Zadanie 3 edukacja zdrowotna



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM

Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I - Gry i zabawy ruchowe Beata Król

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

Obszar nr 3 edukacja zdrowotna

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu

ROCZNY PLAN PRACY NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR.1 HAPPY KIDS W KAMIEŃCU WROCŁAWSKIM NA ROK 2013/2014

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą obwodu stacyjnego

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego

Ramowy rozkład dnia w Publicznym Przedszkolu w Kobiernicach

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

OBSZAR 6 ZORGANIZOWANIE I PRZEPROWADZENIE KONKURSU

Scenariusz zajęć ruchowych z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej


Temat lekcji: Gry i zabawy z wykorzystaniem piłek - kozłowanie, rzuty, chwyty.

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU WIEM CO TO ZDROWIE dla 5 i 6 latków Temat kompleksowy: Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki. Prowadząca: Barbara

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM W P U B L I C Z N Y M P R Z E D S Z K O L U W R Z E Z A W I E

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Marnowanie żywności w szkołach. Jak edukować najmłodszych?

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Scenariusz zajęć przysposobienia do pracy

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego w klasie III

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 W SOSNOWCU HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2006/2007 PROJEKCIE SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE SOSNOWIEC WRZESIEŃ 2006 ROK

Cele operacyjne: dziecko...

PROGRAM PROZDROWOTNY. Zdrowe jedzenie jest teraz w cenie- Kuchcikowo

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II A 3. TEMAT ZAJĘC: WDRAŻANIE DO ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA NA PODSTAWIE WYPRAWY DO KRAINY 5 PORCJI

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z PIŁKI SIATKOWEJ

Szkoła Podstawowa nr 6 im.bł.ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu

Konspekt zajęć treningowych

PROGRAM PROFILAKTYCZNY BEZPIECZNY I ZDROWY PRZEDSZKOLAK

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

OBSZAR 1 - ZAJĘCIA EDUKACYJNE. Scenariusz zajęcia z zakresu aktywności ruchowej

SCENARIUSZ ZAJĘC SPORTOWYCH Z MINIPIŁKI SIATKOWEJ

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Projekt edukacyjny TALERZ PEŁEN ZDROWIA realizowany w zespole szkół w Borecznie Termin realizacji r

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

Scenariusz lekcji siatkówki do obszaru 1.

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA CZAS FERII r. Grupy3,4-5,5,6 latki. Tematyka kompleksowa:

Temat zajęć: Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne

Cele i harmonogram warsztatów

SCENARIUSZ LEKCJI KAŻDY UCZEŃ CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM CELE POMOCE PLAN ZAJĘĆ PRZEBIEG ZAJĘĆ. Czynności orientacyjno-porządkowe: Pogadanka

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 4/2018 z dnia 30 sierpnia 2018r.

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

SPRAWOZDANIE Z JESIENNEJ AKCJI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA PN. Z JANEM BRZECHWĄ O ZDROWIU W PRZEDSZKOLU RADOŚĆ W BYDGOSZCZY

SYSTEM MOTYWACYJNY W PRZEDSZKOLU

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego.

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego.

Program Profilaktyki Publicznego Przedszkola w Poczesnej

i form pracy (pokaz, praktyczne działanie, komunikacja alternatywna, metody audiowizualne, metody aktywizujące).

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 6/2017 z dnia 24 sierpnia 2017r.

1. W dniu 7 grudnia 2011 roku w ramach programu Trzymaj formę uczniowie klasy VI

SCENARIUSZ LEKCJI KOSZYKÓWKI Piłka nie parzy

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

Plan działań Przedszkolnego Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2013/2014 w Przedszkolu Miejskim Nr 5 w Olsztynie

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

SZKOŁA W RUCHU. Akcja MEN Ćwiczyć każdy może Obszar 1 ROK SZKOŁY W RUCHU PUBLICZNE GIMNAZJUM NUMER 2 W KRZEWICY

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

Wpisany przez A. Gierczuk poniedziałek, 24 marca :32 - Poprawiony poniedziałek, 24 marca :47

Zespół Szkół Publicznych Przedszkole Miejskie w Łęknicy

Osiągnięcia i umiejętności dzieci

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl III. O zajadaniu smutków słodyczami

Zdrowo jem - więcej wiem

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łodzi Przedszkole Miejskie nr 21 Łódź

Podstawy pracy z dziećmi i młodzieżą w budowaniu prawidłowych postaw żywieniowych pomysły na działania i edukację w szkołach

PROMOCJA ZDROWIA PRZEZ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ. Wychowawcy klas realizują na swoich zajęciach treści związane z edukacją zdrowotną w następujący sposób:

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (klasa III szkoły podstawowej)

SCENARIUSZ ZAJEĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV

Scenariusz zajęć nr 7

ROCZNY PLAN PRACY. PRZEDSZKOLE Nr 1 w Dąbrowie Górniczej NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Audyt końcowy, który został przeprowadzony wśród rodziców dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola i Żłobka Ekoludki w Ełku

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Ogólnopolska akcja Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu.

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

program edukacyjny realizowany przez Luty 2016

Podsumowanie ankiety dotyczącej wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej dzieci

SZKOŁA PODSTAWOWA im. ADAMA MICKIEWICZA w SKALMIERZYCACH rok szkolny 2011/2012; klasa I

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Przedstawiamy ciekawy scenariusz lekcji w pierwszym etapie edukacji. Scenariusz zajęć z edukacji ruchowej w klasie II

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

Konspekt lekcji. Temat: Piłka koszykowa. Zatrzymanie się w biegu na jedno tempo

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Transkrypt:

Zadanie 3 edukacja zdrowotna Zabawy ruchowe na powietrzu są dla dzieci źródłem radości oraz regeneracji sił witalnych. SCENARIUSZ ZAJĘĆ Temat: Zabawy ruchowe na powietrzu. Miejsce ćwiczeń: ogród przedszkolny Cel główny: wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci wyrabianie wzajemnej współpracy podczas zabaw ruchowych dostosowanie ubioru do pory roku oraz pogody przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw na powietrzu. Metody pracy: obserwacja, instrukcja, pokaz, zadania stawiane do wykonania Formy: praca z całą grupą, praca w parach oraz indywidualnie Środki dydaktyczne: obręcze, gwizdek, szarfy. l. Część wstępna Zbiórka - podanie tematu i celów zajęć. Zabawa orientacyjno porządkowa Stój biegnij! Na sygnał gwizdka dzieci biegają po ogrodzie, na drugi sygnał zatrzymują się. II. Część główna. 1. Dzieci stoją w rozsypce - otrzymują obręcze. Zabawa W cyrku. Dzieci stoją w rozsypce, każdy otrzymuje obręcz. Krążenie obręczy na biodrach; ćwiczenie powtarzamy 2-3 razy. Zabawa z elementem skoku Wskocz do środka. Obręcz leży na trawie, ćwiczący wskakują do środka obunóż i wyskakują, potem wskakują na lewej i prawej nodze. Zabawa W cyrku. Obręcz leży na trawie, jedna nogę należy postawić w środku, drugą na zewnątrz obręczy. Ćwiczący kręci obręczą wokół jednej nogi, jednocześnie podskakując na drugiej; ćwiczenie powtórzyć 3-4 razy i zmienić nogi. Zabawa Skakanka. Ćwiczący trzymają obręcz obiema rękami i przeskakują przez nią jak przez skakankę. Zabawa Wirująca obręcz. Ćwiczący przechodzą z obręczami na utwardzoną część ogrodu, trzymając i opierając ją o podłoże, starają się wprowadzić ją w ruch wirowy. Potem wykonują to samo drugą ręką. Zabawa z elementem toczenia Kto dalej potoczy. Wszyscy ćwiczący ustawiają się w jednej linii w szeregu. Na sygnał prowadzącego dzieci toczą obręcze na drugą stronę ogrodu, starając się, by nie upadły na podłogę. 2. Dzieci ustawione w parach, każda para ma jedną obręcz. Zabawa Zajrzyj ośrodka. Ćwiczący stają bokiem do siebie, wspólnie podnoszą obręcz trzymaną rękami na wysokość tułowia. Na hasło prowadzącego: Zajrzyj do środka, skręcają się w stronę obręczy i zaglądają do środka; ćwiczenie powtórzyć 2-3 razy i zamienić się miejscami. Zabawa Przejdź pod tunelem. Dzieci ustawione w parch obok siebie. Z jednego rzędu dzieci trzymają obręcze przykucając, dzieci z drugiego rzędu przechodzą pod obręczami jak w tunelu. Potem następuje zmiana ról.

Zabawa Zaprzęgi. Jedno dziecko z pary wchodzi do środka obręczy, jest konikiem. Drugie powozi zaprzęgiem, jest woźnicą. Potem następuje zmiana. Zabawa Karuzela. Każde dziecko chwyta jedną ręką swoją obręcz, drugą trzyma obręcz kolegi wiążąc w ten sposób koło. Na sygnał gwizdka dzieci poruszają się cwałem dokoła jak na karuzeli, na drugi sygnał zmiana kierunku. III. Część końcowa. Marsz po obwodzie koła - zbieranie obręczy, na sygnał gwizdka wdech powietrza nosem, na dwa sygnały wydech powietrza ustami. Podsumowanie zajęć, nagrodzenie brawami wykonujących ćwiczenia.

Podczas zorganizowanych zajęć w przedszkolu z zakresu edukacji zdrowotnej dzieci samodzielnie przygotowały kanapki na drugie śniadanie. Na zakończenie dnia nie omieszkały poczęstować nimi swoich rodziców. SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z GOSPODARSTWA DOMOWEGO- ZDROWE KANAPKI W GRUPIE KŁAPOUSZKÓW Temat zajęć: Kosz pełen zdrowia - wykonanie zdrowych kanapek. Cele ogólne: Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych Ocenianie zachowań wpływających na zdrowie. Cele szczegółowe: Dziecko: Zachowuje zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z plastikowych nożyków Pamięta o zachowaniu higieny podczas przygotowania posiłku ( mycie rąk i warzyw także dbanie o estetykę na stanowisku pracy) Rozpoznaje składniki kanapek za pomocą zmysłów: wzroku, węchu, dotyku i smaku Segreguje produkt znajdujące się na stole zgodnie z zasadą zdrowego żywienia Rozumie potrzebę ograniczenia spożywania niektórych produktów (np. słodyczy, chipsów) Doskonalenie sprawności rąk Rozumienie związków przyczynowo- skutkowych. Metody: Słowna: rozmowa kierowana, opis, objaśnienie Oglądowa: pokaz składników kanapek Praktyczna: zadania stawiane do realizacji. Formy pracy: Praca z całą grupą Indywidualna. Pomoce dydaktyczne: kosz z produktami niezbędnymi do wykonania kanapek, 2 obrazki przedstawiające buzie uśmiechniętą i smutną, deseczki do krojenia, plastikowe sztućce, talerze, fartuchy, miseczki, 2 tacki, lalka, ziarna fasoli, kubek. Przebieg zajęcia: 1. Powitanie dzieci. Dzieci siedzą w półkolu.nauczyciel gestem ręki wita dzieci i mówi: Witam dziewczynki, które lubią witaminki. Witam chłopców, którzy wola rzodkiewkę od dropsów i chipsów. Witam wszystkie dzieci co lubią zdrowa żywność. Dzieci na powitanie machają do kolegów. 2. Nauczyciel zapowiada dzieciom, ze przyszedł do nich gość, i pokazuje pacynkę- lalki. Lalka mówi:

Dzień dobry, na imię mam Kasia. Bardzo lubię jeść, ale czasami boli mnie brzuszek i nie wiem, dlaczego. Dzisiaj rano też trochę mnie bolał, choć zjadłam śniadanie. Było bardzo smaczne. Nauczycielka zwraca się do lalki: Opowiedz nam, Kasiu, co zjadłaś na śniadanie. Lalka odpowiada: Zjadłam cała paczkę pysznych chipsów i batonik czekoladowy. Wypiłam też szklankę coka coli. No, sami powiedzcie, czy może boleć mnie brzuszek z głodu. Dzieci wypowiadają się. Mówią, dlaczego Kasia źle się czuje po śniadaniu. Wymieniają produkty, które same jadły na poranny posiłek. 3. Nauczyciel wyjmuje kosz z produktami i proponuje rozdzielić je na 2 tace według zasady: Te, które powinniśmy spożywać na co dzień, po zjedzeniu których brzuszek jest zadowolony ( tacę oznacza uśmiechem); Te, które można jeść tylko czasami, bo gdy jemy je zbyt często, brzuszek jest smutny ( tacę oznacza smutną mina). Dzieci z zasłoniętymi oczami wyciągają z kosza pojedynczo produkty i za pomocą zmysłów: smaku, zapachu i dotyku- nazywają, następnie grupują. 4. Nauczyciel prowadzi rozmowę z dziećmi na temat zdrowego odżywiania się. Wspólnie z dziećmi ustala pewne zasady: Trzeba jeść posiłki regularnie ( kilka razy dziennie o tych samych porach). Dzieci wymieniają pory i posiłki: rano- śniadanie, w południe- obiad, po południu- podwieczorek, wieczorem- kolacja. Jemy w spokoju. Dzieci wyjaśniają, ze jeżeli rozmawiamy w trakcie spożywania posiłku, możemy się zakrztusić, a przed połknięciem trzeba dokładnie pogryźć jedzenie. Należy spożywać potrawy lekkostrawne, zwłaszcza na kolacje. Dzieci wyjaśniają, że nie należy jeść frytek, hamburgerów i innych ciężkich potraw, ale trzeba zjadać owoce, warzywa, zupy itp. 5. Zabawa ruchowa Fasolka pyszna i zdrowa. Dzieci stoją w 2 rzędach i wykonują to samo zadanie. Pierwsze dziecko nabiera plastikowym kubeczkiem 1 fasolkę i podaje następnemu dziecku. Gdy kubeczek trafi do końca rzędu, ostatnie dziecko w rzędzie wyrzuca z kubeczka fasolkę do naczynia i biegnie na początek rzędu, aby nabrać fasolkę i podać kubek dalej. Zabawa trwa do czasu, az wszystkie dzieci z rzędu wykonają zadanie. 6. Wykonanie zdrowych kanapek. Założenie fartuszków, dokładne mycie rąk Mycie warzyw Krojenie warzyw, jajek, smarowanie chleba masłem- zwrócenie uwagi na bezpieczne posługiwanie się nożykiem Wykonanie kanapek ze szczególnym zwróceniem uwagi na higienę oraz estetykę wykonania Sprzątanie stanowisk pracy- nakrycie stołów Degustacja kanapek przez nauczyciela i dzieci Nauczyciel zachwala kanapki, mówiąc- bardzo smaczne, bardzo zdrowe- kanapeczki witaminowe. Dzieci kilkakrotnie powtarzają tekst za nauczycielką. 7. Zabawa smaczne kanapeczki

Dzieci głaszczą się po brzuchach- bo kanapki są smaczne, oblizują się bo były dobre, mówią:- miam, miam- bo kanapka jest pyszna. Na koniec powtarzają: - My zjadamy kanapeczki bo są zdrowe, witaminowe. 8. Podsumowanie i zakończenie zajęć. Nauczycielka pyta dzieci, o czym była mowa na zajęciach,, czy lubią taką formę zajęć,, dlaczego warto spożywać zdrową żywność, co należy robić przed zjedzeniem posiłku, czy będą umiały samodzielnie w domu wykonać takie wspaniałe kanapki?. Po krótkim podsumowaniu zajęć dziękuje za wspólną zabawę i aktywność na zajęciach.

Ponadto: Zajęcia promujące zdrowe odżywianie wśród dzieci przedszkolnych w postaci warsztatów kulinarnych poprowadziła nauczycielka gimnazjum P. Anna Szymańska. Warsztaty okazały się formą przygotowania samodzielnie przez dzieci drugiego śniadania, a także poznawania na nowo siebie i smakowania nowych doświadczeń. Dzieci z oddziału Króliczków uczestniczyły w spotkaniu z pracownikiem SANEPID-u, poznając zasady zdrowego odżywiania.