Konspekt lekcji z edukacji środowiskowej z wykorzystaniem komputera w klasie II



Podobne dokumenty
KRYTERIA OCENIANIA KOMPETENCJI KOMPUTEROWYCH UCZNIA. Klasa I

CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Posługuje się komputerem w podstawowym zakresie. Potrafi uruchomić program korzystając z myszy. Zna zagrożenia związane z pracą przy komputerze.

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Klasa I ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Klasa I ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Główne elementy zestawu komputerowego

Wymagania edukacyjne - Informatyka w klasie I

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Zajęcia komputerowe klasy I-III- wymagania

Instalacja i obsługa aplikacji MAC Diagnoza EP w celu wykonania Arkusza obserwacji

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Instalacja i obsługa aplikacji MAC Diagnoza EW

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

PLAN WYNIKOWY KLASA 1

Kopiowanie, przenoszenie plików i folderów

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Instalacja i obsługa aplikacji MAC Diagnoza EP w celu wykonania Diagnozy rozszerzonej

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Obsługa komputera. Paweł Kruk

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

Dlaczego stosujemy edytory tekstu?

POZIOM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

z poradni pedagogicznej

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Zajęcia komputerowe - plan wynikowy klasy 1 A. wie, jak się zachowywać w pracowni wie, jakich zasad należy przestrzegać podczas pracy na komputerze

Podstawowe komendy. Ćwiczenie 1

W y m a g a n i a Z. KOMPUTEROWE KLASY II-III SP

Diagnoza międzysemestralna postępów nauczania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 54 realizujących innowacyjny

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Klawiatura. Klawisze specjalne. Klawisze specjalne. klawisze funkcyjne. Klawisze. klawisze numeryczne. sterowania kursorem. klawisze alfanumeryczne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

Skróty klawiaturowe w systemie Windows 10

Rozkład materiału Klasa 2

WYMAGANIA EDUKACYJNE z Informatyki dla klasy IV

Skrócona instrukcja funkcji logowania

OKNO NA ŚWIAT - PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU W MIEŚCIE BRZEZINY

Ćwiczenie 1: Pierwsze kroki

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

w edytorze tekstu 1. Proponowany czas realizacji 4 godz. 2. Cele kształcenia 3. Wskazówki metodyczne

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

małego informatyka klasa Anna Stankiewicz-Chatys, Ewelina Włodarczyk Co oznaczają te symbole? Wciśnij prawy przycisk myszy.

Podręcznik Użytkownika aplikacji NOVO Szkoła. Profil Opiekuna

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

Scenariusz zajęć nr 3

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie IV szkoły podstawowej. 1. Podstawowe zasady posługiwania się komputerem i programem komputerowym

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

PRACA Z PLIKAMI I FOLDERAMI

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1

Edytor tekstu MS Word 2010 PL. Edytor tekstu to program komputerowy umożliwiający wprowadzenie lub edycję tekstu.

Instrukcja instalacji programu szkoleniowego (DEMO) dla pracowników Spółki medycznej GDAŃSK-POŁUDNIE

1.Instalacja. Przechodzimy przez kolejne okna instalatora klikacjąć Dalej. wolek.zallegro.pl

Laboratorium - Konserwacja dysku twardego w Windows XP

Lekcja 4. 3CD 3. Rysunek Okno programu Word. 3 Jak prawidłowo zakończyć pracę z programem? Omów jeden ze sposobów.

Rozdział II. Praca z systemem operacyjnym

Laboratorium - Monitorowanie i zarządzanie zasobami systemu Windows XP

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

EDYCJA TEKSTU MS WORDPAD

Aby uruchomić Multibooka, należy podłączyć nośnik USB do gniazda USB w komputerze, na którym program ma być używany.

Formularz oceny okresowej arkusz B w służbie cywilnej Instrukcja użytkownika

Podstawy pracy z edytorem tekstu. na przykładzie Open Office

Podręcznik Użytkownika aplikacji NOVO Szkoła. Profil Ucznia

okręgi i koła w programie Paint

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4b grupa 2

Szczegółowe wymagania edukacyjne. dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach. z przedmiotu zajęcia komputerowe

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

Laboratorium - Konserwacja dysku twardego w Windows Vista

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa IV

Rozwiązywanie problemów z Javą

Zasady ustalania ocen cząstkowych

Laboratorium - Konserwacja dysku twardego w Windows 7

Na polowaniu z Wielkomiludem

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1

Laboratorium - Narzędzia linii uruchamiania w systemie Windows 7

SCENARIUSZE LEKCJI LEKCJA 1. WITAMY W KLASIE 2. Informatyka Klasa 2 Szkoła podstawowa 1 3

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO

PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI W KLASACH I-III W SP im. F. Chopina w Strzyżewie. Autor: mgr Beata Dachowska

Wesoła szkoła i przyjaciele, kl. 2 Plan wynikowy zaj komputerowych

5. Kliknij teraz na ten prostokąt. Powinieneś w jego miejsce otrzymać napis. Jednocześnie została wywołana kolejna pozycja menu.

Pomoc krok-po-kroku. Jak korzystać z Twinspace

Transkrypt:

Bogumiła Elżbieta Rzeźnicka Nauczyciel kształcenia zintegrowanego w SP nr 79 w Warszawie elrze@wp.pl Konspekt lekcji z edukacji środowiskowej z wykorzystaniem komputera w klasie II Przewidywany czas zajęć: 45 min. Miejsce zajęć: pracownia komputerowa Krąg tematyczny: Nasza Ojczyzna Temat zajęć: Nasz kraj i nasi sąsiedzi. Cel główny zajęć: Poznanie położenia państw sąsiadujących z Polską. Powtórzenie umiejętności pracy z mapą z jednoczesnym wykorzystaniem komputera. Cele szczegółowe - wiadomości, umiejętności, efekty wychowania. Uczeń: uważnie słucha poleceń i jednocześnie je wykonuje, otwiera wskazany plik, pracuje samodzielnie korzystając z podanych informacji, zna oznakowania mapy, wskazuje na mapie i nazywa: największe miasta, jeziora, góry, najdłuższe rzeki, granice naszego kraju, sąsiadów Polski, określa kierunki świata, uzupełnia tekst z lukami, używa wskazanych klawiszy, nabywa wprawy w posługiwaniu się myszką; korzysta z klawiatury i kursorów ruchu, aktywnie działa, bada i rozwiązuje kolejne zadania. potrafi współpracować z kolegą, koleżanką, wyjaśnia zasady pisowni wyrazów wielką literą, 1

Metody pracy: rozmowa, zabawy dydaktyczne, pokaz, działalność praktyczna, metoda problemowo-odtwórcza, metoda analityczno-percepcyjna. Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna zróżnicowana, grupowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: komputery, ćwiczenia w wersji komputerowej (pliki: ćwiczenie_1 ; _2;_3;_4), mapa Polski; Przebieg zajęć: 1. Powitanie gości, zajęcie miejsc przy komputerach. Komputery są uruchomione, uczniowie zalogowani. 2. Nauczyciel skupia dzieci wokół siebie i pokazując na własnym komputerze - podaje miejsce przechowywania ćwiczeń przeznaczonych na dzisiejsze zajęcia. Na pulpicie, czyli w oknie komputera jest żółta teczka z napisem: Dla dzieci. Trzeba 2 razy kliknąć w tę teczkę inaczej folder. Jeżeli nie udaje się zrobić tego dość szybko, wystarczy kliknąć tylko 1 raz i nacisnąć klawisz Enter. Otworzy się nowe okienko, w którym jest kolejny folder (żółta teczka) z napisem: Dla klasy II. Właśnie w tym folderze są ćwiczenia dla was. Otwieramy ten folder i widzimy 4 różne obrazki, czyli ikonki z podpisami. Są to pliki. Czytamy podpisy i wybieramy Ćwiczenie_1. Wracamy na miejsca i otwieramy wskazany plik. 3. Uczniowie wracają do swoich komputerów i wykonują zademonstrowane czynności. 4. Uczniowie otwierają wskazany plik: Ćwiczenie_1. (Krzyżówka). Nauczyciel wyjaśnia zasady poruszania się po okienkach (komórkach) krzyżówki. Używanie klawiszy: tabulator, klawisze ruchu, alt prawy do pisania polskich liter. 5. Praca samodzielna uczniów. Nauczyciel obserwuje postępy w pracy, służy pomocą, podpowiada i pokazuje. 6. Odczytanie hasła krzyżówki: NASZ KRAJ i rozmowa na ten temat zmierzająca do uzasadnienia użycia mapy dla obejrzenia konturów kraju. 7. Praca z mapą. Przypomnienie oznakowań legendy mapy. 8. Wskazywanie na mapie: a) największe miasta Polski, b) stolica obecna i poprzednie, 2

c) rzeki, d) jeziora, e) góry. 9. Praca z komputerem. a) Uczniowie zamykają pootwierane okna używając narzędzia: Zamknij (symbol X w górnym prawym rogu każdego okna). Nie zapisują zmian w pliku ćwiczenia. b) Nauczyciel przypomina ścieżkę dostępu do kolejnego ćwiczenia. (Pulpit/Dla dzieci/dla klasy II) c) Otwierają plik: Ćwiczenie_2. Nauczyciel wyjaśnia polecenie ćwiczenia. Przypomina sposób pisania wielkiej litery, sposób przejścia do luki tekstowej oraz możliwość poprawy błędnie zapisanej literki. Użycie klawiszy: shift lewy+litera, klawisze ruchu lub klikanie lewym przyciskiem myszy, klawisze Delete i Backspace. d) Praca indywidualna uczniów. Nauczyciel obserwuje postępy w pracy, służy pomocą, podpowiada i pokazuje. 10. Praca z mapą. Wskazywanie na mapie granic Polski. 11. Powtórzenie sposobu określania kierunków świata na mapie. 12. Praca z komputerem. a) Uczniowie ponownie zamykają pootwierane okna używając narzędzia: Zamknij. Nie zapisują zmian w pliku ćwiczenia. b) Uczniowie otwierają wskazany plik: Ćwiczenie_3. (Krzyżówka) Nauczyciel upewnia się, czy wszyscy uczniowie rozumieją polecenie i prosi o przypomnienie, jakimi klawiszami będą się posługiwać przy rozwiązywaniu krzyżówki. c) Samodzielna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela. 13. Odczytanie hasła krzyżówki: NASI SĄSIEDZI. 14. Wskazywanie na mapie sąsiadów polski z jednoczesnym określaniem kierunków świata. 15. Praca z komputerem. a) Dzieci zamykają pootwierane okna poznanym sposobem. b) Otwierają wskazany plik: Ćwiczenie_4. c) Nauczyciel upewnia się, czy wszyscy rozumieją polecenie, wyjaśnia wątpliwości. d) Indywidualna praca uczniów pod kierunkiem nauczyciela. e) Głośne odczytanie uzupełnionych zdań. f) Pozamykanie otwartych okien. g) Zamknięcie systemu komputerowego zgodnie z krokami: Start - Wyłącz komputer - OK 3

15. Podsumowanie zajęć według pytań: a) Jakie miasto jest naszą stolicą? b) Jakie miasta były stolicami naszego kraju? c) Jakie znasz największe rzeki Polski? d) Jak nazywają się polskie góry? e) Z kim graniczymy od strony zachodniej? f) Podaj południowych sąsiadów? g) Jak brzmią nazwy sąsiednich państw od wschodniej granicy? h) Kiedy piszemy wielką literę? i) Komu podobała się dzisiejsza lekcja? 16. Pożegnanie gości i zakończenie zajęć. Załączniki w oryginale występują w wersji komputerowej jako pliki zawierające kolejne ćwiczenia. 4

Plik aplikacji Word: Ćwiczenie_1 Przeczytaj uważnie! Rozwiąż krzyżówkę. W okienka wpisuj właściwe litery odgadniętego wyrazu. Do chodzenia po okienkach krzyżówki używaj klawisza Tabulator albo klawiszy ze strzałkami, czyli klawiszy ruchu. Gdy skończysz usiądź tyłem do monitora. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Gdy na tym jeździsz, odpychasz się jedną nogą. Nieduży arkusz papieru, a zmieści rzeki, miasta i góry. Pojemnik na śmieci. Niebieska wstążeczka na mapie. Twarda czapka na głowę. Ulubiony pojazd dzieci. Chodzi do tyłu. Duża woda, ale to nie jest morze. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 5

Plik aplikacji WordPad: Ćwiczenie_2 Dokończ zdania. By przejść tam, gdzie potrzebujesz pisać - wykorzystuj klawisze ze strzałkami lub kliknij myszką. Pamiętaj o wielkiej literze! By ją napisać - trzeba użyć klawisza Shift Jeżeli zapomnisz, co trzeba wpisać podejdź do mapy! Stolicą Polski jest... Dawniej stolicami były:... Największe polskie rzeki to... Polskie morze nazywa się... Najwyższe polskie góry to... Największe jezioro w Polsce to... Miasto z koziołkami w herbie nazywa się... Warszawa w herbie ma... Wisła przepływa przez miasta:... Góry na mapie mają kolor... Niebieskie plamki na mapie to... Czerwone kółeczka oznaczają... Kolorem zielonym na mapie zaznaczone są... 6

Plik aplikacji Word: Ćwiczenie_3 Przeczytaj uważnie! Rozwiąż krzyżówkę. W okienka wpisuj właściwe litery odgadniętego wyrazu. Do chodzenia po okienkach krzyżówki używaj klawisza Tabulator albo klawiszy ze strzałkami, czyli klawiszy ruchu. Gdy skończysz usiądź tyłem do monitora. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Przy niej podkreślasz lub rysujesz kwadrat.... na przykład lekcyjna, może być gimnastyczna. Córka twoich rodziców. Słodki w papierku. Chodzi w niej tylko dziewczynka. Ciastko jak piłeczka. Z nich wyrasta nowa roślina. Nie miasto. Pierwsza część dnia. Gdy chcesz pobiegać, wychodzisz na... Wzywa dzieci na przerwę. Czworonożny przyjaciel. 9. 4. 1. 7. 10. 2. 6. 8. 11. 12. 3. 5. 7

Plik aplikacji Excel: Ćwiczenie_4 W zielone okienka wpisz nazwy państw, które są naszymi sąsiadami. Najpierw kliknij myszką w tym okienku, w którym chcesz pisać. Pojawi się czarna ramka. Właśnie w tej ramce pisz. Po napisaniu naciśnij klawisz Enter. Jeśli zrobiłeś błąd - kliknij na błędzie i naciśnij klawisz Delete. Ponownie pisz w tym okienku. Jeśli o czymś zapomnisz zawołaj nauczyciela. Rosja popraw Nemcy Litwa Czechy Słowacja Białoruś popraw Łukraina 8