Scenariusze zajęć w ramach programu Ćwiczyć każdy może obszar 1

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Scenariusze zajęć w ramach programu Ćwiczyć każdy może obszar 1"

Transkrypt

1 Scenariusze zajęć w ramach programu Ćwiczyć każdy może obszar 1 Data: r. Nauczyciel prowadzący: Jolanta Liszka Grupa: 5 6 latki Temat: Ćwiczyć każdy może a prosty przyrząd mu w tym pomoże. Cele ogólne: rozwijanie sprawności ruchowej, kształtowanie umiejętności twórczych; poprawienie własnej sprawności i kontroli swojego ciała; kształtowanie prawidłowej postawy; doskonalenie motoryki w zakresie zręczności, gibkości, zwinności; wdrażanie do ćwiczeń z przyborami nietypowymi. Cele operacyjne: Dziecko: Formy: podejmuje spontaniczne zabawy ruchowe, wykorzystując wykonane przybory; porusza się swobodnie, dostosowując ruch do określonych warunków; chodzi po wyznaczonej linii, między przeszkodami; chodzi na czworakach, przekraczając płasko ułożone przybory; uczestniczy w zajęciach ruchowych organizowanych przez nauczyciela; kontroluje utrzymywanie prawidłowej postawy w czasie stania i chodzenia z przyborem; wykonuje pomoc do ćwiczeń gimnastycznych wg własnego pomysłu; Ze względu na liczbę dzieci: zbiorowa, grupowa, indywidualna. Ze względu na miejsce działania: sala przedszkolna. Metody: czynna, słowna, ruchowa. Środki dydaktyczne: rolki po papierze toaletowym, kolorowy papier, nożyczki, klej, kredki, pisaki, tamburyno.

2 Plan zajęć: Wstęp: Rozwinięcie: Utrwalenie: Powitanie dzieci z zabawa Witam wszystkie dzieci, które (lubią grać w piłkę, skakać, biegać w ogrodzie, czuć się zdrowo ) Rozmowa: m.in. co potrzebujemy, aby zrobić gimnastykę? Dlaczego strój gimnastyczny jest ważny? Jakie przybory wykorzystujemy do gimnastyki? Zaproszenie do wspólnego wykonania prostych przyborów do ćwiczeń z rolek po papierze toaletowy. Rolki kolorki dz. otrzymują rolki, papier kolorowy, klej, nożyczki, kredki, pisaki i ozdabiają rolki wg własnego pomysłu; Przebranie się w stroje gimnastyczne; Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem rolek kolorek : Część wstępna: o Marsz po obwodzie koła z rolką na głowie; o Marsz na hasło/dźwięk przysiad, dygnięcie; Część główna: o Bieg z rolką na głowie; o Slalom między rolkami; o Przeskakiwanie płotków ułożonych z rolek; o Podnoszenie rolki stopami; o Turlanie rolki po nogach; o Przenoszenie rolki przez nogę; o Rzut rolką do celu; Część końcowa: o Wyciszenie ćwiczenia oddechowe z rolką na brzuchu. Zabawa twórcza na zasadzie burzy mózgów Z czego można jeszcze zrobić przybory do ćwiczeń spontaniczne wypowiedzi dzieci. Zakończenie: Podziękowanie za wspólną gimnastykę, zmiana stroju. Opis zajęć: Zestawy ćwiczeń gimnastycznych w grupie 5 6 latków odbywają się 2 razy w tygodniu. Stąd też istnieje duża potrzeba, aby zapewnić ciekawe formy i atrakcyjne sposoby ich

3 realizacji. Pomysł na omawiane zajęcia zrodził się z połączenia dwóch najbardziej lubianych form spędzania czasu przez dzieci: ruchu i plastyki. Na początku została przeprowadzona rozmowa z dziećmi dotycząca tego, co potrzebujemy do gimnastyki. Wszystkie przedszkolaki wiedzą już, jak ważny jest strój gimnastyczny czy wywietrzona sala. Wypowiadały się również o potrzebie różnych pomocy, np. woreczków czy krążków. W drugiej części zajęć otrzymały rolki po papierze toaletowym oraz materiały plastyczne w celu ich ozdobienia. Wycinały różne kształty, dorysowywały kolorowe elementy. Następnie zgodnie odpowiedziały, że również Rolki kolorki mogą przydać się do ćwiczeń. Szybko przebrali się w stroje gimnastyczne i każdy ze swoim przyborem ustawił się w kole. Nastąpił cały szereg ćwiczeń: począwszy od marszu z rolką na głowie, próbą przysiadu czy slalomem między rolkami. Następnie ustawiono płotki z rolek i przeskakiwano. Przy tym ćwiczeniu, wiele dzieciaków upominało się nawzajem aby nie zniszczyć jego rolki. Następnie były ćwiczenia indywidualne z rolką. Dzieci chętnie podawały swoje przykłady ćwiczeń jak można wykorzystać rolkę. Na końcu odbyły się zajęcia relaksacyjno oddechowe: leżąc na dywanie starały się oddychać tak, aby rolka położona na brzuchu lekko unosiła się do góry. Po zajęciach ruchowych miała miejsce zabawa twórcza na zasadzie burzy mózgów : z czego można jeszcze zrobić przybory do ćwiczeń. Dzieci podawały spontaniczne pomysły na przybory, m.in. ścierkę do naczyń ( można powiązać kilka i przeciągać albo przeskakiwać ), zakrętki do butelek ( odbijać jak piłeczkę ) czy kręgle z butelek. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z zajęć. Rolki kolorki zostały ułożone w kąciku sportowym do wykorzystania na kolejnej gimnastyce.

4 Scenariusz do zajęć wychowawczo-dydaktycznych dla dzieci 4-5 letnich. Prowadzący: Teres Szwajdych Data: Liczba dzieci: 18 Temat: Butelki kolorowe do ćwiczeń gotowe. Cele ogólne: -słuchanie i rozumienie poleceń(nabywanie umiejętności dokładnego wykonywania zadań) -wdrażanie do rozumienia zwrotów określających pozycje wyjściowe -wzmacnianie ogólnej sprawności i zwinności(równowaga, czworakowanie, bieg) -kształtowanie właściwej reakcji na sygnał dźwiękowy i wzrokowy -przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń -wykorzystanie nietypowych przyborów do ćwiczeń wykonanych z udziałem dzieci Cele szczegółowe: -przyjmuje prawidłowe pozycje: siad prosty, klęczny, leżenie przodem, tyłem, na czworakach -maszeruje po obwodzie koła w wyznaczonym kierunku i ze zmianą kierunku -potrafi w ustalony sposób korzystać z przyborów -przeskakuje przeszkody -chodzi na czworakach do przodu -biega omijając przeszkody -wchodzi po kilku stopniach na pochyłe drabinki(zjeżdżalnia) -reaguje na sygnał dźwiękowy i słuchowy Metoda: zadaniowa Forma: indywidualna, z całą grupą Pomoce: butelki napełnione wodą w czterech kolorach- czerwony, żółty, niebieski, zielony, krążki w czterech kolorach(czerwony, żółty, niebieski, zielony, zjeżdżalnia(przenośna, plastikowa), płyta z nagraniem muzyki relaksacyjnej Noe G. Sanchez, tamburyno.

5 Część I Przygotowanie przyborów do ćwiczeń. Dzieci z pomocą nauczyciela napełniają małe plastikowe butelki kolorową wodą (czerwona, żółta, niebieska, zielona) i odstawiają do pojemnika. Ściągają wierzchnie nakrycia, pantofle i skarpety(pozostają w bluzeczkach z krótkim rękawem, w wygodnych sportowych spodniach). Część II- ćwiczenia gimnastyczne Część wstępna: -marsz przy akompaniamencie tamburyna i zabieranie butelek z pojemnika -w rozkroku dotykanie butelką podłogi i unoszenie do góry -marsz z przekładaniem z jednej do drugiej ręki, na przerwę w muzyce zmiana kierunku Część główna: -przeskoki w przód -w siadzie klęcznym przesuwanie dłońmi do przodu i do tyłu -w siadzie rozkrocznym przesuwanie stopami -w siadzie podpartym podnoszenie stopami -w leżeniu przodem unoszenie w górę -przekładanie na przemian pod jedna i drugą nogą - przekładanie wokół siebie -chód na czworakach wokół ze zmianą kierunku -bieg i omijanie rozstawionych na podłodze butelek -dzieci biegają, na hasło N.-Przyjdą do mnie dzieci...(unosi kolorowy krążek), dzieci podbiegają do N. -wchodzenie na zjeżdżalnię, spuszczanie butelek w dół, zjazd Część końcowa. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka relaksacyjna. -w leżeniu tyłem unoszenie oburącz za głowę -w leżeniu tyłem masowanie brzucha na przemian raz jedną, raz drugą ręką -na hasło: Wstaną dzieci...(n. unosi kolorowy krążek-dzieci wstają kolejno) Zakończenie Dzieci odkładają butelki do pojemnika. Pani dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.

6 Opis Zajęcia gimnastyczne: Butelki kolorowe do ćwiczeń gotowe poprzedzone były zajęciami wstępnymi, podczas których dzieci z pomocą nauczyciela wykonywały przybory. Do wcześniej przyniesionych przez nie plastikowych małych butelek nalewały zabarwioną w czterech kolorach wodę. W trakcie tych czynności zadawały pytania: Co będziemy robić z tymi butelkami?, Czy to jest sok?. Czy to można pić?. Wytłumaczyłam dzieciom do czego posłużą nam kolorowe butelki, po czym umieszczone zostały w pojemniku. Przed przystąpieniem do ćwiczeń, dzieci mogły wymienić się kolorami butelek, potrząsały nimi, sprawdzały, kto ma więcej, kto mniej. Przygotowany przeze mnie zestaw ćwiczeń dzieci wykonywały chętnie, z dużym zaangażowaniem i radością. Nie rozumiały stosowanych przeze mnie zwrotów przyjmowania pozycji wyjściowych: leżenie tyłem, przodem, siad klęczny, dlatego też musiałam im tłumaczyć (kładziemy się na brzuchu, na plecach, siadamy na piętach). Jednak jednym z moich celi tych ćwiczeń było wdrażanie dzieci do rozumienia tak stawianych poleceń. Najwięcej radości sprawiło dzieciom ćwiczenie z wykorzystaniem zjeżdżalni. Obserwowały jak daleko potoczy się po podłodze butelka spuszczona po zjeżdżalni i po chwili zaczęły ze sobą rywalizować( to ćwiczenie-zabawę wykorzystałam w późniejszej części dnia). Część końcowa zajęć, w której wykorzystałam muzykę relaksacyjną, pozwoliła odpocząć, uspokoić i wyciszyć pobudzony wcześniej wysiłkiem organizm. Dzieci leżały w absolutnej ciszy, słuchały muzyki i wykonywały ćwiczenia uspakajające, relaksujące. Myślę, że zajęcia przeze mnie przeprowadzone dostarczyły dzieciom pozytywnych emocji: radości, zadowolenia i dobrej zabawy. Chciałam jeszcze dodać, że podczas czasu przeznaczonego na swobodną zabawę, dzieci sięgały po butelki, powtarzały ćwiczenia z zajęć oraz wykorzystywały je do zabaw przez siebie organizowanych.

Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne prowadzony w grupie I i IV

Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne prowadzony w grupie I i IV SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI AKCJI,, ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE OBSZAR 1. Zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej 1. Scenariusze zajęć ćwiczeń gimnastycznych Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw

Bardziej szczegółowo

PROGRAM AUTORSKI Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO GIMNASTYKA, RUCH TO ZDROWIE PRZEDSZKOLACZEK CI TO POWIE!

PROGRAM AUTORSKI Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO GIMNASTYKA, RUCH TO ZDROWIE PRZEDSZKOLACZEK CI TO POWIE! Najważniejsze potrzeby związane są z ruchem, odprężeniem, ekspresją i tworzeniem. R. Laban PROGRAM AUTORSKI Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO GIMNASTYKA, RUCH TO ZDROWIE PRZEDSZKOLACZEK CI TO POWIE! Opracowały:

Bardziej szczegółowo

Renata Czekalska, Aleksandra Gaj, Barbara Lauba, Joanna Matczak, Anna Piecusiak, Joanna Sosnowska. Odkryjmy. Montessori. raz jeszcze...

Renata Czekalska, Aleksandra Gaj, Barbara Lauba, Joanna Matczak, Anna Piecusiak, Joanna Sosnowska. Odkryjmy. Montessori. raz jeszcze... Renata Czekalska, Aleksandra Gaj, Barbara Lauba, Joanna Matczak, Anna Piecusiak, Joanna Sosnowska Odkryjmy Montessori raz jeszcze... Program wychowania przedszkolnego opracowany na podstawie założeń pedagogiki

Bardziej szczegółowo

Patronat honorowy: Patronat merytoryczny: Sponsor:

Patronat honorowy: Patronat merytoryczny: Sponsor: Patronat honorowy: Patronat merytoryczny: Sponsor: 1 Wszystkie istoty ciągną do wody i wokół niej organizują swoje życie. Podobnie ludzkość. Sercem każdej społeczności jest woda: wielka jak morze albo

Bardziej szczegółowo

Gostół Irena, Rutkowska Izabela, Sacherska Anna, Szypulska Monika, Walczak Urszula

Gostół Irena, Rutkowska Izabela, Sacherska Anna, Szypulska Monika, Walczak Urszula Gostół Irena, Rutkowska Izabela, Sacherska Anna, Szypulska Monika, Walczak Urszula PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA DZIECI Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STOPNIU UMIARKOWANYM I ZNACZNYM Z AUTYZMEM I

Bardziej szczegółowo

CZŁOWIEK (ODKRYWAMY TAJEMNICE ZDROWIA)

CZŁOWIEK (ODKRYWAMY TAJEMNICE ZDROWIA) CZŁOWIEK (ODKRYWAMY TAJEMNICE ZDROWIA) Grupa wiekowa: 4-latki Czas trwania projektu: 4 tygodnie Cele ogólne projektu: Budowanie wiedzy o zdrowiu i chorobie (w szczególności o sposobach dbania o zdrowie

Bardziej szczegółowo

REALIZACJA CELÓW EDUKACYJNYCH W PRAKTYCE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

REALIZACJA CELÓW EDUKACYJNYCH W PRAKTYCE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO REALIZACJA CELÓW EDUKACYJNYCH W PRAKTYCE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Właściwa realizacja celów edukacyjnych wychowania fizycznego jest bardzo ważna w procesie nauczania tego przedmiotu, zgodnie z zaleceniami

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do prowadzenia warsztatów z umiejętności społeczno-zawodowych dla uczniów w szkołach przysposabiających do pracy

Podręcznik do prowadzenia warsztatów z umiejętności społeczno-zawodowych dla uczniów w szkołach przysposabiających do pracy Podręcznik do prowadzenia warsztatów z umiejętności społeczno-zawodowych dla uczniów w szkołach przysposabiających do pracy 2 warsztaty-130129.indd 67 29.01.2013 12:42:10 Wstęp Niniejszy podręcznik opracowano

Bardziej szczegółowo

Muzykoterapia jako element wspomagający rozwój psychofizyczny dzieci w klasie integracyjnej EWA DUBIŃSKA

Muzykoterapia jako element wspomagający rozwój psychofizyczny dzieci w klasie integracyjnej EWA DUBIŃSKA Muzykoterapia jako element wspomagający rozwój psychofizyczny dzieci w klasie integracyjnej EWA DUBIŃSKA 1 SPIS TREŚCI Wstęp... I. Muzykoterapia w świetle literatury... 4 I.1. Rys historyczny muzykoterapii...

Bardziej szczegółowo

Program własny. Sport i rekreacja w wodzie. zajęcia dla uczniów klas III Szkoły Podstawowej. Zajęcia sportowo rekreacyjne w wodzie

Program własny. Sport i rekreacja w wodzie. zajęcia dla uczniów klas III Szkoły Podstawowej. Zajęcia sportowo rekreacyjne w wodzie Program własny Sport i rekreacja w wodzie zajęcia dla uczniów klas III Szkoły Podstawowej Zajęcia sportowo rekreacyjne w wodzie Zespół Szkół Integracyjnych Nr 1 we Włocławku Etap edukacyjny klasy I III

Bardziej szczegółowo

Program własny z wychowania fizycznego dla klasy sportowej o profilu pływanie

Program własny z wychowania fizycznego dla klasy sportowej o profilu pływanie PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. I. DASZYŃSKIEGO W RADOMIU Program własny z wychowania fizycznego dla klasy sportowej o profilu pływanie Dla kl. I - III Edyta Górka 2010/11 2012/13 Pływanie nie buduje

Bardziej szczegółowo

Program szkolenia dzieci do lat 10

Program szkolenia dzieci do lat 10 Wojciech Andrzejewski, Magdalena Lelonek, Grzegorz Lelonek Jacek Multan, Piotr Unierzyski, Krzysztof Walter Program szkolenia dzieci do lat 10 Metodyka nauczania na poziomie niebieskim i czerwonym Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z EWALUACJI PROBLEMOWEJ: Efekty

RAPORT Z EWALUACJI PROBLEMOWEJ: Efekty Nadzór pedagogiczny System Ewaluacji Oświaty RAPORT Z EWALUACJI PROBLEMOWEJ: Efekty Prywatne Przedszkole Językowe Montessori Tęcza Swarzędz Wielkopolski Kurator Oświaty Kuratorium Oświaty w Poznaniu Przebieg

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dzieci w piłce nożnej w wieku 4-12 lat formy i treści zajęć treningowych PZPN POLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ & DFB DEUTSCHER FUSSBALL-BUND

Szkolenie dzieci w piłce nożnej w wieku 4-12 lat formy i treści zajęć treningowych PZPN POLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ & DFB DEUTSCHER FUSSBALL-BUND Szkolenie dzieci w piłce nożnej w wieku 4-12 lat formy i treści zajęć treningowych PZPN POLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ & DFB DEUTSCHER FUSSBALL-BUND Słowo wstępne: PATRONAT GRZEGORZ LATO PREZES PZPN ANTONI

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADY ZAJĘĆ. Cele rozwojowe: zapewnienie poczucia akceptacji, tworzenie klimatu bezpieczeństwa, otwartości.

PRZYKŁADY ZAJĘĆ. Cele rozwojowe: zapewnienie poczucia akceptacji, tworzenie klimatu bezpieczeństwa, otwartości. Temat: Kiedy dopada nas złość PRZYKŁADY ZAJĘĆ Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych dla grupy w fazie kryzysu (storming) w wieku 12-14 lat Cele rozwojowe: zapewnienie poczucia akceptacji, tworzenie klimatu

Bardziej szczegółowo

W krainie sześciolatka

W krainie sześciolatka Barbara Papierz, Barbara Lauba W krainie sześciolatka Program Wychowania Przedszkolnego dla dzieci sześcioletnich Program dopuszczony do użytku na podstawie opinii rzeczoznawców: mgr Ewy Brańskiej i mgr

Bardziej szczegółowo

Dobry start przedszkolaka

Dobry start przedszkolaka Monika Rościszewska-Woźniak Dobry start przedszkolaka Program wychowania przedszkolnego Wstęp Każde dziecko w wieku 3-5 lat powinno mieć dostęp do edukacji przedszkolnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku

Bardziej szczegółowo

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak

Bardziej szczegółowo

Umiejętności społeczne dzieci Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w szkole

Umiejętności społeczne dzieci Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w szkole Umiejętności społeczne dzieci Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w szkole 4 Anna Grządkowska Magdalena Pietrzak-Kurzac Patrycja Rusiak RECENZENT: prof.

Bardziej szczegółowo

,,METODY AKTYWIZUJĄCE

,,METODY AKTYWIZUJĄCE ,,METODY AKTYWIZUJĄCE opracowanie: Agnieszka Trzcianowska Metody aktywizujące charakteryzują się tym, że w procesie kształcenia aktywność podmiotu uczącego się przewyższa aktywność podmiotu nauczającego.

Bardziej szczegółowo

- MiniFit - MINI TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA MAŁYCH I DLA DUŻYCH. Sprawność fizyczna jako pochodna aktywności fizycznej

- MiniFit - MINI TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA MAŁYCH I DLA DUŻYCH. Sprawność fizyczna jako pochodna aktywności fizycznej - MiniFit - MINI TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA MAŁYCH I DLA DUŻYCH Opracował dr Janusz Dobosz. Autorem wszystkich fotografii jest Mariola Godlewska. Sprawność fizyczna jako pochodna aktywności fizycznej

Bardziej szczegółowo

Nie taki komputer straszny jak go malują

Nie taki komputer straszny jak go malują Nie taki komputer straszny jak go malują PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA SZKOLENIE DLA TRENERA Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą

Bardziej szczegółowo

CIEKAWE METODY NAUCZANIA ORTOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ

CIEKAWE METODY NAUCZANIA ORTOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ CIEKAWE METODY NAUCZANIA ORTOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ Ortografią języka polskiego rządzą cztery podstawowe zasady: fonetyczna, morfologiczna, historyczna i konwencjonalna. Każda z tych czterech zasad

Bardziej szczegółowo

O tym, jak spędzać wspólny czas z dziećmi (0-3 lat) słów kilka...

O tym, jak spędzać wspólny czas z dziećmi (0-3 lat) słów kilka... Zabawa a w a t s d to po O tym, jak spędzać wspólny czas z dziećmi (0-3 lat) słów kilka... Zabawa to podstawa O tym, jak spędzać wspólny czas z dziećmi (0 3 lat) słów kilka... Każdy z nas lubi się bawić.

Bardziej szczegółowo

I ETAP EDUKACYJNY: KLASY I-III EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

I ETAP EDUKACYJNY: KLASY I-III EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA WYCHOWANIE FIZYCZNE W NOWEJ PODSTAWIE PROGRAMOWEJ Fragmenty rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia

Bardziej szczegółowo

JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE CZYTANIA I PISANIA kurs dla rodziców uczniów klas I III

JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE CZYTANIA I PISANIA kurs dla rodziców uczniów klas I III KURSY INTERNETOWE Z OPERONEM JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE CZYTANIA I PISANIA kurs dla rodziców uczniów klas I III MODUŁ 3. Co robić, żeby dziecko polubiło czytanie AUTORKA: MAŁGORZATA ROŻYŃSKA 1 Po realizacji

Bardziej szczegółowo

TECHNIKA INDYWIDUALNA I TAKTYKA Międzynarodowa Federacja Unihokeja

TECHNIKA INDYWIDUALNA I TAKTYKA Międzynarodowa Federacja Unihokeja 1 Spis treści: 1.Wprowadzenie... Poziomy zaawansowania... 2.Trening... - Planowanie... - Przebieg treningu... - Informacja zwrotna dla zawodników... - Motywowanie zawodników... - Sprzęt do gry... Obuwie...

Bardziej szczegółowo

Diagnoza rozwoju ucznia rozpoczynającego edukację szkolną.

Diagnoza rozwoju ucznia rozpoczynającego edukację szkolną. Diagnoza rozwoju ucznia rozpoczynającego edukację szkolną. Materiały pomocnicze dla nauczycieli kształcenia zintegrowanego. Wykonała: MGR ANNA BĄBKA CZĘSTOCHOWA 2004 SPIS TREŚCI I. Pojęcie diagnozy...3

Bardziej szczegółowo

Głowa pełna pomysłów

Głowa pełna pomysłów Program własny Głowa pełna pomysłów Program z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod i technik plastycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Złotoryi

Bardziej szczegółowo

Rozwój fizyczny dziecka w wieku przedszkolnym

Rozwój fizyczny dziecka w wieku przedszkolnym Wychowanie fizyczne od przedszkolaka do licealisty Rozwój fizyczny dziecka w wieku przedszkolnym Edyta Rembisz, Barbara Hersztek Przedszkole Miejskie nr 6 w Mielcu Wiek przedszkolny dziecka obejmujący

Bardziej szczegółowo