czerwiec TYDZIEŃ 4.: froeblowskie pożegnanie

Podobne dokumenty
czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

czerwiec TYDZIEŃ 3.: gotowi do podróży to nikogo nie znuży!

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Termin realizacji: To jestem ja

Październik. TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska

kwiecień TYDZIEŃ 4.: same radości w krainie kreatywności

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

luty TYDZIEŃ 3.: prawda zawsze wygrywa, prawdy się nie ukrywa

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

Plan pracy wychowawczo- dydaktycznej na miesiąc czerwiec 2016 w grupie dzieci 5- letnich,, Jagódki"

TREŚCI PROGRAMOWE REALIZOWANE W GRUPIE I MISIE W MIESIĄCU CZERWCU TEMATY KOMPLEKSOWE: Święto dzieci czerwca 2018r.

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

CZERWIEC. Bloki tematyczne: Nadchodzi lato Zwierzęta egzotyczne Pożegnanie przedszkola. Czerwiec to miesiąc wielu ciekawych wydarzeń w

Konspekt zajęć Prowadząca zajęcia Skład zespołu Data Temat Cele: - poznawcze: - kształcąco rewalidacyjne: - wychowawcze:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

RAMOWY ROZKŁAD DNIA - PONIEDZIAŁEK

Termin realizacji: 3-7 IX 2018

PAŹDZIERNIK. Kręgi tematyczne: 1. Jesień w sadzie. 2. Jesień na działce. 3. Nasze rodziny. 4. Nasi domowi ulubieńcy.

Ulubione zajęcia i zabawy przedszkolaków

Plan organizacyjny zajęć pt. Wakacyjne spotkania z książką i zabawą 2017 Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oraz jej filii

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Deszczowa muzyka. Autor scenariusza: Barbara Lentowczyk. Blok tematyczny: Jesienna pogoda

ROZKŁAD ZAJĘĆ NA ZAJĘCIA WAKACYJNE W MDK NR 2 TYDZIEŃ I r. Temat przewodni: Tydzień ekologiczny

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZE w grupie ŻABEK Czerwiec 2018

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęć nr 1

Pierwszym elementem wprowadzonym w naszej grupie była obecność. Wszystkie dzieci bardzo chętnie zaznaczały swoje przybycie do przedszkola, ale

Zabawy w/g Batti Strauss czwartek, 19 czerwca :58 - Poprawiony czwartek, 19 czerwca :24

Scenariusz 4. Realizacja

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

listopad TYDZIEŃ 1.: za górami, za lasami była kraina usłana zamkami

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

Scenariusz zajęć otwartych w grupie przedszkolnej. Rozwijanie umiejętnosci społecznych w grze dydaktycznej.

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat lekcji: Moja fantazja

RZESZOWSKI DOM KULTURY FILIA BIAŁA PROGRAM PÓŁKOLONII LETNICH 2018:

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Owczareczek nasz Wygnał owce w czas A ja za nim ze śniadaniem A on uciekł w las Taniec: Ustawienie: parami po kole

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ

Scenariusz zajęć nr 4

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Część 9. Jak się relaksować.

BLOKI TEMATYCZNE: 1.Taki sam, ale inny. 2. Na moim podwórku. 3. Nadchodzą wakacje

Kwiecień. Tematy kompleksowe Jestem Polakiem i Europejczykiem Chciałbym być sportowcem Cuda i dziwy Mali strażnicy przyrody. Piosenka pt.

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

ZAMIERZENIA OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE NA. PAŹDZIERNIK 2015r. DLA DZIECI Z GRUPY BIEDRONKI CELE GŁÓWNE:

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie III CZERWIEC Cele operacyjne i sposoby ich relaizacji. Dziecko:

TREŚCI PROGRAMOWE REALIZOWANE W GRUPIE I MISIE W MIESIĄCU KWIETNIU TEMATY KOMPLEKSOWE: Wiejskie gospodarstwo kwietnia 2018r.

INFORMATOR. W miesiącu czerwcu Gumisie będą uczyły się: DLA RODZICÓW DZIECI Z GMINNEGO PRZEDSZKOLA w TARNOWCU. Piosenkę: Już lato

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki CZERWIEC 2018

Scenariusz zajęć dla 3-latków

Plan ferii zimowych 2013 w Gminie Świebodzin

PLAN FERII ZIMOWYCH r r. Zajęcia odbywają się w godzinach 09:00-13:00

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA CZAS FERII r. Grupy3,4-5,5,6 latki. Tematyka kompleksowa:

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

Planowane sytuacje edukacyjne dla dzieci 4-5 letnich w oddziale STOKROTKI w czerwcu 2017r.

Scenariusz zajęć nr 7

W tym tygodniu porozmawiamy o tym, czym jest przyjaźń. Jak ważne jest to, aby szanować innych, bez względu na

Nauczyciele: mgr Anna Pajdak. mgr Halina Ramult

PROGRAM PÓKOLONII LETNICH ORGANIZOWANYCH W ZESPOLE SZKOLNO PRZEDSZKOLNYM NR 2 W DĄBROWIE GÓRNICZEJ POD HASŁEM,,Radosne wakacje"

Nadanie imienia grupie Wiewiórki Przygotowania do tej uroczystości trwały od połowy września. Włączyłam do nich zarówno dzieci jak i rodziców.

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 4/2018 z dnia 30 sierpnia 2018r.

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

styczeń Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Ewelina Śliwa, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: zimowe krajobrazy na biegunie

Bloki tematyczne: 1.Urządzenia elektryczne. 2. A deszcz pada i pada. 3. Dbamy o zdrowie. 4. Na jesienny smutny czas

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

WAKACJE W MULTICENTRUM. LIPIEC 2015 r. (oferta bezpłatnych zajęć edukacyjnych)

SZKOŁA PODSTAWOWA im. ADAMA MICKIEWICZA w SKALMIERZYCACH rok szkolny 2011/2012; klasa I

Scenariusz zajęć nr 3

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

PROGRAM PÓŁKOLONII LETNICH

Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

Scenariusz zajęć nr 8

WAKACJE W MULTICENTRUM. LIPIEC 2015 r. (oferta bezpłatnych zajęć edukacyjnych)

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 6/2017 z dnia 24 sierpnia 2017r.

Szkolny projekt edukacyjno- profilaktyczny NASZE ZDROWIE - NASZA SPRAWA

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ MAJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

listopad TYDZIEŃ 2.: wędrujemy, wędrujemy, naszą polskę

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

GRUPA III 4-5 latki Wesołe Nutki CZERWIEC

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Broszura informacyjna dla przedszkola i domu. Art nr puzzle edukacyjne Mój dzień

Transkrypt:

czerwiec TYDZIEŃ 4.: froeblowskie pożegnanie Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK: przeźroczysta kraina Mówi rymowankę-wyciszankę, dzieci naśladują ruchem jej treść: Czas na teatrzyk, pora na skupienie, zaraz na tej scenie będzie przedstawienie. Wytęż więc wzrok, wyostrz swój słuch, abyś jak najwięcej zapamiętać mógł. Wyprostuj plecy, usiądź wygodnie, tak byś w teatrze poczuł się swobodnie. Dotknij swej głowy, pomasuj uszy, na usta swoje połóż paluszek (K. Małek, Teatrzyki., s. 31). 2. Nauczyciel prezentuje opowiadanie K. Małek pt. Przeźroczysta Kraina w teatrzyku stolikowym (K. Małek, Teatrzyki, s. 57). W Przeźroczystej Krainie każdego ranka wschodziło złociste słonko i rozświetlało całą dolinę. Czas płynął tu wolno, spokojnie, wszystko toczyło się swoim niezachwianym rytmem. Wszystkie dni wyglądały tak samo. Zamieszkiwał ten uroczy zakątek niewidzialny chłopiec, który czas spędzał na zabawie w ogrodzie i otaczającej łące. Pewnego poranka niewidzialny chłopiec jak zwykle wybrał się na przechadzkę, by sprawdzić, czy nocą psotny wiatr nie poczynił żadnych szkód w jego ogrodzie zabaw. Gdy stwierdził, że wokół panuje ład i porządek postanowił nieco wypocząć na świeżym powietrzu. Usiadł na swoim przeźroczystym krześle pośrodku pachnącej łąki i zaczął rozmyślać Czuł się bardzo samotny, doskwierał mu brak towarzystwa, nie miał z kim porozmawiać, pobawić się. Znudziły mu się samotne wędrówki po okolicznych labiryntach, bieganie pomiędzy przeźroczystymi drzewami nie sprawiało mu już radości, wspomnienie zabawy w chowanego, gdy nikt go nie szukał, spowodowało, że łezka mu się w oku zakręciła. Wszystkie te smutne myśli krążyły po głowie niewidzialnego chłopca, który z każdym dniem martwił się coraz bardziej. Gdyby nie to, że jest niewidoczny dla innych, pewnie znikłby całkiem. Pewnego jednak dnia, gdy słonko już wysoko skrzyło się na błękitnym niebie, wydarzyło się coś, czego się chłopiec nie spodziewał. Jak zwykle po swojej porannej przechadzce wspiął się na /FROEBELpl 1

swoje wysokie krzesło i spojrzał w dal. Na horyzoncie spostrzegł coś niezwykłego, czego nigdy wcześniej nie widział, to coś zbliżało się w jego kierunku wolno, dostojnie. Z ogromnym zaciekawieniem i zachwytem niewidzialny chłopiec przyglądał się niecodziennemu zjawisku. Były to lśniące w słońcu błyszczące kolorowe kule niesione przez lekki wietrzyk. Wielkie, średnie i całkiem malutkie przeźroczyste cudeńka ganiały w słońcu, przesłaniając prawie calutkie niebo nad Przeźroczystą Krainą. Niewidzialny chłopiec nie mógł z wrażenia złapać tchu. Wirujące kule tańczyły lekko nad ogrodem zabaw, po czym opadały wolno na ziemię, gdzie delikatnie lądowały na przeźroczystej trawie, pękały, rozpryskując się wokół na tysiące mikroskopijnych lśniących kropelek. W każdej z tęczowych baniek było coś, czego nikt by się nie spodziewał Twarz niewidzialnego chłopca rozpromienił szczery uśmiech, wiedział, że ten dzień zmieni jego samotne dotąd życie. 3. Rozmowa kierowana: Kto jest bohaterem tego opowiadania? Czym zwykle zajmował się niewidzialny chłopiec? Dlaczego był smutny? Co niezwykłego zdarzyło się pewnego dnia w Przeźroczystej Krainie? Zadanie problemowe: Co mogło znajdować się w każdej z pękających baniek? Dzieci otrzymują ponacinane słomki do napojów (jeden z końców przecinamy nożyczkami na krzyż) oraz kubeczki plastikowe z mydlinami (dzieci mogą je wcześniej przygotować samodzielnie, ścierając mydło w kostce na tarce do jarzyn i rozpuszczając w ciepłej wodzie); puszczają bańki mydlane. * Po skończonej zabawie zlewamy pozostałe mydliny do jednego pojemnika. Dzieci stają w kręgu i, przekazując sobie piłeczkę z daru 1, uzupełniają zdanie: W moich bańkach mydlanych była schowana lub kończą zdanie: Gdyby moje bańki nie pękały, to mogłyby polecieć 4. Zakończenie zajęć. Iskierka przyjaźni dzieci stoją w kręgu i trzymają się za ręce. Nauczyciel lekko ściska dłoń dziecka stojącego po swojej lewej stronie i wypowiada słowa: Puszczam iskierkę przyjaźni dookoła ciekawe, czy wrócić ona do mnie zdoła Każde kolejne dziecko ściska dłoń kolegi aż do momentu, gdy iskierka wróci do nauczyciela. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 2

Przebieg spotkania w Porannym kole: WTOREK: wakacyjne pociągi 2. Kolorowe wagony zabawa ruchowa. Nauczyciel układa na dywanie kartki w 8 kolorach (łączy je patyczkami z daru 8). Lokomotywą może być wielobarwna kartka ( tęczowa ). Dzieci swobodnie poruszają się w rytm muzyki, na pauzę i hasło, np.: Czerwony, wyszukują element z mozaiki w odpowiednim kolorze i układają go na odpowiedniej kartce. Postępujemy tak ze wszystkimi kolorami z mozaiki. Przeliczanie wagonów. Określanie: który jest pierwszy, który ostatni, trzeci, piąty, jakiego koloru wagon jest pomiędzy czwartym a szóstym itd. Przeliczanie elementów na każdym z wagonów, liczenie po 2, 3. 3. Zadania matematyczne z wykorzystaniem liczmanów dodawanie i odejmowanie na konkretach. Porządkowanie miejsc pracy. 4. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /FROEBELpl 3

Przebieg spotkania w Porannym kole: ŚRODA: laurki na pożegnanie 2. Rozmowa na temat pracowników przedszkola i ich pracy. 3. Przygotowanie laurek/ obrazków dla pracowników przedszkola z wykorzystaniem dowolnych materiałów plastycznych. Techniki twórczych prac ręcznych. Przekazanie prac wraz z podziękowaniami i życzeniami na wakacje. 4. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 4

Przebieg spotkania w Porannym kole: czwartek: muzyczne pożegnanie 2. Wspólny koncert piosenek o tematyce wakacyjnej z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych. 3. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /FROEBELpl 5

PIĄTEK: nasze wspomnienia Przebieg dnia: 2. Omawianie prac wykonanych w kąciku twórczym podczas ostatniego tygodnia. Układanie ich w układzie chronologicznym. 3. Przygotowanie kroniki grupowej (prace dzieci). 4. Przygotowanie fotorelacji i umieszczenie jej na stronie internetowej przedszkola (poczcie grupowej). /Froebelpl 6