KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI TEMAT JEDNOSTKI METODYCZNEJ: Urządzenia techniczne. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Urządzenia techniczne ułatwiające człowiekowi Ŝycie. CELE LEKCJI: POZNAWCZE: Zna podział urządzeń technicznych; Zna budowę i podstawowe zasady obsługi wiertarki; Zna budowę i podstawowe zasady obsługi lutownicy transformatorowej; Zna zasady BHP posługiwania się wiertarką i lutownicą. KSZTAŁCĄCE: Potrafi rozróŝnić poszczególne części wiertarki i lutownicy; Umie poprawnie zastosować poznane zasady obsługi wiertarki i lutownicy. WYCHOWAWCZE: Uczeń umiejętnie wykorzystuje urządzenia techniczne w praktyce; Uświadamia jakie mogą być skutki nieprawidłowego obsługiwania urządzeń elektrycznych. METODY NAUCZANIA: Pogadanka; Pogadanka; Omówienie z objaśnieniem. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Urządzenia techniczne; Foliogramy. FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW: Praca indywidualna; CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut KAROLINA MAREK
PRZEBIEG LEKCJI: L.P OGNIWA LEKCJI CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA 1. STWORZENIE ŁADU ZEWNĘTRZNEGO I WEWNĘTRZNEGO Przywitanie z uczniami Sprawdza obecność Podaje temat lekcji Utrwala wiadomości z poprzedniej lekcji Informuje o moŝliwości zdobycia plusów za aktywność CZYNNOŚCI UCZNIÓW Witają nauczyciela Podają obecności Zapisują temat lekcji w zeszytach CZAS TRWANIA LEKCJI 5 minut 2. POZNANIE FAKTÓW NA LEKCJI Wprowadzenie do tematu lekcji (zadaje pytania - załącznik 1) Przedstawia ćwiczenie omawiające postęp techniki (załącznik 2) Przedstawia podział urządzeń technicznych Odpowiadają na pytania nauczyciela 17 minut 3. KSZTAŁTOWANIE POJĘĆ Nauczyciel rozdaje notatkę - załącznik nr 3 Wklejają notatkę w zeszytach 3 minuty 4. KSZTAŁTOWANIE UMIEJĘTNOŚCI I NAWYKÓW Omawia moŝliwości zastosowania wiertarki i lutownicy Omawia budowę wiertarki i lutownicy Słuchają nauczyciela 15 minut 5. UTRWALENIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI Podsumowanie lekcji (zadaje pytania - załącznik 4 oraz rozdaje notatkę dotyczącą podstawowych zasad obsługi wiertarki i lutownicy załącznik 5) Odpowiadają na pytania 4 minuty 6. OCENA I KONTROLA Ocenia aktywność uczniów oraz wpisuje plusy do dziennika śegna się z klasą śegnają się z nauczycielem 1 minuta Załącznik 1
- Co to są urządzenia techniczne? - Jakie znacie urządzenia techniczne i gdzie je moŝna spotkać? - Do czego słuŝą urządzenia techniczne? Załącznik 4 - Co to są urządzenia techniczne? - Jakie znacie urządzenia techniczne i gdzie je moŝna spotkać? - Do czego słuŝą urządzenia techniczne? - Jak dzielimy urządzenia techniczne, proszę podać po 2 przykłady Załącznik 5 Podstawowe zasady obsługi wiertarki 1. Wiertarka jest urządzeniem przeznaczonym do wiercenia z udarem w cegle i betonie, a takŝe do wiercenia i wkręcania śrub i wkrętów. 2. Bezpieczna i wydajna praca z wiertarką moŝliwa jest po dokładnym zaznajomieniu się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta wiertarki. 3. Nigdy nie wolno pracować z uszkodzonym przewodem zasilającym. W razie uszkodzenia natychmiast wyciągnąć wtyczkę z gniazdka. 4. Podczas wiercenia, naleŝy uwaŝać na ukryte w ścianie przewody elektryczne, rury gazowe i instalacje wodne. 5. W przypadku długich włosów naleŝy pracować w nakryciu głowy. 6. Pracować wyłącznie w dobrze przylegającej odzieŝy. 7. W czasie pracy wiertarkę naleŝy trzymać mocno w obu dłoniach i przyjąć bezpieczną pozycję roboczą. 8. Podczas pracy naleŝy zawsze prowadzić kabel zasilający za urządzeniem. 9. W przypadku nagłej blokady urządzenia, naleŝy natychmiast je wyłączyć. 10. Po dłuŝszej pracy wiertarki nie naleŝy dotykać uchwytu wiertarskiego (moŝe być rozgrzany). 11. JeŜeli wiertarka ma szybkomocujący uchwyt wiertarski wystarczy odkręcić tuleję uchwytu, włoŝyć wiertło, a następnie przekręcić tuleję w odwrotnym kierunku. 12. JeŜeli wiertarka ma uchwyt wiertarski z wieńcem zębatym, wtedy po włoŝeniu wiertła uchwyt dokręcamy specjalnym kluczem. 13. W nowych wiertarkach moŝemy płynnie lub dwustopniowo regulować liczbę obrotów. 14. MoŜliwość zmiany obrotów na lewe lub prawe umoŝliwia wykorzystanie wiertarki jako elektronicznego śrubokręta. 15. Podczas wiercenia w betonie naleŝy nastawić wiercenie udarowe i uŝywać specjalnych wierteł. Podstawowe zasady obsługi lutownicy 1. Lutownica słuŝy do łączenia metalowych części za pomocą miękkiego spoiwa cynowo-ołowianego. 2. Lutownica jest szczególnie przydatna do łączenia części instalacji niskiego napięcia i elementów elektrycznych. 3. Przed przystąpieniem do pracy naleŝy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi lutownicy dostarczoną przez producenta. 4. Przed przystąpieniem do lutowania grot lutownicy i końcówki lutowanych przedmiotów naleŝy dobrze oczyścić. 5. Nie wolno lutować przedmiotów znajdujących się pod napięciem. 6. Nie wolno dotykać rozgrzanym grotem lutownicy przewodu zasilającego, gdyŝ grozi to zniszczeniem izolacji i poraŝeniem prądem. JeŜeli przewód zasilający ulegnie uszkodzeniu, naleŝy natychmiast wyciągnąć wtyczkę z gniazda. 7. Dotykanie rozgrzanego grotu lutownicy grozi poparzeniem. W razie konieczności wymiany grotu naleŝy poczekać do wystygnięcia, wyciągnąć wtyczkę z gniazda i dopiero potem przystąpić do czynności wymiany. 8. Rozgrzaną lutownicę odkładamy tylko na metalowy stojak. 9. Podczas lutowania wietrzymy pomieszczenie 10. Po wykonaniu pracy sprawdzamy czy lutownica została odłączona od źródła prądu. Załącznik 2
Który z tych środków naleŝy wybrać w kaŝdym przypadku? a) Robot b) Śmigłowiec c) Laser d) Kamera telewizyjna e) Analizator mowy Załącznik 3
Urządzenia techniczne -jest to zespół połączonych ze sobą części lub układ połączonych ze sobą elementów stanowiący funkcjonalną całość. SłuŜący do określonych celów, np. do przetwarzania energii, wykonywania określonej pracy mechanicznej, przetwarzania informacji oraz mający określoną formę budowy w zaleŝności od spełniających parametrów pracy i celu przeznaczenia. Urządzenia Techniczne - zamieniające energię elektryczną na energię mechaniczną: - nóŝ elektryczny, - krajalnica, - młynek do kawy, - odkurzacz, - mikser, - wiertarka, - szlifierka, - wkrętarka, - młot udarowy, - pilarka, - wyrzynarka, - frezarka, - zamieniające energię elektryczną na energię cieplną: - czajnik, - toster, - opiekacz, - kuchenka elektryczna, - frytkownica, - gofrownica, - grzałka do wody, - lutownica, - zamieniające energię elektryczną na energię mechaniczno - cieplną: - suszarka do włosów, - suszarka do warzyw, - pralka, - kuchenka mikrofalowa, - opalarka,
Konspekt lekcji techniki opracowano na podstawie: 1. Płochocki Z., 500 zagadek z techniki na co dzień. 2. Gööck R., Zrób to sam, Warszawa 1988. 3. Nowak A., Jestem konstruktorem, Warszawa Łódź 2001