1. Początki zorganizowanej opozycji wobec władz w PRL

Podobne dokumenty
1. Polskie miesiące. Wystąpienia przeciw władzy w okresie PRL projekt edukacyjny

Od sejmokracji do autorytaryzmu. Konstytucja marcowa i kwietniowa porównanie

1. Społeczeństwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym

Polityka rządów zaborczych i postawy społeczeństwa polskiego po klęsce powstania styczniowego

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Szkoły imienia Jacka Kuronia

1. Prawa, które człowiek nabywa w momencie urodzenia, sa A. nienaruszalne. C. powszechna. C. przyrodzone. D. niezbywalne.

ANKIETA HISTORYCZNA. Dane respondenta. Nazwisko. Rok urodzenia. Kontakt tel. Kontakt ..

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

SOLIDARNOŚĆ Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"

6 W średniowiecznym mieście

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

1. Obywatel w urzędzie gminy

WRONa Orła nie pokona czyli jak wprowadzono stan wojenny Autor: Jadwiga Jurczyk-Motyl

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Temat: Stan wojenny w Polsce

8 W przemysłowym mieście

Wymagania edukacyjne z Wiedzy o społeczeństwie dla klasy pierwszej w Liceum Ogólnokształcącym Nr III w Otwocku (poziom podstawowy)

KONSPEKT LEKCJI. PRZEDMIOT NAUCZANIA: RACHUNKOWOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW KLASA: IV Technikum Ekonomiczne CZAS: 2 GODZINY LEKCYJNE

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Cele ogólne: Cele operacyjne uczeń: Treści nauczania: Metody pracy: Formy pracy:

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Tabele w bazach danych

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz gry terenowej dla uczniów klas V-VIII oraz szkół ponadpodstawowych.

2. Zakładanie własnej firmy

Rozdział 28. Wybuch wielkiej wojny

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

Gospodarka średniowiecznej Europy

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

1. Każdy ma swojego dusiołka

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VI na poszczególne oceny z przedmiotu: Historia i społeczeństwo. Niedostateczny

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Scenariusz lekcji. Przedmiot: wiedza o społeczeństwie ( 1 godz. lekcyjna) Klasa: III LO

Informacja o treści testu dla kl 3 gimnazjum Test wielokrotnego wyboru, z luką iopisowy zwos Temat: Udział obywateli w życiu publicznym

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VI na poszczególne oceny z przedmiotu: Historia i społeczeństwo NIEDOSTETECZNY

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Czerwiec 1976 roku w czasach rządów Edwarda Gierka krok na drodze ku wolności. Opracowała: Agnieszka Brzeska-Pająk

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

2. Konstruowanie budżetu domowego

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Rodzaje zdań złożonych

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO KLASA V Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE DLA GIMNAZJUM PIERWSZY SEMESTR

2. Metody prezentacji informacji

OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH IV EDYCJA 2016/2017 ETAP SZKOLNY. 22 listopada 2016 r.

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia

WYMAGANIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Grupa docelowa: wolontariusze uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowycodwołania do podstawy programowej 2010:

Wymagania edukacyjne z Wiedzy o społeczeństwie zostały opracowane w oparciu o:

O prawach człowieka wokół filmu Sugar Man

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

VII Podbeskidzki Konkurs Historyczny SOLIDARNI Bielsko-Biała, 7 lutego 2017 roku

TRZY KONSPEKTY LEKCJI Z HISTORII REGIONALNEJ DLA KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM.

LAT WOLNOŚCI. Szkoła Podstawowa nr 14 w Przemyślu

Jak brzmi słowo wolność w języku białoruskim?

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Zasady zdrowego żywienia

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa dla Liceum

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Konstytucja 3 maja. Nauczyciel uczący: mgr Joanna Marczak-Burzyńska

Bajkowo o rozbiorach Rzeczypospolitej

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Czasownik bez tajemnic

BADANIE DIAGNOSTYCZNE

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Narodziny wolnej Polski

STOSUNKI PAŃSTWO - KOŚCIÓŁ W POLSCE

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

KRYTERIA OCENIANIA III ETAP EDUKACYJNY WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

Transkrypt:

1. Początki zorganizowanej opozycji wobec władz w PRL 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości Uczeń: - umiejscawia w czasie datę powstania KOR (IX 1976), - zna takie postaci, jak: Edward Lipiński, Leszek Moczulski, Jacek Kuroń, - wymienia najważniejsze cele KOR, - rozwija skróty: KOR, ROPCiO, KPN. 2. b) Umiejętności Uczeń: - określa, jak wypadki radomskie z 1976 roku przyczyniły się do powstania zorganizowanej opozycji, - formułuje przyczyny utworzenia KOR, - wyjaśnia, dlaczego w II połowie lat siedemdziesiątych doszło do wykształcenia się opozycji zorganizowanej, - formułuje na podstawie tekstu metody działania władz wobec strajkujących, - analizuje fotografie z II połowy lat siedemdziesiątych, poszukując odpowiedzi na pytanie: Jak władze traktowały strajkujących robotników? - konstruuje wypowiedź na temat Lata siedemdziesiąte renesans państwa podziemnego, - tworzy bibliografię stron WWW związanych z PRL. 2. 2. Metoda i forma pracy Metoda główna praca pod kierunkiem. Metody pomocnicze rozmowa nauczająca, wykład. Formy pracy - tekstem źródłowym, ilustracjami. 3. 3. Środki dydaktyczne - Zdjęcia przedstawiające wiec w fabryce, tajną drukarnię, - znaczek KPN, - teksty źródłowe. 4. 4. Przebieg lekcji 1. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel ucisza klasę, sprawdza obecność. Rekapitulacja wtórna (7-10 minut). Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przeczytanie pracy domowej i ocenia ją. Nauczyciel zadaje pytania, uczniowie odpowiadają: - Dlaczego doszło do strajków w Radomiu i Ursusie w czerwcu 1976 roku? (Odpowiedź: rząd wprowadził niespodziewaną podwyżkę cen, nie podnosząc pensji). - Jaki przebieg miały strajki? (Odpowiedź: strajki trwały krótko i zostały brutalnie rozpędzone przez milicję i ZOMO).

- Dlaczego w PRL cyklicznie dochodziło do wybuchów niezadowolenia społecznego? (Odpowiedź: zła sytuacja gospodarcza, łamanie swobód obywatelskich, cenzura, niedemokratyczny ustrój). - Jak przedstawiała się sprawa opozycji wobec władz przed 1976 rokiem? (Odpowiedź: opozycja w formie zorganizowanej nie istniała; działała na zasadzie kółek koleżeńskich czy grup skupionych przy kościele). Nauczyciel rozdaje uczniom fragmenty oświadczenia KOR-u (załącznik 1.1) i prosi o odpowiedź: - Jakie represje spotkały uczestników strajków? (Uczniowie odpowiadają: pobicia przez milicję, wyrzucenie z pracy, pozbawienie przywilejów socjalnych, utrata prawa do emerytury). Nauczyciel ocenia odpowiedzi uczniów. 2. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel podaje temat nowej lekcji, omawia jej cele i krótko wprowadza w nową tematykę. (Należy wspomnieć o tym, że połowa lat siedemdziesiątych była przełomem w życiu polskiego społeczeństwa, ponieważ pojawiły się wtedy zaczątki zorganizowanej opozycji takie, jak: KOR, ROPCiO czy KPN). 2. Nauczyciel rozdaje uczniom fotografie wiecu. Prosi o przeczytanie haseł i stwierdzenie, jak władze potraktowały osoby, które odważyły się protestować? (Uczniowie powinni wskazać, że strajkujących potraktowano jak pospolitych przestępców). Nauczyciel zadaje pytanie: - Dlaczego na transparentach pojawia się nazwisko Gierka? (Uczniowie odpowiadają, że władze chciały pokazać, iż społeczeństwo popiera działalność władz, a pierwszego sekretarza w szczególności). Nauczyciel wyjaśnia, że większość takich wieców była inscenizowana, a ludzie byli na nie zwoływani obowiązkowo. 3. Nauczyciel prosi jeszcze raz o przeczytanie tekstu, który został rozdany na początku lekcji (załącznik 1.1) i tym razem wyszukanie informacji, w jakim celu został założony KOR i co ten skrót oznaczał. (Uczniowie odpowiadają: KOR, czyli Komitet Obrony Robotników, powstał w celu niesienia pomocy poszkodowanym w wyniku strajków w 1976 roku, chodziło zarówno o pomoc materialną, jak i prawną). Nauczyciel wyjaśnia, że w skład KOR-u weszło początkowo 14 osób prezentujących bardzo różne poglądy polityczne od socjalistów do prawicowców. 4. Nauczyciel prosi o przeczytanie oświadczenia KOR z IX 1977 roku (załącznik 1.2) i odpowiedzi na pytania: - Które z postulatów KOR zostały osiągnięte? Porównaj z poprzednim tekstem. (Uczniowie odpowiadają: wypuszczenie uczestników protestu z więzień i przywrócenie ich do pracy). - Kogo obarczono winą za niezrealizowanie celów? (Sejm). 5. Nauczyciel prosi o zapoznanie się z oświadczeniem o powołaniu KSS KOR i odpowiedzi na pytania: - Przedstaw genezę przekształcenia KOR w KSS KOR. (Uczniowie odpowiadają: okazało się, że represjonowanych przez system jest więcej i wypuszczenie uwięzionych nie rozwiązało problemu). - Jakie działania podjął KOR, aby pomóc represjonowanym z powodów politycznych? (Uczniowie odpowiadają: powołanie Biura Interwencyjnego i zapowiedź powołania Funduszu Samoobrony Społecznej). - Co oznaczał skrót KSS? (Odpowiedź: Komitet Samoobrony Społecznej).

- Dokonaj zestawienia w formie tabelki celów KOR i KSS KOR. Która organizacja stawiała sobie szersze cele? (Uczniowie tworzą tabelkę. Szersze cele stawiał sobie KSS KOR). 6. Nauczyciel wyjaśnia, że w II połowie lat siedemdziesiątych powstała także pierwsza niezależna partia opozycyjna KPN. Nauczyciel prosi uczniów o zanalizowanie znaku KPN i stwierdzenie, do jakich symboli się on odwołuje. (Uczniowie odpowiadają: KPN, czyli Konfederacja Polski Niepodległej, odwołuje się do uczuć narodowych symbol orła oraz do walki o niepodległość znak Polski Walczącej). Nauczyciel wyjaśnia, że założycielem partii był Leszek Moczulski. 7. Nauczyciel wyjaśnia, że druga połowa lat siedemdziesiątych była czasem rozkwitu podziemnych drukarni. Prosi uczniów o przyjrzenie się zdjęciu i odpowiedź na pytanie, dlaczego sfotografowani mężczyźni mają przesłonięte oczy. (Uczniowie powinni wywnioskować, że nie chcieli zostać rozpoznani). Nauczyciel pyta, w jakich warunkach odbywał się druk nielegalnej prasy i literatury? (Uczniowie odpowiadają: warunki domowe, mało miejsca, ciasne pomieszczenia, często piwnice lub strychy, proste urządzenia do kopiowania) Nauczyciel wyjaśnia, że nielegalne drukarnie drukowały nie tylko prasę, ale także książki. Istniała nawet podziemna oficyna wydawnicza NOW-a. 8. Nauczyciel prosi o przeczytanie tekstu z Robotnika (załącznik 1.3) i odpowiedź na pytanie, w jakim celu wydawano to pismo. (Uczniowie odpowiadają: poprawić los robotników, upominać się o utworzenie wolnych związków zawodowych, obrona interesów robotników). 9. Nauczyciel pyta, dlaczego druga połowa lat siedemdziesiątych przyniosła tak duże ożywienie społeczne. (Uczniowie odpowiadają, że społeczeństwo było zmęczone socjalizmem, pojawiły się osoby gotowe przeciwstawić się systemowi, działania władz wzbudzały coraz silniejszą niechęć). 3. c) Faza podsumowująca Nauczyciel zadaje pytania: - Jakie skutki społeczne miały strajki radomskie? (Odpowiedź: powstanie zorganizowanej opozycji, coraz głośniejsze domaganie się wolnych związków zawodowych). - W jaki sposób działała opozycja w latach siedemdziesiątych? (Odpowiedź: spotkania w domach prywatnych, udzielanie pomocy finansowych poszkodowanym, organizacja zbiórek pieniężnych). - W jaki sposób władze reagowały na takie działania? (Odpowiedź: organizacja nalotów na mieszkania członków opozycji, pobicia, niszczenie mienia, aresztowania). Nauczyciel kieruje sporządzeniem notatki przez uczniów, ocenia pracę uczniów na lekcji i ich odpowiedzi. Na koniec zadaje pracę domową. 5. 5. Bibliografia 1. Friszke A., KOR: Ludzie, działania, idee, Niezależna Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1983. 2. Opozycja w PRL: Słownik biograficzny 1956-1989, Ośrodek karta, Warszawa 2002. 3. Roszkowski W., Radziwiłł A., Historia 1956-1997, PWN, Warszawa 1999. 4. Śniegocki R., Historia. Burzliwy wiek XX. Podręcznik dla 3 klasy liceum ogólnokształcącego, profilowanego i technikum. Kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym, Nowa Era, Warszawa 2003.

6. 6. Załączniki 1. a) załącznik 1 Teksty źródłowe. Początki zorganizowanej opozycji wobec władz w PRL. 1. Fragment Oświadczenia Komitetu Obrony Robotników z IX 1977 roku Komitet Obrony Robotników powstał (...) w celu niesienia pomocy prawnej, finansowej i lekarskiej represjonowanym po czerwcowych strajkach i demonstracjach, przywrócenia do pracy zgodnie z kwalifikacjami wszystkich wyrzuconych, przywrócenia im ciągłości pracy i wszelkich innych uprawnień zawodowych i społecznych, ujawnienia pełnych rozmiarów zastosowanych represji (...), ujawnienia i ukarania osób winnych naruszania prawa, torturowania. (...) 2. Oświadczenie KOR z IX 1977 roku i odpowiedź na pytania Wszyscy aresztowani uczestnicy wydarzeń z czerwca 1976 znajdują się już na wolności. Większość wyrzuconych zatrudniono ponownie jednak (...) na znacznie gorszych warunkach. Nie został spełniony postulat oficjalnego ujawnienia zakresu represjonowania i osób odpowiedzialnych za torturowanie i inne formy łamania praworządności. Sejm PRL pozostał głuchy na głos opinii publicznej domagającej się powołania Specjalnej Komisji Poselskiej. (...) Głównym celem KOR było niesienie pomocy prawnej, finansowej i lekarskiej ofiarom represji poczerwcowych. Akcja ta została w zasadniczej części zakończona (...) Równocześnie jednak w toku działania KOR zgłosiło się do niego szereg osób represjonowanych z powodów politycznych, nie związanych z wydarzeniami czerwcowymi (...) Nasunęło się szereg problemów związanych z niepraworządnym działaniem Służby Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej, wymiaru sprawiedliwości, więziennictwa itp. KOR nie mógł się uchylić od podjęcia tych ważnych społecznie zadań. Znalazło to wyraz w powołaniu Biura Interwencyjnego i zapowiedzi utworzenia Funduszu Samoobrony Społecznej. W tej sytuacji (...) uznajemy za konieczne rozszerzenie zadań i działalności Komitetu. Postanawiamy przekształcić KOR w Komitet Samoobrony Społecznej (KSS KOR). Zadaniem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR będzie: 1. Walka z represjami stosowanymi z powodów politycznych, światopoglądowych, wyznaniowych, rasowych i udzielanie pomocy ludziom z tych powodów prześladowanym. 2. Walka z łamaniem praworządności i pomoc pokrzywdzonym. 3. Walka o instytucjonalne zabezpieczenie praw i wolności obywatelskich. 4. Popieranie i obrona wszelkich inicjatyw społecznych zmierzających do realizacji praw człowieka i obywatela. Roczna działalność KOR udokumentowała tragiczny stan praworządności w Polsce. Odnosi się to przede wszystkim do nadużyć władzy przez organy ścigania, więziennictwo, także sądy i kolegia. Będziemy kontynuować nasze działania, ponieważ jesteśmy przekonani, że najskuteczniejszą bronią w obliczu przemocy rządzących jest solidarność obywateli. Głównym bowiem źródłem samowoli władzy jest bezbronność społeczeństwa pozbawionego

instytucji niezależnych od państwa, a chroniących prawa jednostki i grup zgodnie z ich interesami. 3. Robotnik Robotnik jest pismem, w którym robotnicy będą mogli publikować swoje niezależne opinie, wymieniać doświadczenia i nawiązywać kontakty z pracownikami innych zakładów. Celem, jaki stawia sobie Robotnik jest pomoc w działaniach zmierzających do: - solidarnej obrony interesów robotniczych, - zwiększenie udziału pracowników w ustalaniu wysokości zarobków, warunków i czasu pracy, warunków socjalnych i mieszkaniowych, - popieranie niezależnych przedstawicielstw robotniczych, które powinny zastąpić martwą instytucję Związków Zawodowych. Teksty źródłowe przygotowane na podstawie: W. Roszkowski, A. Radziwiłł, Historia 1956-1997, PWN, Warszawa 1999. 2. b) Zadanie domowe Utwórz spis stron internetowych dotyczących problematyki PRL. Każdy adres musi być opatrzony krótkim opisem: czego strona dotyczy, jakie źródła można na niej znaleźć. Powinieneś znaleźć przynajmniej 5 stron. 45 minut brak 7. 7. Czas trwania lekcji 8. 8. Uwagi do scenariusza