Cel ogólny: - kształtowanie w nas postawy Samarytanina z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37)



Podobne dokumenty
Uchodźca - mój bliźni Konspekt lekcji religii dla klasy VII Szkoły Podstawowej oraz klas 2 i 3 Gimnazjum

Listopad I. SPOTKANIE FORMACYJNE

i, żeby wystawić go na próbę, powiedział: Nauczycielu! Jak mam postępować, żebym otrzymał życie wieczne?

Podajmy ręce, by pomóc więcej

OBSZARY KSZTAŁTOWANIA POSTAW MŁODZIEŻY

W świecie wartości scenariusz zajęd do wykorzystania przez nauczycieli religii oraz nauczycieli zainteresowanych tematyką zajęd

HRB w przykładach (cz. I)

4. po Wielkanocy CANTATE

Uroczystość św. Jana Bożego Bonifratrzy , Iz 58,6-11; 1J 3,13-18; Łk 10,25-37

19. Miłosierny Samarytanin: jak patrzeć, by dostrzec siostrę/brata? (Łk 10,25-37) Wprowadzenie biblijne

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Uczniowie otrzymują na kartkach (lub katecheta przypina na tablicy) rebus 1 :

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

ZA MAŁO SAMARYTAN. Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Msza św. z okazji 40-lecia działalności wspólnoty Wiara i światło (Ewangelia Mt 25,14-30) Wrocław, katedra 17 XI 2018

Klasa IV Królestwo Boże wśród nas

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

Konspekt szkółki niedzielnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

WYBÓR SIEDMIU DIAKONÓW

1. Każdy ma swojego dusiołka

Moje działanie, mój sukces!

Warszawskie Seminarium Teologiczne Teologia Pastoralna Praca zaliczeniowa z katechetyki szczegółowej

Wolontariusz - bohater naszych czasów

JAK ROZMAWIAĆ Z BOGIEM?

Scenariusz zajęć nr 1

Ich bin so allein SCENARIUSZ LEKCJI

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych w drugim roku realizacji programu. Temat: Powiedz Nie nieznajomemu.

Program wyjazdów integracyjnych dla klas IV

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 14. niedziela po Trójcy Świętej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Iwona Tonderys- Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Metody: mapa pamięci, elementy dramy, rozmowa kierowana. Formy pracy: jednostkowa, zespołowa, grupowa.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

I Miejski Konkurs Wiedzy Biblijnej A Słowo stało się Ciałem

ETAPY HISTORII ZBAWIENIA W ŚWIETLE PRZYPOWIEŚCI O MIŁOSIERNYM SAMARYTANINIE (ŁK 10,30 37)

SPOTKANIE 3 O KULTURZE SPOTKANIA I DOBRYM PRZEKAZIE konspekt animatora

Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, heureza, problemowa, ćwiczenia relaksacyjne

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

DRZEWO FIGOWE I MOC WIARY

Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

TEKSTY PISMA ŚW. DO PRACY W GRUPACH ZAWARTOŚĆ KOPERTY NR 2

II Miejski Konkurs Wiedzy Biblijnej A Słowo stało się Ciałem Ewangelia św. Mateusza ETAP MIĘDZYSZKOLNY 15 kwietnia 2015 r.

WSPÓŁCZUCIE: ZAPOMNIANA WARTOŚĆ MEDYCYNY WSPÓŁCZESNEJ

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SPOSÓB REALIZACJI METODY

2 godz. Temat: Jak osiągnąć sukces? Czas zajęć:

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

W W

CENTRUM OCHOTNIKÓW CIERPIENIA

Temat formacyjny na zajęcia SKC: dla uczniów klas IV - VI SP Relacja z osobą niepełnosprawną

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Ewangelia wg św. Jana. Rozdział 4

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat: MIŁOŚĆ BOGA I BLIŹNIEGO W ŻYCIU MARII MERKERT.

ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Jak wytresować swojego psa? Częs ć 7. Zostawanie na miejscu

Gimnazjum Klasa II, temat 8

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Jezus dobry Samarytanin

Pierwsza Komunia Święta... i co dalej

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

WSPÓLNE ŻYCIE CHRZEŚCIJAN

PRACA Z GRUPĄ. Opracowały: Renata Pietras, Barbara Sałacka - doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego

Rodzinki. Prawda: Noe wprowadził do arki po parze zwierząt, aby po wyjściu z niej zapełniły ziemię.

"Co to znaczy być bezinteresownym?" - odpowiedzi udzielili uczniowie z klasy IIa, IIf i IIg KINGA SUCHOCKA

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Transkrypt:

Temat formacyjny na zajęcia SKC: 6 kroków wolontariusza Cel ogólny: - kształtowanie w nas postawy Samarytanina z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37) Cele szczegółowe: - uczeń wie, czym jest miłosierdzie i wymienia kilka uczynków miłosierdzia, - uczeń zna fragment przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37) - potrafi odegrać scenkę tej przypowieści i innych sytuacji, w których pomagamy potrzebującym, - uczeń zna 6 kroków wolontariusza, - uczeń chce stosować 6 kroków wolontariusza w życiu Metody i formy pracy: - burza mózgów - pogadanka - podróż wyobraźni - analiza tekstu - pantomima - metoda oglądowa, - praca w grupie Środki dydaktyczne: wydrukowane fragmenty przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37); ilustracje 6 kroków wolontariusza; płyta z nagraniem piosenki Arki Noego moje serce śpi ; wydrukowane teksty piosenki Arki Noego: Moje serce śpi. Przebieg zajęć: I.WROWADZENIE: 1. Wspólna modlitwa: zaśpiewanie piosenki Arki Noego Moje serce śpi (teksty załącznik nr 1) Modlitwa o dar miłosierdzia. Pytamy dzieci, czym jest miłosierdzie ( burza mózgów ) i prosimy, by wymieniły kilka uczynków miłosierdzia. Następnie prezentujemy postać Samarytanina z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. Dzielimy uczestników na grupy, każda grupa otrzymuje fragment biblijny z przypowieścią (załącznik nr 2). Odczytujemy tekst, rozmawiamy na jego temat. Następnie każda z grup przedstawia pantomimicznie przypowieść II. ROZWINIĘCIE: Przedstawiamy 6 kroków wolontariusza za pomocą 6 ilustracji (załącznik nr 3). Te 6 kroków jest wzorowanych na przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie : 1 krok: dostrzega człowieka w potrzebie (jak Samarytanin) 2 krok: wzrusza się 3 krok: podchodzi 4 krok: udziela pomocy 5 krok: prosi innych o pomoc 6 krok: zapewnia o pamięci, modli się Zamykamy oczy i wyobrażamy sobie siebie i to, co robimy gdy spotykamy potrzebującego na drodze. Chętni wypowiadają się.

Zadanie do pracy w grupie: Jakim ja okażę się Samarytaninem? Grupy otrzymują zadanie do pokazania: Gr. 1: Stoję na przystanku autobusowym, ktoś się przewrócił i nie może się ruszyć, co robię? Gr. 2: Dowiaduję się, że mój kolega z klasy zachorował i leży w szpitalu, co robię? Gr. 3: Siedząc w autobusie lub tramwaju zauważam, ze wchodzi starsza pani/pan o kulach i nie dają rady wejść, bo przeszkadza jej/jemu torba z zakupami, co robię? Po przedstawieniu, chwalimy każdą z grup i podsumowujemy reakcje każdych z osób na widok potrzebujących osób. Inspirujemy do pomocy osobom, do ruszenia się z miejsca, do zareagowania na potrzeby innych. III. ZAKOŃCZENIE: Podsumowujemy zachowanie Samarytanina wobec potrzebującego człowieka. Zachęcamy do naśladowania miłosiernego zachowania w codziennym życiu w szkole, w domu, na podwórku, w drodze do szkoły, tak jak to uczniowie ukazali w scenkach pantomimicznych. Wspólna modlitwa na zakończenie. Dziękuję wszystkim za udział przygotował: Ks. Adam Lenart Załącznik nr 1:

Moje serce śpi i ma takie sny: jakiś głodny człowiek nie jadł wiele dni. Moje serce śpi i ma takie sny: jakiś biedny człowiek z zimna cały drży. Moje serce śpi i ma takie sny: ważny jest każdy człowiek ten dobry i ten zły. Moje serce śpi i ma piękne sny. Dla głodnych i spragnionych otwieram okna i drzwi. i miłość... załącznik nr 2: Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie : "Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce bandytów. Oni go obrabowali, pobili i zostawiając ledwie żywego, odeszli. przypadkiem schodził tą drogą pewien kapłan. Gdy go zobaczył, ominął go z daleka. Podobnie i lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, ominął z daleka. Pewien zaś Samarytanin, będąc w drodze, przechodził obok niego. A gdy go ujrzał, ulitował się. Podszedł i opatrzył jego rany, zalewając je oliwa i winem. Potem wsadził go na swoje juczne zwierzę, zawiózł do gospody i opiekował się nim. Nazajutrz wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i powiedział: Opiekuj się nim, a jeśli wydasz więcej, oddam ci, gdy będę wracał. Jak sądzisz, który z tych trzech okazał się bliźnim napadniętego przez bandytów? " On zaś odpowiedział: "Ten, który okazał mu miłosierdzie". Jezus powiedział do niego: "Idź i czyń podobnie". (Ewangelia wg Św. Łukasza 10, 30-37) Załącznik nr 3:

1 DOSTRZEGA człowieka w potrzebie

2 WZRUSZA SIĘ

3 PODCHODZI

4 UDZIELA POMOCY

5 PROSI innych o pomoc

6 ZAPEWNIA o pamięci, modli się