(szkoła ponadgimnazjalna)

Podobne dokumenty

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Godzina Czas Nazwa bloku Opis ćwiczenia Materiały 0:00-0:02 2 min Wprowadzenie

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

TEMAT LEKCJI: EUROPA CHRZEŚCIJAŃSKA CZY TYLKO ZJEDNOCZONA?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

Kto puka do naszych drzwi?

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Projekt Jasne, że razem

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Co nas łączy, co nas dzieli? - mniejszości narodowe i etniczne w Polsce Scenariusz zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Konspekt na zaliczenie przedmiotu: Warsztaty gender :

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II Działdowie przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła -Bezpieczny Uczeń

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Metoda dyskusji na lekcji języka polskiego.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

XIX LO im. Powstańców Warszawy wymagania edukacyjne z przyrody na rok szkolny 2016/17

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

w nauczaniu zintegrowanym

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Przemkowie PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH BIOLOGII

Komputer i urządzenia cyfrowe

Scenariusz zajęć nr 2

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KL. I

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Algorytmika i programowanie usystematyzowanie wiadomości

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Przedmiotowy System Oceniania z Informatyki w Publicznym Gimnazjum w Bielicach

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W KL III Dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Szkoła podstawowa. Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa. Nauczyciele historii i społeczeństwa: Sylwia Stawna.

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Temat: Pole równoległoboku.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU MUZYKA w KLASACH IV-VI

Zrównoważony rozwój warunek przetrwania cywilizacji

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Przewodnik po przedsiębiorczości społecznej dla nastolatków Skrypt dla nauczyciela

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Raport z ewaluacji Szkolnego Programu Profilaktyki

Już wkrótce matura 2008, czyli jak przygotować się do egzaminu?

SZKOŁA PODSTAWOWA W KOWALEWIE POMORSKIM IM. MARII KONOPNICKIEJ PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Budowanie poczucia własnej wartości

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Temat: "Jak być patriotą w XXI wieku? Czy współczesny świat potrzebuje bohaterów?"

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

PROCEDURA OBSERWACJI ZAJĘĆ W MŁODZIEŻOWYM OŚRODKU SOCJOTERAPII W ZABORZE

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Lekcja 2: Co może Prezydent?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć technicznych/techniki

Przedmiotowy system oceniania Kryteria oceniania i wymagania EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

Przedmiotowy system oceniania w Niepublicznym Gimnazjum Nr 1 w Poznaniu z przedmiotu WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE klasa III

Ró ż ne óblicża kóntynentu afrykan skiegó

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII (PSO) w Gimnazjum w Starym Kurowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

Przedmiotowy system oceniania z geografii. w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino. we Wrześni

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

W jakim stopniu powstanie giełdy przyczyniło się do postępu cywilizacyjnego i rozwoju kapitalizmu na świecie? debata oksfordzka

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA TECHNICZNE KLASA 4

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA. Na zajęciach z historii i społeczeństwa, uczeń jest oceniany w następujących obszarach:

Przedmiotowy system oceniania z geografii w Zespole Szkół. Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Przedmiotowy system oceniania z Edukacji dla bezpieczeństwa w Publicznym Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wlkp. na rok szkolny 2015/2016

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Regulamin realizowania projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 23 w Krakowie

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZEDMIOTU WIEDZA O KULTURZE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz zajęć nr 3

Jak pracować metodą projektu w gimnazjum? Instrukcja dla nauczyciela

PORADY DLA MATURZYSTÓW JĘZYK POLSKI, MATURA PISEMNA

Symetria w klasie i na podwórku

Transkrypt:

TEMAT LEKCJI: EUROPA W DOBIE GLOBALIZACJI NASZ GŁOS W DYSKUSJI (szkoła ponadgimnazjalna) 1. GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI Podczas lekcji zostaną przedstawione niektóre spośród ważnych wyzwań, z jakimi muszą się zmierzyć mieszkańcy Europy w nadchodzących latach, w dobie postępującej globalizacji. Zaproponujemy uczniom przeprowadzenie dyskusji oraz próbę wypracowania wspólnego stanowiska wobec jednego z tych problemów. 2. CELE LEKCJI Po zakończeniu lekcji uczeń powinien: określić swoją postawę wobec przedstawionych problemów, potrafić zaprezentować w dyskusji własny punkt widzenia oraz formułować rzeczowe argumenty na poparcie swojego stanowiska, rozumieć potrzebę szacunku wobec poglądów innych osób. Podczas zajęć rozwijane są umiejętności: prowadzenia merytorycznej dyskusji na wskazany temat, dobierania w toku dyskusji właściwych argumentów i kontrargumentów, zwięzłego i komunikatywnego formułowania ustnej wypowiedzi, aktywnego słuchania swoich rozmówców. 3. UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI LEKCJI Przed lekcją przygotuj oś zgody/niezgody, na której uczniowie będą zaznaczać swoją decyzję. Może to być np. ułożona na podłodze lub rozciągniętą ponad nią taśma (linka, sznurek) z odpowiednimi oznaczeniami (, 0, +), możesz także narysować oś na arkuszu papieru lub tablicy. Zwróć uwagę, aby oś była dość długa, inaczej efekt ćwiczenia zwłaszcza w przypadku liczniejszego zespołu uczniów może nie być czytelny. Uwaga: nie rozwieszaj wcześniej arkusza z opisanymi problemami, pokażesz go uczniom we właściwym momencie lekcji. Proponowany w scenariuszu zestaw problemów potraktuj jako przykładowy. Jeśli uznasz za celowe, możesz go rozszerzyć (ale nie więcej niż do 4-5 pozycji) lub wybrać do dyskusji inne ważkie i aktualne problemy, związane z postępującą globalizacją. Przed rozpoczęciem dyskusji wskazana jest odpowiednia aranżacja przestrzeni sali przestawienie krzeseł i stolików, przesadzenie uczniów tak, aby dwie grupy dyskutantów ( zwolennicy i przeciwnicy ) siedziały naprzeciw siebie. Moderatorem dyskusji powinien być jeden z uczniów, a nauczyciel włącza się do niej tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli jednak uznasz za wskazane, to możesz kierować dyskusją (to Ty najlepiej znasz możliwości swojego zespołu klasowego). Pamiętaj, aby ustalić z uczniami reguły dyskusji (np. łączny czas dyskusji, limit czasowy wypowiedzi, sposób zgłaszania się do udziału w dyskusji, kolejność udzielania głosu, kultura dyskusji itd.), zwłaszcza w sytuacji, gdy tę metodę pracy wykorzystujesz po raz pierwszy. 1

Przebieg dyskusji może być, choć nie musi, nagrywany lub protokołowany (zadecyduj, czy jest to potrzebne). 4. ŚRODKI DYDAKTYCZNE oś zgody/niezgody (wg wzoru w zał. 1) oraz znaczniki w trzech kolorach (w zależności od sposobu przygotowania osi mogą to być np. papierowe kółka do przypięcia/przyklejenia, samoprzylepne karteczki, wstążki przywiązywane do linki, pisaki, kreda itd.) arkusz z opisanymi problemami (zał. 2) dyktafon/magnetofon/kamera (opcjonalnie) 5. POJĘCIA globalizacja problemy globalne votum separatum 6. PRZEBIEG LEKCJI Wprowadzenie Przedstaw temat lekcji. Wprowadź uczniów w zagadnienie, sprawdzając w krótkiej rozmowie czy rozumieją, czym charakteryzują się problemy globalne. Podkreśl ich główne cechy, takie jak: skala przestrzenna problemów, które w sposób istotny dotyczą mieszkańców większości państw i regionów świata (mają charakter ponadpaństwowy i ponadregionalny), waga problemów globalnych pozostawienie ich bez odpowiedzi może wpłynąć na dalszy rozwój państw, narodów, a nawet całej ludzkości, sposób rozwiązywania problemów globalnych, który powinien polegać na szukaniu porozumienia, czynnej współpracy zainteresowanych stron (państw, całej społeczności międzynarodowej) oraz podejmowaniu przez nie wspólnych działań. Rozwinięcie Powieś arkusz z tematami (problemami) do dyskusji. Poproś uczniów, aby uważnie je przeczytali i określili swoje stanowisko wobec każdego z nich. Swój poziom zgody/niezgody dotyczący danego problemu każdy uczeń oznacza na osi znacznikami w trzech kolorach (im bliżej prawego końca osi, tym większy poziom akceptacji problemu). Uwaga: dla łatwiejszej identyfikacji znaczników, uczniowie wpisują na nich (koło nich) np. swoje inicjały lub numer w dzienniku lekcyjnym. Wybierzcie temat do dyskusji. Powinno to być zagadnienie, które wzbudziło wśród uczniów najwięcej kontrowersji (odległość między skrajnymi znacznikami w przypisanym temu problemowi kolorze jest na osi największa). Podziel uczniów na dwa zespoły: zwolenników (uczniowie, którzy swój znacznik umieścili na osi na prawo od znaku 0 ) oraz przeciwników (uczniowie, którzy swój znacznik umieścili na lewo od znaku 0 ). Zaproponuj jednemu z uczniów rolę moderatora dyskusji może nim być np. uczeń, którego znacznik znajduje się najbliżej punktu 0. W zależności od podjętej decyzji, wybierzcie także operatora sprzętu nagrywającego lub protokolanta, który zanotuje podnoszone w trakcie dyskusji argumenty obu stron. 2

Otwórz dyskusję. Poproś, aby uczniowie przedstawili w niej argumenty uzasadniające stanowisko, jakie zajęli wobec omawianego problemu i uważnie słuchali wypowiedzi swoich adwersarzy. Obserwuj przebieg dyskusji; włącz się do niej w sytuacji, gdy uznasz to za niezbędne. Po zamknięciu dyskusji zaproponuj uczniom wypracowanie wspólnej końcowej opinii dotyczącej omawianego problemu (pisemnej). Wyjaśnij, że w celu zbliżenia stanowisk i osiągnięcia kompromisu, mogą w niej w razie potrzeby użyć sformułowań typu: Rozumiemy zastrzeżenia strony przeciwnej, dlatego proponujemy, Zgadzamy się pod warunkiem, że, a osoby, które nawet z wersją kompromisową nie będą w stanie się zgodzić, mogą dołączyć do niej zdanie odrębne (votum separatum). Podsumowanie Poleć uczniom, aby w krótkiej wypowiedzi (pisemnej lub ustnej) poparli (albo odrzucili) następującą tezę: Rozwiązanie problemu globalnego wymaga wypracowania stanowiska zmierzającego do znalezienia równowagi pomiędzy sprzecznością interesów z jednej strony, a wspólnym interesem wszystkich państw i narodów świata. 3

Załącznik 1. 0 + 4

Załącznik 2. Wzrost kosztów życia (np. cen, podatków), związany z wprowadzaniem nowych rozwiązań prawnych i technologicznych zmierzających do ochrony środowiska przyrodniczego oraz z finansową pomocą w tym zakresie dla państw gospodarczo słabiej rozwiniętych. Ograniczenie niektórych fundamentalnych wolności człowieka w celu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom państw europejskich. Pełne otwarcie granic na napływ imigrantów, w tym z krajów pozaeuropejskich, w imię poszanowania sprawiedliwości i prawa do azylu, ale także chęci zapewnienia siły roboczej na rynkach pracy w obliczu starzenia się społeczeństw większości krajów Europy. 5