SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz



Podobne dokumenty
1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji marketingu w klasie III Technikum Ekonomiczne

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Kółko informatyczne dla klas 1-3 SP program autorski

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Temat 2. Program komputerowy

3.1. Na dobry początek

Przedmiotowy system oceniania i wymagania edukacyjne dla klasy I III z informtyki

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

UśYTKOWANIE KOMPUTERÓW

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

ROZKŁAD MATERIAŁU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL.V

Wymagania dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym. Gimnazjum nr 1 w Miechowie

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

2. Metody prezentacji informacji

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Wymagania edukacyjne z informatyki dla cyklu dwugodzinnego 1h tygodniowo w pierwszym roku nauczania

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

Zawód: technik informatyk Symbol cyfrowy zawodu: 312[01] 312[01] Numer zadania: 1 Czas trwania egzaminu: 240 minut

O higienie pracy, komputerze, sieciach komputerowych i Internecie

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Propozycje wymagań dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

Wymagania z informatyki na poszczególne oceny przy realizacji programu i podręcznika Informatyka wyd. Operon dla klasy II.

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Technologia informacyjna. 2. KIERUNEK: Logistyka. 3. POZIOM STUDIÓW: I stopnia

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z INFORMATYKI /GIMNAZJUM W SŁAWĘCINIE/

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI

Wymagania edukacyjne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

Informatyka. w ćwiczeniach. Plan wynikowy. Wydanie nowe Drugi rok nauczania. Bożena Kwaśny Andrzej Szymczak Maciej Wiłun

Scenariusz lekcji. podać definicję liczby pierwszej i naturalnej; opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

I. KARTA PRZEDMIOTU CEL PRZEDMIOTU

WYMAGANIA EDUKACYJNE ZAJĘCIA KOMPUTEROWE W KLASACH 4 6 SP

SYLABUS. Cele zajęć z przedmiotu

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

PLAN METODYCZNY NR 1

rozpoznaje ikony podstawowych przeglądarek internetowych, rozpoznaje prawidłowo zapisane adresy stron internetowych,

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE - PLAN PRACY W KL. 3. Uczeń: - zna pojęcie Internet,

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet Autorka: Agnieszka Kotowicz Klasa III technikum zawodowe Zespół Szkół nr 3 w Szczecinku

Zawartość opracowania: I. Wprowadzenie II. Scenariusz lekcji III. Załączniki karty pracy grup

I. WPROWADZENIE Niniejszy scenariusz stanowi podsumowanie niektórych wiadomości i umiejętności nabytych przez uczniów w dwuletnim cyklu kształcenia z przedmiotu technologia informacyjna w klasach technikum zawodowego. Zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci Internet, zagrożenia czyhające na użytkowników podłączonych do sieci są omawiane na wielu lekcjach. Celowe wydało mi się przygotowanie lekcji, podczas której uczniowie wykorzystają i utrwalą zdobytą wiedzę i umiejętności, dotyczące nie tylko zagrożeń występujących w sieci i ich zapobiegania, ale także utrwalą zagadnienia z edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, prezentacji oraz wyszukiwania informacji w sieci. W efekcie otrzymałam, mam nadzieję, interesującą lekcję, która skłoni do refleksji i pozwoli na globalne spojrzenie na zagadnienia bezpieczeństwa w sieci i znaczenie wykorzystywania technologii informacyjnej w codziennym życiu.

II. SCENARIUSZ LEKCJI Temat lekcji: Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet Cele dydaktyczno-wychowawcze: - przypomnienie i systematyka zagadnień dotyczących zagrożeń wynikających z korzystania z sieci Internet oraz przeciwdziałania im oraz utworzenie i prezentacja prac dotyczących wybranych zagrożeń, - kształtowanie umiejętności twórczej realizacji zadania i wyciągania wniosków, - kształtowanie umiejętności współpracy uczniów w grupie w celu zrealizowania zadania. Cele operacyjne: Uczeń: - umie wymienić zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet, - potrafi podać sposoby zabezpieczania się przez wirusami komputerowymi, - umie podać metody zabezpieczania się przed włamaniami do komputerów, - potrafi opisać zagadnienie dotyczące legalności oprogramowania dostępnego poprzez sieć Internet, - umie wykorzystać umiejętności nabyte w cyklu kształcenia dotyczące obsługi pakietu MS Office, wyszukiwania informacji do przygotowania pracy na temat wybranego zagrożenia. Metody pracy: metoda aktywizująca burza mózgów, pogadanka, metoda praktyczna praca przy komputerze, prezentacja wykonanej pracy przed całą klasą. Formy pracy: zespoły trzyosobowe (ilość uczniów w zespole wynika z ograniczenia czasu realizacji zagadnienia do jednej godziny i konieczności zaprezentowania prac przez wszystkie grupy). Środki dydaktyczne: komputery i drukarka, projektor multimedialny podłączony do komputera w sieci, ekran, oprogramowanie: MS Office, dostęp do sieci Internet, tablica, mazaki, karty pracy zespołów.

Przebieg lekcji I. Czynności organizacyjne (2-3 minuty): - sprawdzenie listy obecności, - zapisanie tematu lekcji. II. Przebieg lekcji (ok. 27 minut) 1. Nauczyciel krótko wprowadza uczniów w zagadnienia bezpieczeństwa w sieci, bez podawania przykładów konkretnych zagrożeń. 2. Nauczyciel prosi uczniów, aby na zasadzie burzy mózgów każdy z nich podał dwa zagrożenia, które są najbardziej niebezpieczne dla przeciętnego użytkownika sieci Internet. Nauczyciel zapisuje te przykłady w dowolnych miejscach na tablicy. 3. Kolejnym etapem lekcji jest podział uczniów na grupy: cztery grupy trzyosobowe. 4. Nauczyciel przydziela każdej z grup odpowiednie zagadnienie do opracowania według karty pracy grupy. Zagadnienia: - Grupa I Opracowanie w arkuszu kalkulacyjnym Excel zestawienia obrazującego zagrożenia istniejące w sieci Internet wymieniane przez uczniów w czasie burzy mózgów. - Grupa II Przygotowanie prezentacji w programie PowerPoint dotyczącej włamań w sieciach komputerowych. - Grupa III Przygotowanie plakatu w programie Word dotyczącego korzystania z legalnego oprogramowania. - Grupa IV Przygotowanie prezentacji w programie PowerPoint dotyczącej wirusów i zabezpieczani komputerów przez nimi. 5. Praca uczniów w grupach z kartami pracy. III. Prezentacja prac (po 2-3 minutach na grupę). Osoba wytypowana przez grupę prezentuje przygotowaną pracę na projektorze multimedialnym.

IV. Faza podsumowująca (ok. 3 minut) Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji i pracy uczniów. Zwraca uwagę na konieczność zabezpieczania każdego komputera podłączanego nawet na krótki czas do sieci Internet.

III. ZAŁĄCZNIKI Zagrożenia wynikające z korzystania z sieci Internet Karta pracy grupa I 1. Utwórz w arkuszu kalkulacyjnym zestawienie według poniższego schematu: Zagrożenia Włamania Ilość wskazań przez uczniów w czasie burzy mózgów Ataki wirusów Nielegalne oprogramowanie Niekontrolowane kontakty dzieci i młodzieży Inne zaproponowane przez uczniów Inne zaproponowane przez uczniów Inne zaproponowane przez uczniów Sformatuj tabelę. 2. Utwórz wykres obrazujący uzyskane wyniki: - podaj temat wykresu, - zastosuj rodzaj wykresu najbardziej obrazujący uzyskane wyniki, - na osi X opisz rodzaje zagrożeń, - na osi Z opisz liczbę wskazań przez uczniów konkretnego zagrożenia, - sformatuj wykres. 3. Na podstawie uzyskanych wyników sformułuj wnioski dotyczące zagrożenia, które wskazują uczniowie jako najbardziej niebezpieczne dla przeciętnego użytkownika sieci. 4. Utworzony plik zapisz w folderze WSPÓLNY na udostępnionym dysku sieciowym.

Karta pracy grupa II 1. Utwórz w programie PowerPoint prezentację na temat włamań w sieciach komputerowych. 2. Charakterystyka prezentacji: - zaproponuj tytuł prezentacji, - utwórz 4-5 slajdów, - zastosuj animację tekstu i przejścia slajdów, - w prezentacji umieść informacje wyszukane w Internecie dotyczące najgroźniejszych włamań w sieci, - podaj sposoby zabezpieczenia komputera przed włamaniem. 3. Utworzony plik zapisz w folderze WSPÓLNY na udostępnionym dysku sieciowym.

Karta pracy grupa III 1. Utwórz w programie Word plakat nakłaniający użytkowników komputerów do korzystania z legalnego oprogramowania. 2. Charakterystyka plakatu: - format A4, - na plakacie umieść informacje, grafikę skopiowaną z Internetu, - zastosuj różne sposoby formatowania tekstu. 3. Utworzony plik zapisz w folderze WSPÓLNY na udostępnionym dysku sieciowym. 4. Utworzony plakat wydrukuj na udostępnionej drukarce sieciowej.

Karta pracy grupa IV 1. Utwórz w programie PowerPoint prezentację na temat zagrożenia wirusami. 2. Charakterystyka prezentacji: - zaproponuj tytuł prezentacji, - utwórz 4-5 slajdów, - zastosuj animację tekstu i przejścia slajdów, - w prezentacji umieść informacje wyszukane w Internecie dotyczące najnowszego wirusa, - w prezentacji umieść informacje wyszukane w Internecie dotyczące jednego z najgroźniejszych wirusów, - podaj sposoby ochrony przed wirusami. 3. Utworzony plik zapisz w folderze WSPÓLNY na udostępnionym dysku sieciowym.