1. Znaczenie określenia celu w działaniu zorganizowanym. 5. Struktura celów wychowania. Operacjonalizacja celów

Podobne dokumenty
Wykład 1: Podstawowe pojęcia pedagogiki jako dyscypliny naukowej

Metodologia badań naukowych

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 9

KLASA CZWARTA TECHNIKUM WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Okręgi i proste na płaszczyźnie

ROZKŁAD MATERIAŁU Z MATEMATYKI DLA KLASY IV SP NA PODSTAWIE PROGRAMU DKW /99 Liczę z Pitagorasem

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasy 4 6

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE IV

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 6

Matematyka z plusem Klasa IV

Program przedmiotowo- wychowawczy z matematyki w kl.v

Wymagania edukacyjne z matematyki : Matematyka z plusem GWO

Plan wynikowy, klasa 3 ZSZ

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2013 r. Test matematyczno-przyrodniczy (matematyka) Test GM-M1-132

Matematyka. - dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie pamięciowe

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE V. Temat lekcji Punkty z podstawy programowej z dnia 14 lutego 2017r.

Cele kształcenia wymagania ogólne (przedruk z podstawy programowej) Ramowy plan nauczania zakres podstawowy. Podręcznik 3 (3 godziny 25 tygodni)

II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

Rozkład materiału nauczania z matematyki dla klasy V

Lista działów i tematów

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

1. Zapisywanie i porównywanie liczb. 2. Rachunki pamięciowe Kolejność działań Sprytne rachunki. 1 1.

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ Z XII 2008 R. TEMAT 1.LICZBY I DZIAŁANIA

KONKURSY PRZEDMIOTOWE MKO DLA UCZNIÓW WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO w roku szkolnym 2013/2014

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA KLASY V

WYMAGANIA NA OCENĘ 12. Równania kwadratowe Uczeń demonstruje opanowanie umiejętności ogólnych rozwiązując zadania, w których:

PROGRAM ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ V KLASA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 9

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLAS 4-6 SP ROK SZKOLNY 2015/2016

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych.

PLAN WYNIKOWY DLA KLASY I GIMNAZJUM W OPARCIU O PROGRAM BŁĘKITNA MATEMATYKA DKW 4014/16/99

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ TEMAT 1.LICZBY I DZIAŁANIA

1. Zapisywanie i porównywanie liczb. 2. Rachunki pamięciowe Kolejność działań Sprytne rachunki. 1 1.

1. Zapisywanie i porównywanie liczb. 2. Rachunki pamięciowe. 3. Kolejność działań. 1.LICZBY I DZIAŁANIA

MATEMATYKA DLA KLASY V W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Wymagania szczegółowe z matematyki klasa 7

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY V W ROZBICIU NA OCENY

Kryteria ocen z matematyki w klasie IV

Rozkład materiału nauczania z odniesieniami do wymagań z podstawy programowej. Matematyka wokół nas

Geometria. Rodzaje i własności figur geometrycznych:

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE V

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z MATEMATYKI I. CELE KSZTAŁCENIA I TREŚCI NAUCZANIA

LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ UWAGI TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA 23

DZIAŁ 1. LICZBY NATURALNE I DZIESIĘTNE. DZIAŁANIA NA LICZBACH NATURALNYCH I DZIESIĘTNYCH (40 GODZ.)

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI wg podstawy programowej z VIII 2008r.

I semestr WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA VI. Wymagania na ocenę dopuszczającą. Dział programu: Liczby naturalne

MATEMATYKA DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ

KLASA IV ROZKŁAD MATERIAŁU PROGRAMOWEGO Z MATEMATYKI DOSTOSOWANY DO NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Wymagania edukacyjne dla klasy VI z matematyki. Opracowane na podstawie programu nauczania Matematyka z plusem LICZBY NATURALNE I UŁAMKI

MATEMATYKA. klasa IV. Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 7

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI

Program nauczania: Katarzyna Makowska, Łatwa matematyka. Program nauczania matematyki w klasach IV VI szkoły podstawowej.

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

GEOMETRIA PRZESTRZENNA (STEREOMETRIA)

Regulamin Przedmiotowy I Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2016/2017

PYTANIA TEORETYCZNE Z MATEMATYKI

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Treści nauczania według podstawy programowej realizowane w klasie czwartej:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

MATEMATYKA Wymagania edukacyjne i zakres materiału w roku szkolnym 2014/2015 (klasa trzecia)

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017

Rozkład materiału nauczania

WYMAGANIA EDUKACYNE Z MATEMATYKI ODDZIAŁ 4

1. Potęgi. Logarytmy. Funkcja wykładnicza

MATEMATYKA KLASA VI. Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA

klasa I Dział Główne wymagania edukacyjne Forma kontroli

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA KLASY IV WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI ROK SZKOLNY 2015/2016 PROGRAM NAUCZANIA MATEMATYKA 2001 DLA KLAS 4 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Rozkład materiału nauczania. Klasa 5

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

Wymagania dla klasy szóstej Treści na 2 na 3 na 4 na 5 na 6 Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: Mnożenie ułamków zwykłych

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

podstawowe (ocena dostateczna) 3 Dział 1. Liczby naturalne i dziesiętne. Działania na liczbach naturalnych i dziesiętnych Uczeń:

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

Tomasz Tobiasz PLAN WYNIKOWY (zakres podstawowy)

Wymagania edukacyjne, kontrola i ocena. w nauczaniu matematyki w zakresie. rozszerzonym. dla uczniów technikum. część III

MATEMATYKA. WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA I, II, III Bożena Tarnowiecka, Arkadiusz Wolski. KLASA I Wymagania

MATEMATYKA KLASA IV. Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA

Temat lekcji Zakres treści Osiągnięcia uczeń: I. FUNKCJE 14

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA- MATEMATYKA KLASA 6. Rok szkolny 2012/2013. Tamara Kostencka

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne. Matematyka

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE III GIMNAZJUM

Przedmiotowe zasady oceniania Matematyka. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY VII W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. programowej dla klas IV-VI. programowej dla klas IV-VI.

DZIAŁ 1. LICZBY NATURALNE W DZIESIĄTKOWYM UKŁADZIE POZYCYJNYM. (32 GODZ.)

Wymagania programowe z matematyki na poszczególne oceny w klasie III A i III B LP. Kryteria oceny

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI 2016/2017 (zakres podstawowy) klasa 3abc

KLASA IV ARYTMETYKA 1. Liczby naturalne

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka. Poznać, zrozumieć

Transkrypt:

Wykład 2. Cele wychowania 1. Znaczenie określenia celu w działaniu zorganizowanym 2. Źródła celów wychowania 3. Formułowanie celów wychowania 4. Rozwój jako cel wychowania 5. Struktura celów wychowania. Operacjonalizacja celów 6. Treści wychowania. Treści kształcenia

Efektywność działania Działanie efektywne to takie, gdy postawiony cel osiągamy przy możliwie najmniejszych nakładach. Efektywność jest relacją efektów do nakładów. W = E N Zwiększanie efektywności polega więc na maksymalizacji efektów przy jednoczesnym minimalizowaniu nakładów. W pracy wychowawczej: - efektem są pożądane zmiany w osobowości wychowanka - nakładem są zabiegi czynione dla uzyskania tych zmian Czynniki wpływające na efektywność działań edukacyjnych: - psychologiczne (właściwości wychowanka) - środowiskowe (warunki życia: społeczne i techniczne)

Planowanie działania wychowawczego potrzeby praktyczne założenia teoretyczne cel działania warunki działania metoda działania realizacja działania kontrola osiągnięcia celu zastosowanie wyników refleksja

Cykl działania zorganizowanego wg H. L. Le Chateliera (1926) 1. Postawienie jasnego i zrozumiałego celu 2. Zbadanie środków i warunków, które trzeba zastosować, żeby osiągnąć cel zamierzony 3. Przygotowanie środków i warunków uznanych za niezbędne do zastosowania 4. Urzeczywistnienie, czyli wykonanie zamierzonej czynności według przyjętego planu 5. Kontrola otrzymanych wyników i wyciągnięcie wniosków

Formułowanie celu działania wg H. L. Le Chateliera (1926) 1. Postawienie jasnego i zrozumiałego celu zasada jedyności - cel nie powinien być rozdrobniony, należy skupić się na jednym (głównym) zasada ograniczoności - cel powinien być odpowiednio zawężony zasada ścisłości - cel musi być jasno określony zasada użyteczności (ekonomizacji) - realizacja celu powinna przynieść określoną korzyść (np. zmniejszenie kosztów)

Struktura rzeczywistości i jej opisywanie system rzeczy (obiektów) obiekt (część systemu) właściwość obiektu własności obiektu wybrana własność (cel działania)

Źródła celów wychowania: Własności ( natura ) człowieka - ogólne (charakteryzujące wszystkich ludzi) - indywidualne Własności systemu społecznego (kultura): - empirycznego (istniejącego) - ideologicznego (pożądanego)

Formułowanie celów wychowania 1. Cel opisuje pożądane własności wychowanka. Opis ten może być jakościowy albo ilościowy. 2. Cele dotyczą trzech ogólnych właściwości (aspektów rozwoju) wychowanka: jego postaw, umiejętności i wiadomości. 3. Cele tworzą hierachiczną strukturę, zbudowaną na zasadzie taksonomii.

Komponenty celów kształcenia 1. Wiadomości 2. Umiejętności 3. Postawy

Hierarchiczna struktura celów wychowania Taksonomia (gr. taksis układ, porządek; nomos prawo): hierarchiczna klasyfikacja, określająca porządek poszczególnych kategorii od kategorii najwyższych (nadrzędnych) do najniższych (podrzędnych). cel ogólny cele szczegółowe (II poziom) cele szczegółowe (III poziom)

Hierarchia celów kształcenia Bogdana Nawroczyńskiego Kształtowanie osobowości oraz dostarczanie społeczności samodzielnych członków Ścisłe i samodzielne myślenie (ćwiczenie uwagi, zdolności obserwowania, fantazji, pamięci, inteligencji Nabycie wiadomości i umiejętności

Taksonomia celów kształcenia Benjamina Blooma składa się z trzech sfer aktywności: Sfera kognitywna Ewaluacja Synteza Analiza Zastosowanie Rozumienie Wiedza Sfera afektywna Charakteryzowanie Organizowanie Wartościowanie Odpowiadanie Otrzymywanie/postrzeganie Sfera psychomotoryczna Oryginalność (powstawanie) Adaptacja (przystosowanie) Kompleksowe lub jawne reagowanie Mechanizm Reagowanie kierowane Stan gotowości do działania nastawienie Percepcja (postrzeganie)

Struktura celów kształcenia Józefa Kozieleckiego Cel główny: kształcenie sprawcy, który jest zdolny podejmować czynności ważne i innowacyjne, który umie nie tylko przystosować się do środowiska lokalnego, ale również je zmieniać Ukształtowanie postawy badawczej Nabycie wiedzy o świecie i o sobie samym Ukształtowanie sfery emocjonalnej Ukształtowanie społecznie pożądanego systemu wartości Rozwijanie podmiotowości

Struktura celów kształcenia Czesława Kupisiewicza Cel główny: optymalny rozwój intelektualny Znajomość podstaw usystematyzowanej wiedzy Rozwijanie zdolności i zainteresowań poznawczych Kształtowanie akceptowanego społecznie systemu wartości Wdrażanie do samokształcenia Znajomość podstaw organizacji pracy

Struktura celów kształcenia poziom 0 - cele ogólne kształcenia poziom 1 - minimum programowe dla szczebli kształcenia poziom 2 - program kształcenia dla poszczególnych klas poziom 3 - blok tematyczny poziom 4 - wymagania ujęte w scenariuszu lekcji poziom 5 - ćwiczenia/zadania wykonywane na lekcji.

Podstawa programowa Ogólny cel edukacyjny: umiejętności wykorzystywania najprostszych pojęć geometrii w sytuacjach praktycznych; rozwój wyobraźni przestrzennej Cele szczegółowe: rozpoznawanie figur oraz kątów, posługiwanie się własnościami figur geometrycznych oraz wykorzystywanie własności figur do rozwiązywania problemów, posługiwanie się jednostkami miar: długości, masy, objętości i pojemności oraz pola powierzchni przy rozwiązywaniu zadań praktycznych, obliczanie obwodów i pól figur płaskich, rozpoznawanie i rysowanie figur przestrzennych, obliczanie pola powierzchni i objętości prostopadłościanu, rozpoznawanie graniastosłupa, ostrosłupa, stożka, walca oraz kuli, wskazywanie w graniastosłupach par ścian prostopadłych, równoległych oraz krawędzi prostopadłych, równoległych i skośnych

Program kształcenia Figury geometryczne cz. I klasa IV (9 godzin) 1. Punkt, prosta, półprosta 2. Odcinek, porównywanie odcinków 3. Mierzenie odcinków. Jednostki długości 4*. Łamana i jej długości 5. Kąty. Rodzaje kątów 6. Rozpoznawanie kątów 7. Mierzenie i porównywanie kątów 8. Wzajemne położenie prostych i odcinków Figury geometryczne cz. II klasa IV (8 godzin) 1. Trójkąt i prostokąt 2. Obwód trójkąta i prostokąta 3. Pole prostokąta. Jednostki pola 4. Zamiana jednostek pola 5. Skala 6. Okrąg 7. Koło Figury geometryczne cz. I klasa V (14 godzin) 1. Figury geometryczne 2. Mierzenie odcinków. Jednostki długości 3*. Łamana 4. Kąty i ich rodzaje, mierzenie kątów 5. Proste prostopadłe i proste równoległe 6. Kąty przyległe, wierzchołkowe,odpowiadające 7. Wielokąty 8. Klasyfikacja trójkątów. Nierówność trójkąta 9. Wysokość w trójkącie. Obwód trójkąta 10. Prostokąt i kwadrat 11. Równoległobok i romb 12. Trapez i deltoid 13. Podział czworokątów Figury geometryczne cz. II klasa V (7 godzin) 1. Pole prostokąta. Jednostki pola 2. Zamiana jednostek pola 3. Pole trójkąta 4. Pole równoległoboku i rombu 5. Pole trapezu 6. Pola wielokątów zadania

Scenariusz lekcji Temat: Figury geometryczne płaskie Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna podstawowe figury geometryczne płaskie. Uczeń zna własności figur geometrycznych płaskich. b) Umiejętności Uczeń potrafi rozpoznać figury geometryczne płaskie. Uczeń potrafi narysować figury geometryczne płaskie. Przebieg lekcji 1.Nauczyciel dzieli klasę na grupy 2.Każda grupa otrzymuje przygotowane materiały (rysunki figur geometrycznych) oraz polecenie podpisania figur i wskazania ich własności, a następnie narysowania tych figur. 3.Uczniowie wspólnie rozwiązują problem i przygotowują się do prezentacji 4.Lider grupy prezentuje efekt końcowy pracy grupy prezentację. 5.Podsumowanie i ocena pracy grup. 6.Omówienie zadania domowego.

Podsumowanie Proces wychowania polega na przeprowadzeniu zorganizowanego działania zmierzającego do uzyskania pożądanych zmian w osobie wychowanka (lub w środowisku wychowawczym). Jednym z głównych celów wychowawcy jest przygotowanie wychowanka do efektywnego działania w świecie. Proces kształcenia zmierza do odwzorowania w umyśle ucznia struktury wycinka systemu rzeczy (obiektów w świecie rzeczywistym).