ROZPORZĄDZENIE O DEFINICJI POJĘCIA "ŻYD" (Misja/Misja) KARA ŚMIERCI ZA OPUSZCZENIE GETTA (Misja/Karski w getcie)



Podobne dokumenty
Scenariusz warsztatów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum OKUPACJA NIEMIECKA ZIEM POLSKICH

GRUPA A. a) odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. do wybuchu powstania warszawskiego.

RODZINA JAKUBOWSKICH

Wymagania edukacyjne dla uczniów klasy VI na poszczególne oceny z przedmiotu: Historia i społeczeństwo

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

OSTATNIE DNI GRUDNIA 1918 W POZNANIU - POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919

SPIS ZAWARTOŚCI TECZKI >

Wykonały: Ania Jankowska Karolina Kolenda Dominika Łubian

Struktura narodowościowa ludności Polski, Wolnego Miasta Gdańska oraz wschodnich obszarów Niemiec w latach

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. rozumieć pojęcia: Szare Szeregi, zawiszacy, Harcerska Poczta Polowa;

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII DLA UCZNIÓW SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VI na poszczególne oceny z przedmiotu: Historia i społeczeństwo NIEDOSTETECZNY

Polskie Państwo Podziemne,

Historia pewnego domu

Zabytkowy Aron ha-kodesz w synagodze w Szczekocinach, b.d. [ze zbiorów AP w Kielcach].

-w Wprowadzenie 12 Wstęp

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

Już od Września 1939 Niemcy nie pozwalali, by Żydzi ukrywali swe mienie u Polaków. Niemiecki plakat propagandowy zohydzający Żydów w oczach Polaków.

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

2. Konstruowanie budżetu domowego

Scenariusz lekcji autorstwa Nance Morris Adler. Scenariusz dla 7-8 klasy szkoły podstawowej

Anna Gościmska Antonina Telicka - Bonecka

- żona Rywka, z d. Szumacher - 4 dzieci: Zalman, Jacob, Masza, Mosze. - żona zginęła w Bełzycach miejsce i czas ukrywania

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Św. Wojciech patron Polski

Trzebinia - Moja mała ojczyzna Szczepan Matan

Wiadomości. Sprawiedliwi uhonorowani w Bieczu

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VI na poszczególne oceny z przedmiotu: Historia i społeczeństwo. Niedostateczny

70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

Projekt Jasne, że razem

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Uczę się języka wroga

JANUSZA KORCZAKA SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH, SPDP, SZKOŁY ZAWODOWEJ ORAZ KL. 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Indywidualne wymagania dla ucznia klasy VI. Przedmiot: historia i społeczeństwo. Ocena dopuszczająca. ocena dostateczna

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

6 W średniowiecznym mieście

Kto puka do naszych drzwi?

ZACHOWAĆ PAMIĘĆ OBOZY PRACY PRZYMUSOWEJ NA TERENIE SZCZECINA W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

8 W przemysłowym mieście

ZADANIA DO SPRAWDZIANU

PROJEKT EDUKACYJNY "Krokus" w GM16

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z HISTORII- KLASA VI DOSTOSOWANE DO INDYWIDUALNYCH MOŻLIOWŚCI UCZNIA

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VI na poszczególne oceny z przedmiotu: Historia i społeczeństwo. Niedostateczny.

- Posługuje się następującymi pojęciami: rewolucja przemysłowa, romantyzm, pozytywizm, faszyzm, zimna wojna, stan wojenny, demokracja.

HISTORIA MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY WSPOMNIENIA O ŻOŁNIERZACH SZP-ZWZ-AK INSPEKTORATU ZAMOŚĆ ORAZ ICH POWOJENNE LOSY

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI I JEGO ORGANY. Lekcja wiedzy o społeczeństwie przeprowadzona metodami aktywnymi

HISTORYCZNE ROCZNICE ROKU 2014

PROJEKT EDUKACYJNY MELITSER JIDN JOM KIPPUR PAMIĘC O ŻYDACH Z MIELCA. Realizowany w. Zespole Szkół Technicznych. w Mielcu

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY

Po przeczytaniu i zanalizowaniu tekstu, wróć do tej części i sprawdź, czy Twoje przypuszczenia się sprawdziły. ...

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Scenariusz zajęć nr 6

Rozumiem, że prezentem dla pani miał być wspólny wyjazd, tak? Na to wychodzi. A zdarzały się takie wyjazdy?

Koło historyczne 1abc

w czasie powstania pseudonim rocznik Lasek 1922 stopień powstańczy biogram data wywiadu starszy strzelec

PODSTAWA PROGRAMOWA (zakres podstawowy)

musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu opatrzyć na drogę Zbigniew Herbert

Potrzeby konsumentów i środki ich zaspokajania. Autor: Krystyna Brząkalik

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Moja siatka bezpieczeństwa

Cofnij nagraj zatrzymaj

TEMAT: CO TO JEST ZDROWIE?

Wiadomości uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat historii Polski XX wieku Informacja prasowa

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Księgarnia PWN: Wojciech Witkowski - Historia administracji w Polsce

Scenariusz lekcji marketingu w klasie III Technikum Ekonomiczne

HISTORIA ADMINISTRACJI W POLSCE Autor: Wojciech Witkowski

Zostań młodym ekologiem

*12 Polska między wojnami

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Temat: Odejmowanie w pamięci

Marzec 68 przejawem bezwzględności systemu

Plan wynikowy z historii poziom podstawowy na rok szkolny 2016/2017 dla klasy I a

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Przedmiot: Geografia Realizowany zapis podstawy programowej:

Gdzie brat twój Abel? Zbrodnia wołyńska. Wprowadzenie. Film

Wymagania edukacyjne z historii do klasy I dopuszczający

Lekcja 9 Charakter, osobowość

BIOGRAFIA. Irena Sendlerowa, właściwie Irena Stanisława Sendler,

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Scenariusze wybranych lekcji z geografii dla szkół ponadgimnazjalnych

Programowanie i techniki algorytmiczne

Projekt edukacyjny Szkoła dziedzictwa

ZIEMIANIE W PORTRECIE I FOTOGRAFII

Dostarczenie uczniom wiedzy na temat kultury żydowskiej Przekazanie wiedzy na temat Holocaustu

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Hektor i tajemnice zycia

Transkrypt:

Temat: POSTAWY POLAKÓW WOBEC ŻYDÓW PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ. Cele lekcji: - uczeń zna prawodawstwo władz okupacyjnych Generalnego Gubernatorstwa regulujące sytuację Żydów; - uczeń zna sposoby przeciwdziałania zagładzie Żydów podejmowane przez polskie państwo podziemne; - uczeń rozumie postawy ludności polskiej wobec ludności żydowskiej w okresie okupacji hitlerowskiej; - uczeń umie uzasadnić różnorodne postawy poprzez odnalezienie emocji i odwołanie się do własnych doświadczeń lub doświadczeń osób bliskich. - uczeń rozumie przydatność psychologii w procesie interpretacji wybranych źródeł historycznych. Metody dydaktyczne: Pogadanka, praca w grupach, elementy dramy. Pomoce dydaktyczne: Pakiet edukacyjny. Przebieg lekcji: Nauczyciel rozpoczyna od zadania pytania: Czy łatwo jest oceniać postaci historyczne? i podaje niekoniecznie związany z tematem lekcji przykład decyzji o przystąpieniu do powstania styczniowego. Nauczyciel przywołuje problem postaw moralnych w szczególnie trudnych sytuacjach (może posiłkować się wiedzą psychologiczną dotyczącą zachowań ludzi działających w silnym i długotrwałym stresie). Wyjaśnia, że wartościowa i prawdziwa ocena postępowania jest możliwa dopiero po analizie jak największej liczby danych. Nauczyciel przeprowadza podział na pięć grup i rozdziela materiały z pakietu edukacyjnego: ROZPORZĄDZENIE O DEFINICJI POJĘCIA "ŻYD" (Misja/Misja) KARA ŚMIERCI ZA OPUSZCZENIE GETTA (Misja/Karski w getcie)

ANONIMOWY DONOS NA ŻYDÓW I POMAGAJĄCYCH IM POLAKÓW (Misja/Misja) KOMUNIKAT WS. ZWALCZANIA SZANTAŻÓW (Misja/Misja) SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI RADY POMOCY ŻYDÓW (Misja/Misja) POLACY RATUJĄCY ŻYDÓW (Misja/Misja) Uczniowie analizują teksty klasyfikując zagrożenia związane z pomocą Żydom oraz postawy Polaków. Nauczyciel następnie wprowadza uczniów w sytuację, w której będą musieli podjąć decyzję dotyczącą swego postępowania w warunkach okupacji niemieckiej 1939 45. Grupy losują następujące historie: Rodzina 1: Jesteście rodziną wielopokoleniową: dziadkowie, rodzice, czworo dzieci. Utrzymanie zapewnia Wam niewielkie gospodarstwo. Coraz trudniej z niego wyżyć, ponieważ władze okupacyjne wprowadziły obowiązek dostarczania żywności na potrzeby III Rzeszy. Staracie się ukrywać chociaż część plonów przed niemieckimi urzędnikami. Gdyby sprawa się wydała nie ominąłby Was obóz koncentracyjny. Dobrze wiecie, że wszyscy w waszej wsi ukrywają plony, a niektórzy nawet wożą mięso z nielegalnego uboju do miasta i nim handlują. Rodzina 2: Jesteście inteligencką rodziną z Warszawy: matka i dwóch synów w wieku gimnazjalnym. Ojciec - lekarz dostał się do niewoli niemieckiej i nie wrócił dotąd z oflagu. Niemcy wyrzucili Was z mieszkania przy Złotej, ponieważ zorganizowano tam dzielnicę żydowską. Teraz mieszkacie w jednym pokoju na poddaszu. Mama germanistka zajmuje się dorywczo tłumaczeniami rozmaitych listów i petycji do władz okupacyjnych, a młodszy syn pracuje jako kelner. Wszyscy uczestniczycie w działaniach Armii Krajowej. Starszy syn, który służy w Biurze Informacji i Propagandy, ma wyrobiony lewy ausweis, aby uniknąć wywózki na roboty do III Rzeszy. Rodzina 3:

Jesteście wielodzietną rodziną z Radomia: rodzice i czworo dzieci: najmłodsze dwuletnie, najstarsze ośmioletnie. Ojciec pracuje w przejętych przez Niemców zakładach zbrojeniowych: 12 godzin na dobę. Dostaje za to kartki na żywność. Gdyby nie rodzina na wsi nie przeżylibyście. Mieszkacie w wynajmowanym mieszkaniu - niewielkim pokoju z kuchenką. Rodzina 4: Jesteście starszym małżeństwem z Dębicy. Mąż pracuje na poczcie, a żona zajmuje się naprawianiem ubrań. Wasz syn oficer z którego byliście dumni - trafił do sowieckiej niewoli w 1939 r. i od dawna nie ma już o nim wiadomości. Wszystkich Waszych żydowskich sąsiadów wywieziono, w tym właściciela kamieniczki, w której wynajmujecie mieszkanie. Rodzina 5: Jesteście wielopokoleniową rodziną ziemiańską dziadkowie, rodzice, trójka dzieci i dwie ciotki stare panny. Macie duży dwór i gospodarstwo, w których zatrudniacie około dwudziestu pracowników. Niemcy dokwaterowali Wam dwie polskie rodziny wypędzone z Wielkopolski, która została wcielona do III Rzeszy. Stale współpracujecie z AK. Często u Was pojawiają się kuzyni i kuzynki z miasta, niektórzy z nich wymagają kuracji. Po zapoznaniu się z historiami grupy losują zadania: Zadanie 1: W domu obok, który zajmuje starsze małżeństwo słyszeliście dziecięcy płacz. Już wcześniej zauważyliście, że starsi państwo zachowują się dziwnie, często gdzieś wychodzą i wracają z pakunkami. Skoro wy to słyszycie, to może i ten volksdeutsch z naprzeciwka to usłyszy. Co robicie? Zadanie 2: Było już po godzinie policyjnej, kiedy przyszedł do Was wymizerowany człowiek, ciemnowłosy i ciemnooki. Zapytał czy nie moglibyście dać mu jakiegoś starego, ciepłego ubrania i kawałka chleba, a on zaraz sobie pójdzie dalej. Co robicie?

Zadanie 3: Jedno z Was spotkało na ulicy/drodze małą dziewczynkę. Była wymizerowana i brudna, głód wygonił ją z dotychczasowej kryjówki. Na pustej ulicy zapadał zmierzch, z oddali dochodził odgłos kroków patrolu niemieckiej żandarmerii. Co robicie? Zadanie 4: Przyszedł do Was młody chłopak, nie ma gdzie się podziać. Byliście znajomymi jego ojca. To Żyd, ale nic w jego wyglądzie, ani mowie nie zdradza tego faktu. Problemy mogą się zacząć, gdy Niemcy będą chcieli sprawdzić jego dokumenty. Co robicie? Zadanie 5: Przed godziną całkiem niedaleko słyszeliście strzały. Nagle do Waszych drzwi zapukał młody mężczyzna. Był blady i dziwnie przyciskał rękę do boku. Poprosił, aby go wpuścić. Co robicie? Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z zadaniami, a następnie o wypełnienie tabeli. Czasu na decyzję nie powinno być zbyt wiele maksymalnie 5 min. Nazwanie emocji towarzyszących danej rodzinie w pisywanej sytuacji Decyzja

Uzasadnienie pojętej decyzji Podsumowanie: Uczniowie na podstawie przedstawionych prezentacji rozszerzają wcześniej przygotowaną klasyfikację postaw i zagrożeń. Praca domowa: Napisz esej na podstawie opisanych na lekcji postaw oceń i opisz postępowanie Jana Karskiego.