Przygotowanie sali konferencyjnej na spotkanie dwustronne. Na stole mogą znajdować się: Sukienne nakrycie stołu, jeśli blat nie jest zbyt elegancki.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Przygotowanie sali konferencyjnej na spotkanie dwustronne. Na stole mogą znajdować się: Sukienne nakrycie stołu, jeśli blat nie jest zbyt elegancki."

Transkrypt

1 Przygotowanie sali konferencyjnej na spotkanie dwustronne Na stole mogą znajdować się: Sukienne nakrycie stołu, jeśli blat nie jest zbyt elegancki. Kartoniki z imionami, nazwiskami i stanowiskami uczestników rozmów. Personalia powinny być napisane dwustronnie, aby siedzący z drugiej strony mógł je bez trudu przeczytać. Ułatwia to przedstawianie uczestników i prowadzenie rozmów. Kwiaty, ale niezbyt wysokie. Papier do sporządzania notatek i przyrządy do pisania. Woda mineralna niegazowana, soki owocowe, szklanki i otwieracze do butelek.

2 Delegacje powinny zająć miejsca naprzeciwko siebie, po obu dłuższych bokach stołu, przy czym delegacja gości zajmie miejsca honorowe, które znajdują się w zależności od usytuowania drzwi wejściowych. Jeśli te drzwi będą: - z boku, to miejsca honorowe będą znajdować się naprzeciwko okien, na wprost których powinni usiąść goście. - na środkowej ścianie sali obrad, to goście usiądą na wprost tego wejścia.

3

4 Do najczęściej stosowanych form oficjalnych przyjęć dyplomatycznych należą: Koktajl (cochtail) rodzaj przyjęcia na stojąco, dla większej ilości osób. Organizowany jest w salach ambasady lub w hotelu, w godzinach popołudniowych (albo od do 15 00, albo miedzy a ) i trwa zazwyczaj około 2 godzin (na zaproszeniach podaje się godzinę rozpoczęcia i zakończenia np.:...od godz do godz ), nie obowiązuje punktualne przybycie. Serwuje się napoje i drobne przekąski. Wydawany bywa z różnych okazji: pożegnania i powitania dyplomaty, obchodu rocznicy, wydarzeń kulturalnych (np. wystawa) lub gospodarczych (promocja). Przyjęcie (receplion) typu koktajlowego, na stojąco, o bogatszym menu przekąsek i dań gorących, nierzadko typu bufetowego. Organizowane bywa w godzinach lub Ta forma często stosowana jest przez ambasadorów do wydawania przyjęć z okazji święta narodowego, pobytu delegacji itp.

5 Śniadanie (lunch) organizowane w godzinach południowych, między a Można je rozpocząć o godzinie 13 00, ale nie później niż o Jest to przyjęcie na siedząco, dla małej ilości osób, często w restauracji lub rezydencji ambasadora. Gości obowiązuje punktualne przybycie. Ta forma przyjęcia może mieć zarówno charakter oficjalny, jak i "roboczy", często służy nieformalnej wymianie poglądów.

6 Obiad (dinner) zwykle rozpoczyna się o godz Czasami, ze względów organizacyjnych lub klimatycznych, stosuje się inny czas rozpoczęcia obiadu ( ). Przyjęcie organizowane jest dla ściśle określonej liczby gości. Obowiązuje punktualne przybycie i ubiór określony w zaproszeniu. Jest to najbardziej uroczysta forma przyjęcia dyplomatycznego. Wydawany bywa z okazji oficjalnej wizyty osobistości, pożegnania ambasadora itp. Do dobrego zwyczaju należy wysianie na kilka dni przed obiadem wszystkim zaproszonym gościom listy uczestników obiadu. Na liście takiej zaznacza się, że jest ona sporządzona w porządku alfabetycznym, podaje imiona i nazwiska zaproszonych gości oraz funkcję. Pozwala to uczestnikom obiadu lepiej przygotować się do spotkania.

7 Przyjęcie bufetowe - może być wydawane w porze kolacji (buffet dinner), rzadziej w porze śniadania (buffet lunch), na ogół w restauracji lub hotelu. Zaproszone osoby przychodzą o oznaczonej godzinie. Goście obsługują się sami. Jest to swobodna forma przyjęcia, w czasie aperitifu na stojąco, pozwalająca na wymianę poglądów "każdego z każdym", często wykorzystywana podczas rozmów handlowych. Przyjęcie bufetowe można organizować planując rozsadzenie gości i wskazując gościom stół, lub bez wyznaczania przy nim miejsca. Na przyjęciach bufetowych zazwyczaj goście siedzą przy kilkuosobowych stołach.

8 Poranne śniadanie robocze rozpoczyna się zazwyczaj między godziną 7 30 a 8 30 i trwa około godziny. Okazją może być spotkanie polityka z kilku wybranymi publicystami, biznesmenami, politykami. Zwyczaj porannych śniadań roboczych przyszedł do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Często podczas takiego śniadania główny gość występuje z odczytem dla zaproszonych gości. W czasie konsumpcji rozmowa ma zazwyczaj charakter towarzyski, a dopiero po spożyciu śniadania, przy kawie, przechodzi się do zasadniczej rozmowy z uczestnikami spotkania.

9 Lampka wina organizowana jest przy okazji wystawy artystycznej, wernisażu, pokazu filmowego itp. Trwa od 15 do 30 minut i nie zobowiązuje do podawania żadnych przekąsek. Garden party rodzaj przyjęcia organizowanego w ogrodzie, dla większej ilości osób. Wydawane może być na przykład przez ambasadora (w ambasadzie, rezydencji) z okazji rocznicy lub święta narodowego. Ma podobny charakter jak koktajl. Kawa i herbata rodzaj spotkania o charakterze prywatnym często organizowany przez żony dyplomatów. Rozpoczynają się od i kończą nie później niż o

10 Zaproszenie składane w formie podwójnej pocztówki stosujemy przy zaproszeniach na uroczystości. Pierwsza strona takiego zaproszenia ma charakter ozdobny, druga zawiera informacje o przebiegu uroczystości lub/i patronatach honorowych, trzecia zawiera właściwy tekst zaproszenia, czwarta pozostaje pusta. Do takiego zaproszenia możemy włożyć pojedynczą kartę zaproszenie na przyjęcie.

11 Tekst każdego zaproszenia powinien zawierać następujące elementy: - kto zaprasza (sam czy z żoną) - kogo zaprasza (samego czy z żoną) - forma przyjęcia (śniadanie, obiad, cocktail, koncert itp.) - na czyją cześć, z jakiej okazji przyjęcie jest wydawane (można te elementy pominąć, gdy jest to spotkanie bez specjalnej okazji, np. typowo towarzyskie) - miejsce przyjęcia (dokładny adres, z dołączonym, niekiedy, planem dojazdu) oraz dzień, miesiąc i rok bez skrótów (na przykład: czwartek, 15 maja 2008 roku) oraz godzinę rozpoczęcia, a w przypadku przyjęć stojących, czas zakończenia.

12 Obowiązujący strój piszemy w prawym lub lewym dolnym rogu, używając języka francuskiego lub angielskiego, lub polskiego: Cravate blanche, habit, white tie, full dress, frak, Tail-cout, cut-away, żakiet, Cravate noir, black tie, smoking, Tenue de ville, informal, strój wizytowy, Dark suit, ciemny garnitur, Long dress, długa suknia.

13 Skróty i dopiski w lewym lub prawym dolnym rogu wraz z numerem telefonu: R.S.V.P. répondes s il vous plaît proszę odpowiedzieć, P. M. pour mémoire, pro memoria dla pamięci, En cas d empéchement, regrets only w wypadku niemożności przybycia. Zaproszenia w formie karty zaproszeniowej powinny być sporządzone na papierze kartonowym dobrego gatunku, w kolorze białym lub ecri, w kształcie prostokątnej pocztówki.

14 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prosi J. E. Pana Ministra Jana Kowalskiego na koktajl, z okazji Dnia Niepodległości w czwartek, 11 listopada 2002 roku w godz w Pałacu Prezydenckim R.S.V.P. wizytowy tel Strój

15 Grażyna i Andrzej Janowscy mają zaszczyt prosić Państwa Ewę i Adama Kowalskich na obiad, z okazji 35. rocznicy Ślubu w sobotę, 24 czerwca 2002 roku o godz w restauracji Belvédère w Łazienkach Królewskich w Warszawie R.S.V.P. tel Długa suknia /smoking

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25 Gospodarzy zawszy zajmuje miejsce na środku stołu. Gość honorowy [1] siada po prawej stronie gospodarza. Pozostali goście zajmują miejsca zgodnie z precedencją.

26 Gości przy stole należy rozsadzić uwzględniając zasadę pierwszeństwa. Panie siedzą na przemian z panami i nie zajmują miejsc na końcu stołu, które to miejsca zajęli najniżsi rangą mężczyźni. Gospodyni zawsze siedzi na wprost drzwi, gdyż wzrokiem porozumiewa się z obsługą kelnerską i w ten sposób może wydawać im polecenia. Przy krótkich bokach stołu mogą siedzieć również gospodarze, a obok nich najstarsi, według precedencji, goście. W takim przypadku istnieją dwa ośrodki konwersacji, jeden przy gospodyni, drugi wokół gospodarza. Również przy takim usadzeniu gospodyni winna siedzieć na wprost drzwi.

27 Gospodyni zaprasza do stołu kobiety, gospodarz - mężczyzn i wchodzi do jadalni ostatni. Przed wejściem do jadalni goście mogą zapoznać się z planem stołu, wyłożonym na dobrze widocznym miejscu. Na planie nie podaje się tytułów przed nazwiskiem gościa, a imię zaznacza się tylko pierwszą literą, np. Pani M. Maćkowska, Pan A. Kowalski. Wyjątek od tej zasady można zrobić jedynie w stosunku do gości piastujących bardzo wysokie stanowiska. Również gospodyni daje sygnał do zakończenia posiłku i wstania od stołu, zapraszając uczestników do przejścia do salonu, na taras gdzie podaje się kawę i herbatę.

28

29

30

31

32

33 Klasyczny XIX-wieczny obiad składał się z dziewięciu dań (nie licząc zimnych przekąsek). Obowiązywała następująca kolejność dań: zimna przekąska, zupa, gorąca przystawka, danie rybne, pierwsze danie główne, entree (orzeźwiające drobiazgi - często sorbet), drugie danie główne, legumes (danie jarzynowe), deser gorący (słodka legumina), deser zimny, lody, sery i owoce

34 Współcześnie podczas przyjęcia zazwyczaj obowiązuje podawanie potraw w następującej kolejności: na początek aperitif, po nim przystawki zimne, przystawki gorące; zupy, dania rybne dania mięsne, deser sery, owoce, kawa i herbata.

35 Dania z wyjątkiem dań podzielonych na porcje i zupy, podaje się z lewej strony gościa. Z prawej strony gościa podaje się dania podzielone na porcje, zupę oraz nalewa wodę, wino, wódkę, kawę, herbatę (wszystkie napoje). Talerze po zjedzonym daniu zabiera się z prawej strony gościa, natomiast czyste stawia się z lewej. Kolejność podawania uwarunkowana jest zasadą pierwszeństwa. Kelnerzy rozpoczynają od kobiet siedzących po prawej lub lewej stronie gospodarza. Następnie podają gościowi honorowemu, pozostałym uczestnikom i na końcu gospodarzowi. W ten sposób zasada pierwszeństwa, którą kierujemy się rozsadzając gości przy stole, będzie zachowana również w czasie podawania do stołu. Przystępując do jedzenia, bierzemy najpierw sztućce znajdujące się najdalej od talerza, z kolei następne, trzymając się zasady - od zewnątrz do wewnątrz. Sztućce są ułożone według kolejności użycia.

36 Temperatura napojów białe wino wytrawne, rose 8-10 C; czerwone wino wytrawne C (temperatura pokojowa); wino deserowe C; wino ziołowe C; szampan i wina musujące 6-8 C; miód pitny C; wódka, gin, piwo 8-10 C, likier, koniak i winiak temperatura pokojowa woda mineralna, soki oziębiona Oziębienie napojów z wyjątkiem tych, które powinny mieć temperaturę pokojową ma podstawowe znaczenie. Nie możemy jednak zapomnieć, że wino nie lubi gwałtownej zmiany temperatury i nie można wina czerwonego przyniesionego z piwnicy ogrzać, umieszczając je w naczyniu z gorącą wodą. Podajemy wino o odpowiedniej temperaturze, ale doprowadzamy do niej stopniowo.

37 Winem kieliszek napełnia się mniej więcej do 2/3 wysokości. Serwując wina należy pamiętać że: białe wina zawsze podawane są przed czerwonymi wina wytrawne poprzedzają wina słodkie proste i lekkie wina poprzedzają te złożone i dobrze zbudowane wino młode pijemy zawsze przed winem starym jaka kuchnia takie wino: potrawy lekkie wymagają win lekkich, wyrafinowana kuchnia dobrze łączy się z winami szlachetnymi, a potrawy regionalne z winami regionalnymi. Wódką i likierem napełnia się kieliszek niemal do pełna. Koniak nalewa się w małych ilościach do stosunkowo dużego kieliszka. Napoje podaje się w szklankach napełnionych powyżej połowy.

38 Białe wytrawn e lekkie Białe wytrawne pełne Białe słodkie Różowe półwytrawne Różowe wytrawn e Czerwone wytrawne lekkie Czerwone wytrawne pełne Czerwone słodkie Szampan Aperitif x x Przystawki zimne Przystawki ciepłe Sery łagodne Sery ostre x x x x x x x x x x Wędliny x x x Owoce morza x x x x Ryby x x x x x Ryby w sosach Mięso białe Mięso czerwone Dziczyzna x x x x x x x x x x Desery x x x

39 Rodzaje serów Sery świeże Pierwsza grupa to sery młode. Do ich produkcji używa się mleka koziego, owczego, bądź krowiego, do którego dodaje się kwasu mlekowego. Do najbardziej znanych należą do twaróg, serek wiejski, ser kremowy, feta, mascarpone i mozzarella. Najbardziej pasują do nich lekkie wina o aromacie owocowym.

40 Sery miękkie ze skórką pleśniową (z porostem pleśniowym) Produkowane z mleka krowiego i poddawane dojrzewaniu przez 2 do 6 tygodni. Ich skórka pokryta jest białym nalotem pleśniowym, a masa serowa jest elastyczna, gęsta, o jasnożółtym kolorze i stonowany smak od śmietankowego z pieczarkowym posmakiem, jak brie lub camembert do słonawego neufchatel. Sery z tej kategorii występują też z dodatkami: otoczone pieprzem, orzechami włoskimi lub ziołami. Sery te podaje się z delikatnym winem czerwonym: Cotes du Rhone, Saint-Emilon, Beaujolais, a także z mocniejszymi: Bordeaux, Bergerac. Sery miękkie z mytą skórką Sery z tej rodziny mają podobną fakturę do serów miękkich ze skórką pleśniową. Odmienne traktowanie podczas procesu dojrzewania (przemywanie solanką i piwem lub winem) powoduje, że ich smak jest bardziej zdecydowany a skórka zyskuje charakterystyczny połysk i kolor od żółtego do pomarańczowego. Przykładowi reprezentanci gatunku to livarot i munster.

41 Sery pleśniowe niebieskie (z przerostem pleśniowym) Sery te są produkowane z mleka krowiego, za wyjątkiem roquefort, który wytwarzany jest z mleka owczego. Użyte w procesie produkcji gatunki pleśni rozrastają się w miąższu sera, tworząc charakterystyczne niebieskie nitki i nadając mu pikantny, mniej lub bardziej grzybowy smak. Najbardziej znane gatunki to roquefort, gorgonzola i stilton. Inne znane, dostępne na rynku to bleu d'auvergne, bleu de Bresse, rokpol, cambozola, dor Blu, danish Blue. Sery pleśniowe niebieskie podaje się po posiłku na desce serów, oraz używa do zup, past, zapiekanek, tart, podaje z owocami Do tego rodzaju serów pasują ciężkie czerwone wina wytrawne: Bourgogne, Bordeaux, Cotes du Rhone lub białe wina słodkie: Sauteners, Jurancon lub też alzackie wino białe Gewurztraminer.

42 Sery półtwarde Ścięte przez wyselekcjonowane gatunki bakterii lub enzymy mleko odciska się w specjalnych formach i pozostawia na kilka do kilkunastu miesiącach dojrzewania w specjalnych pomieszczeniach, z zachowaniem określonej temperatury i wilgotności. Dzięki temu ser uzyskuje charakterystyczną, sprężystą konsystencję. Doskonale nadają się jako dodatek do różnych dań, sałatek, kanapek. Mogą być spożywane na ciepło z ziemniakami, wędliną i korniszonami. Znane sery z tej rodziny to: Raclette, Morbier, Cantal, Saint-Paulin i Mimolette. Najlepiej popijać je białym wytrawnym winem: Muscadet, Macon, różowym Saumur i Rose d'anjou lub winem Beaujolais.

43 Sery twarde Popularnie w Polsce określane żółtymi. Podczas ich produkcji podgrzewa się zsiadłe mleko, a następnie odciska się je, aby usunąć serwatkę. Mają one twardą, zbitą masę i twardą, żółtą skórkę. Dojrzewają bardzo długo. Są bogate w wapń i białko. Wśród nich znajdują się gatunki z charakterystycznymi dziurami powstającymi podczas dojrzewania. Najbardziej znane spośród nich to: Emmental, Beaufort, Comte, Gruyere, Parmezan.. Sery twarde są niezbędnym składnikiem zapiekanek, sufletów, fondue i sosów, wyśmienitym dodatkiem do sałatek lub kanapek. Spożywa się je z białym winem: Sancerre, Muscadet lub z winem wytrawnym rose: Tavel, Cotes du Rhone.

44 Sery kozie Produkowane wyłącznie z mleka koziego albo mieszaniny mleka koziego i krowiego. Mają charakterystyczny smak, nie przez wszystkich akceptowany, który staje się intensywniejszy w miarę wydłużania procesu dojrzewania. Występują one pod każdą postacią: od świeżych po twarde. Spożywa się je z bagietką, jako składnik sałatek albo dodatek do pizzy i zapiekanek. Doskonale nadają się też do tostów. Do tych serów pasują wina pochodzące z tego samego regionu co ser: białe wytrawne o aromacie owocowym: Cancerre, Alsace, Anjou lub różowe: Cotes de Provence, Rose d'anjou. Sery topione Są to sery porcjowane, w plasterkach, naturalne oraz w różnych smakach. Produkuje się je topiąc jeden lub więcej rodzajów sera twardego z dodatkiem masła, mleka lub śmietanki i specjalnych topników. Ich masa jest jednorodna, są łagodne i dlatego często doprawiane smakowo. Dodaje się do nich: orzechy, szynkę, paprykę, czosnek. Podawać je można z winami lekkimi, białymi lub czerwonymi, a także z piwem.

45 P r a w i d ł o w e n a k r y c i e d l a j e d n e j o s o b y

46 nóż do dania głównego - P widelec do dania głównego - L łyżka do dania głównego, zup - P nóż do przystawek - P widelec do przystawek - L łyżka do przystawek, np zupy mlecznej, musli - nóż do ryb - P widelec do ryb - L szczypce do ślimaków - L widelczyk do ślimaków - P nóż do masła - P szczypce do homarów - P widelec do homarów - P widelec do ostryg - P P łyżka do grejpfruta - P nóż do grejpfruta - P widelczyk do ciast - P łyżeczka do kawy - P łyżka do lodów - P łyżka do sorbetów - P

Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia:

Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia: SAVOIR VIVRE Savoir-vivre (fr. savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia") czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł

Bardziej szczegółowo

Wspólne wystąpienie kobiety i mężczyzny na każdej uroczystości lub w różnych sytuacjach wymaga, aby ubiór obojga pozostawał w harmonii.

Wspólne wystąpienie kobiety i mężczyzny na każdej uroczystości lub w różnych sytuacjach wymaga, aby ubiór obojga pozostawał w harmonii. W wyglądzie zewnętrznym bardzo ważne znaczenie ma ubiór, który, jeśli jest odpowiedni w określonej sytuacji, na pewno przyczyni się do wywarcia korzystnego wrażenia na każdym. Stroje dobrze ubranego człowieka

Bardziej szczegółowo

Podstawy racjonalnego żywienia i uzupełniania płynów w szkoleniu młodocianych piłkarzy

Podstawy racjonalnego żywienia i uzupełniania płynów w szkoleniu młodocianych piłkarzy Jadwiga Malczewska Podstawy racjonalnego żywienia i uzupełniania płynów w szkoleniu młodocianych piłkarzy Racjonalne żywienie jest jednym z podstawowych czynników warunkujących prawidłowy rozwój i właściwe

Bardziej szczegółowo

Cieszymy się, że w roku 2010 zostaliśmy nagrodzeni jako Kawiarnia Przyjazna Dzieciom

Cieszymy się, że w roku 2010 zostaliśmy nagrodzeni jako Kawiarnia Przyjazna Dzieciom 1. Drodzy Goście, Na wstępie pragniemy uprzedzić, iż bardzo lubimy gotować i piec ciasta, dlatego wszystko co znajduje się w naszej karcie jest świeże, smaczne i obfite. Staramy się korzystać z produktów

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Strona 2 z 38

Spis treści. Strona 2 z 38 Spis treści Strona 2 z 38 WSTĘP...3 1. CZY MUSISZ SCHUDNĄĆ?...5 2. TAKTYKA W DIECIE...12 3. FAKTY O ODCHUDZANIU...17 4. MITY O ODCHUDZANIU...20 5. FAKT CZY MIT?...24 6. DLACZEGO DIETY SĄ NIESKUTECZNE...25

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA Autorzy: Dr n. biol. Elżbieta Chabros Prof. dr hab. n. biol. Jadwiga Charzewska Mgr inż. Zofia Chwojnowska

Bardziej szczegółowo

Żyć na całego wywiad z Wiką Szmyt. Uchwalono Zasady Dobrych Praktyk. Lato w pełni! Dodatek o ziołach! Uprawa i zastosowanie

Żyć na całego wywiad z Wiką Szmyt. Uchwalono Zasady Dobrych Praktyk. Lato w pełni! Dodatek o ziołach! Uprawa i zastosowanie Poradnik dla osób cieszących się życiem NR 6(9)2012 Uchwalono Zasady Dobrych Praktyk Lato w pełni! Ruszamy na piknik lub rower Dodatek o ziołach! Uprawa i zastosowanie Żyć na całego wywiad z Wiką Szmyt

Bardziej szczegółowo

Święta już tuż, tuż i każdy z nas będzie mógł zdecydować jak wykorzystać te wolne chwile.

Święta już tuż, tuż i każdy z nas będzie mógł zdecydować jak wykorzystać te wolne chwile. Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze. Święta już tuż,

Bardziej szczegółowo

Promujmy kuźnie talentów

Promujmy kuźnie talentów KWARTALNIK 09/13 UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO w Poznaniu Promujmy kuźnie talentów Paweł Sudoł, były prezes Kompanii Piwowarskiej, absolwent UEP Potrzeba ludzi renesansu Prof. Marian Gorynia, Rektor UEP WSTĘP

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania. Robert Turski Nr albumu: 198723. Jest taki Urząd. Etnografia organizacji służby publicznej

Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania. Robert Turski Nr albumu: 198723. Jest taki Urząd. Etnografia organizacji służby publicznej Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania Robert Turski Nr albumu: 198723 Jest taki Urząd Etnografia organizacji służby publicznej Praca magisterska na kierunku Marketing i Zarządzanie w zakresie zarządzania

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego Szanowni Państwo, Wasze dziecko weszło w niezwykle ważny okres swojego życia. W wieku 13-16 lat dokonuje się bardzo intensywny rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Błędy popełnione w tym okresie

Bardziej szczegółowo

asc Plan Lekcji - Pomoc online asc Plan Lekcji - Pomoc online

asc Plan Lekcji - Pomoc online asc Plan Lekcji - Pomoc online Spis treści asc Plan Lekcji... 1 1 Wstęp... 1 1.1 Po co jest strona z pomocą?... 1 1.2 Pobieranie nowszych wersji i instalacja... 1 1.3 Wymagania systemowe... 1 1.4 Jak sprawdzić, którą wersję programu

Bardziej szczegółowo

Co powinniśmy wiedzieć o wartości odżywczej żywności

Co powinniśmy wiedzieć o wartości odżywczej żywności Co powinniśmy wiedzieć o wartości odżywczej żywności HANNA KUNACHOWICZ KATARZYNA STOŚ KRYSTYNA IWANOW WOJCIECH KŁYS ELIZA KONECKA-MATYJEK EDYTA PIETRAŚ BEATA PRZYGODA ALICJA WALKIEWICZ ANNA WOJTASIK WSTĘP

Bardziej szczegółowo

Nie taki komputer straszny jak go malują

Nie taki komputer straszny jak go malują Nie taki komputer straszny jak go malują PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA SZKOLENIE DLA TRENERA Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą

Bardziej szczegółowo

Tydzień inny niż wszystkie

Tydzień inny niż wszystkie Tydzień inny niż wszystkie EKSPERYMENT NO IMPACT TYGODNIOWY PLAN WYZEROWANIA EMISJI CO 2 Czy chcesz zaoszczędzić pieniądze? Stracić zbędne kilogramy? Mieć więcej wolnego czasu? Żyć zdrowo i radośnie? Mamy

Bardziej szczegółowo

TECHNIKA PISANIA PRACY DYPLOMOWEJ

TECHNIKA PISANIA PRACY DYPLOMOWEJ TECHNIKA PISANIA PRACY DYPLOMOWEJ Uczelnia Warszawska im. Marii Skłodowskiej-Curie Zdzisław SIROJĆ PRZYGOTOWANIE PRACY DYPLOMOWEJ Poradnik dla studentów i promotorów Warszawa 2009 Uczelnia Warszawska im.

Bardziej szczegółowo

Opakowanie na wynos + 0 98

Opakowanie na wynos + 0 98 Przewidywany czas oczekiwania na potrawę wynosi poniżej 27 minut czas ten może zostać przekroczony w przypadku bardzo dużej ilości Gości w Spaghetterii. W przypadku niedostarczenia Państwu paragonu przez

Bardziej szczegółowo

POMOC DO PROGRAMU. Merco s.c. - Programy dla resturacji i hoteli www.merco.pl

POMOC DO PROGRAMU. Merco s.c. - Programy dla resturacji i hoteli www.merco.pl POMOC DO PROGRAMU Merco s.c. - Programy dla resturacji i hoteli www.merco.pl 2. Instalacja systemu 1. Spis treści 2. Instalacja systemu... 3 3. System - konfiguracja... 4 3.1. Parametry programu... 4 3.1.1.

Bardziej szczegółowo

Klubokawiarnie z kulturą. Przypadek Gdańska. Raport z badań

Klubokawiarnie z kulturą. Przypadek Gdańska. Raport z badań Klubokawiarnie z kulturą. Przypadek Gdańska. Raport z badań Gdańsk 2015 Autorki: Karolina Ciechorska-Kulesza, Jagoda Brunka, Daria Cherek, Karolina Chojdak, Krzysztofa Jankowska, Beata Kramarczyk, Joanna

Bardziej szczegółowo

Czas na zmianę. Wybierz lokalność! Jak wspierać system żywnościowy przyjazny przyrodzie i ludziom?

Czas na zmianę. Wybierz lokalność! Jak wspierać system żywnościowy przyjazny przyrodzie i ludziom? Czas na zmianę. Wybierz lokalność! Jak wspierać system żywnościowy przyjazny przyrodzie i ludziom? Publikacja powstała w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT na rzecz suwerenności żywnościowej i zrównoważonego

Bardziej szczegółowo

Drodzy Czytelnicy, Niniejsza broszura powstała dla wszystkich miłośników edukacji żywieniowej

Drodzy Czytelnicy, Niniejsza broszura powstała dla wszystkich miłośników edukacji żywieniowej Drodzy Czytelnicy, Niniejsza broszura powstała dla wszystkich miłośników edukacji żywieniowej dzieci. Wolontariuszki w ramach projektu Jeść Lepiej Żyć Lepiej w uzgodnieniu z nauczycielami opracowały i

Bardziej szczegółowo

Wiosną chce się żyć!

Wiosną chce się żyć! ISSN 1642-2457 kwartalnik nr 2, kwiecień 2008 (29) FOT. A. KULIKOWSKA Wiosną chce się żyć! Bywa, że czujemy się obciążeni nieustanną obecnością innych ludzi: w pracy, na ulicy, w gwarnym, pełnym ludzi

Bardziej szczegółowo

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Spis treści: Wstęp 7 1. Od

Bardziej szczegółowo

Jak Prowadzić Zebranie: Procedura Parlamentarna

Jak Prowadzić Zebranie: Procedura Parlamentarna Jak Prowadzić Zebranie: Procedura Parlamentarna Stworzone przez Rycerzy Kolumba na podstawie How To Conduct A Meeting: Parliamentary Procedure, autorstwa A.F. Wileden, wydane przez University of Wisconsin

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY B1 Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego

Bardziej szczegółowo

Scenariusz projektu edukacyjnego: Na tropie potrzeb i problemów

Scenariusz projektu edukacyjnego: Na tropie potrzeb i problemów Scenariusz projektu edukacyjnego: Na tropie potrzeb i problemów Autor: Piotr Sienkiewicz Scenariusz dla klas 4-6 Czas realizacji projektu 16 godzin lekcyjnych Cele ogólne projektu: kształtowanie u uczniów

Bardziej szczegółowo

Ela Lenartowska. Między niebem a ziemią

Ela Lenartowska. Między niebem a ziemią Ela Lenartowska Między niebem a ziemią Ela Lenartowska Między niebem a ziemią Przychodzko 2011 Spis treści Kaszmir 13 Zanskar 41 Ladakh 79 Lahoul 133 Spiti 149 Kinnaur 205 Już jesień. Spoglądam na żółknące

Bardziej szczegółowo

Pojadanie między posiłkami przyczyny i skutki

Pojadanie między posiłkami przyczyny i skutki Pojadanie między posiłkami przyczyny i skutki Autorzy prezentacji Pracownicy Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW: - dr inż. Danuta Gajewska z Zakładu Dietetyki, - dr inż. Marzena Jeżewska-Zychowicz

Bardziej szczegółowo

MOC ŚWIĄTECZNYCH PRZEPISÓW

MOC ŚWIĄTECZNYCH PRZEPISÓW Nr 3/2014 magazyn PKUconnect MOC ŚWIĄTECZNYCH PRZEPISÓW NIECH BĘDZIE Z WAMI! KULTURA POD CHOINKĄ PODPOWIADAMY, CO WYBRAĆ NA PREZENT PKU W USA I NA WĘGRZECH HISTORIE DANA I RÉKI O MAGII ŚWIĄT ROZMAWIAMY

Bardziej szczegółowo