LEKCJA 2. Szukaj dziury w całym: debugowanie

Podobne dokumenty
LEKCJA 1. Co to jest programowanie? CEL Zapoznanie uczniów z pojęciami takim jak programowanie, programista, komendy, sekwencje. CZAS TRWANIA 45 minut

Ułatwiaj sobie życie: funkcje i pętle

Tytuł zajęć. NAKARM SCOTTIEGO. Poziom edukacyjny/ przedmiot/ grupa przedmiotów. I etap edukacyjny. Cel główny realizacji zajęć

Brain Game. Wstęp. Scratch

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Dni tygodnia Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (uzależniony od wieku,

Ale plama! Spotkanie 5. fundacja. Realizator projektu:

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz

Cofnij nagraj zatrzymaj

Podstawy programowania, Poniedziałek , 8-10 Projekt, część 1

Robot Gaduła. Wstęp. Scratch. Nauczysz się jak zaprogramować własnego, gadającego robota! Zadania do wykonania. Przetestuj swój projekt

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 1 w Piasecznie. Klasa I (wymagania edukacyjne - nowa podstawa programową)

Temat: Bezpieczny w ruchu drogowym praca z programem edukacyjnym BERDE

Podstawy programowania 2. Temat: Funkcje i procedury rekurencyjne. Przygotował: mgr inż. Tomasz Michno

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Robo - instrukcja obsługi

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

C++ - [1-3] Debugowanie w Qt Creator

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

VBA w Excel Lekcja ta ma przybliżyć pojęcia związane z programowaniem w pakiecie Office. Poniższe przykłady związane są z wersją Office2007.

Lekcja 5 - PROGRAMOWANIE NOWICJUSZ

Laboratorium Badanie topologii i budowa małej sieci

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Kapela rockowa. Wstęp. Scratch. Wykonując ten projekt nauczysz się jak zaprogramować własne instrumenty muzyczne! Zadania do wykonania

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

unikupon.pl Unikupon MD Instrukcja instalacji

ECDL Podstawy programowania Sylabus - wersja 1.0

Celem tego projektu jest stworzenie

Liczby losowe i pętla while w języku Python

Programowanie gry Smerf w labiryncie

Rozwiązywanie problemów z Javą

[Junior Developer - pierwsza praca jako programista - JavaDevMatt] 1. Sponsorzy Partnerzy projektu O czym i dla kogo jest ta książka?

Ich bin so allein SCENARIUSZ LEKCJI

Cel: Przypisujemy przyciskom określone funkcje panel górny (Panel1)

Jak dorosnę. Spotkanie 30. fundacja. Realizator projektu:

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

Języki programowania

Kl-1-3 Szkoła Podstawowa

Laboratorium Informatyka (I) AiR Ćwiczenia z debugowania

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Organizacja czasu 1

Konfiguracja Javy. Jak prawidłowo skonfigurować środowisko Java. Jak zacząć? Poradnik dla systemów Windows 7,8, 8.1 i 10. Wersja 1.

KROK 17 i 18. Cel: Tworzymy oddzielne okno - O autorze. 1. Otwórz swój program. 2. Skompiluj i sprawdź, czy działa prawidłowo.

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Program Coachingu dla młodych osób

Temat 1. : Wykorzystanie cyberprzestrzeni

Nowa Era 2011 Young Digital Planet SA

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

SCENARIUSZ LEKCJI INFORMATYKI

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Ćwiczenia na rozgrzewkę

1. Rejestracja konta. Krok 1: Wnioskodawca przechodzi na ekran rejestracji klikając w przycisk "Zarejestruj się". Krok 2:

KURSY PROGRAMOWANIA DLA DZIECI

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Schematy blokowe I. 1. Dostępne bloki: 2. Prosty program drukujący tekst.

Projektowanie przy uz yciu motywo w częś c 1: informacje podśtawowe

STUDIA MAGISTERSKIE W WIELKIEJ BRYTANII

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

Sprawozdanie z innowacji Uczymy się programować realizowanej w ramach pilotażu MEN w Szkole Podstawowej nr 29 im. Jana Liszewskiego w Olsztynie

2.1. Duszek w labiryncie

Gra Labirynt - Zajęcia 4

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Redagowanie tekstu w programie Microsoft Word - Zaproszenie na uroczystość szkolną.

7. Pętle for. Przykłady

Jak pomóc w rozwoju swojemu dziecku? I NIE POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW WIĘKSZOŚCI RODZICÓW

Rekrutacja w SGGW Rejestracja kandydatów na studia

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

Na języku polskim utrwalaliśmy zasady pisowni "rz" i "ż", za pomocą elektronicznych dyktand zapisanych na stronie dyktanda.net, gier edukacyjnych

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Pierwsze kroki Roberto (przód/tył)

Platforma Ariba będzie wyświetlana w języku ustawionym w przeglądarce. Wszystkie zrzuty ekranu w tym szkoleniu będą przedstawione w jęz.

Odwrócona lekcja THANKSGIVING, czyli Święto Dziękczynienia do góry nogami (scenariusz)

1. Uruchom stronię poczta.foof.pl (pisane bez www). Powinien wyświetlić się następujący ekran

Jak korzystać z Panelu nauczyciela?

Moje Projekty. Wprowadzenie HTML & CSS

Cele operacyjne: Uczeń : szuka informacji dotyczących podstawowej struktury dokumentu HTML, znaczników języka HTML i ich działania,

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

Kod doskonały : jak tworzyć oprogramowanie pozbawione błędów / Steve McConnell. Gliwice, cop Spis treści. Wstęp 15.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

KURSY PROGRAMOWANIA DLA DZIECI

Lekcja : Tablice + pętle

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I- III

Stypendium pomostowe Krok po kroku. Aplikowanie i otrzymanie stypendium na I rok studiów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

3 największe błędy inwestorów, które uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu na giełdzie

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z INFORMATYKI

Niesamowite zajęcia Dla dzieci 5-15 lat

Testowanie I. Celem zajęć jest zapoznanie studentów z podstawami testowania ze szczególnym uwzględnieniem testowania jednostkowego.

Spis treści REJESTRACJA NOWEGO KONTA UŻYTKOWNIKA PANEL ZMIANY HASŁA PANEL EDYCJI DANYCH UŻYTKOWNIKA EXTRANET.NET...

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Lekcja szkoły sobotniej Kazanie Spotkania biblijne w kościele, w domu, podczas wyjazdów

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Transkrypt:

? CEL - Zapoznanie uczniów z procesem debugowania - szukania błędów w kodzie. - Rozwijanie krytycznego, logicznego myślenia, koncentracji i spostrzegawczości. LEKCJA 2 Szukaj dziury w całym: debugowanie CZAS TRWANIA 45 minut MATERIAŁY - Karty pracy #2 - załącznik - ipady z aplikacją Swift Playgrounds NOWE POJĘCIA - Bug - Debugowanie

Ćwiczenie wprowadzające 10 minut - Nauczyciel objaśnia. Bug to po angielsku robak. A w programowaniu rzecz, która sprawia, że nasz program nie działa jak powinien. Błąd. Czasem właśnie tak się zdarza - gdy coś tworzymy, popełniamy błędy. - Nauczyciel rozdaje karty pracy z narysowanym labiryntem. - Zadaniem uczniów jest znalezienie błędu w kodzie, który uniemożliwia przejście labiryntu. Bug błąd w kodzie Debugowanie proces znajdowania i naprawiania kodu? Dyskusja w klasie - bug, debugowanie 5 minut - Nauczyciel pyta: Czy zadanie było trudne? Co zdaniem uczniów trzeba zrobić, żeby naprawić błędny kod? Jakie czynności wykonywali? Jak powinien zdaniem uczniów wyglądać proces naprawiania? - Nauczyciel wypisuje na tablicy poszczególne etapy procesu naprawiania. - Podsumowanie nauczyciela: Bug to błąd. A debugowanie to proces eliminowania błędu, który składa się z takich czynności jak testowanie, wyłapanie momentu, w którym coś idzie nie tak, wdrożenie rozwiązania, ponowne przetestowanie i tak w kółko, dopóki nie znajdzie się rozwiązania.

Praktyka - Swift Playgrounds 25 minut Znajdowanie i naprawianie bugów Cel: Znajdź bugi i napraw je Kiedy piszesz kod, łatwo jest popełnić błąd. Błąd, który powstrzymuje twój program od działania poprawnie nazywamy bugiem, a proces znajdowania i naprawiania bugów - debugowaniem. Kod poniżej zawiera jeden lub więcej bugów. Aby go zdebugować, zmień odpowiednio kolejność komend. 1) Wykonaj kod, aby zobaczyć gdzie występuje błąd. 2) Wskaż komendę, która wykonuje się w momencie błędu. Dotknij ją, aby ją zaznaczyć. 3) Przeciągnij komendę w poprawne miejsce i wykonaj ponownie kod, aby przetestować. bug debugging robak odrobaczanie"

Praktyka - Swift Playgrounds 25 minut Trening debugowania Wyzwanie: Zmień kolejność komend, aby debugować To wyzwanie pozwoli potrenować umiejętność debugowania poprzez identyfikowanie i zmianę kolejności komend, które powodują błąd. Uwaga! Zwróć uwagę, że jeden z przełączników na tej planszy jest aktywny. Jeśli Bajt go wyłączy, jest to bug. Wszystkie przełączniki muszą być aktywne, aby ukończyć planszę. Dobrym pomysłem jest wykonanie kodu po każdej zmianie, aby upewnić się, że bug został poprawnie zlokalizowany i naprawiony. Nie przejmuj się, jeśli będziesz próbował wiele razy. Popełnianie błędów to najlepszy sposób na naukę i zapamiętanie czegoś na długi czas!

Praktyka - Swift Playgrounds 25 minut Najkrótsza droga Wyzwanie: Oceń opcje i wybierz najkrótszą trasę W ostatnim wyzwaniu w tej lekcji sprawisz, że Bajt będzie poruszał się po większym i bardziej skomplikowanym świecie, niż te które widziałeś do tej pory. Ta plansza ma dwa portale i posiada wiele rozwiązań. Znajdź najkrótszą drogę, którą musi pokonać Bajt, aby zebrać kamień i wcisnąć przełącznik. Możesz użyć jednego lub obu portali i będziesz musiał użyć komend, których do tej pory się nauczyłeś. (Twoje zdolności debugowania też się przydadzą!) Wskazówka: Aby zmienić wygląd Bajta, dotknij go.

Podsumowanie 5 minut - Nauczyciel zadaje pytanie dzieciom czego się dzisiaj nauczyły. - Czy to ich zdaniem przyda się im w życiu codziennym? - Jeśli tak to w czym? Prosi, aby podały przykłady. LEKCJA 3 Funkcje i pętle

Załącznik - karta pracy #2 - Poniżej napisano kod mający umożliwić wyjście z labiryntu. Zawiera on bug. - Twoim zadaniem jest znalezienie błędu. Zastanów się od czego należy zacząć? - Znaleziony błąd otocz pętlą i obok napisz prawidłową komendę. WEJŚCIE WYJŚCIE < w prawo > < w górę > < w prawo > < w górę > < w prawo > < w górę >