Scenariusz lekcji etyki (klasa 4) Temat: Świat na odwrót?

Podobne dokumenty
Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: W naszej szkole wydarzyło się coś niesamowitego! tworzymy fotokomiks

Scenariusz lekcji etyki (klasa 7) Temat: Mam prawo do wolności i bezpiecznego życia!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

SCENARIUSZ ZAJĘD W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Poznajemy siebie

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 8. I. Tytuł scenariusza: W zimowej szacie. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Olimpiada dla malucha Temat: Prawa dziecka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Dodawanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 3 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Czasownik bez tajemnic

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji języka niemieckiego (A1/ A1+) Temat: Wie ist das Wetter im Frühling? (Jaka jest pogoda wiosną?)

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć nr 2

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

Scenariusz zajęć nr 5

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Scenariusz zajęć nr 4

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Opracowanie: Małgorzata Małyska nauczyciel konsultant Polonijnego Centrum Nauczycielskiego

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą Temat: Bawimy się w grupie SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Komiks połączenie tekstu i obrazka

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Dobra współpraca Nauczyciel - Rodzic. Woda życia zabawa z dziećmi i rodzicami. (Pedagogika zabawy zabawa wątkowa)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Po drabinie do celu. Spotkanie 2. fundacja. Realizator projektu:

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Temat: Oko w oko z żywiolem

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie dla I klasy technikum. Temat: Profilaktyka HIV/AIDS

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Matematyczne łamigłówki

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CICHYM. Przedstawienie rodziny jako jednej z najwyższych wartości.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Transkrypt:

Autor: Karolina Gruchalska-Matuszak Cele lekcji: Uczeo/uczennica po zajęciach potrafi: Scenariusz lekcji etyki (klasa 4) Temat: Świat na odwrót? - dostrzegad przyczynowośd i skutkowośd wykonywanych czynności, - dostrzegad związki między otaczającymi go rzeczami, - formułowad wypowiedzi dotyczące tematu i uzasadnid je, - myśled niestereotypowo, - współpracowad z innymi. Metody i techniki pracy : - praca z tekstem, - tworzenie historii z użyciem kostek Story Cubes, - dyskusja, elementy filozofowania, - praca indywidualna, - praca plastyczna, - praca w grupach. Środki dydaktyczne : - sala z wykładziną dywanową lub krzesła ustawione w krąg, - tekst dla każdego ucznia: B. Hessen Świat na odwrót [w:] B. Hessen, Mali lecz dzielni, Materiały pomocnicze do programu Filozofia w szkole, Fundacja Edukacja dla Demokracji, Warszawa 1994, s. 4] załącznik 1A, - dzwoneczek, - karteczki z czynnościami (do losowania) - załącznik 1B, - kostki story cubes, - symboliczny termometr do ewaluacji, - tablica, - kartki, pisaki. TOK LEKCJI Faza wstępna: 1) Zaskakujące powitanie. Uczniowie siedzą w ławkach. Nauczyciel wchodzi tyłem do klasy, mówi dzieciom do zobaczenia za tydzieo i zapisuje na tablicy temat lekcji od kooca. Następnie zachęca uczniów i uczennice do zapisania na karteczkach swoich imion na opak. 2) Nauczyciel z dziedmi przechodzi na środek sali i proponuje, aby wszyscy poruszali się w różnych kierunkach tyłem i spróbowali się witad z innymi, wypowiadając swoje imię od tyłu. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 1

Po wykonaniu dwiczenia uczniowie i uczennice wypowiadają się na temat trudności zadania. Faza realizacyjna: 3) Prowadzący lekcję zaprasza uczestników i uczestniczki zajęd do wysłuchania opowiadania pt. Świat na odwrót (tekst dla każdego ucznia). 4) Po przeczytaniu tekstu nauczyciel inspiruje dzieci do dyskusji, zadając pytania: - Co myślicie o zachowaniu Kacpra? - Co robi Kacper? Czym różni się jego zachowanie od innych uczniów w klasie? - Co robi na odwrót, a czego nie? Poszukajcie w tekście tych fragmentów. - Jak reagują dzieci w klasie Kacpra? Jak reaguje nauczycielka na zachowanie Kacpra? - Jak myślicie, czy z Kacprem można się porozumied? Co będzie potrzebne, aby się z nim porozumied? - Czy możemy nauczyd się czegoś od Kacpra? - Czy możliwe jest życie w świecie na opak? Co działoby się z ludźmi w takim świecie? - Jak byśmy się porozumiewali w świecie na odwrót? - Jak wyglądałby upływ czasu w takim świecie? - 5) Ćwiczenie w parach. Uczniowie i uczennice, podzieleni na pary, losują kartki z zapisanymi czynnościami (np.: mycie zębów, jedzenie śniadania, wyjście z domu do szkoły, zabawa w chowanego, rozwiązywanie zadania matematycznego, czytanie bajki). Dzieci ustalają: a. W jaki sposób wykonują te czynności na co dzieo? b. Co robią najpierw, a co potem? c. Czy możliwe jest wykonanie zapisanych czynności na odwrót? Następnie w kręgu poszczególne pary odczytują wylosowaną czynnośd i prezentują swój punkt widzenia. 6) Trening umysłu. Uczestnicy i uczestniczki zajęd w 4-5 osobowych grupach układają historię, w której świat, zdarzenia lub czynności bohaterów wykonywane są na opak. Używają do tego kostek Story Cubes.( Efekt dwiczenia w postaci historyjki nie musi byd prezentowany na forum, chodzi bardziej o trening myślenia, wyjście poza schematy myślowe.) Po wykonaniu zadania nauczyciel pyta dzieci o odczucia związane z pracą w grupie oraz stopieo trudności zadania. Następuje podsumowanie dwiczenia. 7) Praca plastyczna. Nauczyciel zadaje pytania: Czy można rysowad na odwrót? Jak wygląda odwrócone rysowanie? Uczniowie i uczennice próbują rysowad na odwrót. Po wyznaczonym czasie klasa wspólnie ogląda i omawia prace. Dzieci wspólnie z nauczycielem formułują wnioski wynikające z dwiczenia. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 2

Faza podsumowująca: 8) Na tablicy albo na dużych kartkach znajdują się zdania niedokooczone związane z lekcją: - Zaciekawiło mnie - Dowiedziałem się - Zdziwiło mnie - Chciałbym/-abym jeszcze porozmawiad o - Chciałbym/- abym powiedzied Kacprowi, że - Nie wiem, czy -?? (oznacza dowolną wypowiedź). Dzieci wybierają dowolne zdanie i kooczą je na forum klasy. 9) Uczniowie i uczennice podchodzą do termometru narysowanego na tablicy i określają stopieo atrakcyjności tematu lekcji poprzez zaznaczenie go magnesami. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 3

Załącznik 1 A Świat na odwrót Kacper wchodzi tyłem do klasy. - Witajcie dzieciaki mówi i siada na krześle nauczycielki. Jeśli w ogóle można to nazwad siadaniem. Nogi sterczały w powietrzu, a kolana leżały na siedzeniu krzesła. Dłonie opierał o podłogę. Jeszcze śmieszniejsze było to, że Kacper wszedł na samym początku przerwy. Wszystkie dzieci właśnie miały wyjśd się pobawid. Teraz wszystkie patrzą na Kacpra. Kacper tyłem podchodzi do kranu napid się wody. Odkręca kran, ale pod kran podstawia kubek dnem do góry. Woda nie trafia do kubka, tylko leje się obok. Kacper nie zwraca na to uwagi. Postanawia się napid. Podnosi do ust kubek dnem do góry i bardzo zadowolony woła: - Powiadam wam, świetne piwo. - Dzieci, czy mogę narysowad obrazek?- pyta Kacper. Dzieci spoglądają na nauczycielkę, nauczycielka na dzieci i na Kacpra. - Dobrze mówią. Kacper przynosi papier i ołówki. Idzie w stronę stołu. Nagle zaczyna czołgad się po podłodze pod stołem. Kartkę papieru trzyma przyciśniętą do blatu stołu od spodu. Drugą ręką zaczyna rysowad. Nie jest to zbyt wygodne, bo musi jedną ręką trzymad kartkę. Papier pozostaje czysty, bo Kacper rysował odwrotnym koocem ołówka. - Gotowe! - woła z zapałem Kacper. Kartka jest trochę pognieciona, ale nic na niej nie ma. Nauczycielka podchodzi do Kacpra i chce go wyprowadzid z klasy. Ale Kacper nic nie waży, jest podobny do balonika. Lekki i jasny jak kartka papieru. Wszyscy wychodzą z klasy, a nauczycielka chce zająd się Kacprem. Kacper podnosi rękę do góry. Chce wyjśd do łazienki. Źródło: B. Hessen Świat na odwrót [w: B.Hessen, Mali lecz dzielni, Materiały pomocnicze do programu Filozofia w szkole, Fundacja Edukacja dla Demokracji, Warszawa 1994, s. 4], M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 4

M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 5