Scenariusz zajęć dla klubowiczów Klubu Młodych Odkrywców z przedszkoli nr 5, 12 i 15 Chełmie

Podobne dokumenty
, 02:03 Badam, doświadczam, eksperymentuję

3 STANY SKUPIENIA. Opracowanie: Joanna Rim Katarzyna Mrowiec

II FESTIWAL PRZEDSZKOLNYCH TALENTÓW CHEŁM 2014

Tajemnice powietrza : projekt doświadczeń

Pakiet doświadczeń i obserwacji

Przykładowy materiał do pracy z uczniami na wczesnych etapach edukacji

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć nr 8

Młodzi eksperymentatorzy zajęcia dodatkowe rozwijające uzdolnienia matematyczno-przyrodnicze- grupa VIII (klasy III-V) Scenariusz zajęć.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY

TEMAT: ANDRZEJKI KLUBU MŁODEGO ODKRYWCY CELE OGÓLNE. CELE OPERACYJNE (dziecko) Centrum LSCDN. Andrzejki dla przedszkolaków

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć Temat: Ile wody jest w dzbanku?

WARSZTATY NT. OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEDSZKOLA

Temperatura na Ziemi zmienia się!

ntow-chelm-2017.html , 01:25

Domowe laboratorium, czyli jak zafascynować dzieci chemią i fizyką?

Scenariusz nr 9. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Nasze mamy

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 5

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 7

- Czy możemy schwytać wodę?

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć nr 7

POTRAFIĘ TO ZROBIĆ. Wychowanie przedszkolne (dzieci 5 6 letnie)

Scenariusz zajęć nr 7

AKTYWNY DZIEŃ BABCI I DZIADKA

, 00:57

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Liczba dzieci w przedszkolu. Miasto Wieś

Projekt Dobry start przedszkolaka jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PLAN ZAJĘĆ REKREACYJNO-SPORTOWYCH W PSP2 W GOGOLINIE w dniach r r. Kierownik wypoczynku: mgr Koryna Konopka

PLAN PRACY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 41 W ŁODZI NA ROK SZKOLNY 2017/2018 "JESTEM TWÓRCZY-BADAM DOŚWIADCZAM EKSPERYMENTUJĘ"

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Sprawozdanie z realizacji zadania 3 Szczotka, pasta, kubek higiena osobista każdego dnia.

Magiczny palec. Opracowała: mgr Iwona Rucińska

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA LOGICUS W ROKIETNICY

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Większość zabaw i doświadczeń jest tak opisana,że z opisu wynika jakie są potrzebne pomoce oraz w jaki sposób zabawę lub doświadczenie przeprowadzić.

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

Twoje dziecko nie musi się nudzić Proste i ciekawe doświadczenia do wykonania w domu (dla dzieci w wieku 7 9 lat)

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

klasa III moduł 28: SINK OR FLOAT

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

Klucz odpowiedzi. Konkurs Fizyczny Etap Rejonowy

Pakiet doświadczeń i obserwacji

Znaczenie doświadczeń w nauczaniu fizyki

Scenariusz zajęć nr 8

Zabawa i nauka. Doświadczenia w przedszkolu

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć nr 2

INNOWACJA PEDAGOGICZNA KOLOROWE POPOŁUDNIA

Łódź, ul. Rokicińska 56 ROCZNY PLAN PRACY. Powiedz mi,a zapomnę Pokaz mi, a zapamiętam Pozwól mi zrobić, a zrozumiem. /Konfujusz/

Wygenerowano, dn Ankieta: Wniosek o przyznanie dofinansowania w ramach WIE 2018 Identyfikator odpowiedzi: 53047

Temat: Witaj szkoło! - scenariusz zajęć w nurcie STEAM

Jak segregowac odpady?

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Temat zajęć: Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne

Lista wniosków zakwalifikowanych do etapu oceny merytorycznej w ramach konkursu RPPD IZ /16

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Drodzy Rodzice! Wszyscy wiemy, jak ważne jest zachęcanie dzieci do czytania, poznawania i śledzenia losów bohaterów literackich oraz wprowadzanie

Eksperymenty i doświadczenia do Konkursu Zimowego

ZGŁOSZENIE PRZYKŁADU DOBREJ PRAKTYKI. Szkoła Podstawowa w Raszówce

Lekcja 43. Pojemność elektryczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Obserwujemy zjawisko elektryzowania się ciał.

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz lekcji wychowania przedszkolnego

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA LOGICUS W ROKIETNICY 2017/2018

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

KONKURS RECYKLING FASHION

KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA LOGICUS W ROKIETNICY NA LATA

Propozycja doświadczenia na Konkurs ZZZ

Test sprawdzający wiedzę z fizyki z zakresu gimnazjum autor: Dorota Jeziorek-Knioła

Mali Odkrywcy metoda projektów badawczych

Scenariusz zajęć nr 5

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

ELFY POZNAJĄ RÓŻNE ZAWODY

Scenariusz zajęć nr 2

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

Mały badacz i odkrywca w przedszkolu. program innowacyjny na rok szkolny 2017/18. realizowany w Przedszkolu MAJA w Kielcach ul.

Kilkumiesięczna obserwacja systemu skłania do przemyśleń i przekazania Państwu pewnych wytycznych dotyczących segregacji odpadów.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 4

Jajko. Projekt badawczy. Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia Grupa III 5-latki

Zabawy z powietrzem. Cześć dzieciaki! ZAPRASZAM. Czy chcecie pobawić się powietrzem?

Scenariusz zajęć nr 5

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Transkrypt:

Centrum LSCDN https://www.lscdn.pl/pl/publikacje/cww/wpiw/9396,przedszkolaki-eksperymentuja-razem-badamy-nauke-odkrywa my.html 2019-01-07, 11:26 Przedszkolaki eksperymentują: Razem badamy, naukę odkrywamy W Przedszkolu Miejskim nr 5 w Chełmie po raz kolejny odbyły się pokazy eksperymentów w ramach realizacji programu Klubu Młodego Odkrywcy Mali odkrywcy". Doświadczenia i eksperymenty w wykonaniu gospodarzy klubowiczów z Przedszkola Miejskiego Nr 5 zostały przygotowane z myślą o gościach, którzy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Spotkanie w przedszkolu odbyło się w ramach współpracy nauczycieli działających w Klubie Kreatywnego Nauczyciela Przedszkola. Imprezę przygotowała Ewa Borowicz. Scenariusz zajęć dla klubowiczów Klubu Młodych Odkrywców z przedszkoli nr 5, 12 i 15 Chełmie Temat: Razem badamy, naukę odkrywamy. Przygotowanie i prowadzenie: Ewa Borowicz Cel ogólny: Rozwijanie ciekawości i kreatywności dziecka poprzez samodzielne eksperymentowanie, doświadczanie, stawianie pytań i wnioskowanie. 4.13, 4.19 Cele szczegółowe: Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz wnioskowania w oparciu

o przeprowadzone eksperymenty, doświadczenia i zabawy badawcze. 4.13, 4.11 Aktywizowanie mowy i myślenia. 3.8, 4.2, 4.5 Nabywanie umiejętności obserwowania, wywoływania zaciekawienia różnymi zjawiskami. 4.1, 4.9, 4.13 Zwrócenie uwagi na przestrzeganie wcześniej ustalonych zasad postępowania podczas prowadzenia i obserwowania doświadczeń. 2.3, 2.9, 3.8, 3.9 Wywoływanie radości i zadowolenia z przeprowadzonych samodzielnie i w grupie obserwacji i eksperymentów. 2.9, 2.11 Integrowanie klubowiczów KMO z innych przedszkoli. 3.2 Metody: słowna: rozmowa, wyjaśnienie, poszukująca: samodzielne doświadczenia, zadania otwarte, oglądowa: pokaz doświadczenia, praktycznego działania. Formy: praca z całą grupą, praca w zespołach, praca indywidualna. Środki dydaktyczne: szklanki, woda, kolorowe kartki, płyn do mycia naczyń, słomki, pudełko elektryczne, piłeczka, szklana butelka, miska, sól, pieprz, talerzyki, balony, szmatka, szklane kulki, plastikowe pudełko, farby, ręczniki papierowe, ordery Małego naukowca, kartki. Przebieg spotkania: 1. Powitanie Klubowiczów z PM 12 i 15 okrzykiem:

Mali Odkrywcy witają Was, Eksperymenty rozpocząć czas. Dzisiaj doświadczać, poznawać będziemy, bo prawa nauki odkryć chcemy. 2. Prowadząca przedstawia dzieci z klubu Mali Odkrywcy i prosi gości o przedstawienie się. Następnie wyjaśnia cel spotkania i przypomina zasady bezpieczeństwa niezbędne podczas przeprowadzania eksperymentów. 3. Iskierka elektryczna zabawa integracyjna. Zaroszenie dzieci przez prowadzącą do zabawy. Wyjaśnienie, że Prąd elektryczny jest to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. Dzieci trzymając się za ręce tworzą obwód elektryczny i przekazują po kole iskierkę, która trafia ponownie do prowadzącej. 4. Zaproszenie gości do udziału w prezentacjach poszczególnych doświadczeń prowadzonych przez klubowiczów z KMO Mali Odkrywcy i klubowiczów z PM nr 12. Następnie zachęcanie do samodzielnych prób przeprowadzenia tych doświadczeń przez zaproszonych gości. Proponowane doświadczenia Elektryczne pudełko Pomoce: tekturowe pudełko zaopatrzone w przewody elektryczne, przewodniki prądu, baterię i świetlówki LED. PRZEBIEG: Prowadzący eksperyment pokazuje, co jest potrzebne, aby prąd zapalił świetlówki i które elementy pudełka przewodzą prąd elektryczny. Kopciuszek Pomoce: talerzyki, sól, pieprz mielony, szmatka, balon, słomka. PRZEBIEG: Na płaski talerz wsypujemy sól i pieprz mielony, następnie sprawdzamy, jak za pomocą słomki, szmatki i balona można oddzielić sól od pieprzu bez dotykania ich. Wyjaśniamy, że pocierając słomkę lub balon

szmatką zostaje on naelektryzowany i wytwarza się pole elektrostatyczne, które przyciąga lekkie cząsteczki pieprzu. Pływa czy tonie? Pomoce: woda, dwie szklanki, kolorowe kartki, płyn do mycia naczyń, słomka. PRZEBIEG: Do szklanek nalewamy wodę, następnie zgniatamy kartki tworząc dwie kulki papieru. Do jednej ze szklanek wlewamy płyn do mycia naczyń i mieszamy za pomocą słomki. Papierowe kulki delikatnie umieszczamy na powierzchni wody i obserwujemy, że w szklance z czystą wodą papier unosi się na jej powierzchni, zaś w szklance z płynem do naczyń kartka otwiera się i tonie. W pierwszym przypadku cząsteczki wody tworzą napięcie powierzchniowe, co ma związek ze zjawiskiem kohezji, czyli siły przyciągania między cząsteczkami wody. W drugim przypadku napięcie maleje po dodaniu detergentu i papier tonie. Piłeczka korek Pomoce: szklane butelki, piłeczki do ping-ponga, woda, miska. PRZEBIEG: Do butelek wlewamy maksymalną ilość wody, następnie na jej powierzchni delikatnie kładziemy piłeczkę i odwracamy butelkę nad miska. Obserwujemy, że piłeczka nie spada i woda nie wylewa się. Cząsteczki wody przyciągają piłeczkę, która zasysa się i nie pozwala wypłynąć wodzie. Kulka malarz Pomoce: kuleczki szklane, farby, plastikowe pudełko z pokrywką, kartki. PRZEBIEG: Kartkę umieszczamy w pudełku, następnie maczamy szklane kulki w różnych kolorach farb i delikatnie umieszczamy na kartce, zamykamy pudełko i poruszamy nim. Kulki poruszając się tworzą niepowtarzalne wzory. 5. Kompania klubowiczów KMO zabawa orientacyjno-porządkowa. Powtarzanie przez dzieci szeregu gestów we właściwej kolejności, wykonywanych przez prowadzącą.

6. Zaproszenie gości na słodki poczęstunek, który będzie okazją do podzielenia się wrażeniami ze wspólnego eksperymentowania. 7. Podziękowanie za zabawę oraz postawę godną prawdziwego badacza. Wręczenie pamiątkowych medali Małego naukowca dzieciom z nowego klubu działającego w PM nr 15 Optymistyczni odkrywcy oraz klubowiczom z PM nr 12 Tropiciele. 8. Pożegnanie zaproszonych gości.

Opracowała: Ewa Borowicz Powrót do poprzedniej strony Poprzedni Następny