I Aukcja Dzieł Sztuki

Download "I Aukcja Dzieł Sztuki"

1 1

3 I Aukcja Dzieł Sztuki Termin aukcji: 3 kwietnia 2019 godzina: 19:00 Miejsce Aukcji: Hotel Holiday Inn ul. Wielopole 4 Kraków Wystawa przedaukcyjna: Krakowski Dom Aukcyjny ul. Starowiślna 14 Kraków 19 marca 2 kwietnia godz. 10:00-18:00 Adres strony internetowej: krakowskidomaukcyjny.pl Zlecenia aukcyjne: telefon: zlecenie@krakowskidomaukcyjny.pl

4 4

5 Indeks artystów Bronisława Rychter-Janowska 6-7 Kamil Kukla 47 Zofia Albinowska-Minkiewiczowa 8 Eugeniusz Gerlach 48 Antoni Chrzanowski 9 Władysław Jackiewicz 49 Wojciech Weiss 10 Tadeusz Kantor Irena Weiss (Aneri) 11 Tadeusz Dominik 52 Stanisław Ignacy Witkiewicz Jacek Sroka 53 Soter Jaxa-Małachowski Kiejstut Bereźnicki 54 Władysław Zakrzewski 16 Eugeniusz Tukan-Wolski 55 Władysław Serafin 17 Janusz Maria Brzeski 55 Bolesław Buyko 17 Roman Zakrzewski 56 Wojciech Kossak 18 Jan Pamuła 57 Teodor Grott 19 Stanisław Kuskowski 58 Feliks Kazimierz Wygrzywalski 19 Stanisław Rodziński 59 Władysław Jarocki 20 Grzegorz Bednarski 60 Fryderyk Pautsch 20 The Krasnals 61 Ludwik Stasiak 21 Leon Chwistek 22 Tytus Czyżewski 23 Stanisław Masłowski 24 Wlastimil Hofman 25 Stanisław Tondos 25 Edmund Cieczkiewicz 26 Henryk Siemiradzki Jędrzej Wowro 32 Jean Lambert-Rucki 33 Igor Mitoraj 34 Zbigniew Dunajewski 35 Tomasz Sętowski 36 Rafał Olbiński 37 Henryk Waniek 38 Edward Dwurnik Adam Hoffmann 44 Kazimierz Podsadecki 45 Jacek Sienicki 45 Sławomir Toman 46 Rafał Bujnowski 46

6 6 1 Bronisława Rychter-Janowska ( ) Wnętrze technika: olej, tektura wymiary w świetle passe-partout: 16,5 x 23 cm sygnowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 2 Bronisława Rychter-Janowska ( ) Dworek technika: olej, tektura wymiary w świetle passe-partout: 15 x 23 cm sygnowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 3 Bronisława Rychter-Janowska ( ) Przeorysza i Inez, 1949 technika: olej, papier 12 x 18 cm sygnowany l.d.: "B.R.JANOWSKA" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

7 7

8 8 4 Zofia Albinowska-Minkiewiczowa ( ) Kwiaty technika: olej, płyta wymiary w świetle oprawy: 47 x 48,5 cm sygnowany l.d.: "Zofia Albinowska" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 6 Antoni Chrzanowski ( ) Kościół Bożego Ciała, 1946 technika: akwarela, papier wymiary w świetle passe-partout: 67,5 x 50 cm sygnowany p.d.: "Antoni Chrzanowski 1946 Kościół Bożego Ciała w Krakowie" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

9 9 5 Antoni Chrzanowski ( ) Lipnica Murowana, 1938 technika: akwarela, papier wymiary w świetle passe-partout: 49 x 69 cm sygnowany l.d.: "Antoni Chrzanowski 1938 Lipnica Murowana" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

10 Wojciech Weiss Irena Weiss (Aneri) ( ) ( ) Pejzaż ze stogami siana Kwiaty w wazonie, 1973 technika: olej, płótno naklejone na tekturę wymiary w świetle oprawy: 36,5 x 52,5 cm sygnowany monogram wiązany l.d.: "WW" cena wywoławcza: zł estymacja: zł technika: olej, tektura wymiary w świetle oprawy: 47,3 x 33 cm sygnowany p.d.: "aneri 1973" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

11 11

12 12

13 13 9 Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy ( ) Portret mężczyzny, 1928 technika: papier naklejony na tekturę wymiary w świetle passe-partout: 63,5 x 48,5 cm sygnowany p.d.: "Witkacy VIII NTT64 G.h. (T. B+d) cena wywoławcza: zł estymacja: zł W 1925 roku Witkacy założył jednoosobową Firmę Portretową "S. I. Witkiewicz". Malarz stworzył regulamin, w którym dokładnie regulował kontakty z klientami. W prezentowanej pracy, opis w prawym dolnym rogu: "T. B+d" wskazuje na portret odznaczający się subiektywnym podkreśleniem cech postaci. Praca posiada opinię Agencji Eksperckiej Ad-Arte Adama Chełstowskiego.

14 Soter Jaxa-Małachowski Soter Jaxa-Małachowski ( ) ( ) Pejzaż morski, 1934 Port w Helu, 1932 technika: akwarela, gwasz, papier wymiary w świetle passe-partout: 19,2 x 39 cm sygnowany p.d.: "S. Jaxa 1934" cena wywoławcza: zł estymacja: zł technika: akwarela, gwasz, papier wymiary w świetle passe-partout: 27 x 22 cm sygnowany p.d.: "S. Jaxa 1932" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

15 15

16 16 12 Władysław Zakrzewski ( ) Widok z ulicy Floriańskiej, 1942 technika: olej, płótno naklejone na tekturę wymiary w świetle oprawy: 48 x 33,4 cm sygnowany l.d.: "Zakrz" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

17 17 13 Władysław Serafin ( ) Sukiennice technika: olej, płótno wymiary: 50 x 65 cm sygnowany p.d.: "Serafin" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 14 Bolesław Buyko ( ) Plac na Kapitolu, 1913 technika: akwarela, papier wymiary w świetle passe-partout: 34 x 49 cm sygnowany l.d.: "Buyko Roma 1913" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

18 18 15 Wojciech Kossak ( ) Patrol, 1920 technika: olej, płótno naklejone na tekturę wymiary w świetle oprawy: 48 x 41 cm syngowany p.d.: "Wojciech Kossak 1920" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

19 19 16 Teodor Grott ( ) Notre Dame, 1910 technika: akwarela, papier wymiary w świetle oprawy: 37 x 25 cm sygnowany p.d.: "Teod Grott 910" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 17 Feliks Kazimierz Wygrzywalski ( ) Na pustyni technika: olej, płótno wymiary w świetle oprawy: 55,5 x 75,2 cm sygnowany p.d.: "F.K.Wygrzywalski" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

20 20 18 Władysław Jarocki ( ) Przed kościołem technika: olej, płótno wymiary: 67,5 x 78 cm sygnowany p.d.: "W Jarocki" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 20 Fryderyk Pautsch ( ) Jeździec na koniu, 1933 technika: olej, tektura wymiary w świetle oprawy: 36 x 26 cm sygnowany l.d.: FPautsch 33 cena wywoławcza: zł estymacja: zł

21 21 19 Ludwik Stasiak ( ) Ceremonia technika: olej, tektura wymiary: 70 x 102 cm cena wywoławcza: zł estymacja: zł Praca przedstawia scenę "oczepin". Według tradycji panna młoda podczas wesela miała rozplątywane misternie uplecione warkocze ("rozpleciny"), symbolizujące stan panieński. Kolejnym etapem rytuału było nałożenie przez kobiety już zamężne czepca. Nowe nakrycie głowy wymagało aby włosy kobiety były mało widoczne dla postronnych. "Rozpleciny" oraz "oczepiny" stanowiły rytuał przejścia dziewczyny w kobietę, pannę w mężatkę.

22 22 Szkic projektu hotelu w Zakopanem Artysta w swoich rozważaniach teoretycznych na temat architektury dążył do m.in. zerwania z linią prostą. Dowodem tego jest projekt hotelu w Zakopanem, z którym to miastem nota bene Leon Chwistek był bardzo silnie związany. Artysta przedstawił ideę tej budowli w 1921 roku w artykule pt. "Zagadnienie współczesnej architektury" na łamach "Nowej Sztuki". 21 Leon Chwistek ( ) Dwustronna praca - Portret Tytusa Czyżewskiego oraz szkic projektu hotelu w Zakopanem, lata 20. technika: akwarela, ołówek, papier wymiary: 34 x 21 cm cena wywoławcza: zł estymacja: zł

23 23 22 Tytus Czyżewski ( ) Portret młodego mężczyzny, 1940/1943 technika: olej, płótno wymiary: 95 x 70 cm sygnowany l.d.: "Tytus Czyżewski" cena wywoławcza: zł estymacja: zł Obraz Tytusa Czyżewskiego "Portret młodego mężczyzny" cechuje harmonia i wysmakowana elegancja, zarówno kompozycji jak i środków malarskich. Model przedstawiony jest realistycznie, tylko w niewielkich detalach (wazon) pobrzmiewają kubistyczne fascynacje artysty z czasów, kiedy należał jeszcze do ugrupowania Formistów. Warstwa malarska kładziona jest cienko, niezwykle dynamicznie, krótkimi i wyraźnymi pociągnięciami pędzla.

24 24 23 Stanisław Masłowski ( ) Willa Gouillan w Taorminie, 1922 technika: akwarela, gwasz, papier wymiary: 98,5 x 68,5 cm sygnowany p.d.: "VILLA GOUILLAN S. MASŁOWSKI. TAORMINA 1922" cena wywoławcza: zł estymacja: zł Artysta w 1922 roku odbył ostatnią podróż do Włoch. Odwiedził wówczas m.in. Taorminę na Sycylii. Podczas tego wyjazdu uwiecznione zostały nadmorskie widoki oraz perełki architektoniczne Taorminy. Jedną z nich możemy zobaczyć na prezentowanej pracy. Willa Gouillan została zatopiona w bujnej roślinności. Głęboki błękit nieba na pracy kontrastowo odcina się od jasnych murów oraz żółcieni kwiatów.

25 25 24 Wlastimil Hofman ( ) Dzieci technika: olej, tektura wymiary w świetle oprawy: 15,5 x 35,2 cm sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 25 Stanisław Tondos ( ) Skałka technika: akwarela, papier wymiary w świetle passe-partout: 24,5 x 18,5 cm sygnowany p.d.: "Tondos" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

26 26 26 Edmund Cieczkiewicz ( ) Pod figurą technika: olej, płyta wymiary: 30 x 39,5 cm sygnowany l.d.: "Madzi Edmund Cieczkiewicz" cena wywoławcza: zł estymacja: zł Obraz przedstawia starca z małą dziewczynką, spacerujących drogą polną, wokół której roztacza się łąka z zagajnikami w oddali. W lewej części kompozycji znajduje się kapliczka z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem, która flankowana jest dwoma drzewami. Dzieło jest malowane fakturowo, krótkimi pociągnięciami pędzla, wykończone techniką pointylizmu. Prezentowany obraz nosi w sobie znamiona impresjonizmu. Wpisuje się w główny nurt twórczości Cieczkiewicza, w którym artysta ukazywał wiejskie sceny rodzajowe, będące jedynie dopełnieniem dominującego kompozycyjnie pejzażu. Szczególnie charakterystycznym elementem sztuki artysty obecnym w obrazie jest wspomniany już akcent czerwonej chusty, pojawiający się w innych dziełach Cieczkiewicza o wiejskiej tematyce, np. w Zimie w górach, Burzy czy Alei z drzewami.

27 27

28 28 27 Henryk Siemiradzki ( ) Z ostatniej plagi Egiptu. Anioł śmierci zabija pierworodnego syna faraona, 1865 technika: olej, płótno wymiary: 79 x 100 cm sygnowany p.d.: "H. Siemiradzki" Na odwrocie znajduje się ekspertyza Stanisława Dąbrowskiego z dnia 11 IV cena wywoławcza: zł estymacja: zł Prezentowany obraz został opisany w Korpusie dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego, który jest finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizowany jest przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata we współpracy z Muzeami Narodowymi w Krakowie i Warszawie oraz Państwową Galerią Tretiakowską i Państwowy Instytut Historii Sztuki w Moskwie w latach

29 29 Pracy towarzyszy potwierdzenie zakupu obrazu w Krakowie w 1953 roku do prywatnej kolekcji w której pozostawał do chwili obecnej. Zdjęcie zostało zrobione w rzymskiej pracowni Henryka Siemiradzkiego. Obecnie fotografia znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie jako spuścizna po artyście.

30 30

31 31

32 32

33 33 28 Jędrzej Wowro ( ) Chrystus Frasobliwy z ptaszkami, lata 20/30. XX wieku technika: drewno lipowe polichromowane wysokość: 44 cm wymiary podstawy: 12,5 x 20,5 cm cena wywoławcza: zł estymacja: zł Jędrzej Wowro urozmaicał rzeźbione przez siebie świątki elementami natury: drzewami nazywanymi przez świątkarza "tompolkami" oraz kunsztownie wyciosanymi sylwetkami ptaków. Artysta wspominał często, że to właśnie ptaszek był pierwszą wyrzeźbioną przez niego figurką, którą stworzył jeszcze jako mały chłopiec. Być może właśnie dzięki wieloletniej praktyce ptaki, które pojawiają się w jego rzeźbach są tak barwne i realistyczne jak można dostrzec w pracy "Chrystus Frasobliwy z ptaszkami". Zielone "tompolki" i siedzące na ich wierzchołkach ptaszki wydają się łagodzić głęboki smutek bijący z postawy i wyrazu twarzy Jezusa. Umiejscowione w czterech rogach wyglądają jak strażnicy, którzy nie pozwalają na dostęp do kontemplującego Chrystusa. Prace Wowry są rzadkością na rynku sztuki gdyż większość znajduje się w zbiorach muzeów. Rzeźby tego świątkarza są niezwykle cenione przez kolekcjonerów. 29 Jean Lambert-Rucki ( ) Krucyfiks technika: brąz odlew, drewno wymiary krzyża: 27 x 19,5 cm wymiary figury: 16,5 x 16 cm sygnowany: "Lambert Rucki" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

34 34 31 Igor Mitoraj ( ) Twarz zawoalowana, 1977 technika: brąz, drewno (podstawa) wysokość z podstawą: 11 cm szerokość: 6,5 cm sygnowany p.d.: "190 R MITORAJ" wycisk odlewni: "Bonne Année 1977 Bouillet CHRISTOFLE FRANCE" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 30 Igor Mitoraj ( ) Para lichtarzy (zestaw z jednego kompletu), ed. 74/150 technika: brąz patynowany wysokość: 21,5 cm szerokość: 9,3 cm sygnowany na spodzie: "I. Mitoraj 74/150 ARTCURIAL" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

35 35 32 Zbigniew Dunajewski ( ) Głowa mężczyzny technika: drewno wysokość z podstawą: 45 cm szerokość: 18,5 cm sygnowany z tyłu: "DUNAJEWSKI" W podstawie widoczne pęknięcie. cena wywoławcza: zł estymacja: zł

36 36

37 37 33 Tomasz Sętowski (ur. 1961) Kompozycja surrealistyczna, 2000 technika: olej, płótno wymiary: 180 x 120 cm sygnowany p.d.: "T.Sętowski 2000" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 34 Rafał Olbiński (ur. 1943) Still life in slow motion, 2018 technika: akryl, płótno wymiary: 32 x 25 cm sygnowany l.d.: "Olbiński" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

38 38 35 Henryk Waniek (ur. 1942) Ostatni dzień podróży dookoła świata, 2000 technika: olej, płótno wymiary: 60 x 73 cm sygnowany na odwrocie: "OSTATNI DZIEŃ PODRÓŻY DOOKOŁA ŚWIATA NOV 2000 HENRYK WANIEK" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

39 39 36 Henryk Waniek (ur. 1942) Templum Salomoni VIII, 2000 technika: olej, płótno wymiary: 60,5 x 73,5 cm sygnowany na odwrocie: "HENRYK WANIEK OCT 2000 TEMPLVM SALOMONI VIII" cena wywoławcza: zł estymacja:

40 40 37 Edward Dwurnik ( ) Tychy, 1983 technika: olej, płótno wymiary: 100 x 105 cm sygnowany p.d.: "TYCHY E. DWURNIK 83 Podróże autostopem NR IX " sygnowany na odwrocie: "1983 E.DWURNIK NR IX " cena wywoławcza: zł estymacja: zł

41 41

42 Edward Dwurnik Edward Dwurnik ( ) ( ) Czerwone tulipany, 2017 Z cyklu 26 W cieniu budowli Panienki, 1971 technika: olej, akryl, płótno wymiary: 30 x 30 cm sygnowany p.d.: "2017 E. DWURNIK" sygnowany na odwrocie: "2017 E. DWURNIK "CZERWONE TULIPANY" NR: XXIII " cena wywoławcza: zł estymacja: zł technika: linoryt, tusz, flamaster wymiary: 50 x 35 cm sygnowany p.d.: "E. DWURNIK 71 III" Metka autorska na odwrocie. cena wywoławcza: zł estymacja: zł Praca była prezentowana na wystawie E. Dwurnik w Lublinie ( ) w Galerii Białej.

43 43

44 44

45 45 41 Kazimierz Podsadecki ( ) Postaci, 1961 technika: węgiel, papier wymiary w świetle passe-partout: 29,5 x 40,5 cm sygnowany: l.d.: "PODSADECKI", p.d.: "15.I.961" cena wywoławcza: zł estymacja: zł Praca była prezentowana na wystawie "Kazimierz Podsadecki - artysta zapomniany" ( ) w Galerii Sztuki ATTIS. 40 Adam Hoffmann ( ) Satyr, 1975 technika mieszana, pastel, papier wymiary: 49 x 33,5 cm sygnowany p.d.: "Dz 29 III 1975" sygnowany ołówkiem na odwrocie. cena wywoławcza: zł estymacja: zł 42 Jacek Sienicki ( ) Czaszka I, 1999 technika: olej, papier wymiary w świetle oprawy: 29 x 39 cm sygnowany p.d.: "NASZE CZASY J. SIENICKI 99" p.g.: "NASZE CZASY" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

46 46 43 Sławomir Toman (ur. 1966) Color copy painting, 2008 technika: olej, płótno wymiary: 70 x 105 cm sygnowany na odwrocie: "TOMAN'S "COLOR COPY PAINTING" OIL x 105 cm" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 44 Rafał Bujnowski (ur. 1974) Gratis, 1999 technika: linoryt, papier, edycja 14/14 wymiary: 31,5 x 45 cm sygnowany: "14/14 grafika/gratis Bujnowski / 99" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

47 47 45 Kamil Kukla (ur. 1989) 17PRY, 2017 technika: olej, płótno wymiary: 160 x 160 cm sygnowany na odwrocie: "Kamil Kukla 17PRY" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

48 48

49 49 46 Eugeniusz Gerlach (ur. 1941) Kompozycja - fiolet i zieleń, 2008 technika: olej, płótno wymiary: 116 x 80 cm sygnowany l.d.: "E. Gerlach 08" Na odwrocie autorski opis: "AUTOR: EUGENIUSZ GERLACH "KOMPOZYCJA FIOLET I ZIELEŃ" R OLEJ NA PŁÓTNIE 116 x 81 SYGN. L. d. E GERLACH 08 E Gerlach" 47 Władysław Jackiewicz ( ) Bild XXV/91, 1991 technika: olej, płótno wymiary: 60 x 75 cm sygnowany p.d.: "Jackiewicz" cena wywoławcza: zł estymacja: zł cena wywoławcza: zł estymacja: zł

50 50 48 Tadeusz Kantor ( ) Przekroje profile cięcia i podziały, technika: flamaster, tempera, papier wymiary pracy: 35 x 50,5 cm Opis autorski l.g.: "PRZEKROJE profile CIĘCIA i PODZIAŁY"; śr.d.: "podziały oddzielają układy o różnych przestrzeniach tylko wtedy podział ma rację i nie jest "dekoracyjny". cena wywoławcza: zł estymacja: zł Rysunek powstał podczas wykładów artysty na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach Fragment opinii: "Praca przedstawia zarówno w warstwie rysunkowej, jak i tekstowej ilustracje do metody kolażu oraz kierunku artystycznego kubizmu. Praca przedstawia mechanizm wzajemnego oddziaływania na siebie płaszczyzn w dziele sztuki, które ulegają najpierw rozwarstwieniu (bryły przedmiotów rozbite na warstwy kształtów), a później służą do ponownej konstrukcji nowych brył przy użyciu warstw obiektów zdekonstruowanych. W pracy tej artysta opisuje ten mechanizm poprzez notatki autorskie, ale też ilustruje go kilkoma szkicami. Stanowią one w większości odniesienia do kubistycznych znanych arcydzieł prekursorów kubizmu Georgesa Braque i Pablo Picassa, zatytułowanych "Gitara" lub przedstawiających gitarę jako obiekt zdekonstruowany, a następnie odzyskany przy wykorzystaniu kolażu."

51 51 49 Tadeusz Kantor ( ) Wykroje wycięcia, technika: flamaster, tempera, papier wymiary pracy: 35 x 38,5 cm Opis autorski l.śr: "FORMA KSZTAŁT, Którego części formują się w RÓŻNYCH PRZESTRZENIACH"; śr.d.: "wykroje WYCIĘCIA". cena wywoławcza: zł estymacja: zł Rysunek powstał podczas wykładów artysty na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach Fragment opinii: "Zasadniczym tematem wykładu jest tutaj forma, która kształtuje się w przestrzeni poprzez jej deformację, czy też wycięcia (...) Wykorzystanie przez Tadeusza Kantora w trakcie wykładów na krakowskiej ASP tego niezwykle popularnego stylu artystycznego, jakim jest kubizm, wiąże się z przywiązaniem artysty do malarskich arcydzieł, z którymi stykał się bądź w salach muzealnych w trakcie wyjazdów zagranicznych, bądź poprzez reprodukcje w książkach i katalogach, do których artysta miał szeroki dostęp w Krakowie. (...) Należy zwrócić uwagę na specyficzny, niezwykły charakter tej pracy i jej walory pedagogiczne, związane z przekazywaniem studentom ASP wiedzy na temat kubizmu i techniki kolażu."

52 52 50 Tadeusz Dominik ( ) Bez tytułu, lata 90. technika: olej, płótno wymiary: 81 x 100 cm sygnowany p.d.: "Dominik" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

53 53 51 Jacek Sroka (ur. 1957) Sabaudczyk, który drzemał, zbudził się nagle i rzekł: "Pani coś mówiła?", 2004 technika: olej, płótno wymiary: 65 x 92 cm sygnowany śr.d.: "SROKA 2004" Na odwrocie autorski opis: "16K Sabaudczyk, który spał... JACEK SROKA" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

54 54 52 Kiejstut Bereźnicki (ur. 1935) Posiłek Stanisława, 2000 technika: olej, płótno wymiary: 51 x 60 cm, sygnowany p.g.: "Posiłek Stanisława 2000 KBereźnicki" cena wywoławcza: zł estymacja: zł W prezentowanej pracy Kiejstuta Bereźnickiego został przedstawiony z pozoru zwyczajny posiłek, jednakże wystudiowany nieład w jakim znajdują się naczynia i sztućce ma w sobie coś urzekającego. Nie spoczywają one na stole lecz na dwóch schodkach, które wyraźnie różnicują plan kompozycji. Uwagę zwraca przewrócony kieliszek zwisający na krawędzi wyższego stopnia, który przyciąga wzrok i urozmaica statyczny układ elementów. Kompozycja sprawia wrażenie gruntownie przemyślanej: każdy element jest uzasadniony i pełni określoną rolę w budowaniu końcowego efektu estetycznego. Ta wysmakowana kompozycja dzieła wzmocniona przez minimalistyczną paletę barw budzi skojarzenia z martwymi naturami barokowego holenderskiego malarza Willema Claesza Hedy. Ciekawym detalem jest namalowana przy prawej krawędzi płótna karteczka z zapisanym na niej tytułem pracy oraz podpisem artysty. Taki sposób włączenia nazwy dzieła i sygnatury autora w kompozycję martwej natury jest często stosowany przez Kiejstuta Bereźnickiego. Warto także zwrócić uwagę subtelny szczegół znajdujący się nieco ponad kartką z tytułem, gdzie możemy dostrzec tajemniczy napis ARTE.

55 55 53 Eugeniusz Tukan-Wolski ( ) Żaglowiec technika mieszana, płyta wymiary: 51,5 x 42 cm sygnowany p.d.: "tukan 0-12" cena wywoławcza: zł estymacja: zł 54 Janusz Maria Brzeski ( ) Szaman, 1935 technika mieszana, papier wymiary w świetle passe-partout: 29,5 x 24 cm sygnowany p.d.: "JMB/35" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

56 56

57 57 55 Roman Zakrzewski ( ) Portret, 2011 technika: olej, płótno wymiary: 120 x 80 cm sygnowany l.g.: "RZ 11" cena wywoławcza: zł estymacja: Jan Pamuła (ur. 1944) Seria komputerowa I 2015/6, 2015 technika: akryl, płótno wymiary: 60 x 60 cm sygnowany p.d.: "J.P. 2015" cena wywoławcza: zł estymacja: zł Praca reprodukowana w publikacji Małgorzaty Palki "Ona po prostu zniknęła".

58 58

59 59 57 Stanisław Kuskowski ( ) R, 1994 technika: olej, płótno wymiary: 100 x 50 cm cena wywoławcza: zł estymacja: zł Praca była prezentowana na wystawie: "Stanisław Kuskowski Siła przebicia" ( ) Galeria Sztuki ATTIS 58 Stanisław Rodziński (ur. 1940) Wspomnienie z Amsterdamu (Hommage à Van Gogh), 2008 technika: olej, płótno wymiary: 81 x 100 cm sygnowany na odwrocie: "ST. RODZIŃSKI WSPOMNIENIE Z AMSTERDAMU (HOMMAGE à VAN GOGH) 2008" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

60 60 59 Grzegorz Bednarski (ur. 1954) Martwa natura z maską szermierczą, 2005/2006 technika: olej, płótno wymiary: 70 x 90 cm sygnowany na odwrocie: "Martwa natura z maską szermierczą ol 2005\06 70 x 90 G. BEDNARSKI" cena wywoławcza: zł estymacja: zł

61 61 60 The Krasnals Make love not art, 2005/2006 technika: akryl, szablon, płótno, edycja 7/25 wymiary: 50 x 50 cm cena wywoławcza: 100 zł Licytacja na rzecz Emilki Woropaj, podopiecznej Stowarzyszenia Sursum Corda. The Krasnals to grupa artystyczna założona w 2008 roku. Grupa zajmuje się sztuką krytyczną, komentując zjawiska w dziedzinie sztuki współczesnej oraz w życiu społeczno-politycznym. Ich działania oparte są na prowokacji.

62 62 REGULAMIN AUKCJI

63 63

64 64 Chwistek Dominik Dwurnik Hofman Jaxa-Małachowski Kantor Kossak Mitoraj Olbiński Pamuła Sętowski Siemiradzki Witkacy Wowro ul. Starowiślna 14, Kraków krakowskidomaukcyjny.pl

IX AUKCJA SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ WYNIKI AUKCYJNE POLSKI DOM AUKCYJNY

WYNIKI VI AUKCJI SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ POLSKI DOM AUKCYJNY

WYNIKI VI AUKCJI SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ POLSKI DOM AUKCYJNY WYNIKI VI AUKCJI SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ POLSKI DOM AUKCYJNY - 28.04.2016 Nr Zdjęcie Autor, tytuł, technika Cena wywoławcza Estymacja Kwota osiągnięta 1. Jan GRUBIŃSKI Świt 8 000 zł 14 000-18 000

Umiejętności na ocenę dopuszczającą. Umiejętności na. ocenę dostateczną

WYNIKI VIII AUKCJI SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ POLSKI DOM AUKCYJNY

WYNIKI VIII AUKCJI SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ POLSKI DOM AUKCYJNY WYNIKI VIII AUKCJI SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ POLSKI DOM AUKCYJNY - 23.03.2017 Nr Zdjęcie Autor, tytuł, technika Cena wywoławcza Stanisław 1. ŻUKOWSKI Ku wiośnie, 1931 19 000 zł Estymacja 40 000-50 000

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka w zakresie klas 5 szkoły podstawowej Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka w zakresie klas 5 szkoły podstawowej Temat 1. Dowiadujemy się, czym jest bryła 2. Tworzymy niezwykłą bryłę - Moja ulica Ocena dopuszczająca

Wymagania Podstawowe na oceną dopuszczającą, dostateczną, dobrą, uwzględniające możliwości i zaangażowanie ucznia

Wymagania Podstawowe na oceną dopuszczającą, dostateczną, dobrą, uwzględniające możliwości i zaangażowanie ucznia Wymagania edukacyjne z przedmiotu plastyka klasa V do programu Ciekawi Świata Numer Temat Wymagania Podstawowe na oceną dopuszczającą, dostateczną, dobrą, uwzględniające możliwości i zaangażowanie ucznia

7 700 zł 9 000-11 000 7 700

Malarstwo / Painting

Malarstwo / Painting 1 2 1. KOTOWSKI Jan Polowanie z chartami, 65 x 94 cm KaT. Pa-3212 2. KOSSaK KarOl Sanie zaprzężone w parę koni, 51 x 69 cm KaT. Pa- 3213 1. KOTOWSKI Jan Hunt with Greyhounds, 65 x 94 cm CaT. Pa-3212 2.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASA VI PLASTYKA

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASA VI PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASA VI PLASTYKA TEMAT WYMAGANIA NA OCENY 1 Lekcja organizacyjna. - wyodrębnia kształt przedmiotu i otacza konturem(2) - tworzy prostą pracę plastyczną z zastosowaniem

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 4. Wymagania. Uczeń:

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 4. Wymagania. Uczeń: edukacyjne PLASTYKA kl. 4 Wymagania 1. Co widzimy i jak to pokazać? 2. ABC sztuki 3. i 4. Linia i punkt 5. Linie i punkty a sztuka prehistoryczna 6. Plama - wskazuje i opisuje elementy abecadła - wskazuje

Klasa IV Wymagania edukacyjne

Klasa IV Wymagania edukacyjne Zagadnienia plastyczne Co widzimy i jak to pokazać? Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Klasa IV Wymagania edukacyjne - wskazuje i opisuje elementy abecadła - wskazuje na fotografiach i reprodukcjach

Bank pytań na egzamin ustny

Bank pytań na egzamin ustny Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu ul. Junikowska 35, 60-163 Poznań; tel./fax +48 61 868 48 68; kom. +48 798 210 608; sekretariat@lp.poznan.pl; www.lp.poznan.pl Bank pytań na egzamin

WYNIKI XIV AUKCJI SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ POLSKI DOM AUKCYJNY

WYNIKI XIV AUKCJI SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ POLSKI DOM AUKCYJNY WYNIKI XIV AUKCJI SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ POLSKI DOM AUKCYJNY 7.03.2019 Nr Zdjęcie Autor, tytuł, technika Estymacja Kwota osiągnięta 1. Wlastimil HOFMAN Scena alegoryczna z aniołem olej, deska 6 000-8

WOJEWÓDZKI KONKURS STOPIEŃ WOJEWÓDZKI GIMNAZJUM

WOJEWÓDZKI KONKURS STOPIEŃ WOJEWÓDZKI GIMNAZJUM WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI cz. I STOPIEŃ WOJEWÓDZKI GIMNAZJUM CZĘŚĆ I Rozpoznawanie dzieł prezentowanych na slajdach, prawidłowe umieszczenie odpowiedzi w przygotowanym teście. Część I max. 70 punktów

Andrzej Guttfeld. Fot. Krzysztof Miller

WLASTIMIL HOFMAN WYSTAWA PRAC WARSZAWA 21 MAJA-10 CZERWCA

Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń:

Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń: Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe Ponadpodstawowe do uczeń: uczeń: podstawy programow ej 1.Spotkanie z plastyką 2.Co widzimy i jak to pokazać? 3.-4.ABC

Perspektywa linearna. Perspektywa powietrzna. Perspektywa malarska.

Perspektywa linearna. Perspektywa powietrzna. Perspektywa malarska. ZAGADNIENIE TEMAT KRYTERIA O PERSPEKTYWIE linearna. powietrzna. malarska. O ZNAKU PLASTYCZNYM W ŚWIECIE TECHNIK MIESZANYCH SZTUKA ODRODZENIA Zamiast wielu słów jeden znak. Znaki jednoelementowe i wieloelementowe.

WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY. Limit. Kierunek/specjalność

WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY. Limit. Kierunek/specjalność Kierunek/specjalność w zakresie sztuki muzycznej Kierunek otrzymał akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Forma i poziom studiów WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY Limit Kryterium zakres kwalifikacji 24 Dla kandydatów

Wymagania podstawowe ponadpodstawowe Uczeń:

Wymagania podstawowe ponadpodstawowe Uczeń: edukacyjne plastyka / kl. V 1. Co wiemy o sztuce? Czego się dowiemy? - wymienia pojęcia poznane w - wskazuje w dziełach sztuki klasie 4 zastosowane środki wyrazu - objaśnia pojęcie stylu 2. Faktura - wyjaśnia

O sztuce komponowania Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: z pomocą nauczyciela, zna cechy kompozycji. spełniające zasadę

O sztuce komponowania Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: z pomocą nauczyciela, zna cechy kompozycji. spełniające zasadę O sztuce komponowania z pomocą nauczyciela, własnymi słowami definiuje pojęcia: kompozycji asymetryczna, równoważna, rytmiczna, statyczna i dynamiczna; podejmuje próby realizacji zadań plastycznych w określonych

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów Elżbieta Jezierska Kraina sztuki Scenariusz 7 Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. 2015 Zagadnienie programowe wiedza o sztuce oraz działalność plastyczna

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl. WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl.5 1)Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: nie opanował zakresu wiadomości

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI - KLASA IV SP

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI ARKUSZ ZAWIERA INFORMACJE PRAWNIE CHRONIONE DO MOMENTU ROZPOCZĘCIA EGZAMINU! Miejsce na naklejkę MHS-R1_1P-091 PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI STYCZEŃ ROK 2009 POZIOM ROZSZERZONY Instrukcja

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 5. Wymagania. Uczeń:

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 5. Wymagania. Uczeń: edukacyjne PLASTYKA kl. 5 ponad 1. i 2. ABC sztuki 3. Walor 4. i 5. Gama barwna 6. Kontrasty kolorystyczne - podaje przykłady powiązań między - wymienia kilka nazw wydarzeń sztukami plastycznymi a innymi

WYMAGANIA EDUKACYJNE - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO I RZEŹBA

WYMAGANIA EDUKACYJNE - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO I RZEŹBA WYMAGANIA EDUKACYJNE - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO I RZEŹBA Temat lekcji Światło i cień. 1. Światłocień w malarstwie ćwiczenie rysunkowe. 2. Budowa bryły światłem i cieniem. Wymagania programowe podstawowe

AUKCJA PRAC NA PAPIERZE 9 STYCZEŃ 2017 KATOWICE. Plac Wolności 11/2, godz

Wymagania edukacyjne. Klasa VI. Wymagania

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Wymagania edukacyjne-plastyka klasa V. Wymagania. Odniesienie do podstawy. Numer i temat lekcji

Wymagania edukacyjne-plastyka klasa V. Wymagania. Odniesienie do podstawy. Numer i temat lekcji edukacyjne-plastyka klasa V Ponad 1. i 2. ABC sztuki 3. Walor - podaje przykłady powiązań między sztukami plastycznymi a innymi dziedzinami sztuki, - wymienia miejsca gromadzące dzieła sztuki, - wykonuje

wymienia rodzaje faktury występujące w dziełach różnych dyscyplin plastycznych

wymienia rodzaje faktury występujące w dziełach różnych dyscyplin plastycznych PLASTYKA -SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE STAWIANE UCZNIOM W KL V Zagadnienia Dopuszczający Wymagania dostateczny dobry bardzo dobry celujący Uczeń: Faktura zna pojęcie faktury wymienia na podstawie obserwacji

Rybki, Kotki, Pieski... dla Walentynek

PLASTYKA klasa 5: wymagania edukacyjne i przedmiotowy system oceniania: nauczyciel mgr Joanna Dywan

PLASTYKA klasa 5: wymagania edukacyjne i przedmiotowy system oceniania: nauczyciel mgr Joanna Dywan PLASTYKA klasa 5: wymagania edukacyjne i przedmiotowy system oceniania: nauczyciel mgr Joanna Dywan Przedmiotowy system oceniania Podczas oceniania każdorazowo szczególną uwagę przywiązuje się do zaangażowania

PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I

PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I Ocena dopuszczająca Uczeo: rozróżnia poszczególne dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbę, architekturę, grafikę, rzemiosło artystyczne,

Album prac projektu. Akademia Plastyczna

PLASTYKA klasa 6: wymagania edukacyjne i przedmiotowy system oceniania: nauczyciel mgr Joanna Dywan

PLASTYKA klasa 6: wymagania edukacyjne i przedmiotowy system oceniania: nauczyciel mgr Joanna Dywan PLASTYKA klasa 6: wymagania edukacyjne i przedmiotowy system oceniania: nauczyciel mgr Joanna Dywan Przedmiotowy system oceniania Podczas oceniania każdorazowo szczególną uwagę przywiązuje się do zaangażowania

Przepisy ogólne. Termin sprawdzianu kwalifikacyjnego ustala JM Rektor UAP.

WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY. Kryterium zakres kwalifikacji

WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY. Kryterium zakres kwalifikacji Kierunek/specjalność w zakresie sztuki muzycznej w zakresie sztuki muzycznej Forma i poziom studiów I stopnia WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY Limit Kryterium zakres kwalifikacji 24 Dla kandydatów z NOWĄ MATURĄ: Etap

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI KL.IV-V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI KL.IV-V PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI KL.IV-V KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW Niedostateczny - otrzymuje uczeń, który: - nie opanował wiadomości określonych programem nauczania, - nie potrafi rozwiązać

Spis eksponatów na wystawie Hommage à Nowotarski. Przepis na wolność.

Tematy warsztatów: ...

Tematy warsztatów: ... Program edukacyjny KARUZELA SZTUKI będzie realizowany przez Stowarzyszenia artystyczne Otwarta Pracownia w Lublinie od lutego do grudnia 2014 w lubelskich szkołach podstawowych w dzielnicach m.in. Hajdów-Zadębie,

PLASTYKA klasa 6: wymagania edukacyjne i przedmiotowy system oceniania: nauczyciel mgr Joanna Dywan PLASTYKA klasa 6: wymagania edukacyjne i przedmiotowy system oceniania: nauczyciel mgr Joanna Dywan Przedmiotowy system oceniania PLASTYKA klasa 6: wymagania edukacyjne i przedmiotowy system oceniania:

10 września - 10 listopada 2010 wernisaż: 9 września godz

TEMAT, CEL I SCENARIUSZ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY METODY PROWADZONYCH ZAJĘĆ.

TEMAT, CEL I SCENARIUSZ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY METODY PROWADZONYCH ZAJĘĆ. ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH SOBOTY 10.00 13.00 PAŹDZIERNIK 1. 05.10.2013 NAUCZYCIELE PROWADZĄCY Adam dyr. Marian Olejniczak TEMAT, CEL I SCENARIUSZ ZAJĘĆ Piękno mozaiki artystycznej. 1.Spotkanie

ZAŁĄCZNIK NR 1 WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE IV

ZAŁĄCZNIK NR 1 WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE IV ZAŁĄCZNIK NR 1 WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE IV Opracowanie: Andrzej Murzydło 1) Na ocenę dopuszczającą z plastyki, uczeń: wymienia miejsca, w których można zobaczyć dzieła