ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W WYBRANYCH KRAJACH EUROPY

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Magia Świąt Bożego Narodzenia Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rzechcie rok szkolny 2017/2018

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Temat dnia. Integralny ośrodek tematyczny: NIEDŁUGO BOŻE NARODZENIE. MIKOŁAJU, CZEKAMY! Cele ogólne:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

DLA DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 4

BOŻE NARODZENIE w Polsce i Anglii

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA PROJEKT EDUKACYJNY PRZEPROWADZONY W GRUPIE 6-LATKÓW FASOLKI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 8

Plan pracy wychowawczo dydaktycznej na miesiąc Grudzień 2015 r. w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki. Tematyka: 1. To już zima. 3.

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w klasie III

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

32. ZBIERAMY DANE W NASZEJ KLASIE I SZKOLE CZYLI O TYM, JAK SIĘ TWORZY WYKRESY SŁUPKOWE

Klasa 2 marzec blok 4 dzień 3. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Już niedługo święta. Temat dnia: Świąteczne życzenia. Cele zajęć: Uczeń:

Temat tygodnia Rodzaj aktywności dziecka Przewidywane efekty edukacyjne

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

POZNAJEMY POLSKĘ, SŁOWENIĘ I LITWĘ

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć z uczniami upośledzonymi w stopniu umiarkowanym lub znacznym. (Metodą Ośrodków Pracy)

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Szkoła Promocji Zdrowia

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZABRATÓWCE. CELE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć nr 6

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Klasa 3 grudzień blok 3 dzień 2. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Będzie kolędowanie. Temat dnia: Święta w Bullerbyn. Cele zajęć: Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Scenariusz zajęć nr 3

Grudzień: Tydzień I. uczestniczyło w dwiczeniach i zabawach: orientacyjno-porządkowych, bieżnych, z elementem czworakowania

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Elemelek. Każdy czeka już na święta

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

KONSPEKT. Data: r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

Scenariusz zajęć nr 4

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 3

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć nr 7

MŁODZIEŻ I ALKOHOL PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć nr 5

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Transkrypt:

Aleksandra Proc Pracownia Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej ŁCDNiKP ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W WYBRANYCH KRAJACH EUROPY I etap edukacji (klasa II) Cele kształcenia Cele ogólne: doskonalenie umiejętności określania kolejnych miesięcy, pór roku i ich charakterystycznych cech, najważniejszych świąt w kalendarzu rocznym, zapoznanie z tradycjami bożonarodzeniowymi w Polsce i w innych krajach Europy, wdrażanie do poszanowania tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, kształtowanie umiejętności budowania kilkuzdaniowej wypowiedzi na określony temat, wdrażanie do czytania ze zrozumieniem, doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 100, bez przekroczenia progu dziesiątkowego. Cele szczegółowe: uczeń: określa z ilu miesięcy składa się rok, wymienia kolejne miesiące w roku, nazywa pory roku i przypadające im miesiące, wymienia elementy pogody i zjawiska przyrodnicze charakterystyczne dla poszczególnych pór roku, wypisuje na kartkach papieru określenia kojarzące się hasłem Rok, selekcjonuje zgromadzony materiał do promykowego uszeregowania, opowiada o tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia obchodzonymi w Polsce, określa położenie wybranych państw na mapie konturowej Europy, wyszukuje w tekście informacje na temat tradycji bożonarodzeniowych obchodzonych w innych krajach Europy, tworzy plakat z wykorzystaniem uzupełnionych i zgromadzonych materiałów, prezentuje pracę wytworzoną przez grupę,

dokonuje obliczeń matematycznych w zakresie 100, bez przekroczenia progu dziesiątkowego, koloruje kontury obrazka zgodnie z legendą w karcie pracy, wypowiada na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w Polsce i w wybranych krajach Europy, redaguje życzenia świąteczne, zapisuje życzenia świąteczne z zachowaniem formy grzecznościowej stosowanej w listach, wykonuje upominek dla bliskiej osoby w postaci choinki z życzeniami. Metody kształcenia (wg W. Okonia): słowna rozmowa, pogadanka, oglądowa pokaz, prezentacja, czynna zadań praktycznych do wykonania, waloryzacji ekspresja słowna, muzyczna. Metody aktywizujące (wg Jadwigi Krzyżewskiej): burza mózgów, promykowe uszeregowanie, kosz i walizka. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa - jednolita, zbiorowa jednolita. Czas pracy: 4 godziny dydaktyczne. Środki i materiały dydaktyczne: kartonik z napisem Rok ; flamastry; duży arkusz papieru pakowego; puste kartoniki do promykowego uszeregowania; materiały do tworzenia plakatu: kartoniki z nazwami państw europejskich, mapki konturowe Europy dla każdej grupy, obrazki symbolizujące zwyczaje bożonarodzeniowe wybranych krajów, informacje dotyczące zwyczajów bożonarodzeniowych obchodzonych w wybranych krajach Europy (Wielka Brytania, Hiszpania, Norwegia, Niemcy, Grecja); karta pracy z konturem Mikołaja, działaniami matematycznymi oraz legendą do kolorowania; dwa szablony choinki jeden biały, jeden zielony; kolędy, pastorałki teksty do śpiewania, wersje muzyczne pastorałek Jest taki dzień, Pastuszek bosy, Złota gwiazdka odtwarzacz CD; kartki samoprzylepne do ewaluacji zajęć; arkusz papieru z rysunkiem kosza i walizeczki.

Przebieg zajęć: 1. Powitanie w kręgu: przesyłanie iskierki przyjaźni rozpoczyna nauczyciel wypowiadając słowa: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk, następnie kolejno przekazują iskierkę poprzez uścisk dłoni. mówienie sobie kolejno miłych słów na powitanie, np. ładnie dziś wyglądasz, jesteś dobrym kolegą, lubię się z tobą bawić, dziś będzie wesoło, itp. Dodatkowe propozycje: Zabawy na powitanie można urozmaicić wzajemnym podawaniem dłoni sąsiadom po prawej i po lewej stronie (dzieci siedzą w kręgu); dzieci mogą też spacerując podawać sobie ręce (starać się, uścisnąć jak najwięcej dłoni), na sygnał nauczyciela lub przerwę z muzyce. 2. Tworzenie kalendarza z uwzględnieniem kolejnych miesięcy, pór roku, najważniejszych świąt z zastosowaniem promykowego uszeregowania praca na dywanie, w kręgu: rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela na temat kolejnych miesięcy w roku, Przykładowe pytania: Ile miesięcy ma rok? Jakie to miesiące? Który miesiąc rozpoczyna, a który kończy rok? Z czym się kojarzą poszczególne miesiące? Czy miesiące można jakoś pogrupować? Itp. pisanie, rysowanie na kartkach papieru skojarzeń do hasła Rok (każde dziecko otrzymało wcześniej od nauczyciela kilka kartek papieru oraz flamastry), układanie kalendarza z zastosowaniem promykowego uszeregowania: o porządkowanie skojarzeń w grupy tematyczne według zasady co do siebie pasuje? (nazwa pory roku: nazwy miesięcy, obrazki z elementami pogody, przyrody, nazwami świąt), o dokładanie do kartonika z hasłem Rok umiejscowionego pośrodku kręgu stopniowo wszystkich wypisanych narysowanych wcześniej skojarzeń w kolejności: pora roku, kolejne miesiące, charakterystyczne cechy pogody - przyrody, nazwa święta (tworzenie promyków), o analizowanie, czy jest wszystko, żeby stworzyć kalendarz jeśli nie, dopisywanie brakujących elementów na oddzielnych kartonikach i dokładanie ich do odpowiednich promyków, o naklejanie wszystkich elementów tak utworzonego kalendarza na duży arkusz papieru i umieszczanie w widocznym miejscu sali,

oznaczanie czerwonym kolorem kartoników z wypisanymi nazwami świąt wyodrębnienie miesiąca grudnia oraz Świąt Bożego Narodzenia. Uwaga! Sposób przeprowadzenia ćwiczenia zależy od poziomu umiejętności uczniów, od koncepcji nauczyciela. Można do hasła Rok dokładać kartoniki bez określania ich kolejności, wg zasady Co do siebie pasuje. Nauczyciel moderuje pracą uczniów - zadaje pytania naprowadzające do ułożenia kartoników w promyki, dokonuje razem z uczniami analizy wszystkich zapisów i sposobu ich ułożenia, oraz niezbędnych korekt. 3. Zabawa Tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Polsce dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki symbolizującej święta, na przerwę w muzyce wypisują na kartkach papieru zawieszonych na plecach kolegi /koleżanki wyrazy/zwroty zwyczajów bożonarodzeniowych obchodzonych w Polsce (kilka przerw w muzyce każde dziecko dokonuje kilku zapisów na kartkach różnych osób), odczytywanie zapisów, np.: choinka, wigilia, opłatek, Święty Mikołaj, kartki świąteczne, życzenia, śpiewanie kolęd itp., pogadanka na temat zwyczajów obchodzonych w Polsce, zapisanie na tablicy najczęściej powtarzających się nazw zwyczajów bożonarodzeniowych: odwiedziny Świętego Mikołaja, Wigilia, swobodne wypowiedzi dzieci na temat wyodrębnionych zwyczajów jak obchodzimy je w Polsce. 4. Zwyczaje bożonarodzeniowe w wybranych krajach Europy w odniesieniu do Wigilii i Świętego Mikołaja (Wielka Brytania, Hiszpania, Norwegia, Niemcy, Grecja) tworzenie folderów/plakatów w grupach: odszukiwanie wśród materiałów zgromadzonych na stołach nazw krajów, oraz mapki konturowej Europy, oznaczanie na mapce konturowej danego kraju przez obrysowanie jego konturu wpisywanie w kontur państwa jego nazwy (dzieci korzystają z atlasów zgromadzonych na stołach), odczytywanie informacji przygotowanych dla każdej z grup na temat zwyczajów bożonarodzeniowych obchodzonych w danym kraju (załącznik nr 1), naklejanie na karton formatu A-2: nazwy Państwa, mapki konturowej, kartoników z informacjami dotyczącymi zwyczajów świątecznych, obrazków ilustrujących zwyczaje obchodzone w tym kraju,

prezentacja pracy grup omówienie plakatów danych państw odczytanie zwyczajów bożonarodzeniowych tam obchodzonych (uzupełnienie informacji przez nauczyciela), porównywanie zwyczajów związanych ze Świętym Mikołajem oraz Wigilią w różnych krajach, zapisywanie nazw państw oraz informacji w postaci zdań w tabeli narysowanej na tablicy: Nazwa kraju Wigilia Mikołaj umieszczanie plakatów na wystawce. 5. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100, bez przekroczenia progu dziesiątkowego - karta pracy z ozdobami świątecznymi dla każdego dziecka 24 + 6 = 38 6 = 67 + 2 = 100 50 = 59 7 = 45 + 5 = Kolorowanie ozdób wg legendy: wynik 30 kolor czerwony, wynik 52 kolor żółty, wynik 32 kolor fioletowy, wynik 69 kolor pomarańczowy, wynik 50 kolor niebieski.

Uwaga! Karta pracy może być przygotowana również w taki sposób, aby dzieci po obliczaniu, ułożyły wyniki rosnąco, lub malejąco tworząc jednocześnie z przyporządkowanych im liter hasło związane ze Świętami Bożego Narodzenia. 6. Przygotowanie upominku dla swoich bliskich z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia: wycinanie dwóch jednakowych szablonów choinki jednego z białego, drugiego z zielonego kartonu, redagowanie wspólnie z nauczycielem życzeń świątecznych dla swoich bliskich i zapisywanie ich na białym szablonie choinki, składanie szablonu zielonej choinki wzdłuż linii środka i przyklejanie zgiętym brzegiem pośrodku białego szablonu choinki (po nie zapisanej życzeniami stronie), ozdabianie zielonej choinki zgromadzonymi materiałami typu: koraliki, słoma, piórka, kolorowy papier samoprzylepny itp. 7. Śpiewanie znanych kolęd i pastorałek np. Jest taki dzień, Pastuszek bosy, Złota gwiazdka 8. Podsumowanie i ewaluacja zajęć: rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela, Przykładowe pytania: Co zapamiętaliście z dzisiejszych zajęć? Czy taki sposób pracy odpowiadał Wam? wypisywanie na karteczkach samoprzylepnych: Co dziś podobało mi się co zabiorę ze sobą, przyklejanie karteczek na wizerunku kosza i walizki narysowanych na arkuszu papieru.

Załącznik nr 1 Informacje o zwyczajach bożonarodzeniowych w wybranych krajach Europy do wykorzystania podczas przygotowywania plakatów Wielka Brytania dzieci do Świętego Mikołaja mówią Father Christmas. Jest to staruszek z siwą brodą w długim czerwonym płaszczu. Dzieci piszą do niego listy, w których przypominają mu, jakie są ich życzenia. Listy wrzucają do kominków, aby z dymem poleciały do nieba. Na kominkach i przy łóżkach wiszą ozdobne skarpety czekające na prezenty. Wigilii nie obchodzi się. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia charakterystycznym daniem obiadowym jest pieczony indyk z borówkami. Podaje się go ze świątecznym puddingiem, którego przygotowanie rozpoczyna się już pod koniec września. Musi on się składać z 13 składników. Hiszpania Święty Mikołaj to Heilige Nicolaus lub Weinachtsmann. Przynosi dzieciom prezenty dopiero w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Na świątecznym stole pojawia się nadziewany indyk. Tradycyjnym ciastem jest keks, w którym zapieka się drobne niespodzianki, np. monety. Kto na nie trafi, musi w następnym roku upiec takie ciasto. Norwegia rolę Świętego Mikołaja zwanego Julemand odgrywa jeden z gnomów. Aby go obłaskawić, wystawia się mu miseczkę z kaszą ryżową posypaną cukrem i cynamonem. Podczas wigilii podaje się żeberka wieprzowe lub gotowaną baraninę. Przygotowuje się również specjalne danie z solonej lub gotowanej ryby. Świątecznym deserem jest krem ryżowy. Ten, kto znajdzie w swojej porcji ukryty migdał, otrzymuje w nagrodę marcepanową świnkę. Niemcy Święty Mikołaj to Heilige Nicolaus lub Weinachtsmann. Przynosi dzieciom prezenty dopiero w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Na Boże Narodzenie nie może zabraknąć choinki. Niemieckie dzieci śpiewają o niej pieśń O Tannenbaum. Tradycją niemieckich świąt jest pieczenie imbirowych ciasteczek, mających kształt ludzików oraz domków. Charakterystyczną potrawą wigilijną są kiełbaski i sałatka kartoflana. Grecja rolę Świętego Mikołaja pełni Święty Bazyli. Przynosi prezenty 1 stycznia, który jest dniem imienin Bazylego. W świąteczny wieczór dzieci chodzą od domu do domu i zbierają słodycze w zamian za śpiewanie kolęd. Na każdym greckim stole znajduje się Chleb Chrystusa - duży słodki bochenek o różnych kształtach i z różnymi ozdobami. Uwaga: Z zaprezentowanego materiału na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w danym kraju nauczyciel przygotowuje kartoniki ze zdaniami do naklejenia na plakat. Informacje o zwyczajach bożonarodzeniowych poszczególnych krajów pozyskano z Przewodnika metodycznego Razem w szkole klasa II Edukacja wczesnoszkolna, nr 2, str. 127-129