Nikola Tesla. Nikola Tesla (Никола Тесла, ur. 10 lipca 1856 w Smiljanie, zm. 7 stycznia 1943 w Nowym Jorku)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nikola Tesla. Nikola Tesla (Никола Тесла, ur. 10 lipca 1856 w Smiljanie, zm. 7 stycznia 1943 w Nowym Jorku)"

Transkrypt

1 Nikola Tesla Nikola Tesla (Никола Тесла, ur. 10 lipca 1856 w Smiljanie, zm. 7 stycznia 1943 w Nowym Jorku) Wyłączając telewizor lub radio pomyśl o świecie bez kabli, gdzie każda osoba ma dostęp do w pełni darmowej energii elektrycznej, a rządy największych krajów mogą kontrolować zmiany pogody. Fikcja? Niekoniecznie.

2 Dzieciństwo i studia Nikola Tesli Nikola Tesla urodził się w serbskiej rodzinie we wsi Smiljan w Chorwacji, ówcześnie należącej do monarchii austriackiej. Był synem prawosławnego prezbitera. Jego ojciec chciał, aby również Nikola został kapłanem, jednak na skutek nacisku miejscowego nauczyciela, który wystarał się o stypendium dla Nikoli, został on ostatecznie wysłany na studia inżynierskie na politechnikę w Grazu. Na uczelni zwrócił na siebie uwagę profesora elektrotechniki, który pomógł mu podjąć pracę w urzędzie telegraficznym w Budapeszcie. Prawdopodobnie tam Tesla wpadł na pomysł konstrukcji obrotowego silnika na prąd przemienny, który mógłby być też prądnicą. Gdy urząd telegraficzny został sprzedany, Tesla pojechał do Paryża, gdzie podjął pracę w Continental Edison Company, francuskiej firmie produkującej prądnice, silniki i oświetlenie w oparciu o patenty Thomasa A. Edisona. Link do wykładu dot. młodości Nikoli Tesli

3 Osobowość Twórca 300 patentów, które całkowicie przemodelowały ludzką cywilizację. Jednocześnie niemal zapomniany, wyśmiewany za życia, oszukiwany i okradany z pomysłów, których sam nie potrafił przekuć w finansowy sukces. Nikola Tesla mógł być bilionerem, lecz zmarł w biedzie i samotności, pozostawiając nam spadek odkryć, które napędzają świat do dziś. Pozostawił też po sobie tajemnice, które po dziś dzień skrywają niektóre z projektów, nad którymi pracował.

4 Elektrownia na Wodospadzie Niagara

5 Tesla prekursor robotyki To Tesla wynalazł pierwsze naprowadzane pojazdy. Jego projekty naprowadzanych łodzi sprawowały się nazbyt dobrze. Na dodatek posiadały bramki logiczne do ochrony przed Przejęciem przez sygnał z innego źródła. Takie rzeczy były nie do wyobrażenia w tamtych czasach. Posiadały na dodatek silniki Tesli, dzięki czemu mogły przepływać niesamowite odległości. Oczywiście takie rzeczy były niemożliwe przy prądzie stałym Nikoli Tesli. Nadawanie sygnału przez druty. Nie byłby to najlepszy pomysł. Tesla był patriotą i przekazał swój wynalazek USA. Jednakże był bardzo sfrustrowany, gdy dowódca marynarki, zaciekawiony wynalazkiem pomyślał, aby wypełnić go wynalazkiem Nobla i wysłać na Wroga. Aż tak to się mu nie spowobało, że zdenerwowal się na oficera i powiedział, że jest prekursorem nowego pokolenia ludzi-robotów pomogających ludzkości, a nie bezmyślnej wojny. Co ciekawe nawet przyjaciel Tesli, Mark Twain wpadł na pomysł jak doprowadzić do ostatecznego pokoju na świecie. Zamierzali wysłać po równej części projektu rządom czterch najważniejszych państw świata. Niestety byli na tyle naiwni, że nie przewidzieli, że mogą je przejąć siły specjalne USA.

6 Prądnica Tesli

7 Tesla trzymający palącą się żarówkę wypełnioną gazową formą Fosforu nie zasilaną przez żadne zawierające druty, czy inne metale źródło.

8 Wystwa światowa w Chocago

9 Elektryczny Howitzer Tesli

10 Trzęsienia Ziemi wywołane przez człowieka Tesla był zafascynowany rezonansami. Podobno w swoim laboratorium w Colorado Springs stworzył maszynerię będącą w stanie tworzyć takie wibracje, że energia w tym procesie utworzona (a dzięki otrzymywaniu jej z zimnej fuzji nie brakowałoby jej nam) byłaby tak wielka, że wpływałaby na skorupę Ziemi i mogłaby wywoływać trzęsienie Ziemi. Niestety projekty tego zaginęły. Dzisiejsi naukowcy w większości wyrażają opinię, że jest to możliwe. Niestety nie są w stanie wykonać tego sami. To obrazuje wielkość Serba, który na przełomie XIX i XX wieku wyprzedzał XXI wiek.

11 Laboratorium w Colorado Springs

12 Teoria eteru czyli rozbieżność postrzegania świata przez dwóch geniuszy Hipotezę istnienia eteru postawiono, gdyż do tego czasu wszystkie odkryte fale rozchodziły się w jakimś ośrodku jako drgania mechaniczne, fale elektromagnetyczne, a także światło (o którym nie wiedziano, że jest falą elektromagnetyczną) nie potrzebowały powietrza do rozchodzenia. Ale jeśli to nie jest prawdą? Jeśli Einstein się pomylił? Jeśli Teoria Względności jest nieprawdziwa, a prawdziwa jest Teoria Eteru. Jeśli to Tesla miał rację. Cały naukowy świat przez długi czas zgadzał się z nim. Ale oto w 1933 roku, Dayton Miller potwierdził wyniki, jakie uzyskali Michelson i Morley, wykazując w ten sposób, że "wiatr eteru" istnieje. W związku z tym, szczególna teoria względności opiera się na błędnym założeniu. Być może, sam Einstein zauważał podpuchę. Po szczegółowej teorii stworzył on ogólną teorię względności, w której przyznał, że we wszechświecie, być może, istnieje jednak coś takiego, co przekazuje ruch i bezwładność. W 1920 roku, przecząc sam sobie, zauważył, że "przestrzeń jest niemożliwa bez eteru". Wszystkie układy odniesienia poruszające się względem siebie ze stałą prędkością są równoważne.

13 Transformacja Lorentza, a może raczej Paradoks Ehrenfehrta Teraz porozmawiajmy o innym zastrzeżeniu wobec teorii względności - o tzw. transformacji Lorentza. Podpiera ona cały świat równań Einsteina i opiera się na teorii zaproponowanej przez holenderskiego fizyka Hendrika Antoona Lorentza. Jego istotę można podsumować w następujący sposób: podłużne wymiary szybko poruszającego się ciała - liczone w kierunku ruchu - zmniejszają się. Jeszcze w 1909 roku znany austriacki fizyk Paul Ehrenfest miał wątpliwości co do tego wniosku. "Przypuśćmy, że poruszające się obiekty naprawdę skracają swoje wymiary - rozważał on. - W tym przypadku, jeśli będziemy obracali dysk, to przy wzroście prędkości obrotowej jego wymiary, jak twierdzi pan Einstein, będą się zmniejszały, a oprócz tego dysk zdeformuje się. Gdy prędkość obrotów osiągnie prędkość światła, dysk po prostu zniknie. Gdzie on się podzieje? Przecież w Teorii Einsteina materii nie da się zniszczyć. Można zmienić jej skład cząsteczkowy, zamienić w energię, ale nigdy nie spowodować jej ostatecznego zniszczenia.

14 Thomas Alva Edison największy wróg Tesli

15 Marconi wynalazca radia, ale czy na pewno

16 Nikola Tesla miał także przyjaciół np. Mark Twain

17 Poglądy Tesli Tesla był liberalnym-humanistą. Uważał, że w świecie opierającym się na jego wynalazkach Nikt nie powinien cierpieć. Nie podobało się to dystrybutorom ropy oraz energii elektrycznej. Doprowadzili oni do zburzenia wieży Wardencliff, która miała dostarczyć całemu światu darmową energię. Ale Tesla posiadał także ciekawe prywatne obsesje i sposoby patrzenia na świat. Był strasznie przewrażliwiony na punkcie higieny. Nie dotykał nikogo wlosów i nie pozwalał nikomu dotykać swoich. Posiadał także obsesję na punkcie liczby 3. Zanim wszedł do jakiegoś budynku okrążał go trzy razy. Zawsze miał przy sobie trzy serwetki. Posiadał także dosyć osobliwe poglądy dotyczące kobiet. Kiedyś zwolnił jedną ze swoich sekretarek, ponieważ była za gruba. Uważał, że kobiety przejmą kiedyś władzę nad światem.

18 Wizje Nikoli Tesli Tesla był nie tylko genialnym inżynierem o wybitnej intuicji. Był także wizjonerem, często nie rozumianym w jego czasach. Jego wizje były tak dalece przyszłościowe, że na pewnym etapie stał się wręcz archetypem szalonego naukowca. Tesla myślał o energii odnawialnej... Energii ze Słońca, z wnętrza Ziemi, energii pochodzącej z wykorzystania różnicy temperatur warstw oceanu oraz wykorzystaniu energii kosmicznej uderzającej o atmosferę. Wykonywał prace i eksperymenty na wszystkich tych polach i był wręcz opętany przez ideę darmowej energii dostępnej dla każdego człowieka, w każdym miejscu na Ziemi. Darmowej w sensie odnawialnej lub pochodzącej z przestrzeni kosmicznej.

19

20 Tesla zostawił też po sobie masę zagadek, hipotez, tajemnic i niewyjaśnionych eksperymentów. Żarówki w gołej ziemi bez kabli i rozświetlając je na odległość wykorzystując ziemię jako przekaźnik energii. Wieża Wardenclyffe (Long Island, Nowy York), to prawdopodobnie najbardziej znany przykład wizji Tesli, której prawdziwe przeznaczenie pozostaje nie do końca jasne. Oficjalnie wieża miała pełnić funkcję nadajnika fal radiowych, do bezprzewodowego przesyłu sygnałów, głosu i zdjęć. York), to prawdopodobnie najbardziej znany przykład wizji Tesli, której prawdziwe przeznaczenie pozostaje nie do końca jasne. Oficjalnie wieża miała pełnić funkcję nadajnika fal radiowych, do bezprzewodowego przesyłu sygnałów, głosu i zdjęć. Tesla twierdził: (...)ujarzmiłem promienie kosmiczne i sprawiłem, by służyły jako napęd (...). Ciężko pracowałem nad tym przez ponad 25 lat, a dziś mogę stwierdzić, że się udało. (cytat z 10 lipca 1931 r. z Brooklyn Eagle).

21 Jak już zmanipulowane społeczeństwo oraz media widziały projekty Tesli

22 Pokrzyżowanie planów J. P. Morgan Jak łatwo się domyślić, J.P. Morgan nie poparł idei globalnego, łatwo dostępnego źródła energii, bo zwyczajnie nie widział w tym zysków a wręcz zagrożenie swoich interesów (nie można by było monitorować zużycia prądu). Wycofanie wsparcia było początkiem końca wieży, którą ostatecznie armia amerykańska wysadziła w powietrze w roku 1917 obawiając się, że jest wykorzystywana przez niemieckich szpiegów, lub jako punkt namiarowy dla ubotów. Przez niego oraz wycofanie się także Georga Westinghousa oraz oczernianie przez już w.w. Edisona Tesla musiał zmagać się z brakiem funduszy. To przez ich brak Tesla popadnie w zaburzenia nerwowe (OCD), a później umrze, biednie i samotnie.

23 Tajemnica Katastrofy Tunguskiej i HAARP Broń elektromagnetyczna, która potrafi skumulować energię elektromagnetyczną w niewielkim obszarze, znane wyłączenie prądu w Nowym Jorku było następstwem testów tej broni (oparta na pracach dotyczących bezprzewodowego przesyłu energii Nikoli Tesli). broń geofizyczna i powodować: trzęsienia ziemi, cyklony, tsunami itp. urządzenie potrafiące sterować myślami ludzi (tzn. zmiana nastrojów, wywołanie zdenerwowania). urządzenie mające wyżej wymienione cechy + możliwość: zniszczenia wszystkich satelitów na orbicie i międzykontynentalnych pocisków balistycznych, podziemnej tomografii, łączności z okrętami podwodnymi, sprowadzania na wybrany dowolny cel fali promieniowania o sile 20 megaton. "Zrozumienie, symulowanie i kontrola procesów zachodzących w jonosferze, które mogą mieć wpływ na działanie systemów komunikacji i nadzoru elektronicznego".

24 Gdzie się podziały wynalazki Nikoli Tesli? Tesla umarł w wyniku pożaru. Ale czy na pewno. Według relacji jego siostrzeńca, z pokoju wynalazcy zniknęły wszystkie notesy i dokumenty pełne zapisków. Kosanović miał przyjść do mieszkania dzień po śmierci wuja, być może więc ktoś okazał się szybszy i uprzednio zdążył zabrać z pokoju hotelowego wszystkie najciekawsze materiały. Czego dotyczyły? Duża część posiadała zapisy Sprawy rządowe. Jedni uważają, że odpowiada za to rząd USA. Ale Tesla współpracował z rządem USA. A jeśli dokonały tego rządy Niemiec lub Rosji. Informacją potwierdzającą tą tezę jest fakt odnajdywania w Rosji dawnych, porzuconych, olbrzymich transformatorów. Ten transformator znaleziono w okolicach miasteczka Iskra, 30km od Moskwy.

25 Pogrzeb Nikoli Tesli

26 KONIEC "Teraźniejszość jest ich, przyszłość moja"- Nikola Tesla

TECHNOLOGIE PRZEKAZYWANIA INFORMACJI NA ODLEGŁOŚĆ

TECHNOLOGIE PRZEKAZYWANIA INFORMACJI NA ODLEGŁOŚĆ Wydział Prawa Administracji i Ekonomii Kierunek Ekonomia SSE II Maciej Richter TECHNOLOGIE PRZEKAZYWANIA INFORMACJI NA ODLEGŁOŚĆ Procesy innowacyjne w gospodarce Prof. Witold Kwaśnicki Wstęp Stare przysłowie

Bardziej szczegółowo

PRZEDSIĘBIORCZY UNIWERSYTET

PRZEDSIĘBIORCZY UNIWERSYTET PRZEDSIĘBIORCZY UNIWERSYTET Praktyczna użyteczność badań naukowych i prac badawczo-rozwojo wych. Projektowanie i prowadzenie badań naukowych we współpracy z gospodarką Praca zbiorowa pod redakcją Mieczysława

Bardziej szczegółowo

Damian Jarosz. Kształtowanie się oraz rozwój mediów i Public Relations w Internecie.

Damian Jarosz. Kształtowanie się oraz rozwój mediów i Public Relations w Internecie. Damian Jarosz Kształtowanie się oraz rozwój mediów i Public Relations w Internecie. Gdańsk 2004 Spis treści Wstęp. 1. Wpływ nowych technologii na przyszłość polityki.. 1.1. Istota pojęcia cztery fale 1.2.

Bardziej szczegółowo

Coś ty ludziom uczynił, Einsteinie?

Coś ty ludziom uczynił, Einsteinie? VIII DFN, Wrocław, 21 września 2005 Coś ty ludziom uczynił, Einsteinie? Dr hab. inż. Włodzimierz Salejda Θ, prof. nadzw. PWr, Instytut Fizyki PWr oraz Bogumił Konopka, Marek Skiba i Paweł Sobecki studenci

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM Wallace Wattles Niniejsza książka jest darmowa (wygasły na nią prawa autorskie) i powinna dotrzeć do jak największej ilości osób. Jeśli znasz kogoś, kogo mogłaby zainteresować

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM Wallace Wattles Niniejsza książka jest darmowa (wygasły na nią prawa autorskie) i powinna dotrzeć do jak największej ilości osób. Jeśli znasz kogoś, kogo mogłaby zainteresować

Bardziej szczegółowo

Od Redakcji. Zeszyty Naukowe UW MSC nr 37 7

Od Redakcji. Zeszyty Naukowe UW MSC nr 37 7 Zeszyty Naukowe UW MSC nr 37 7 Od Redakcji Coraz większe otwarcie i umiędzynarodowienie gospodarki jest dziś w świecie zjawiskiem powszechnym. Ekonomia jako nauka, a polityka gospodarcza jako jej zastosowanie

Bardziej szczegółowo

Jak żyć panie Premierze

Jak żyć panie Premierze Jak żyć panie Premierze Czy można odnosić sukcesy w życiu i w pracy bez pomocy premiera? Wojciech Luciejewski Spis treści Od autora... 6 Wstęp... 7 Dlaczego Haanel i Organizacja Fraktalna?...11 Sekwencja

Bardziej szczegółowo

Jose Arguelles FAKTOR MAJÓW

Jose Arguelles FAKTOR MAJÓW Jose Arguelles FAKTOR MAJÓW Wydawnictwo PULSAR, Warszawa 2004 Ścieżka poza technologię Każdy może poznać swoją moc, lecz tylko ten ją posiądzie, kto uwierzy. Kto nie wierzy, ten nie wie, co to spokój.

Bardziej szczegółowo

Wywiady, dyskusje. Jakich trenerów potrzeba sportowi polskiemu, kto i jak powinien ich kształcić - dyskusja niedokończona

Wywiady, dyskusje. Jakich trenerów potrzeba sportowi polskiemu, kto i jak powinien ich kształcić - dyskusja niedokończona 86 Wywiady, dyskusje Jakich trenerów potrzeba sportowi polskiemu, kto i jak powinien ich kształcić - dyskusja niedokończona Uczestnicy dyskusji: Włodzimierz Cygański - zastępca dyrektora naczelnego COS,

Bardziej szczegółowo

Nagrania dokonano w 1989 r. Fragmenty wypowiedzi dr Day a i komentarze dr Dunegan a:

Nagrania dokonano w 1989 r. Fragmenty wypowiedzi dr Day a i komentarze dr Dunegan a: Wszystko zaczyna się sprawdzać. Oto co niektórzy mieli przywilej usłyszeć z ust jednego z oświeconych w 1969 roku 40 lat temu, pozwolę sobie zamieścić całość tłumaczenia dla być może przestrogi, być może

Bardziej szczegółowo

Obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy codziennie walczą o lepszy byt dla siebie i rodziny, i o lepszy świat.

Obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy codziennie walczą o lepszy byt dla siebie i rodziny, i o lepszy świat. Obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy codziennie walczą o lepszy byt dla siebie i rodziny, i o lepszy świat. Spis treści 1. Wstęp..................................... 9 2. Przedsiębiorczość co to

Bardziej szczegółowo

George Eckes. jako trwały element kultury organizacji. www.mtbiznes.pl

George Eckes. jako trwały element kultury organizacji. www.mtbiznes.pl George Eckes jako trwały element kultury organizacji 1 JAKO TRWAŁY ELEMENT KULTURY ORGANIZACJI George Eckes JAKO TRWAŁY ELEMENT KULTURY ORGANIZACJI Przek ad: Konrad Paw owski Tytuł oryginału: MAKING SIX

Bardziej szczegółowo

Metoda Montessori w kształceniu i szkoleniu zawodowym

Metoda Montessori w kształceniu i szkoleniu zawodowym Metoda Montessori w kształceniu i szkoleniu zawodowym Nowe podejście do nauki zawodu w kształceniu i szkoleniu zawodowym PORADNIK NAUCZYCIELA - KONTEKST TEORETYCZNY Città di Castello, 2012 Projekt finansowany

Bardziej szczegółowo

"EKSPLOZJA UFO W TAPANUI Z ROKU 1178 AD, KTÓRA PRZEMIEŚCIŁA KONTYNENTY"

EKSPLOZJA UFO W TAPANUI Z ROKU 1178 AD, KTÓRA PRZEMIEŚCIŁA KONTYNENTY Proof copy ([5p/4] w trakcie udoskonalania) Prof. dr inż. Jan Pająk "EKSPLOZJA UFO W TAPANUI Z ROKU 1178 AD, KTÓRA PRZEMIEŚCIŁA KONTYNENTY" Wydanie czwarte - poszerzone Monografia naukowa, Wellington,

Bardziej szczegółowo

Lord Oxburgh Rycerz Orderu Imperium Brytyjskiego, członek Royal Society były prezes Royal Dutch Shell

Lord Oxburgh Rycerz Orderu Imperium Brytyjskiego, członek Royal Society były prezes Royal Dutch Shell Poszukiwania bezpiecznej, czystej, obfitej i zrównoważonej energii to jedno z najbardziej krytycznych wyzwań naszych czasów. Ale jak wiele energii potrzebujemy i czy możemy w pełni zaspokoić nasze potrzeby

Bardziej szczegółowo

SONG HONGBING. Wojna o pieniądz. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych

SONG HONGBING. Wojna o pieniądz. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych SONG HONGBING Wojna o pieniądz Prawdziwe źródła kryzysów finansowych Spis treści Wstęp.... 10 ROZDZIAŁ I Rodzina Rothschildów: niewidzialna droga najbogatszej rodziny świata.... 13 Klucz do rozdziału...

Bardziej szczegółowo

JOHN R. SEARLE CZY KOMPUTERY MOGĄ MYŚLEĆ? (fragment z: Umysł, mózg i nauka, PWN, Warszawa 1995)

JOHN R. SEARLE CZY KOMPUTERY MOGĄ MYŚLEĆ? (fragment z: Umysł, mózg i nauka, PWN, Warszawa 1995) JOHN R. SEARLE CZY KOMPUTERY MOGĄ MYŚLEĆ? (fragment z: Umysł, mózg i nauka, PWN, Warszawa 1995) W poprzednim rozdziale przedstawiłem, przynajmniej w zarysie, rozwiązanie tzw. problemu psychofizycznego.

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie najnowocześniejszych metod pedagogicznych w edukacji przedszkolnej

Zastosowanie najnowocześniejszych metod pedagogicznych w edukacji przedszkolnej POMORSKA WYŻSZA SZKOŁA HUMANISTYCZNA W GDYNI Instytut Pedagogiczny Studia Podyplomowe Edukacja Przedszkolna i Zintegrowana Krzysztof Kwiecień Nr albumu 1901 Zastosowanie najnowocześniejszych metod pedagogicznych

Bardziej szczegółowo

JAK KORZYSTAĆ Z WZORNICTWA, BY ODNIEŚĆ SUKCES W BIZNESIE VIII MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA UPRP

JAK KORZYSTAĆ Z WZORNICTWA, BY ODNIEŚĆ SUKCES W BIZNESIE VIII MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA UPRP Numer 1/23/2015 ISSN 2081-5964 JAK KORZYSTAĆ Z WZORNICTWA, BY ODNIEŚĆ SUKCES W BIZNESIE VIII MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA UPRP SILNA OCHRONA IP WSPIERA INNOWACYJNOŚĆ NOWOCZESNE TECHNOLOGIE NOWE WYZWANIA

Bardziej szczegółowo

Demokracja bóg, który zawiódł Ekonomia i polityka demokracji, monarchii i ładu naturalnego

Demokracja bóg, który zawiódł Ekonomia i polityka demokracji, monarchii i ładu naturalnego Hans-Hermann Hoppe Demokracja bóg, który zawiódł Ekonomia i polityka demokracji, monarchii i ładu naturalnego WERSJA ONLINE WYBÓR FRAGMENTÓW PUBLIKOWANA ZA ZGODĄ WYDAWCY. CYTOWANIE DOZWOLONE WYŁĄCZNIE

Bardziej szczegółowo

Quo vadis ERP? Tomasz Wyrozumski BMS Creative. tw@bms.krakow.pl

Quo vadis ERP? Tomasz Wyrozumski BMS Creative. tw@bms.krakow.pl XVII Konferencja PLOUG Kościelisko Październik 2011 Quo vadis ERP? Tomasz Wyrozumski BMS Creative tw@bms.krakow.pl Abstrakt. Artykuł dotyczy systemów wspomagających pracę przedsiębiorstw. Próbujemy prześledzić

Bardziej szczegółowo

Jarosław Zieliński. Globalizacja wobec demokracji

Jarosław Zieliński. Globalizacja wobec demokracji Jarosław Zieliński Globalizacja wobec demokracji Warszawa 2001 Wprowadzenie Będzie to świat globalny w pozytywnym znaczeniu tego słowa, jako suma wkładów wielu narodów, ras i kultur 1 Co naprawdę znaczy

Bardziej szczegółowo

RAPORT: ODDAJCIE NASZE ZŁOTO!

RAPORT: ODDAJCIE NASZE ZŁOTO! RAPORT: ODDAJCIE NASZE ZŁOTO! O Akcji Jako eksperci rynku złota jesteśmy zatroskani ryzykiem jakie niesie ze sobą przechowywanie polskich rezerw złota poza granicami kraju. Dlatego domagamy się sprowadzenia

Bardziej szczegółowo

Naukowa metoda wzbogacania się

Naukowa metoda wzbogacania się Naukowa metoda wzbogacania się 2007 Wojciech Diechtiar. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ten e-book jest prezentem dla Ciebie od www.prawdziwysekret.pl Zachęcam Cię do rozpowszechniania tego e-booka. Możesz

Bardziej szczegółowo

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To Nr 1/2011 DRODZY CZYTELNICY Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To edycja specjalna dobrze Wam znanego Software Developer s Journal, w całości poświęcona tematowi kariery w branży

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie 1. Potrzeba przekazywania władzy pracownikom 2. Podstawowe informacje 3. Wiedza to potęga

Wprowadzenie 1. Potrzeba przekazywania władzy pracownikom 2. Podstawowe informacje 3. Wiedza to potęga Wprowadzenie 5 1. Potrzeba przekazywania władzy pracownikom 7 Co oznacza empowerment?... 7 Dlaczego empowerment jest konieczny?...10 Korzyści wynikające z przekazywania władzy pracownikom...13 Bariery

Bardziej szczegółowo

Łukasz Bury. Systemy biletów elektronicznych na przykładzie lokalnego transportu zbiorowego w wybranych polskich miastach

Łukasz Bury. Systemy biletów elektronicznych na przykładzie lokalnego transportu zbiorowego w wybranych polskich miastach Uniwersytet Łódzki Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Kierunek studiów: Informatyka i Ekonometria Łukasz Bury Systemy biletów elektronicznych na przykładzie lokalnego transportu zbiorowego w wybranych polskich

Bardziej szczegółowo

Inwestowanie jako proces prowadzący do wolności finansowej

Inwestowanie jako proces prowadzący do wolności finansowej UDOSTĘPNIJ TEN DOKUMENT: ZRÓB TO TERAZ // ZACHOWAJ GO / SKOPIUJ. Wracaj do niego, systematycznie. Jeśli nie przeczytasz go teraz wszystko zostanie stracone, na zawsze. Odwiedź: www.xernt.com/x (The.Most.Important.Knowledge.You.would.Ever.Read.Implement.and.Live.up.to.Forever.pdf).

Bardziej szczegółowo

NUMER 5 (36) MAJ 2014 NAUKA / TECHNOLOGIE / GOSPODARKA / CZŁOWIEK

NUMER 5 (36) MAJ 2014 NAUKA / TECHNOLOGIE / GOSPODARKA / CZŁOWIEK Szybkie pociągi, wolne tory Bankowość mobilna - jeszcze prostsze wydawanie NUMER 5 (36) MAJ 2014 NAUKA / TECHNOLOGIE / GOSPODARKA / CZŁOWIEK Mamy wiele do nadrobienia rozmowa z profesorem Andrzejem Jajszczykiem,

Bardziej szczegółowo