Przebieg zajęć: I. Etap przygotowawczy II. Wykonywanie zadań w terenie



Podobne dokumenty
REGULAMIN. do przeprowadzenia. KONKURSU Chopin znany i mniej znany

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Balcerowska, Anna Koludo

PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH FOTOGRAFICZNYCH OBIEKTYW

TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości F. Chopina dla klas III Szkoły Podstawowej Frycek, Francuzik, Szopenek dzieciństwo i młodość Fryderyka Chopina

DOLNOŚLĄSKI SZKOLNY KONKURS CHOPINOWSKI w 200 ROCZNICĘ URODZIN KOMPOZYTORA

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

L.p. Tematyka zajęć. Liczba przeznaczonych godzin. Zaplanowanie działań kółka fotograficznego.

PROGRAM KOŁA FOTOGRAFICZNEGO. prowadząca: mgr Aleksandra Sieja

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM ICT

KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI FRYDERYKA CHOPINA CHOPIN 2010

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE VI

Opis przykładu dobrej praktyki

Wymagania edukacyjne do przedmiotu

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka w zakresie klas 6 szkoły podstawowej

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIANISTYCZNY. im. Fryderyka Chopina. Warszawa. 31 stycznia 8 lutego 2015

Dziennikarze przyszłości

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Rozkład materiału zajęć komputerowych dla klasy V

Regulamin. a) grupa I dla urodzonych w 2000, 2001, 2002 (szkoła podstawowa klasy I-III)

Wybrane kompetencje medialne. Opracowała: Małgorzata Dec Edukacja Medialna KUL

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Zastosowanie e-podręczników w procesie nauczania i uczenia się

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

2. Metody prezentacji informacji

Kinoteka Dzieci warsztaty animacji

op. 1 Rondo c Wariacje B ( La ci darem la mano Mozarta) na fort. z orkiestrą 1827/8 1830

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

PROJEKT INDIANA JONES W TATRACH -NAUCZYMY SIEBIE, A TAKŻE CIEBIE. ZDJĘCIA-INSPIRACJA DO PRACY 1. Określenie swoich mocnych i słabych stron

Iv. Kreatywne. z mediów

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

AUTORSKI PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-II GIMNAZJUM W STRONĘ NOWOCZESNEJ PRACY DYDAKTYCZNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Sprawka

Regulamin Międzyszkolnego Konkursu Muzycznego im. Fryderyka Chopina

CELE KONKURSU poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta

Scenariusz warsztatów z dźwięku, MediaLab Junior Warszawa 2013

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku

UCZNIOWIE SĄ AKTYWNI. Wykorzystanie nowych technologii a aktywność uczniów.

Spotkanie otwierające Zespołu 2.0

Nasz region w obiektywie uczniów klasy IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE. 1. Wymagania programowe

W odniesieniu do wszystkich zajęć: Ocena dopuszczająca: Uczeń:

Zajęcia fotograficzno informatyczne

Scenariusz zajęć plastycznych w kl. IV szkoły podstawowej

Rozdział 4. Multimedia

Śpiewobajki Lutosławskiego

IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIANISTYCZNY IM. MIŁOSZA MAGINA WŁOCŁAWEK, 4 5 GRUDNIA 2013 R.

Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. w nauczaniu wczesnoszkolnym

Regulamin mazowieckiego interdyscyplinarnego konkursu SPORTSPOT U HETMANA

TECHNOLOGIE INFORMACYJNE I EDUKACJA MULTIMEDIALNA W PRAKTYCE SZKOLNEJ

CELE KONKURSU POŚWIĘCONEGO TWÓRCZOŚCI

Regulamin Wojewódzkiego Konkursu Grafiki i Animacji Komputerowej Chopin 2017 "Selfie z Chopinem" oraz "Obecność Chopina w życiu współczesnych ludzi"

Biblioteka - Szkolne Centrum Informacji warsztatem pracy i twórczości. Problemy organizacji i funkcjonowania nowoczesnych bibliotek szkolnych

X PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ RAZEM

SCENARIUSZ LEKCJI. Fale akustyczne oraz obróbka dźwięku (Fizyka poziom rozszerzony, Informatyka poziom rozszerzony)

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

XVIII EDYCJA KONKURSU DLA UCZNIÓW Z MIASTA ZGIERZA I GMINY ZGIERZ MOJE MIASTO, MOJA RODZINA

Program Comenius. Closer to each other. BLIśEJ SIEBIE. Warszawa, 25 maja 2010 r.

Ramowy plan nauczania muzyki w szkole podstawowej przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje następujący układ godzinowy:

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Wiercińska-Banaszczyk, Dorota Ceran

PLASTYKA KLASA 7 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

Wymagania przedmiotowe Zajęcia komputerowe klasa V

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE KLASA 3 GIM

MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY W ROKU CHOPINOWSKIM POEZJA DŹWIĘKÓW

Mini projekt Otwarte zabytki

TEMAT, CEL I SCENARIUSZ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY METODY PROWADZONYCH ZAJĘĆ.

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

WARSZTATY Z FOTOGRAFII. Temat zajęć: FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

Scenariusz projektu edukacyjnego dla uczniów gimnazjum:

Program rozwoju Gimnazjum w Powroźniku. na rok szkolny 2009/2010. realizowany w ramach projektu. Dobry start lepsza przyszłość

PLASTYKA KLASA 7 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA I PLAN WYNIKOWY ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM. pt.,,zespół WOKALNO INSTRUMENTALNY

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Scenariusz lekcji plastyki w klasie drugiej gimnazjum

Ze śmiechem nie ma żartów

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

ANKIETY DLA GIMNAZJUM

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

II Dni Patronalne Miasta Białegostoku. Dary serca. Ogólnopolski Konkurs

USTAWIENIA KAMERY FILMOWEJ SKRÓT ZAJĘĆ:

Temat: Zwykły dzień. Fotoreportaż. Edycja zdjęć w programie Picasa

Numer i nazwa obszaru: 11 Organizacja i prowadzenie kształcenia na odległość. Temat szkolenia: E-learning metody i narzędzia

PROJEKTY EDUKACYJNE DLA KLASY I GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

cele ogólne: Uczniowie zapoznają się historią gatunku filmowego, jakim jest animacja.

Transkrypt:

Andrzej Podorski SCENARIUSZ ZAJĘĆ Typ szkoły: gimnazjum Etap kształcenia: III Rodzaj zajęć: pozalekcyjne Temat zajęć: Chopin w moim mieście, wiosce i na ulicy Cele kształcenia: Cele szczegółowe: Uczeń: poznaje wybrane utwory Fryderyka Chopina, doskonali umiejętności plastyczne, doskonali się w sztuce filmowania i fotografowania, wykorzystuje różne techniki komputerowe, prezentuje efekty swojej pracy. Metody kształcenia: prelekcja, słuchanie muzyki, dyskusja, pokaz filmu, praca w terenie, praca z komputerem Formy pracy: zespołowa, indywidualna, w grupie Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze: sprzęt odtwarzający (w tym odtwarzacze MP3), aparaty telefoniczne, słuchawki, cyfrowy aparat fotograficzny, cyfrowa kamera filmowa, przybory malarskie (zależnie od wybranej techniki), sztalugi, sprzęt nagłaśniający (niekoniecznie dużej mocy; przydadzą się głośniki komputerowe), pracownia komputerowa, oprogramowanie, rzutnik multimedialny z ekranem, książki związane z postacią Fryderyka Chopina, płyty, nagrania muzyczne, wiadomości internetowe Czas trwania zajęć: I etap przygotowawczy: 3 45 minut II wykonywanie zadań w terenie: 4 45 minut III opracowanie techniczne prac: 6 45 minut IV prezentacja (wystawa multimedialna): 2 45 minut Najciekawsze prace zostaną pokazane na stronie internetowej szkoły. 1

Przebieg zajęć: Scenariusz cyklu zajęć o twórczości Fryderyka Chopina obejmuje muzykę, fotografię, plastykę i tworzenie filmów. Projekt jest skierowany do wszystkich uczniów. Każdy uczestnik, dzięki różnorodności technik rejestracji obrazu, będzie mógł wykazać się wyobraźnią i pomysłowością. I. Etap przygotowawczy 1. Nauczyciel omawia założenia planu pracy, objaśnia temat. 2. Uczniowie przy pomocy nauczyciela dzielą się na grupy: plastyczną, fotograficzną i filmową (zależnie od umiejętności i chęci). 3. Nauczyciel przybliża uczniom sylwetkę Fryderyka Chopina. Przedstawia im wybrane publikacje z różnego typu ilustracjami. Uczniowie oglądają ilustracje i zdjęcia, jednocześnie słuchając odtwarzanych przez nauczyciela utworów kompozytora (prowadzący zajęcia nie podaje ich tytułów). 4. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na prezentowane utwory Fryderyka Chopina i odtwarza je ponownie, tym razem podając tytuły. 5. Uczniowie (podzieleni na grupy) słuchają muzyki i mają za zadanie zaznaczać na przygotowanej przez nauczyciela liście utworów te, które ich zainteresowały. Następnie wraz z nauczycielem wybierają utwory, które będą inspiracją do tworzenia obrazów plastycznych, fotograficznych i filmowych. 6. Odsłuchane utwory są kopiowane na dostępne nośniki dźwięku (np. odtwarzacze MP3), po to aby każdy uczeń dysponował wybranymi przez siebie utworami Chopina. 7. Tę część zajęć zamyka dyskusja dotycząca wyboru tematyki pracy i miejsc, w które udadzą się uczestnicy (ważne jest, aby te miejsca były atrakcyjne i różnorodne). Uczniowie wraz z nauczycielem ustalają terminarz spotkań w terenie. II. Wykonywanie zadań w terenie 1. Nauczyciel spotyka się kolejno z grupami (wskazana jest zgoda rodziców). Uczniowie zabierają ze sobą odtwarzacze muzyki z utworami Fryderyka Chopina, których będą słuchali w trakcie zajęć w terenie. 2. Grupy pod opieką nauczyciela udają się w wybrane miejsca i przystępują do pracy. Nauczyciel nie ingeruje w działania uczniów (może być jedynie konsultantem), dba o bezpieczeństwo grupy. 2

3. Po zakończeniu sesji fotograficznej i filmowej efekty pracy nauczyciel kopiuje na inny nośnik. Grupa plastyczna po wybraniu miejsc, które będą tematem prac plastycznych i ich naszkicowaniu (a także sfotografowaniu wybranych obiektów), resztę procesu twórczego realizuje w szkole. III. Opracowanie techniczne zdjęć, filmów i prac plastycznych 1. Grupa plastyczna przygotowuje tło dla swoich prac, wykorzystując dostępne materiały, zależnie od wybranej techniki. Uczniowie kończą swoje szkice plastyczne rozpoczęte podczas zajęć terenowych. Jeżeli grupa o tej specjalności będzie chciała stworzyć prezentację multimedialną, będzie musiała skorzystać z pracowni komputerowej. 2. Grupy fotograficzna i filmowa wykonują swoje zadania w pracowni komputerowej. Korzystają z dostępnych programów do obróbki zdjęć i filmów. 3. Nauczyciel wspomaga uczniów w miarę potrzeb. W przypadkach szczególnie problematycznych może zaprosić do współpracy szkolnego informatyka. IV. Prezentacja wystawa multimedialna 1. Grupa plastyczna tworzy wystawę swoich prac, eksponując je na odpowiednim tle. Przy każdej pracy plastycznej (bądź ich ciągu) zostają umiejscowione głośniki, przez które są odtwarzane utwory Fryderyka Chopina (te, które zainspirowały młodzież do stworzenia prac). Obok rysunków, szkiców, obrazów znajduje się plansza z informacjami dotyczącymi autora pracy, jej tytułu oraz tytułu dzieła muzycznego Fryderyka Chopina. Ewentualnie można umieścić także zdjęcia wybranych miejsc, które zostały uchwycone w pracach plastycznych. 2. Grupa fotograficzna tworzy prezentację multimedialną w formie sekwencji fotografii na tle wybranych utworów Fryderyka Chopina. (Czas ekspozycji każdego slajdu zależy od liczby zdjęć zamieszczonych w prezentacji). W czołówce prezentacji powinny się znaleźć tytuły wybranych utworów muzycznych. Końcowe slajdy powinny zawierać informacje dotyczące twórców. Prezentacja jest pokazywana na ekranie za pomocą rzutnika multimedialnego. 3. Grupa filmowa przedstawia film stworzony z kompilacji obiektów sfilmowanych w części terenowej. Tłem do filmu są wybrane utwory Fryderyka Chopina. 3

Lista proponowanych utworów Fryderyka Chopina Utwory pianistyczne: Polonez A-dur op. 40 nr 1 Walc Es-dur op. 18 Grande Valse Brillante Scherzo h-moll op. 20 nr 1 Etiuda As-dur op. 25 nr 1 Etiuda h-moll op. 25 nr 10 Preludium Des-dur op. 28 nr 15 Preludium d-moll op. 28 nr 24 Mazurek B-dur op. 17 nr 1 Mazurek e-moll op. 17 nr 2 Mazurek As-dur op. 17 nr 3 Ballada g-moll op. 23 nr 1 Pieśni: Życzenie Wiosna Smutna rzeka Hulanka Gdzie lubi Precz z moich oczu Poseł Śliczny chłopiec Z gór, gdzie dźwigali Wojak Moja pieszczoszka Nie ma, czego trzeba Pierścień Narzeczony Piosenka litewska Leci liście z drzew Czary Dumka 4

Przydatne programy komputerowe Corel PhotoPaint Adobe Photoshop Album Starter Edition 3.0 Fotosizer Windows Movie Maker Picasa Porta Bibliografia Glinka T., Piasecki M., Najpiękniejsze miejsca. Cuda Polski, PUBLICAT, 2000. Iwaszkiewicz J., Chopin, PWM, 2010. Muchenberg B., Pogadanki o muzyce, Compendium Musicum, PWM, 1996. Siwkowska J., Nokturn, czyli rodzina Fryderyka Chopina i Warszawa w latach 1832 1881, Książka i wiedza, 1988. Śledziński S., Mała encyklopedia muzyki, PWN, Warszawa 1981. Śliwa Z., Miejsca niezwykłe, seria Cuda Polski, Podsiedlik-Raniowski i Spółka, 2003. 5