją igloo, - puzzle zwierząt: niedźwiedź, wilk, mors, foka, wieloryb, renifer, - kartki z informacjami o zwierzętach oraz pytaniami do tekstu, - napisy nazw zwierząt, - paski z działaniami Anaruka, Karty do lapbooka pochodzą ze strony printoteka.pl - karta pracy z uzupełnianką zdaniową. Trzy poziomy: I poziom ucz. uzupełniają sami; II poziom ucz. dokonują wyboru wyrazu; III poziom ucz. uzupełniają zdania w podanej kolejności. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 1
TOK ZAJĘĆ : 1. Sprawy organizacyjno - porządkowe: - sprawdzenie obecności - przedstawienie celu zajęd Oblicz zapisane na krach działania sposobem pisemnym, uporządkuj wyniki od najmniejszego do największego, a dowiesz się, o czym będziemy rozmawiad na zajęciach Uczniowie samodzielnie rozwiązują działania, dla sprawdzenia chętni uczniowie podchodzą do tablicy i obliczają. 127 + 452 = 579; 71 x 2 = 142; 365 261 = 104; 315 x 3 = 945; 808 798 = 10. Sprawdzenie ułożenia wyników w kolejności od najmniejszego do największego. Wybrany uczeo układa kry z działaniami i wynikami: 10, 104, 142, 579, 945. Nauczyciel odwraca kry na drugą stronę, a chętny uczeo odczytuje hasło, które jest celem lekcji. Opowiadam o Grenlandii i życiu dawnym Eskimosów. 2.Podanie NaCoBeZu i zapisanie ich w zeszycie przez uczniów. - Wykonam elementy lapbooka wg ustalonych zasad. - Znam flagę Grenlandii. - Wymieniam zwierzęta żyjące w Grenlandii. - Potrafię odpowiedzied na pytania quizu z lapbooka. - Liczę po eskimosku. - Opowiadam o życiu Eskimosów na podstawie przeczytanej lektury. 3.Wykonanie pierwszej strony lapbooka. 4. Rozmowa: M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 2
- Gdzie rozgrywa się akcja lektury? 5. Wskazanie Grenlandii na globusie. 6. Poszukanie odpowiedzi na pytania, jako notatki do lapbooka: (mapa i flaga Grenlandii) - Jaki panuje klimat na Grenlandii? - Jakie występują tam pory roku? - Jak wyglądało życie Eskimosów na podstawie książki Anaruk chłopiec z Grenlandii? 7. Podsumowanie zajęd za pomocą quizu, który jest częścią lapbooka. Uczniowie udzielają swobodnych odpowiedzi na pytania. Zadanie wykonują w parach. 8. Drama:,, Zajęcia Eskimosów z osady Anaruka. Chętni uczniowie przedstawiają codzienne obowiązki mieszkaoców Grenlandii przy pomocy ruchów i gestów, reszta klasy odgaduje wskazane czynności np.: polowanie, gotowanie, pływanie kajakiem, zabawy dzieci, łowienie. 9. Wycięcie igloo do lapbooka i zapisanie we wnętrzu informacji - kiedy Eskimosi budują igloo. 10. Nauczyciel trzyma kartki z działaniami zapisanymi w eskimoski sposób. Uczniowie losują kartki, po czym zapisują działania oraz wyniki znakami arabskimi. 11. Kto obok ludzi występuje w lekturze? Wyszukanie odpowiedniej notatki do lapbooka. Uczniowie odczytują nazwy zwierząt. 12. Uczniowie uzupełniają tekst na trzech poziomach (karta pracy) Trzy poziomy: I poziom ucz. uzupełniają sami; II poziom ucz. dokonują wyboru wyrazu; III poziom ucz. uzupełniają zdania w podanej kolejności. Uczniowie otrzymują na kartkach tekst, który uzupełniają samodzielnie. Po wykonaniu zadania przez wszystkich, wskazane przez nauczyciela osoby odczytują treśd tekstu, który następnie zostaje wklejony do lapbooka. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 3
10. Podsumowanie: Refleksja w formie promyczkowej: Uczniowie siedzą w kręgu, wewnątrz którego leży narysowane i wycięte koło z napisem: Zajęcia dzisiejsze były.... Każde dziecko otrzymuje po trzy żółte kartki. Zadaniem każdego dziecka jest zastanowienie się, jakie w ich odczuciu były dzisiejsze zajęcia (trudne, ciekawe, nudne ) i wpisanie wybranych określeo na kartki. Jedno chętne dziecko odczytuje swoje odczucia i układa je obok wyciętego koła z napisem Zajęcia dzisiejsze były.... Dzieci, które mają te same przymioty lub bliskie układają je w promyczek. Następnie dzieci odczytują te, których jeszcze nie było i układają je w kolejne promyczki, aż do wyczerpania żółtych kartek. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 4
M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 5
M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 6
M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 7
M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 8
M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 9
M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 10
M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 11