Podajmy ręce, by pomóc więcej

Podobne dokumenty
Uchodźca - mój bliźni Konspekt lekcji religii dla klasy VII Szkoły Podstawowej oraz klas 2 i 3 Gimnazjum

Uczniowie otrzymują na kartkach (lub katecheta przypina na tablicy) rebus 1 :

Cel ogólny: - kształtowanie w nas postawy Samarytanina z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37)

uświadomienie aktualności nakazu misyjnego Jezusa i wynikających z niego zadań; przygotowanie do aktywnego włączenia się w obchody Tygodnia Misyjnego.

egzystencjalna interpretacja nakazu misyjnego Jezusa; przygotowanie do obchodów Tygodnia Misyjnego.

Wprowadzenie. z tekstem, SMS, notatka. w grupach, kartka z treścią załącznika nr 2 ewentualnie czasopisma misyjne do pracy w grupach.

Listopad I. SPOTKANIE FORMACYJNE

KATECHEZA PRZYGOTOWUJĄCA DO KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

W świecie wartości scenariusz zajęd do wykorzystania przez nauczycieli religii oraz nauczycieli zainteresowanych tematyką zajęd

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA MISYJNEGO - I SEMESTR. MA toto ti amolenge - Usłysz płacz dzieci

Wprowadzenie. Przygotowująca dzieci do Światowego Dnia Misyjnego

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

SC ENA R I US Z KA T EC H EZ Y DO FI LM U M OJA MIŁ OŚĆ SCENARIUSZ KATECHEZY

Piotr Elsner odebrał nagrody w Pałacu Prezydenckim

SP Klasa V, Temat 51

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

MISJE PRZYSZŁOŚCIĄ KOŚCIOŁA

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

3.2 TWORZENIE WŁASNEGO WEBQUESTU KROK 4. Opracowanie kryteriów oceny i podsumowania

Krzyżówka

Podsumowanie ankiet rekolekcyjnych. (w sumie ankietę wypełniło 110 oso b)

ŻYCZENIA Z SERCA SP3 PŁYNĄCE

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

O międzyszkolnym projekcie artystycznym współfinansowanym ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania ŻyjMy z Pasją.

Autorka: Ewa Borgosz SCENARIUSZ WARSZTATU/RADY PEDAGOGICZNEJ NA TEMAT JAK RADZIĆ SOBIE Z TRUDNYMI RODZICAMI?

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

b. metody: pokaz, praca z tekstem, gra dydaktyczna, ćwiczenie plastyczne, inscenizacja

Mali Pomocnicy Boga. Konspekt lekcji religii dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. opracowany przez dr Anetę Rayzacher-Majewską

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0

7. Bóg daje ja wybieram

Oddajemy do Waszej dyspozycji garść materiałów, kilka pomysłów na lekcję religii dla młodzieży licealnej i starszych uczniów szkoły podstawowej.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

USPRAWIEDLIWIENIE WYŁĄCZNIE PRZEZ WIARĘ

Wpisany przez Administrator niedziela, 27 lutego :13 - Poprawiony poniedziałek, 28 lutego :55

i, żeby wystawić go na próbę, powiedział: Nauczycielu! Jak mam postępować, żebym otrzymał życie wieczne?

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

- ćwiczenie nr 2: praca w dwójkach: Mocne i słabe strony

Relacja z akcji charytatywnej,,i Ty możesz zostać Św. Mikołajem

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

WĘDROWANIE Z BOGIEM Podręcznik i ćwiczenia do religii dla klasy 0

Programowanie i techniki algorytmiczne

Oddajemy do Waszej dyspozycji garść materiałów, kilka pomysłów na lekcję religii dla młodzieży licealnej i starszych uczniów szkoły podstawowej.

2. Wiadomości zdobywane podczas katechezy będą sprawdzane w następującej formie:

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4

Ankieta, w której brało udział wiele osób po przeczytaniu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

KTÓRYŚ JEST W NIEBIE Październik

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU RELIGIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV Ocena celująca: Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania,

WYDZIAŁ KATECHETYCZNY KURII METROPOLITALNEJ GDAŃSKIEJ Gdańsk-Oliwa, ul. Bpa Nowickiego 1, tel. (58) , fax

Marzycielska Poczta: szczegółowy opis akcji

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy drugiej szkoły podstawowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

ODKRYWCZE STUDIUM BIBLIJNE

WYMAGANIA Z RELIGII. I. Czy przyjaźnię się z Panem Jezusem? Ocena Dobra

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH edukacja zdrowotna

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Scenariusz zajęć nr 3

Styczeń. uczestnika. I. JESTEM

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

1. Czym jest społeczność lokalna?

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

I Komunia Święta. Parafia pw. Św. Jana Pawła II Gdańsk Łostowice

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Uroczystość przebiegła godnie, spokojnie, refleksyjnie właśnie. W tym roku szczęśliwie się zbiegła z wielkim świętem Zesłania Ducha Świętego.

Ogólne kryteria oceniania z religii

Wymagania zgodne z programem AZ /1 i AZ-2-01/1. Klasa I

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy piątej szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Temat 20. Techniki algorytmiczne

19. Miłosierny Samarytanin: jak patrzeć, by dostrzec siostrę/brata? (Łk 10,25-37) Wprowadzenie biblijne

ROK SZKOLNY 2016/2017

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

Unser Ausflug nach Wien

II zasada KSM -,,Służ czynnie Kościołowi i Ojczyźnie

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

SALOMON KRÓLEM. Lekcja 30. Grupa wczesnoszkolna. Wszelkie prawa zastrzeżone

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

I Miejski Konkurs Wiedzy Biblijnej A Słowo stało się Ciałem

Transkrypt:

Scenariusz lekcji religii przygotowującej do Kolędników Misyjnych 2018 Podajmy ręce, by pomóc więcej Cele katechetyczne wymagania ogólne: uświadomienie potrzeby włączenia się w pomoc dzieciom w Rwandzie i Burundi; zachęcanie uczniów do zaangażowania w Kolędników Misyjnych. Treści nauczania wymagania szczegółowe. Uczeń: poprawnie podaje nazwę państw objętych pomocą w ramach tegorocznej akcji Kolędników Misyjnych i wskazuje kontynent, na którym znajdują się te kraje; wylicza problemy rówieśników w Rwandzie i Burundi; w odniesieniu do uczynków miłosierdzia omawia możliwość pomocy dzieciom w Rwandzie i Burundi; poprawnie wyjaśnia, na czym polega akcja PDMD Kolędnicy Misyjni ; planuje swój udział w Kolędnikach Misyjnych i rozpowszechnianiu wiadomości na temat akcji. 28 Przebieg lekcji Modlitwa: śpiew Podaj rękę swemu bratu Wprowadzenie Analiza tekstu piosenki Podaj rękę swemu bratu. Kiedy podajemy komuś rękę? Dlaczego mamy pomagać innym? Kto potrzebuje naszej pomocy? Jak możemy pomagać? Po krótkiej pogadance nauczyciel przypomina, że na naszą pomoc czekają ludzie na całym świecie. Nie do wszystkich możemy pójść, dać żywność, KM_2018.indd 28 2018-09-14 12:48:23

ubrania czy pieniądze, ale są takie osoby, które w naszym imieniu wyjeżdżają nawet na koniec świata, by pomagać. Jak nazywają się te osoby? (dzieci odczytują sylaby z dłoni z załącznika 1 od najmniejszej do największej. Alternatywnie nauczyciel wyświetla dłonie) Rozwinięcie Nauczyciel przypomina, że dzieci mogą (a nawet powinny) być pomocnikami misjonarzy. Okazją do tej pomocy jest zaangażowanie w działalność PDMD (krótkie wyjaśnienie na temat Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i podejmowanych akcji, ze szczególnym uwzględnieniem Kolędników Misyjnych ). Następnie informuje, że tegoroczne przedsięwzięcie ma na celu pomoc dzieciom z dwóch krajów ich nazwę można podać na różne sposoby, np. nauczyciel może pisać je palcem w powietrzu, a uczniowie próbują odczytać lub wybierane są dwie pary uczniów. W każdej parze jedna osoba odwrócona plecami próbuje rozszyfrować, co kolega lub koleżanka zapisuje jej palcem na plecach. Jeśli nauczyciel ma do dyspozycji mapę Afryki (lub może ją wyświetlić), pozwala uczniom odgadnąć nazwę krajów, podając informacje pomocnicze, np. te kraje sąsiadują z Ugandą i nie mają dostępu do morza lub jeden z tych krajów jest na tę samą literę co Rosja, a drugi Belgia itp. To rozwiązanie jest zalecane w klasach starszych lub dobrze radzących sobie z tego typu zagadkami, by odgadywanie nazw nie trwało zbyt długo. Prezentacja zdjęć lub artykułów nt. Rwandy i Burundi mogą być z archiwalnych numerów czasopism misyjnych. Lektura Biblii Łk 10, 30-35 Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. 29 KM_2018.indd 29 2018-09-14 12:48:23

Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: «Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał». Analiza przypowieści poprzedzona jest wyjaśnieniem, że zachowanie Samarytanina było szczególne ze względu na wzajemne relacje Samarytan z Żydami. Zwrócenie uwagi na to, jakiej pomocy udzielił Samarytanin pobitemu człowiekowi (zatroszczył się o niego, opatrzył rany, dał pieniądze, nakarmił itp.). Nawiązanie do krajów misyjnych podobnie jak Żydzi i Samarytanie, sąsiadami są też mieszkańcy Rwandy i Burundi, i oni również mają swój konflikt, dwa duże plemiona prowadziły ze sobą wojnę. Do dziś wiele dzieci cierpi z tego powodu są sierotami, cierpią głód, muszą same zajmować się gospodarstwem domowym albo pracować. Nie chodzą do szkół, więc nie uczą się rzeczy, które by potem pomogły im znaleźć dobrą pracę. Często też są oszukiwane i wykorzystywane przez tych, którzy obiecują im pomoc, a tak naprawdę robią krzywdę albo każą pracować dla własnych korzyści. Dzieci nie mają opieki lekarskiej, umierają z powodu chorób. Ponadto w tych krajach nadal dużo ludzi nie zna Pana Jezusa i nie wie, że On kocha wszystkich także chorych i niepełnosprawnych, którym dodaje sił w chorobie i pociesza. Dzieci niepełnosprawne są tam źle traktowane, bo uważa się je za opętane, przeklęte. Dopiero misjonarze pomagają im i zapewniają o tym, że dla Pana Boga są bardzo ważne, bo są Jego dziećmi. Jeszcze do dziś w Rwandzie i Burundi niektórych ludzi uważa się za gorszych z różnego powodu z powodu gorszego zdrowia, innego wyglądu i plemienia. Trzeba im pomóc, by dowiedzieli się, że wszyscy ludzie są braćmi i siostrami, i powinni pomagać sobie jak miłosierny Samarytanin pomógł pobitemu człowiekowi. Sami możemy dać przykład takiej pomocy i troski przez zaangażowanie w Kolędników Misyjnych (można wcześniej przygotować prezentację nt. krajów, wskazując w niej najważniejsze problemy dzieci). 30 KM_2018.indd 30 2018-09-14 12:48:23

Zaniesienie mieszkańcom Rwandy i Burundi Dobrej Nowiny o Panu Jezusie i obecność misjonarzy pośród nich poprawia ich los jak w wierszyku, który dzieci będą recytowały po domach uczestnicząc w kolędnikach: Bóg daje siłę w największym dramacie, gdy tracisz dom, mamę i tatę Gdy człowiek zaufa Bożej Dziecinie, w ciemności żalu i gniewu nie zginie. Mój kraj pogrążony był kiedyś w ciemności. Okrutna przemoc nie znała litości. Myślałem: niemożliwe będzie przebaczenie, a potem nastąpiło Boże Narodzenie 1. Podsumowanie Nauczyciel przed lekcją w różnych punktach sali umieszcza papierowe dłonie z wypisanymi uczynkami miłosierdzia względem duszy i ciała. Zadaniem dzieci będzie odnalezienie ich i w miarę możliwości odczytanie (lub danie do odczytania nauczycielowi). W młodszych klasach mogą to być wybrane uczynki. Odczytując każdy uczynek, nauczyciel odnosi go do sytuacji dzieci w Rwandzie i Burundi. W podsumowaniu podkreśla, że chociaż Rwanda i Burundi są daleko od Polski, to naszą pomocną dłoń możemy wyciągnąć w kierunku dzieci z tych krajów przez udział w Kolędnikach Misyjnych. Nasz poświęcony czas, zebrane ofiary i zaniesione do Boga modlitwy w intencji dzieci z tych krajów będą prawdziwą pomocą, dzięki której uśmiech zagości na buziach małych mieszkańców Rwandy i Burundi (na koniec można zaprezentować slajdy lub zdjęcia uśmiechniętych dzieci z tych krajów). Katecheta przekazuje informację na temat kolędowania misyjnego w parafii próbach, dostępnych rolach, dacie kolędowania. Warto podkreślić, że pomocą jest także przyjęcie kolędników do domu i wspólne kolędo- 1 Ze scenki Z kolędą w domu Noheli Nziza W Burundi i Rwandzie, Kolędnicy Misyjni 2018. 31 KM_2018.indd 31 2018-09-14 12:48:23

wanie z nimi. Modlitwa Modlitwa spontaniczna z wezwaniami kierowanymi przez uczniów. Na zakończenie Ojcze nasz. Praca domowa Spośród poniższych propozycji należy wybrać odpowiednie do wieku i poziomu dzieci. 1. Nauczyciel rozdaje uczniom serca ułożone z dłoni z załącznika 2 (wydrukowane po 1 sztuce na kartce A5). Inna możliwość to odrysowanie na kartce odpowiednio ułożonych dłoni dzieci. W domu uczniowie rysują na nich zaproszenia do udziału w Kolędnikach Misyjnych (w młodszych klasach nauczyciel może rozdać wydrukowany tekst z informacją o szczegółach akcji w parafii). Można je ozdobić. Gotowe zaproszenia dzieci rozdają bliskim lub znajomym (alternatywnie zaproszenia zostają przekazane do parafii, gdzie osoby chętne mogą je wziąć). 2. List do dziecka z Rwandy lub Burundi warto zachęcić dzieci, by rodziny, które zamierzają włączyć się w Kolędników Misyjnych, wspólnie napisały list i zadeklarowały w nim chęć pomocy. 3. Wykonanie plakatów o jednym z krajów objętych tegoroczną edycją Kolędników Misyjnych. Plakaty warto przygotowywać w grupach i umieścić np. w kościele przed podejmowaną akcją, by zachęcić parafian do udziału. 4. Nagranie telefonem filmu może być wywiad, sonda itp. na temat Rwandy i Burundi, i znajomości problemów tych krajów. W konkluzji autorzy nagrania podkreślaliby konieczność udzielenia pomocy dzieciom i zachęcili do włączenia się w Kolędników Misyjnych. dr Aneta Rayzacher-Majewska, UKSW 32 KM_2018.indd 32 2018-09-14 12:48:23

Załącznik 1 Załącznik 2 33 KM_2018.indd 33 2018-09-14 12:48:23