SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KL.II /WYKORZYSTANIE TECHNIK WSPOMAGAJĄCYCH ZAPAMIĘTANIE TEKSTU/



Podobne dokumenty
1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 3.: warzywa w nich zdrowie się ukrywa

Raport grupa Rekiny dzieci 5-letnie

Scenariusz Zajęcia zintegrowanych

Idzie jesień przez ogród i sad. 1 X - 5 X 2018r

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU W GRUPIE XII SŁONECZKA :

ZAPROSZENIE. Przedszkole Publiczne w Kotli Uprzejmie informuje, że ogłasza konkurs plastyczny o tematyce: BRZECHWY WIERSZE MALOWANE

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIK GRUPA I TYGRYSKI

WIERSZE. Wyszła kura na podwórze

Scenariusz nr 72 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

W PAŹDZIERNIKU W NASZEJ GRUPIE:

ROZKŁAD MATERIAŁU NA MIESIĄC WRZESIEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWAREGO DLA RODZICÓW DZIECI 5 LETNICH.

Autor scenariuszy: Marta Gzyra Grupa docelowa: Uczniowie klas I-II Cele: Wspieranie nauki języka polskiego dla uczniów cudzoziemskich.

Zdrowo się odżywiamy. Dbamy o swoje zdrowie wartości odżywcze warzyw i. Wyraziste czytanie wiersza Czesława Janczarskiego pt. Warzywa i owoce.

Scenariusz nr 37 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

MAŁY ARTYSTA PROGRAM EDUKACJI TEATRALNEJ. dlaklasi III. szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć. Metody: rozmowa, burza mózgów, działanie praktyczne, zabawa, drama, eksperyment.

Grupa III Wesołe Biedronki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

PORZĄDKI. Powkładaj do worka obrazki, w których nazwach słyszysz głoskę w, do kufra pozostałe.

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

K O M U N I K A T O R Y

Tematy kompleksowe w miesiącu wrześniu: I W moim przedszkolu. II Moja miejscowość. III - Ja, Ty i środowisko. IV Dary jesieni

Scenariusz Marchewkowe ciasto zdjęcia Urodziny marchewki ilustracja 1 z 5

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Ale smaczna, ale zdrowa, Miłosz Ch., Milena K., Zuzia O., Patryk G. To przekąska nasza nowa. My warzywa chcemy jeść Słodyczom mówimy cześć!

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ważymy. Co można kupić na wagę? Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Plan Pracy Październik grupa Pszczółki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 5

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE I

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 6

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

WYMAGANIA I KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLAS I III. obowiązujące od roku szkolnego 2015/2016

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

UCZYMY DZIECKO SAMODZIELNOŚCI

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Na straganie. Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: - Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie Koprze.

1.2a-przejawia wrażliwość estetyczną, rozszerza zasób słownictwa poprzez kontakt z dziełami literackimi,

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE I w roku szkolnym 2016/2017

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Scenariusz zajęć nr 3

Temat lekcji: Jesień w koło nas - poznaję skarby jesieni.

Scenariusz zajęć nr 3

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć. - poznaje pozawerbalne sposoby komunikowania się między ludźmi /gest, mimika/,

Wymagania edukacyjne JĘZYK ANGIELSKI klasy I-III

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III ROK SZKOLNY 2015/2016

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 SZKOLNI PRZYJACIELE WSiP EDUKACJA POLONISTYCZNA

Temat dnia: Co noszę w tornistrze?"

Szkoła Podstawowa im. Sebastiana Fabiana Klonowicza w Sulmierzycach WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

W klasie II i III rozwijane są intensywnie wszystkie cztery sprawności językowe.

Klasa 2 wrzesień - blok 4 dzień 4. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Jesień w sadzie i ogrodzie.

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLASY 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Kryteria Oceniania z Muzyki dla klasy IV Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PODRĘCZNIK Gra muzyka! J. Oleszkiewicz Nowa Era. Przedmiot ma na celu zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki muzycznej.

Opracowała: mgr Jolanta Parczewska - nauczyciel kształcenia zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Chotyłowie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KL.II /WYKORZYSTANIE TECHNIK WSPOMAGAJĄCYCH ZAPAMIĘTANIE TEKSTU/ TEMAT ZAJĘĆ: Zachwalanie na straganie. Uczymy się osiągać sukces CELE ZAJĘĆ: Uczeń: 1. rozpoznaje bezbłędnie warzywa wśród innych roślin. 2. zachowuje odpowiednią postawę podczas czytania. 3. zna tekst utworu, potrafi wygłosić go z pamięci. 4. wierzy w osiągnięcie sukcesu. 5. umie gestem, ruchem mimiką oddać treść utworu. ŹRÓDŁA: Tekst utworu Jana Brzechwy Na straganie Naturalne okazy warzyw koper, szczypior, kalarepka, groch, rzepa, seler, cebula, burak, fasola, brukselka, marchewka, kapusta Piktogramy

PRZEBIEG ZAJĘĆ WPROWADZENIE DO ZAJĘĆ 1. Zabawa Warzywa - rozpoznawanie naturalnych okazów warzyw różnymi zmysłami i podawanie nazw rozpoznanych roślin. /Wybrany uczeń ma zawiązane oczy i przy pomocy różnych zmysłów rozpoznaje wyjęte przez siebie z kosza warzywo, charakteryzuje je, podaje jego nazwę/. 2. Urządzenie w klasie straganu z darami jesieni warzywami przyniesionymi przez dzieci. 3. Nauczyciel zakrywa przyniesione warzywa i poleca zapisać zapamiętane nazwy roślin z pamięci - Czy pamiętasz? ćwiczenia zwiększające koncentrację uwagi. 4. Nauczyciel zadaje pytania: W jaki sposób uczycie się sami? W jaki sposób uczycie się wiersza na pamięć? 5. Uświadomienie celu nauka wiersza na pamięć przy zaangażowaniu wielu zmysłów. Angażując więcej zmysłów szybciej się uczymy, szybciej zapamiętujemy, szybciej osiągamy sukces. FAZA GŁÓWNA ZAJĘĆ 6. Wzorowe odczytanie utworu przez nauczyciela analiza utworu: W jakim miejscu spotkały się warzywa? Jaki warzywa wystąpiły w wierszu? Jak skończyła się kłótnia warzyw? 7. Ciche czytanie wiersza przez dzieci przypomnienie właściwej pozycji przy czytaniu: obydwie stopy są płasko postawione na podłodze, plecy powinny być wyprostowane i powinieneś starać się delikatnie rozciągnąć swe mięśnie. Jeśli spróbujesz usiąść tak, że plecy będą zbyt proste to szybko poczujesz się zmęczony. Może wygodniej będzie ci, jeśli

weźmiesz książkę do ręki. Siedzenie w odpowiedniej pozycji podczas czytania pozwoli ci osiągnąć szereg korzyści. 8. Układanie minipiktogramów zgodnie z treścią utworu uzupełnianie, dorysowywanie brakujących elementów. Nauczyciel rozdaje przygotowane karty pracy, na których są należy dorysować warzywa występujące w wierszu Jana Brzechwy Na straganie. Uczniowie uważnie śledzą treść utworu i uzupełniają brakujące elementy. 9. Wspólna głośna recytacja teksty przy pomocy piktogramów. 10. Zabawa ruchowa Stragany każde dziecko stoi przy jednym krześle. Są to kramy z warzywami. Przy akompaniamencie w rytmie ósemek dzieci biegają wokół swoich kramów. Na przerwę w muzyce wchodzą na krzesełko i wypowiadają rytmicznie nazwy pokazanych przez nauczyciela warzyw. 11.Czytanie z podziałem na role tekstu Na straganie. 12. Recytacja tekstu przy pomocy gestu, ruchu, mimiki ( zbiorowa i indywidualna) uczniowie dobierają się w pary i recytują utwór z elementami własnej interpretacji ruchowej. 13. Ćwiczenie Czy pamiętasz? ponowne zapisanie nazw warzyw z pamięci, porównywanie ilości zapamiętanych i zapisanych wyrazów z wcześniejszym ćwiczeniem. 14.Sprawdzenie stopnia opanowania wiersza na pamięć - indywidualna recytacja. PODSUMOWANIE I OCENA ZAJĘĆ EFEKTÓW PRACY 15.Podsumowanie zajęć wypowiedzi uczniów dotyczące założonego celu zajęć, czyli nauki wiersza na pamięć przy połączeniu wielu zmysłów: Czy udało nam się zrealizować nasz cel? W jakim stopniu? Jakie były dzisiejsze zajęcia? Co było ciekawego? Co sądzicie na temat takiego sposobu uczenia się?

NA STRAGANIE ZAŁĄCZNIK NR 1 Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy: - Może pan się o mnie oprze, pan tak więdnie, panie Koprze. - Cóż się dziwić, mój Szczypiorku, leżę tutaj już od wtorku! Rzecze na to Kalarepka: - Spójrz na Rzepę ta jest krzepka! Groch po brzuszku Rzepę klepie: - Jak tam, Rzepo? Coraz lepiej? - Dzięki, dzięki panie Grochu, jakoś żyje się po trochu, lecz Pietruszka z tą jest gorzej: blada, chuda, spać nie może. Burak stroni od Cebuli, a Cebula doń się czuli: - Mój Buraku, mój czerwony, czybyś nie chciał takiej żony? Burak tylko nos zatyka: - Niech no pani prędzej zmyka, ja chcę żonę mieć buraczą, bo przy pani wszyscy płaczą. Naraz słychać głos Fasoli: - Gdzie się pani tu gramoli?! - Nie bądź dla mnie taka wielka! Odpowiada jej Brukselka. -Widzieliście, jaka krewka! Zaperzyła się Marchewka. - Niech rozsądzi nas Kapusta! - Co, Kapusta?! Głowa pusta?! A Kapusta rzecze smutnie: - Moi drodzy, po co kłótnie, po co wasze swary głupie, wnet i tak zginiemy w zupie! Jan Brzechwa

ZAŁĄCZNIK NR 2