ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

Podobne dokumenty
JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

materiały do wykonania gałązki logicznej wycięte elementy, papier typu flipchart lub formatu A1, klej.

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Biologia (SP) Czas realizacji tematu 45 min

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Biologia klasa 6. Wymagania edukacyjne do działów na poszczególne oceny

KLASA VI WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY (BIOLOGIA) Poziom wymagań

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

ARKTYKA TOPNIEJĄCE KRÓLESTWO NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII kl. VI

ocena celująca I. Świat zwierząt

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej. 1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY 6

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

Scenariusz lekcji biologii dla klasy pierwszej gimnazjum opracowany przez Marzannę Przekop

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

1. Symulacja komputerowa, pogadanka SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA MAGDALENA SZEWCZYK

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

Temat: Oko w oko z żywiolem

Dział programu Treści nauczania Cele edukacyjne Zapis w nowej podstawie programowej. Proponowane procedury osiągania celów

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 oparte na Programie Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

WYMAGANIA EDUKACYJNE BIOLOGIA klasa 6

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z BIOLOGII W KLASIE VI Dział Temat Poziom wymagań

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

ARKUSZ HOSPITACJI SKIEROWANEJ NA ROZWÓJ UCZNIA (hospitacja diagnozująca) USTALENIA PRZEDHOSPITACYJNE

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

LaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Plan metodyczny lekcji

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat: Struktura i funkcjonowanie ekosystemu.

Przedmiotowe zasady oceniania wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa 6

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Podchody o bioróżnorodności

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Przedmiotowe zasady oceniania biologia, klasa 6

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

21. Jakie znamy choroby aparatu ruchu, jak z nimi walczyć i zapobiegać?

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

NaCoBeZu klasa 8 Dział Temat nacobezu programu I. Genetyka 1. Czym jest genetyka? 2. Nośnik informacji genetycznej DNA 3. Podziały komórkowe

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Forma Zakres treści Częstotliwość Zasady przeprowadzenia Prace klasowe (1 h lekcyjna)

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Na czym polega bioróżnorodność?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Jaki utwór nazywamy bajką?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

I. BIOLOGIA NAUKA O ŻYCIU Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący - wymienia czynniki. - podaje przykłady niezbędne do życia

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Transkrypt:

Biologia (SP) ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE Czas realizacji tematu 45 min Cele lekcji Uczeń: wyjaśnia, na czym polega drapieżnictwo i lokalizuje je jako rodzaj stosunków antagonistycznych w przyrodzie; rozpoznaje wybrane drapieżniki różnych ekosystemów oraz ich ofiary; charakteryzuje przystosowanie wybranych drapieżników do prowadzonego trybu życia; wskazuje na różnorodność strategii polowania drapieżników; określa znaczenie drapieżników dla zachowania równowagi w ekosystemie. Metody i formy pracy pogadanka; dyskusja; praca indywidualna, w parach, w grupach i z klasą. Środki dydaktyczne film Niesamowite drapieżniki; karty pracy; komputer z głośnikami i dostępem do internetu + rzutnik albo tablica multimedialna; karteczki samoprzylepne. Powiązanie scenariusza z podstawą programową przedmiotu II. Różnorodność życia. 7. Różnorodność i jedność świata zwierząt: 6) stawonogi uczeń: a) przedstawia środowisko życia, cechy morfologiczne oraz tryb życia skorupiaków, owadów i pajęczaków oraz wskazuje cechy adaptacyjne umożliwiające im opanowanie różnych środowisk, b) dokonuje obserwacji przedstawicieli stawonogów (zdjęcia, filmy, schematy itd.) i przedstawia cechy wspólne tej grupy zwierząt [ ]; 9) ryby uczeń: a) dokonuje obserwacji przedstawicieli ryb (zdjęcia, filmy, schematy, hodowle akwariowe itd.) i przedstawia ich cechy wspólne oraz opisuje przystosowania ryb do życia w wodzie [ ]; 12) ptaki uczeń: a) przedstawia różnorodność środowisk życia i cech morfologicznych ptaków, b) dokonuje obserwacji przedstawicieli ptaków (zdjęcia, filmy, schematy, okazy naturalne w terenie itd.) i przedstawia ich cechy wspólne oraz opisuje przystosowania ptaków do lotu [ ]; 13) ssaki uczeń: a) przedstawia różnorodność środowisk życia i cech morfologicznych ssaków, b) dokonuje obserwacji przedstawicieli ssaków (zdjęcia, filmy, schematy, okazy naturalne w terenie, itd.) i przedstawia ich cechy wspólne oraz opisuje przystosowania ssaków do życia w różnych środowiskach [ ]. VII. Ekologia i ochrona środowiska. Uczeń: 3) analizuje oddziaływania antagonistyczne: konkurencję wewnątrzgatunkową i międzygatunkową, pasożytnictwo, drapieżnictwo i roślinożerność. Przygotowanie do lekcji Lekcja powinna się odbyć po projekcji filmu Niesamowite drapieżniki. Przed projekcją nauczyciel prosi uczniów, aby postarali się zapamiętać, jakie drapieżniki przedstawiono w filmie, stosowane przez nie strategie polowania oraz gatunki zwierząt będące ich pożywieniem. Przed zajęciami nauczyciel drukuje odpowiednie materiały. Przebieg lekcji FAZA WSTĘPNA Nauczyciel podaje temat lekcji, a następnie rozdaje karty pracy nr 1 (patrz s. 34 35) i prosi o wykonanie zadań 1 i 2. Po upływie ustalonego czasu uczniowie w parach wymieniają się kartami, a nauczyciel prezentuje poprawne rozwiązania. Odpowiedź zadanie 1 fregata, gepard, kameleon, koryfena, lampart, niedźwiedź polarny, płetwal błękitny 31

Odpowiedź zadanie 2 A. gepard; B. lampart; C. koryfena; D. płetwal błękitny; E. kameleon; F. niedźwiedź polarny Uczniowie wzajemnie weryfikują swoje odpowiedzi, przyznając 1 punkt za każdą poprawną odpowiedź. Prowadzący prosi o podniesienie ręki osoby, które zdobyły kolejno 10 12 punktów, 7 9 punktów oraz mniej niż 6 punktów. Pyta, na czym polegały trudności w wykonaniu zadań. FAZA REALIZACYJNA Nauczyciel wspólnie z klasą wybiera jednego z drapieżników, a następnie prosi uczniów, by ułożyli prosty łańcuch pokarmowy, którego ogniwem będzie wskazany drapieżnik. Przykładowe odpowiedzi trawa antylopa lampart liść filodendrona patyczak modliszka kameleon Nauczyciel zwraca uwagę, że drapieżnicy to konsumenci, którzy nie zawsze występują na końcu łańcucha pokarmowego. Sami również mogą stać się ofiarą. Prosi uczniów o wykonanie zadania 3 z karty pracy nr 1. Wybrani (chętni) uczniowie odczytują swoje rozwiązania, pozostali uczniowie weryfikują ich poprawność. Prowadzący wyświetla schemat prezentujący stosunki antagonistyczne między populacjami (np. ze strony http://scholaris.pl/resources/run/id/70792). Uczniowie wspólnie ustalają różnice między pasożytnictwem, drapieżnictwem a konkurencją. Nauczyciel dzieli klasę na sześć grup. Każdy zespół losuje jednego drapieżnika (karta pracy nr 2 patrz s. 36 41), a następnie na podstawie filmu, dostępnych źródeł oraz własnej wiedzy uzupełniają informacje. Po wykonaniu zadania przedstawiciele grup prezentują wyniki swojej pracy. Prowadzący rozdaje grupom trzy karteczki samoprzylepne. Prosi, aby na każdej zapisali jedną cechę, którą według nich powinien posiadać sprawny drapieżca. Uczniowie przyklejają karteczki na tablicy, grupując razem podobne odpowiedzi. Nauczyciel prezentuje wyniki. Prowadzący informuje uczniów, że obejrzą teraz symulację Natural Selection (https://phet.colorado.edu/en/simulation/legacy/natural-selection). Prosi, aby zaobserwowali, jak będzie się zmieniać populacja królików bez naturalnych wrogów i po wprowadzeniu drapieżników wilków. Po zakończeniu symulacji prosi uczniów o określenie roli drapieżników w ekosystemie. Nauczyciel rozdaje grupom karty pracy nr 3 (patrz s. 42). Omawia razem z uczniami wykres, a następnie prosi o wykonanie zadania. Odpowiedź C E A D B 32

FAZA PODSUMOWUJĄCA Nauczyciel prezentuje stwierdzenie: Drapieżniki to najciężej pracujące zwierzęta na naszej planecie. Uczniowie, rozmawiając w parach, starają się znaleźć argumenty potwierdzające to stwierdzenie lub mu zaprzeczające. Prowadzący inicjuje krótką dyskusję na ten temat na forum klasy. Zadanie domowe Zastanów się, w jaki sposób ingerencja człowieka w ekosystem może wpływać na zmiany w populacji zwierząt. Podaj przynajmniej jeden przykład takich zmian. Autorka scenariusza ANNA ROMAŃSKA nauczycielka przyrody w SP nr 130 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, trener, doradca metodyczny Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego; pasjonatka metod pracy opartych na doświadczaniu i bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem oraz wykorzystania nowych technologii w edukacji przyrodniczej; autorka scenariuszy zajęć publikowanych m.in. na stronach Ministerstwa Środowiska i w magazynie TIK w Edukacji ; współautorka ścieżki Odkrywcy świata w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego #Superkoderzy; związana z grupą SuperBelfrzy RP. 33

KARTA PRACY NR 1 Zadanie 1 Podkreśl drapieżniki przedstawione w filmie Niesamowite drapieżniki. fregata gepard impala kameleon kob koryfena kryl lampart łoś niedźwiedź polarny patyczak płetwal błękitny ryby latające (ptaszory) słoń Zadanie 2 Wpisz nazwy drapieżników przedstawionych na poniższych zdjęciach. A.... B.... C.... D.... C.... D.... 34

Zadanie 3 Połącz w pary drapieżnika z jego ofiarą. Wpisz w okienko przy cyfrze odpowiednią literę. 1 2 3 4 5 6 DRAPIEŻCA OFIARA 1. niedźwiedź polarny A. modliszka 2. koryfena B. impala 3. kameleon C. foka 4. gepard D. ważka 5. pająk Darwina E. kob 6. lampart F. ryby latające 35

KARTA PRACY NR 2 Uzupełnijcie tabelę. GEPARD Miejsce występowania Trudności związane ze zdobyciem pożywienia Strategie (sposób) polowania Cechy budowy i umiejętności ułatwiające polowanie 36

KARTA PRACY NR 2 Uzupełnijcie tabelę. KAMELEON Miejsce występowania Trudności związane ze zdobyciem pożywienia Strategie (sposób) polowania Cechy budowy i umiejętności ułatwiające polowanie 37

KARTA PRACY NR 2 Uzupełnijcie tabelę. LAMPART Miejsce występowania Trudności związane ze zdobyciem pożywienia Strategie (sposób) polowania Cechy budowy i umiejętności ułatwiające polowanie 38

KARTA PRACY NR 2 Uzupełnijcie tabelę. NIEDŹWIEDŻ POLARNY Miejsce występowania Trudności związane ze zdobyciem pożywienia Strategie (sposób) polowania Cechy budowy i umiejętności ułatwiające polowanie 39

KARTA PRACY NR 2 Uzupełnijcie tabelę. PŁETWAL BŁĘKITNY Miejsce występowania Trudności związane ze zdobyciem pożywienia Strategie (sposób) polowania Cechy budowy i umiejętności ułatwiające polowanie 40

KARTA PRACY NR 2 Uzupełnijcie tabelę. FREGATA Miejsce występowania Trudności związane ze zdobyciem pożywienia Strategie (sposób) polowania Cechy budowy i umiejętności ułatwiające polowanie 41

KARTA PRACY NR 3 Przeanalizujcie poniższy wykres zależności ofiary i drapieżcy. Wskazano na nim strzałkami charakterystyczne momenty w rozwoju obu populacji. W miejsce kropek na wykresie wpiszcie litery odpowiadające poprawnym opisom. A. Zbyt liczni drapieżcy dziesiątkują populację ofiary. B. Drapieżców jest mało, więc populacja ofiary ponownie wzrasta. C. Drapieżców jest mało, więc ofiary intensywnie się rozmnażają. D. Drapieżcy głodują, więc ich liczba spada. E. Wzrasta liczba drapieżców, ponieważ mają pod dostatkiem pokarmu. 42