Scenariusze lekcji. i projekt międzyprzedmiotowy

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Scenariusze lekcji. i projekt międzyprzedmiotowy"

Transkrypt

1 BROSZURA Scenariusze lekcji i projekt międzyprzedmiotowy Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły - ogólnopolski projekt edukacyjny dla szkół podstawowych NFOŚiGW

2 Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Projekt pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej Projekt pod Honorowym Patronatem Ministra Środowiska Projekt pod Honorowym Patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty Partner Projektu Ograniczenie nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami Wydawca: WWF Polska ul. Wiśniowa Warszawa Tel: Opracowanie: Bożena Sienkiewicz - doradca metodyczny m.st. Warszawy w zakresie przyrody Realizacja Projektu: Magdalena Gołębiewska, Zuzanna Podgórska Projekt graficzny i skład do druku: Anna Popielnicka 2. ISBN:

3 Scenariusze lekcji i projekt międzyprzedmiotowy Spis treści 1. W sklepie zoologicznym... s Karty pracy ucznia... s Pamiątki z wycieczek... s Karty pracy ucznia... s Ocalmy zagrożone gatunki zwierząt... s Metoda twórczego rozwiązywania problemu... s Ranking diamentowy... s Zwierzęta i rośliny afryki... s Karta pracy ucznia - metaplan... s Informacje o handlu ginącymi gatunkami roślin i zwierząt... s Handel zwierzętami i roślinami... s Tekst źródłowy dla uczniów... s Szkielet ryby... s Projekt międzyprzedmiotowy... s

4 SCENARIUSZ LEKCJI 1. W sklepie zoologicznym CZY MUSIMY MIEĆ EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA W NASZYCH DOMACH? CELE LEKCJI: Zapoznawanie z problemem przywożenia chronionych gatunków zwierząt do Polski z całego świata. Uświadamianie zagrożeń dla przetrwania wielu gatunków zwierząt. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA: Uczeń: wymienia gatunki zwierząt egzotycznych spotykanych w naszych domach; opisuje warunki w jakich żyją zwierzęta na wolności i w niewoli; ocenia skutki handlu zwierzętami zagrożonymi wyginięciem; wskazuje sposoby ochrony zwierząt egzotycznych. METODY I FORMY PRACY: Praca z tekstem źródłowym, pogadanka, burza mózgów, mapa myśli, praca zbiorowa, praca grupowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Kompendium wiedzy dla nauczycieli (WWF), opisy zagrożonych gatunków zwierząt (WWF), karty pracy uczniów i mapy myśli 6 grup, mapa ścienna świata - Świat zwierząt. PRZEBIEG LEKCJI: Część wstępna 1. Burza mózgów - zbierz informacje od uczniów o zwierzętach, które znają. Podziel wymieniane zwierzęta na dwie grupy: Zwierzęta domowe, trzymane przez człowieka w domu dla osobistej przyjemności lub dla towarzystwa oraz zwierzęta hodowlane Zwierzęta dzikie, mieszkające w swoich naturalnych środowiskach 2. Zapoznaj uczniów z tematem lekcji i jego celami. 3. Poprowadź pogadankę: Jakie zwierzęta egzotyczne spotykamy w naszych domach? Skąd one do nas przyjeżdżają? Gdzie je kupujemy? 4.

5 Część główna 1. Przeczytaj głośno zamieszczone w Internecie ogłoszenie sklepu zoologicznego: Mamy bogatą ofertę niemal wszystkich gatunków zwierząt z całego świata. Każdy znajdzie tu swego ulubieńca, któremu da nowy dom. Służymy fachową pomocą i radą, bo zwierzęta są nie tylko naszą pracą ale przede wszystkim pasją! 2. Krótko sparafrazuj to ogłoszenie. Zwróć uwagę na sformułowanie: niemal wszystkich gatunków zwierząt z całego świata. 3. Następnie przeczytaj głośno poniższy tekst jako wstęp do pracy grupowej: Handel ginącymi gatunkami zwierząt na świecie i w Polsce Wiele zwierząt, które trafiają do polskich sklepów zoologicznych jest zabieranych z ich naturalnych środowisk, lasów, wód, łąk, gór. Transport odbywa się w trudnych dla nich warunkach. Zwierzęta przewożone są w wymyślnych schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Na jeden przemycony okaz, który można kupić w sklepie, przypada wiele, które nie przeżyły podróży. 4. Podziel klasę na 6 grup (liczba dzieci w grupie zależy od liczebności klasy). 5. Rozdaj każdej grupie kartę pracy z instrukcją. Uczniowie pracują w grupach przez 10 minut. 6. Poproś przedstawicieli poszczególnych grup o przedstawienie całej klasie wyników pracy swojej grupy. Są to odpowiedzi na pytania: 1. Jaką podróż miało zwierzę? W jakich warunkach jechało? 2. Skąd przyjechało do Polski? Ile km przebyło? Z jakiego miejsca świata? Jakie miało warunki życia na wolności? 3. Jak się czuje w sklepie? Jakie ma w sklepie warunki życia? Co może mu przeszkadzać? 4. Jak będzie czuło się w domu? Jakie będzie miało warunki do życia? Za czym będzie tęsknić? Po każdej wypowiedzi pokaż miejsce naturalnych warunków życia wybranych zwierząt oraz trasę ich podróży do Polski. 7. Wykorzystaj wiedzę dzieci i poproś o odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ochrony zagrożonych gatunków zwierząt? Burzą mózgów zbierz jak najwięcej propozycji. Każdy pomysł zapisz na tablicy. Przeczytaj głośno sformułowane wnioski. 8. Podsumuj krótko wypowiedzi uczniów. Część końcowa: Poproś uczniów o dokończenie zdania: Kupując zwierzęta egzotycznych gatunków przyczyniamy się do ich wyginięcia, ponieważ.. Praca domowa: Poproś uczniów o napisanie na kolorowej kartce zobowiązania: Co zrobię dla ratowania ginących gatunków egzotycznych zwierząt? 5.

6 KARTA PRACY UCZNIA 1. CZY MUSIMY MIEć EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA W NASZYCH DOMACH? Żywe zwierzęta, gatunki chronione i zagrożone wyginięciem, przewożone są do Polski z całego świata. Transport odbywa się w bardzo złych warunkach: w schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Wiele z nich umiera w czasie podróży. Ale dziesiątki tysięcy żywych zwierząt trafia do sklepów zoologicznych, na giełdy i do prywatnych hodowli. Egzotyczne zwierzęta nie są gatunkami udomowionymi. Nawet najlepsza klatka lub akwarium czy terrarium będą dla nich niewygodne i zupełnie inne niż naturalne warunki, w jakich powinny żyć. 11 tysięcy km 13 tysięcy km Boa tęczowy występuje w ameryce środkowej i południowej. Wymaga wysokiej wilgotności otoczenia oraz ciepła. W dzień większość czasu spędza w rozmaitych kryjówkach jamach, dziuplach, pomiędzy korzeniami drzew. Jedzenie: poluje na niewielkie ssaki, pisklęta, jaszczurki i płazy. Zapoznaj się z powyższymi informacjami. Zapisz odpowiedzi na pytania na karcie nr Jaką miał podróż? W jakich warunkach jechał? 2. Skąd przyjechał do Polski? Ile kilometrów przebył? Z jakiego miejsca świata? Jakie miał warunki życia na wolności? 3. Jak się czuje w sklepie? Jakie ma warunki życia w sklepie? Co może mu przeszkadzać? 4. Jak będzie czuł się w domu? Jakie będzie miał warunki do życia? Za czym będzie tęsknić? 6.

7 KARTA PRACY UCZNIA NR 1 Skąd przyjechał do Polski? Jaką miał podróż? BOA TĘCZOWY Jak się czuje w sklepie? Jak będzie czuł się w domu? 7.

8 KARTA PRACY UCZNIA 2. CZY MUSIMY MIEć EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA W NASZYCH DOMACH? Żywe zwierzęta, gatunki chronione i zagrożone wyginięciem, przewożone są do Polski z całego świata. Transport odbywa się w bardzo złych warunkach: w schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Wiele z nich umiera w czasie podróży. Ale dziesiątki tysięcy żywych zwierząt trafia do sklepów zoologicznych, na giełdy i do prywatnych hodowli. Egzotyczne zwierzęta nie są gatunkami udomowionymi. Nawet najlepsza klatka lub akwarium czy terrarium będą dla nich niewygodne i zupełnie inne niż naturalne warunki, w jakich powinny żyć. 8 tysięcy km Kameleon jemeński występuje w azji, na półwyspie arabskim. Większość życia spędza na gałęziach drzew. zjada owady, liście, pączki i owoce różnych roślin. to bardzo duży gatunek kameleona, osiąga nawet 60cm długości. W niewoli często choruje i umiera z powodu niezapewnienia wymaganych warunków oraz diety. długość życia w niewoli 5-7 lat. Zapoznaj się z powyższymi informacjami. Zapisz odpowiedzi na pytania na karcie nr Jaką miał podróż? W jakich warunkach jechał? 2. Skąd przyjechał do Polski? Ile kilometrów przebył? Z jakiego miejsca świata? Jakie miał warunki życia na wolności? 3. Jak się czuje w sklepie? Jakie ma warunki życia w sklepie? Co może mu przeszkadzać? 4. Jak będzie czuł się w domu? Jakie będzie miał warunki do życia? Za czym będzie tęsknić? 8.

9 KARTA PRACY UCZNIA NR 2 Skąd przyjechał do Polski? Jaką miał podróż? KAMELEON JEMEŃSKI Jak się czuje w sklepie? Jak będzie czuł się w domu? 9.

10 KARTA PRACY UCZNIA 3. CZY MUSIMY MIEć EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA W NASZYCH DOMACH? Żywe zwierzęta, gatunki chronione i zagrożone wyginięciem, przewożone są do Polski z całego świata. Transport odbywa się w bardzo złych warunkach: w schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Wiele z nich umiera w czasie podróży. Ale dziesiątki tysięcy żywych zwierząt trafia do sklepów zoologicznych, na giełdy i do prywatnych hodowli. Egzotyczne zwierzęta nie są gatunkami udomowionymi. Nawet najlepsza klatka lub akwarium czy terrarium będą dla nich niewygodne i zupełnie inne niż naturalne warunki, w jakich powinny żyć. 12 tysięcy km 11 tysięcy km Legwan zielony występuje w lasach deszczowych ameryki środkowej i południowej. Jest jaszczurką roślinożerną. żyje na drzewach blisko zbiorników wodnych, bardzo rzadko schodzi na ziemię. świetnie pływa. Wymaga specjalnych warunków przestrzennych i oświetlenia. ze względu na niewłaściwie warunki hodowli - w domu często cierpi i choruje. długość życia w niewoli lat. 10. Zapoznaj się z powyższymi informacjami. Zapisz odpowiedzi na pytania na karcie nr Jaką miał podróż? W jakich warunkach jechał? 2. Skąd przyjechał do Polski? Ile kilometrów przebył? Z jakiego miejsca świata? Jakie miał warunki życia na wolności? 3. Jak się czuje w sklepie? Jakie ma warunki życia w sklepie? Co może mu przeszkadzać? 4. Jak będzie czuł się w domu? Jakie będzie miał warunki do życia? Za czym będzie tęsknić?

11 KARTA PRACY UCZNIA NR 3 Skąd przyjechał do Polski? Jaką miał podróż? LEGWAN ZIELONY Jak się czuje w sklepie? Jak będzie czuł się w domu? 11.

12 KARTA PRACY UCZNIA 4. CZY MUSIMY MIEć EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA W NASZYCH DOMACH? Żywe zwierzęta, gatunki chronione i zagrożone wyginięciem, przewożone są do Polski z całego świata. Transport odbywa się w bardzo złych warunkach: w schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Wiele z nich umiera w czasie podróży. Ale dziesiątki tysięcy żywych zwierząt trafia do sklepów zoologicznych, na giełdy i do prywatnych hodowli. Egzotyczne zwierzęta nie są gatunkami udomowionymi. Nawet najlepsza klatka lub akwarium czy terrarium będą dla nich niewygodne i zupełnie inne niż naturalne warunki, w jakich powinny żyć. 6 tysięcy km Żółw stepowy występuje w środkowej azji. żyje w norach wśród traw. żywi się roślinami. Wiele żółwi ginie w podczas transportu. zwierzęta mają zaklejane taśmą klejącą głowę oraz łapy, tak aby nie wydawały żadnego dźwięku. żółw jest długowieczny ale zdarza się, że po zakupie umiera z powodu obrażeń i chorób. W niewoli może żyć ponad 50 lat. Zapoznaj się z powyższymi informacjami. Zapisz odpowiedzi na pytania na karcie nr Jaką miał podróż? W jakich warunkach jechał? 2. Skąd przyjechał do Polski? Ile kilometrów przebył? Z jakiego miejsca świata? Jakie miał warunki życia na wolności? 3. Jak się czuje w sklepie? Jakie ma warunki życia w sklepie? Co może mu przeszkadzać? 4. Jak będzie czuł się w domu? Jakie będzie miał warunki do życia? Za czym będzie tęsknić? 12.

13 KARTA PRACY UCZNIA NR 4 Skąd przyjechał do Polski? Jaką miał podróż? ŻółW STEPOWY Jak się czuje w sklepie? Jak będzie czuł się w domu? 13.

14 KARTA PRACY UCZNIA 5. CZY MUSIMY MIEć EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA W NASZYCH DOMACH? Żywe zwierzęta, gatunki chronione i zagrożone wyginięciem, przewożone są do Polski z całego świata. Transport odbywa się w bardzo złych warunkach: w schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Wiele z nich umiera w czasie podróży. Ale dziesiątki tysięcy żywych zwierząt trafia do sklepów zoologicznych, na giełdy i do prywatnych hodowli. Egzotyczne zwierzęta nie są gatunkami udomowionymi. Nawet najlepsza klatka lub akwarium czy terrarium będą dla nich niewygodne i zupełnie inne niż naturalne warunki, w jakich powinny żyć. 11 tysięcy km Ara hiacyntowa występuje w Ameryce Południowej. żywi się głównie orzechami z kilku rodzajów, rzadko występujących palm. gnieździ się w dziuplach i spękaniach drzew. długość ciała dochodzi do 100cm, jest to największa papuga na świecie. może żyć nawet 80 lat. 14. Zapoznaj się z powyższymi informacjami. Zapisz odpowiedzi na pytania na karcie nr Jaką miała podróż? W jakich warunkach jechała? 2. Skąd przyjechała do Polski? Ile kilometrów przebyła? Z jakiego miejsca świata? Jakie miała warunki życia na wolności? 3. Jak się czuje w sklepie? Jakie ma warunki życia w sklepie? Co może jej przeszkadzać? 4. Jak będzie czuła się w domu? Jakie będzie miała warunki do życia? Za czym będzie tęsknić?

15 KARTA PRACY UCZNIA NR 5 Skąd przyjechała do Polski? Jaką miała podróż? ARA HIACYNTOWA Jak się czuje w sklepie? Jak będzie czuła się w domu? 15.

16 KARTA PRACY UCZNIA 6. CZY MUSIMY MIEć EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA W NASZYCH DOMACH? Żywe zwierzęta, gatunki chronione i zagrożone wyginięciem, przewożone są do Polski z całego świata. Transport odbywa się w bardzo złych warunkach: w schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Wiele z nich umiera w czasie podróży. Ale dziesiątki tysięcy żywych zwierząt trafia do sklepów zoologicznych, na giełdy i do prywatnych hodowli. Egzotyczne zwierzęta nie są gatunkami udomowionymi. Nawet najlepsza klatka lub akwarium czy terrarium będą dla nich niewygodne i zupełnie inne niż naturalne warunki, w jakich powinny żyć. 11 tysięcy km Kapucynka czubata występuje na terenie ameryki południowej. żyje w lasach wysoko na drzewach wśród swoich najbliższych w stadzie liczącym do 15 osobników. pokarm: liście i pąki, owady, żaby, jaja ptaków i młode ptaki. potrafi używać prymitywnych narzędzi. żyje około 20 lat. 16. Zapoznaj się z powyższymi informacjami. Zapisz odpowiedzi na pytania na karcie nr Jaką miała podróż? W jakich warunkach jechała? 2. Skąd przyjechała do Polski? Ile kilometrów przebyła? Z jakiego miejsca świata? Jakie miała warunki życia na wolności? 3. Jak się czuje w sklepie? Jakie ma warunki życia w sklepie? Co może jej przeszkadzać? 4. Jak będzie czuła się w domu? Jakie będzie miała warunki do życia? Za czym będzie tęsknić?

17 KARTA PRACY UCZNIA NR 6 Skąd przyjechała do Polski? Jaką miała podróż? KAPUCYNKA CZUBATA Jak się czuje w sklepie? Jak będzie czuła się w domu? 17.

18 SCENARIUSZ LEKCJI 2. Pamiątki z wycieczek Czy musimy kupować pamiątki z chronionych gatunków zwierząt egzotycznych? CELE LEKCJI: Zapoznawanie z problemem przywożenia pamiątek z chronionych gatunków zwierząt do Polski. Uświadamianie konieczności ochrony wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA: Uczeń: wymienia gatunki zwierząt egzotycznych, z których wyrabia się pamiątki; wymienia rodzaje kupowanych wyrobów ze zwierząt; ocenia skutki kupowania wyrobów wykonanych z rzadkich gatunków zwierząt egzotycznych; proponuje sposoby ochrony zwierząt egzotycznych. METODY I FORMY PRACY: Praca z tekstem źródłowym, pogadanka, burza mózgów, mapa myśli, praca zbiorowa, praca grupowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kompendium wiedzy dla nauczycieli (WWF), lista zagrożonych gatunków zwierząt (WWF), karty pracy ucznia, mapa ścienna świata Świat zwierząt. PRZEBIEG LEKCJI: Część wstępna 1. Poprowadź pogadankę na temat wyjazdów ludzi na wycieczki zagraniczne. Dokąd najczęściej wyjeżdżamy na wycieczki? Jakie pamiątki przywozimy z różnych krajów? 2. Zapisz na tablicy wypowiedzi uczniów. Pamiątki z wycieczek zagranicznych 3. Zapoznaj uczniów z tematem lekcji i jej celami. 18.

19 Część główna 1. Przeczytaj głośno informacje: Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wycieczki do różnych państw świata. Każdy turysta chciałby przywieźć coś charakterystycznego z danego regionu, często są to pamiątki wykonane z zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. 2. Zapytaj dzieci: Jakie to są pamiątki? 3. Następnie rozdaj każdej parze uczniów (najlepiej siedzących w jednej ławce) kartę pracy do wypełnienia. Uczniowie pracują przez 10 minut. Instrukcja do pracy w parach: Poznajcie warunki życia zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Przeczytajcie uważnie tekst a następnie wypełnijcie kartę pracy. Gdzie żyją te zwierzęta? Kto je zabija? Dlaczego są zabijane? 4. Poproś wybranych uczniów, aby opowiedzieli o opisywanych zwierzętach. Zwróć uwagę na rodzaje wyrobów z egzotycznych zwierząt. Pozwól dzieciom na dużą fantazję. Ważne jest, aby zrozumieli wagę problemu. 5. Teraz poprowadź lekcję wykorzystując kolejno etapy problemowe. Zapisz na tablicy pytanie problemowe: Dlaczego giną zwierzęta egzotyczne? Następnie zapisz hipotezę. Kupując pamiątki z egzotycznych gatunków zwierząt przyczyniamy się do ich wyginięcia. Zachęcaj uczniów do weryfikacji hipotezy, czyli analizowania problemu. Dzieci wypowiadają się na ten temat, szukając argumentów. Korzystają z wiedzy na temat zabijania zwierząt dla zysków z wyrobów różnych pamiątek dla turystów. 1. Zwierzęta są zabijane. Z nich wyrabia się różne przedmioty. Turyści je kupują jako egzotyczne pamiątki z pobytu na wycieczkach. 2. Zwierzęta żywe są chwytane i sprzedawane do różnych państw. Sprzedawane są w sklepach zoologicznych i na bazarach. Ludzie kupują egzotyczne zwierzęta do swoich mieszkań. Wspólnie z uczniami sformułuj wnioski: Postaraj się wyrazić, poparte argumentami stanowisko dotyczące postawionej hipotezy, które będzie wspólne dla wszystkich. Burzą mózgów zbierz jak najwięcej propozycji. Wnioski zapisz na tablicy. 1.Kupowanie pamiątek z egzotycznych zwierząt przyczynia się do wyginięcia zagrożonych gatunków Przeczytaj głośno sformułowane wnioski. Część końcowa: Poproś uczniów o dokończenie zdania: Kupując egzotyczne zwierzęta przyczyniamy się do wyginięcia gatunków, ponieważ.. Praca domowa: Poproś uczniów o wyszukanie w różnych źródłach informacji o wyrobach ze zwierząt egzotycznych, przywożonych do Polski z różnych zakątków świata. 19.

20 KARTA PRACY UCZNIA 1. TYGRYS SYBERYJSKI Zagrożenia: wszystkie tygrysy są zagrożone wyginięciem z powodu kłusownictwa. Zabija się je do celów tradycyjnej medycyny azjatyckiej, na trofea myśliwskie oraz do zdobienia ubiorów, m.in. tybetańskich strojów ludowych. Tygrys jest symbolem siły i piękna, niestety w naturze pozostało już tylko 3200 osobników. TYGRYS SYBERYJSKI Gdzie żyją? Kto je zabija? Dlaczego są zabijane? 20.

21 KARTA PRACY UCZNIA 2. SŁOŃ AFRYKAŃSKI Zagrożenia: zabijane są głównie dla tzw. kości słoniowej czyli ciosów, które od wieków służyły jako materiał do wyrobu ekskluzywnych przedmiotów (m. in. rękojeści, rzeźb, biżuterii itp.). Słonie zabija się również dla skór i mięsa, jak również dla sportu. SŁOŃ AFRYKAŃSKI Gdzie żyją? Kto je zabija? Dlaczego są zabijane? 21.

22 KARTA PRACY UCZNIA 3. JEŻOZWIERZ AFRYKAŃSKI Zagrożenia: kolce służą do wyrobu biżuterii i innych dekoracyjnych przedmiotów. Robi się z nich również spławiki. Poluje się na nie także dla mięsa (z użyciem psów tropiących). JEŻOZWIERZ AFRYKAŃSKI Gdzie żyją? Kto je zabija? Dlaczego są zabijane? 22.

23 KARTA PRACY UCZNIA 4. NOSOROŻEC CZARNY Zagrożenia: zabijane są w zasadzie wyłącznie dla ich rogów na potrzeby tradycyjnej medycyny azjatyckiej. W medycynie Wschodu uznaje się, że sproszkowany róg nosorożca jest lekarstwem na choroby wątroby, serca, skóry i nerek. Liczba nosorożców dramatycznie spada, nielegalny handel rogami tych zwierząt wciąż trwa. Na wolności żyje mniej niż 5000 nosorożców czarnych. NOSOROŻEC CZARNY Gdzie żyją? Kto je zabija? Dlaczego są zabijane? 23.

24 SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ocalmy zagrożone gatunki zwierząt Ocalmy zagrożone gatunki zwierząt CELE LEKCJI: kształtowanie dociekliwości w rozwiązywaniu problemów i samodzielności w podejmowaniu decyzji kształcenie umiejętności analizowania i oceniania problemu wymierania rzadkich gatunków zwierząt doskonalenie umiejętności podejmowania decyzji i efektywnego współdziałania w zespole PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA: Uczeń: wymienia ginące gatunki zwierząt na poszczególnych kontynentach określa przyczyny ich wymierania wyjaśnia przyczyny zawarcia Konwencji Waszyngtońskiej wskazuje działania nielegalnego handlu egzotycznymi zwierzętami oraz produktami z nich wykonanymi METODY I FORMY PRACY: Praca z tekstem źródłowym, mini wykład, dyskusja, burza mózgów, pokaz multimedialny, metoda 635, praca indywidualna i grupowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Portfolio (informacje zbierane w domu, z różnych źródeł, o zagrożonych wyginięciem gatunkach ), szary papier, flamastry. PRZEBIEG LEKCJI: Część wstępna Wprowadzenie do lekcji: 1. Przeczytaj informacje o znalezionych u turystów na polskiej granicy okazach zwierząt egzotycznych lub przedmiotów z nich wykonanych. Handel zagrożonymi gatunkami dotyczy wszystkich grup zwierząt. Zwierzęta odławiane są nielegalnie ze środowiska naturalnego. Sprzedaje się je żywe jako egzotyczne pupile lub zabija w celu wytworzenia pamiątek, trofeów myśliwskich, ozdób, tradycyjnej medycyny i żywności. Sprzedawane są np. skóry zwierząt i wykonane z nich przedmioty, wyroby z kości słoniowej, rogi nosorożców, koralowce tworzące rafy, instrumenty muzyczne ze skorup żółwi. 24.

25 2. Następnie skieruj do uczniów pytanie: Jakie poznaliście zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt? Uczniowie odpowiadając na pytanie korzystają z informacji zebranych w portfolio. 3. Zapoznaj uczniów z założeniami Konwencji Waszyngtońskiej. W obronie zagrożonych gatunków zwierząt oraz roślin i ich ochrony, podpisano w Waszyngtonie w 1973 roku ważny dokument. Jest to Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także Konwencją Waszyngtońską lub w skrócie CITES. Celem Konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Nakazuje ona kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi zwierzętami i roślinami, rozpoznawalnymi ich częściami i produktami z nich wykonanymi. 4. Nauczyciel może przygotować (lub wykorzystać prezentację zawartą w kompendium) prezentację multimedialną (pokaz slajdów) o gatunkach zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wyświetl pokaz multimedialny i daj uczniom kilka minut na cichą refleksję nad tym problemem. Część główna I. ORGANIZACYJNA Metoda 6*3*5: 6 - liczba grup, 3- liczba pomysłów, 5 liczba powtórzeń (modyfikacja, np. 5*2*1 ). 1. Podziel klasę na 5 grup. 2. Każdej grupie rozdaj arkusz papieru z zapisanym problemem dla którego uczniowie będą podawać możliwe rozwiązania własne. 3. Wyjaśnij zasady pracy z wykorzystaniem tej metody twórczego rozwiązania problemu (str. 26). Jakie proponujesz działania zmierzające do wstrzymania nielegalnego handlu rzadkimi gatunkami zwierząt oraz produktami z nich wykonanymi? 4. Uczniowie siadają w grupach na obwodzie koła. II. REALIZACYJNA praca w grupach 1. Uczniowie burzą mózgów w grupach dyskutują o problemie i podają 2 własne rozwiązania. 2. Na hasło nauczyciela karty pracy grupy przekazują sąsiadom zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 3. Uczniowie zapoznają się z pomysłami zapisanymi przez sąsiednie zespoły. Zapisują 2 nowe pomysły lub rozwijają wcześniejsze wypowiedzi i podają dalej. 4. Po jednej pełnej wędrówce arkuszy otrzymujemy własną z 12 rozwiązaniami. 5. Liderzy grup prezentują wypełnione pomysłami plansze. Część końcowa Wspólnie z uczniami: dokonuj oceny przedstawionych działań i wyboru tych, które są realne i priorytetowe do wykonania. przedstaw je w rankingu diamentowym (str. 27) 25.

26 METODA TWÓRCZEGO ROZWIĄZYWANIA PROBLEMU 6 * 3 * 5 6 liczba osób w grupie lub ilość grup; 3 ilość pomysłów wpisanych przez osobę lub grupę; 5 ilość rund; Jest to metoda twórczego rozwiązywania problemów. Polega na zapisywaniu pomysłów dotyczących rozwiązania problemu. W czasie generowania pomysłów uwzględniane są wszystkie, nawet najbardziej fantastyczne pomysły. Wybór jednego lub kilku rozwiązań następuje po zapoznaniu się ze wszystkimi zapisanymi pomysłami i ich przeanalizowaniu. Materiały: Karty z ponumerowanymi miejscami na wpisywanie pomysłów (dla każdego uczestnika lub każdej grupy). Sposób przeprowadzenia: 1. Podziel uczestników na 6 osobowe grupy lub 6 grup mniej licznych. Każdej osobie (grupie) daj kartę z ponumerowanymi miejscami na wpisywanie pomysłów. 2. Wyraźnie sformułuj problem. Uczestnicy zapisują go na kartkach. (Problem ten może być sformułowany przez uczestników). 3. Runda pierwsza: każdy uczestnik (grupa) wpisuje trzy pomysły na rozwiązania problemu. Po wypełnieniu trzech pomysłów przekazuje swoją kartę koledze siedzącemu obok, a otrzymuje drugą od kolegi siedzącego z drugiej strony. Przekazywanie kart przebiega w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara. W przypadku pracy w grupie zasada jest podana, a różnica polega na tym, że propozycje wysuwa cała grupa. Wyboru odpowiedniego rozwiązania/ rozwiązań uczestnicy mogą dokonać według określonych przez siebie kryteriów. Metoda ta pozwala w bardzo krótkim czasie wygenerować dużą ilość pomysłów rozwiązania problemu. Możemy tę metodę modyfikować w dowolny sposób, np. 4*2*1, czyli cztery grupy, dwa pomysły i jedna runda. 26.

27 RANKING DIAMENTOWY 1 Cel najważniejszy 2 2 Dwa cele mniej ważne (równorzędne) Trzy cele jeszcze mniej ważne (równorzędne) 27.

28 SCENARIUSZ LEKCJI 4. Zwierzęta i rośliny Afryki Co zrobić, aby powstrzymać wymieranie rzadkich gatunków roślin i zwierząt Afryki? CELE LEKCJI: Zapoznanie z zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin Afryki. Kształcenie umiejętności stawiania hipotez, ich weryfikacji. Rozwijanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA: Uczeń: wymienia zagrożone gatunki roślin i zwierząt Afryki; wyjaśnia przyczyny tych zagrożeń; stawia hipotezy i je weryfikuje; pracuje twórczo, dba o końcowy efekt tej pracy; wymienia założenia Konwencji Waszyngtońskiej. METODY I FORMY PRACY: Burza mózgów, pogadanka, meta plan, praca z tekstem źródłowym, praca indywidualna i zbiorowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: atlas Przyroda; mapa fizyczna świata; karta pracy meta plan (dla każdego ucznia); informacje o handlu ginącymi gatunkami roślin i zwierząt (dla każdego ucznia). PRZEBIEG LEKCJI: Część wstępna 1. Zapytaj uczniów o pokazanie na mapie i krótką wypowiedź o strefach krajobrazowych Afryki. 2. Poproś o podanie charakterystycznych gatunków roślin i zwierząt wybranych stref w Afryce. 3. Zapisz je na tablicy. Część główna PRACA ZBIOROWA 1. Rozdaj uczniom kartę z informacjami ze str Poproś o zapoznanie się z problemem zagrożenia i ochrony ginących gatunków roślin i zwierząt. 3. Sformułuj wspólnie z klasą pytanie badawcze, które będzie problemem do rozwiązywania na lekcji. PROBLEM: Dlaczego wymierają zwierzęta i rośliny Afryki? 28.

29 4. Stawianie hipotez. Burzą mózgów zbierz pomysły uczniów. Pomocniczym materiałem do wypowiedzi będą informacje ze str. 31. Zwierzęta odławiane są z ich naturalnego środowiska. Wiele zwierząt ginie w czasie transportu. Zwierzęta są zabijane w ich naturalnym środowisku. Zbierane są rośliny ozdobne i lecznicze. Wycinane są rzadkie i cenne gatunki drzew. HIPOTEZY Do wyginięcia zagrożonych gatunków roślin i zwierząt przyczyniamy się: Kupując egzotyczne zwierzęta. Kupując wyroby z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. 5. Poprowadź z uczniami pogadankę w kontekście powyższych hipotez. Weryfikacja hipotez to próba odpowiedzi na pytania: KTO SIĘ DO TEGO PRZYCZYNIA? W JAKI SPOSÓB? DLACZEGO? 6. Argumenty podawane przez uczniów niech będą ich stanowiskiem. Sformułuj wspólnie z uczniami wnioski będące potwierdzeniem wcześniejszych hipotez. PRACA INDYWIDUALNA 7. Samodzielna praca uczniów. Rozdaj uczniom kartę pracy ucznia i poproś o wypowiedzi indywidualne lub w parach. Wyjaśnij, w jaki sposób powinni wypełnić schemat meta planu: Co zrobić, aby uchronić przed zagładą zagrożone gatunki zwierząt? Jak jest? umieszcza się opis aktualnego stanu, problemu; Jak powinno być? umieszcza się informacje o stanie idealnym, idealne rozwiązania, oczekiwany stan; Dlaczego nie jest tak, jak powinno być? umieszcza się informacje dotyczące przyczyn problemu; Wnioski umieszcza się myśli, które powinny posłużyć jako inspiracje do dalszego działania, jakich błędów należy unikać. Wnioski to często nasze postanowienia, przeciwdziałania. Część końcowa Podsumuj i oceń pracę indywidualną uczniów. Praca domowa Przygotować do portfolio informacje o wybranym zagrożonym gatunku zwierzęcia Afryki. 29.

30 Karta pracy ucznia - meta plan Imię i nazwisko Co zrobić, aby uchronić przed zagładą zagrożone gatunki zwierząt i roślin? Jak jest? Jak powinno być? Dlaczego tak jest? WNIOSKI 30.

31 Informacje o handlu ginącymi gatunkami roślin i zwierząt PROBLEM OCHRONY GINĄCYCH GATUNKÓW Nielegalny handel zagrożonymi gatunkami obejmuje miliony okazów zwierząt i roślin rocznie na całym świecie. Handel zagrożonymi gatunkami dotyczy wszystkich grup zwierząt i roślin. Zwierzęta, które odławiane są nielegalnie ze środowiska naturalnego, sprzedaje się żywe jako egzotyczne pupile. Poza tym, zabija się je w celu wytworzenia pamiątek, trofeów myśliwskich, ozdób, tradycyjnej medycyny i żywności. Duże obroty ma handel skórami i częściami dużych kotów, kością słoniową, rogami nosorożców, koralowcami tworzącymi rafy. W odniesieniu do flory, międzynarodowy handel obejmuje zagrożone gatunki roślin ozdobnych i leczniczych. Jednak największe zyski przynosi handel drewnem, z zagrożonych gatunków drzew. Odpowiedzią społeczności międzynarodowej na ten globalny problem ochrony przyrody było podpisanie w 1973 roku Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Celem Konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi zwierzętami i roślinami, rozpoznawalnymi ich częściami i produktami pochodnymi. W Polsce Konwencja obowiązuje od 1989 roku. Na listach CITES znajduje się ponad 5000 gatunków zwierząt i gatunków roślin. Gatunkami zagrożonymi wyginięciem są m.in.: tygrysy, słonie, nosorożce, a także zwierzęta, które można spotkać w sklepach czy na targach np. papugi takie jak ara, kakadu, żako, amazonka; żółwie np. żółw grecki, żółw egipski; kameleony, gekony, węże np. boa lub pyton a także pająki i skorpiony. 31.

32 SCENARIUSZ LEKCJI 5. Handel zwierzętami i roślinami HANDEL GINĄCYMI GATUNKAMI NA ŚWIECIE I W POLSCE CELE LEKCJI: Zapoznawanie z problemem handlu ginącymi gatunkami flory i fauny. Uświadomienie konieczności ochrony wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA: Uczeń: wymienia przyczyny handlu zagrożonymi gatunkami flory i fauny; ocenia skutki handlu ginącymi gatunkami roślin i zwierząt; wyjaśnia, czym jest Konwencja Waszyngtońska; METODY I FORMY PRACY: Praca z tekstem źródłowym, rybi szkielet, praca indywidualna, praca zbiorowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kompendium wiedzy i lista zagrożonych gatunków zwierząt - dla nauczycieli (WWF), zadania dla uczniów wg Taksonomii Bloom a, tekst źródłowy dla uczniów, forma graficzna - rybi szkielet, atlasy, mapa fizyczna świata. PRZEBIEG LEKCJI: Część wstępna 1. Zapoznaj uczniów z tematem i celami lekcji. 2. Wybierz z każdego poziomu myślenia zadania odpowiednio dla danej grupy uczniów, zgodnie z ich możliwościami. Dla uczniów słabszych przydziel zadania z dwóch pierwszych poziomów myślenia a dla uczniów zdolnych zadania z poziomu analizy, syntezy i oceny. 3. Przydziel zadania indywidualnie dla każdego ucznia. Możesz klasę podzielić na grupy i z danego poziomu myślenia wybrać zadania do opracowania. Do pracy indywidualnej, dla każdego ucznia, rozdaj informacje zawarte w karcie na str. 35. Część główna ZAGADNIENIA związane z tematem lekcji, nad którymi uczniowie będą pracować: Handel wyrobami z zagrożonych gatunków zwierząt. Handel żywymi zwierzętami. Handel zagrożonymi gatunkami roślin ozdobnych i leczniczych. Handel drewnem z zagrożonych gatunków drzew. 32.

33 Praca indywidualna uczniów: WIEDZA - umiejętność przywoływania lub pamiętania faktów bez konieczności ich rozumienia A. Wypisz z tekstu gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem, które sprzedawane są w sklepach zoologicznych. B. Odszukaj na mapie w atlasie miejsce występowania lemurów. Opisz warunki transportu i ich drogę do Polski. C. Spisz z tekstu, co wyrabia się ze zwierząt i roślin egzotycznych. ZROZUMIENIE - umiejętność rozumienia i interpretowania przeczytanych informacji A. Utwórz historyjkę obrazkową na temat życia papugi, którą przywieziono z Ameryki Południowej do Polski. Obecnie jest podziwiana za swoje piękne ubarwienie i głos w mieszkaniu naszych znajomych. B. Porównaj życie małpy kapucynki na wolności i w mieszkaniu. Swoje uwagi przedstaw w ciekawej formie. Kapucynka czubata Prowadzi nadrzewny tryb życia, na ziemię schodzi do wodopojów oraz w poszukiwaniu alternatywnych źródeł jedzenia. Posługuje się prymitywnymi narzędziami, jest wszystkożerna, lecz najczęściej owoco- i owadożerna. Zjada również nasiona, larwy, żaby a nawet pisklęta. Żyje stadnie w grupie do 15 osobników. C. Wyjaśnij, dlaczego podpisano Konwencję Waszyngtońską. ZASTOSOWANIE umiejętność wykorzystania nabytych informacji w nowych sytuacjach A. Ułóż listę wyrobów z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. B. Przygotuj pytania do wywiadu z handlarzem drewna z egzotycznych zagrożonych gatunków drzew. C. Udramatyzuj warunki życia wybranego pupila domowego (egzotycznego zwierzęcia), który został przywieziony do Polski. ANALIZA umiejętność rozbijania informacji na elementy składowe A. Pogrupuj wyroby z zagrożonych zwierząt i roślin według własnych kryteriów. B. Napisz kontrakt, jaki można zawrzeć z handlarzami żywych zwierząt w ich krajach. Co można im zaproponować, aby nie zabierali zwierząt z miejsc gdzie się urodziły. C. Przygotuj krótkie informacje do folderu W obronie ginących gatunków zwierząt i roślin. SYNTEZA umiejętność składania w całość poszczególnych elementów A. Zapoczątkuj akcję wśród mieszkańców, uświadamiającą problem wycinania lasów tropikalnych i rzadkich gatunków drzew. B. Napisz artykuł do gazety na temat Prawdziwa cena pamiątek z egzotycznych podróży. C. Napisz list do Ministerstwa Środowiska w sprawie handlu lekarstwami, w których są składniki z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. 33.

34 OCENA umiejętność osądzenia jakości materiałów/informacji dla formułowania celów/ intencji (tworzenie sądów, wydawanie opinii) A. Przeprowadź proces sądowy nad turystami przywożącymi z krajów egzotycznych pamiątki zrobione ze zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. B. Przeprowadź proces sądowy nad handlarzami drewna z zagrożonych gatunków drzew. C. Napisz list do Ministra Środowiska, w którym przedstawisz problem handlu żywymi zwierzętami egzotycznymi. Część końcowa 1. Prace indywidualne uczniów możesz: zebrać i ocenić, wykorzystać do dyskusji na lekcji, pamiętając o zagadnieniach kluczowych lekcji. 2. Wiedzę uczniów możesz uporządkować w postaci rybiego szkieletu Narysuj na tablicy lub szarym papierze szkielet ryby i wpisz w głowę ryby problem. Burzą mózgów ustal główne czynniki odpowiedzialne za powstanie problemu obejmujące temat lekcji. Następnie poproś uczniów o wskazanie przyczyn, które mają wpływ na wybrany czynnik główny. Wpisz je na ościach małych. Sformułuj wspólnie z uczniami wnioski. Praca domowa Znajdź w dostępnych źródłach informacje o Konwencji Waszyngtońskiej. 34.

35 Tekst źródłowy dla uczniów HANDEL GINĄCYMI GATUNKAMI ZWIERZĄT NA ŚWIECIE I W POLSCE Nielegalny handel zagrożonymi gatunkami obejmuje miliony okazów zwierząt i roślin rocznie na całym świecie. Jest ogromnym zagrożeniem dla przetrwania ponad gatunków. Handel zagrożonymi gatunkami dotyczy wszystkich grup zwierząt i roślin: zwierzęta odławiane są nielegalnie ze środowiska naturalnego; sprzedaje się je żywe jako egzotyczne pupile lub zabija w celu wytworzenia pamiątek, trofeów myśliwskich, ozdób, tradycyjnej medycyny i żywności; handluje się zagrożonymi gatunkami roślin ozdobnych i leczniczych; wycinane są zagrożone gatunki drzew i sprzedawane jako drewno do produkcji mebli i podłóg. Transport odbywa się w nieludzkich warunkach: Zwierzęta umierają stłamszone w wymyślnych schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Na jeden przemycony okaz, który można kupić w sklepie, przypada wiele, które nie przeżyły podróży. Dziesiątki tysięcy żywych zwierząt trafia do sklepów zoologicznych i na giełdy na całym świecie: papugi, ptaki drapieżne, żółwie, węże, gekony, legwany a nawet małpy i lemury. Zwierzęta wykorzystuje się do: wytwarzania najdziwniejszych przedmiotów: pamiątek turystycznych, odzieży i akcesoriów, ozdób, instrumentów muzycznych, trofeów myśliwskich: koralowce, słonie, nosorożce, żółwie, antylopy, tygrysy, lamparty, gepardy, zebry, słonie, wilki, rysie, krokodyle i setki innych; produkcji leków i kosmetyków: tygrysy, lamparty, nosorożce, piżmowce, niedźwiedzie; produkcji jedzenia - mięsa, jaj: żółwie, węże, jaszczurki, ryby, ptaki, ssaki (np. tygrysy, niedźwiedzie, małpy, antylopy i setki innych) Odpowiedzią społeczności międzynarodowej na ten globalny problem ochrony przyrody było podpisanie w 1973 roku Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Celem Konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi zwierzętami i roślinami, rozpoznawalnymi ich częściami i produktami pochodnymi. W Polsce Konwencja obowiązuje od 1989 roku. Na listach CITES znajduje się ponad 5000 gatunków zwierząt i gatunków roślin. 35.

36 szkielet ryby PRZYCZYNY wpływające na czynnik główny PRZYCZYNY wpływające na czynnik główny Handel wyrobami z zagrożonych gatunków zwierząt Handel drewnem z zagrożonych gatunków drzew Handel żywymi zwierzętami Handel zagrożonymi gatunkami roślin ozdobnych i leczniczych Giną zagrożone gatunki zwierząt i roślin 36.

37 PROJEKT MIĘDZYPRZEDMIOTOWY Projekt edukacyjny propozycja do modyfikacji i wdrażania POZWóLMY ZWIERZĘTOM ŻYć TAM, GDZIE SIĘ URODZIłY! PROJEKT MIĘDZYPRZEDMIOTOWY I. CELE OGóLNE: 1. Uwrażliwianie uczniów na wagę problemu wymierania wielu gatunków zwierząt. 2. Uświadamianie zagrożenia nielegalnego handlu rzadkimi gatunkami zwierząt 3. Kształtowanie postaw świadomych konsumentów, których wybory będą miały znaczenie dla ochrony przyrody. II. CELE SZCZEGółOWE: 1. Zapoznawanie z: zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin na Ziemi; problemem handlu chronionymi gatunkami zwierząt; problemem przywożenia pamiątek z chronionych gatunków zwierząt z całego świata; problemem handlu ginącymi gatunkami roślin. 2. Uświadamianie zagrożeń dla przetrwania wielu gatunków zwierząt i konieczności ich ochrony. 37.

38 Projekt międzyprzedmiotowy 3. Zapoznawanie z celami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. 4. Kształtowanie postawy badawczej uczniów w poznawaniu prawidłowości świata przyrody poprzez poszukiwanie odpowiedzi na pytania: dlaczego?, jak jest?, co się stanie, gdy?. 5. Kształcenie umiejętności stawiania hipotez, ich weryfikacji i wnioskowania na temat czynników zagrażających przetrwaniu gatunków roślin i zwierząt w naturze. 6. Rozwijanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. 7. Kształtowanie umiejętności : a. wyszukiwania, selekcjonowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł; b. komunikowanie się w różnych sytuacjach, prezentowanie swojego punktu widzenia na forum; c. efektywnego współdziałania w zespole; d. wykorzystywania wiedzy w praktyce. III. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA: Uczeń: opisuje środowisko naturalne zagrożonych gatunków zwierząt i roślin na Ziemi; wymienia przyczyny handlu chronionymi gatunkami roślin i zwierząt; wymienia gatunki zwierząt egzotycznych spotykane w naszych domach; ocenia skutki handlu ginącymi gatunkami roślin; wymienia gatunki zwierząt egzotycznych, z których wyrabia się pamiątki; proponuje sposoby ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem; wyjaśnia przyczyny i skutki wymierania rzadkich gatunków roślin i zwierząt, poszukując odpowiedzi na pytania: dlaczego?, jak jest?, co się stanie, gdy? ; formułuje hipotezy na temat czynników zagrażających przetrwaniu gatunków roślin i zwierząt w naturze i próbuje je weryfikować; wyszukuje, selekcjonuje informacje z różnych źródeł o zagrożonych gatunkach flory i fauny; prezentuje swoje stanowisko, punkt widzenia na forum klasy i szkoły. IV. ODBIORCY: Uczniowie klas O VI V. AUTORZY PROJEKTU: Nauczyciele: edukacji wczesnoszkolnej, przyrody, matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, informatyki, plastyki, techniki, muzyki. 38.

39 Projekt międzyprzedmiotowy VI. TERMIN REALIZACJI: Marzec 2012 czerwiec 2013 (najlepiej wybrać 2-3 miesiące najbardziej dogodne dla szkoły) VII. TREŚCI NAUCZANIA: Zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Handel wyrobami z zagrożonych gatunków zwierząt. Handel żywymi zwierzętami. Handel zagrożonymi gatunkami roślin ozdobnych i leczniczych. Handel drewnem z zagrożonych gatunków drzew. Konwencja Waszyngtońska. VIII. PYTANIA BADAWCZE 1. Zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Które gatunki zwierząt są zagrożone wyginięciem? Gdzie na kuli ziemskiej rosną zagrożone wyginięciem rośliny? Jakich warunków do życia potrzebują zagrożone gatunki zwierząt? 2. Handel wyrobami z zagrożonych gatunków zwierząt. Jakie pamiątki wykonane ze zwierząt przywożą turyści z różnych regionów świata? Dlaczego tradycyjna medycyna azjatycka przyczynia się do wymierania gatunków zwierząt? W jaki sposób przyczyniamy się do rozwoju handlu zagrożonymi gatunkami? 3. Handel żywymi zwierzętami. Które egzotyczne zwierzęta spotkamy w naszych domach? Jaką drogę pokonują zwierzęta od miejsca gdzie się urodziły aż do naszych domów? Czy musimy mieć egzotyczne zwierzęta w naszych domach? 4. Handel zagrożonymi gatunkami roślin ozdobnych i leczniczych. Czy musimy mieć meble i podłogi z egzotycznego drewna? Które rośliny lecznicze są zagrożone wyginięciem? Jakie leki i kosmetyki z zagrożonych gatunków roślin spotykamy w naszych domach? 5. Konwencja Waszyngtońska. Dlaczego podpisano Konwencję Waszyngtońską? W jaki sposób Konwencja Waszyngtońska obowiązuje w Polsce? Jak każdy z nas może chronić zagrożone gatunki roślin i zwierząt? 39.

40 Projekt międzyprzedmiotowy IX. HARMONOGRAM PRAC Zapoznanie Dyrekcji Szkoły i Rady Pedagogicznej z ogólną tematyką projektu. Wybranie uczniów i nauczycieli chętnych do udziału w projekcie. Wybranie koordynatora działań związanych z realizacją projektu. Zapoznanie zgłoszonych osób z zasadami realizacji zadań. Zaplanowanie sposobów i terminu prezentacji wyników pracy. Utworzenie zespołów zadaniowych, przydzielenie tematów i zadań. Zbieranie informacji, wykonywanie poszczególnych zadań. Przygotowanie prezentacji wyników pracy na forum klasy, szkoły. Zorganizowanie imprezy szkolnej: prezentacja prac i ich ocena. Kontynuacja akcji informacyjnej w środowisku lokalnym: szkoła, dom. X. ZADANIA DLA UCZNIÓW I SPOSOBY ICH PREZENTACJI EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Wyszukiwanie w publikacjach przyrodniczych informacji o zagrożonych gatunkach zwierząt na kuli ziemskiej. Prace plastyczne dowolną techniką na temat: Zagrożone gatunki zwierząt. Wystawa prac w sali lekcyjnej i na korytarzu szkolnym. Wypowiadanie się na forum klasy na temat spotykanych w naszych domach żywych zwierząt i pamiątek ze zwierząt przywiezionych z różnych regionów świata. PRZYRODA Poszukiwanie, sekcjonowanie i prezentowanie informacji w różnych źródłach o zagrożonych gatunkach zwierząt. Gromadzenie materiałów w portfolio. Sporządzenie listy zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Opracowanie ulotki uświadamiającej mieszkańcom konsekwencje prawne i ekologiczne handlu zagrożonymi i chronionymi gatunkami zwierząt. Sąd nad handlarzami żywymi egzotycznymi zwierzętami drama. Przygotowanie posterów tematycznych na temat: Przyczyny wymierania rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Wykonanie plakatów na temat: Skutki handlu żywymi zwierzętami egzotycznymi. Konkurs wiedzy na temat: Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły! Sporządzenie albumu roślin zagrożonych wyginięciem. Analiza wybranych lekarstw i kosmetyków, w skład których wchodzą rzadkie rośliny. Opracowanie Kodeksu świadomego konsumenta. MATEMATYKA Opracowanie wyników ankiety w postaci wykresów słupkowych i diagramów kołowych - 40.

41 Projekt międzyprzedmiotowy Do czego zobowiązuje nas Konwencja Waszyngtońska? Przygotowanie zadań związanych z przeliczaniem odległości jaką pokonują zwierzęta egzotyczne z miejsc gdzie się urodziły do miejsc, gdzie są sprzedawane. JĘZYK POLSKI Konkursy na: o Wiersze własne na temat: W obronie zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt. o Opowiadanie na temat: Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły. Przygotowanie gazetki szkolnej z artykułami i pomysłami uczniów. Opracowanie do encyklopedii haseł (pojęć i terminów) dotyczących nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt. Przygotowanie pytań do wywiadu Do czego zobowiązuje nas Konwencja Waszyngtońska? JĘZYK ANGIELSKI Przygotowanie słownika: Egzotyczne rośliny i zwierzęta - terminologia i słownictwo. Komiks w języku angielskim na temat: Handel zwierzętami gatunków zagrożonych wyginięciem. INFORMATYKA Poszukiwanie informacji w Internecie na temat zagrożonych gatunków roślin i zwierząt: o sporządzenie prezentacji multimedialnej; o tworzenie własnych plików informacyjnych. Przygotowanie spisu: CiekaweLinki.pl tu znajdziesz wyselekcjonowane i posegregowane linki do najciekawszych stron internetowych o zagrożonych gatunkach zwierząt i nielegalnym handlu nimi. Sporządzenie listy CITES- wybrane gatunki roślin i zwierząt. PLASTYKA/ TECHNIKA Wykonanie papierowych masek zwierząt z gatunków zagrożonych wyginięciem. Prace dowolną techniką: Zagrożone wyginięciem gatunki roślin. MUZYKA Nauka piosenki o tematyce związanej z problematyką projektu. 41.

42 Projekt międzyprzedmiotowy XI. SPOSOBY PREZENTACJI PROJEKTU Apel szkolny. Przedstawienie teatralne wg scenariusza opracowanego przez nauczycieli wspólnie z uczniami. Konkursy na najlepszy: wiersz; opowiadanie; komiks. Prezentacje posterowe uczniów. Prezentacje multimedialne. Wystawa różnorodnych prac plastycznych. Opracowanie gazetki szkolnej artykuły uczniów o problemach wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt. Przygotowanie akcji informacyjnej dla społeczności lokalnej: ulotki, kodeks świadomego konsumenta. Zorganizowanie happeningu: Marsz zagrożonych gatunków zwierząt. Wzięcie udziału w konkursie organizowanym w ramach akcji WWF Polska XII. ZASOBY 1. Posiadane: umiejętności nauczycieli; znajomość klas; dobre kontakty w zespołach; entuzjazm nauczycieli i uczniów; kontakty z instytucjami i osobami; wsparcie ze strony dyrektora szkoły. 2. Potrzebne materiały do dekoracji i strojów na galę podsumowującą i przedstawienie; materiały biurowe; inne. XIII. KRYTERIA OCENY PRACY I RODZAJÓW AKTYWNOŚCI UCZNIÓW Efektywność pracy zespołu i poszczególnych uczniów: ilość i wartość zebranych informacji; sposób ich oceny, selekcji i opracowania; efekt końcowy pracy zespołowej. 42.

43 Projekt międzyprzedmiotowy Styl pracy grupy: zaangażowanie wszystkich członków grupy; wymiana zdobytych informacji; sposoby podejmowania decyzji i rozwiązywania konfliktów; samoocena postępów pracy; Sposób zaprezentowania wyników pracy: oryginalność i atrakcyjność prezentacji wybranego zagadnienia, zainteresowanie innych opracowywanym tematem; podjęcie konkretnych działań w środowisku lokalnym. XIV. EWALUACJA PROJEKTU: Zorganizowanie sesji podsumowującej wspólne działania nagrodzenie i wyróżnienie najlepszych prac uczniów. Pozytywna ocena odbiorców projektu. Podziękowania uczestników i gości. Narzędzia ewaluacji: ankieta ewaluacji projektu; obserwacja; rozmowy z odbiorcami. 43.

44 Przez 50 lat swojego istnienia WWF wyrósł na jedną z największych organizacji ekologicznych na świecie. Działamy samodzielnie i niezależnie od partii politycznych. Misją naszej fundacji jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie żyliby w harmonii z przyrodą. W Polsce już od 10 lat zabiegamy o ocalenie najcenniejszych rzek i lasów, staramy się przeciwdziałać zmianom klimatu, chronimy Bałtyk. Prowadzimy projekt ochrony wilka, rysia i niedźwiedzia oraz foki i morświna. Walczymy z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami. Staramy się o to, aby rozwój gospodarczy Polski odbywał się z poszanowaniem przyrody i potrzeb ludzi. Dowiedz się więcej:

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery? Autor: Bożena Sienkiewicz Dla kogo: gimnazjum, klasy I-III Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery? Cele lekcji: Uświadamianie zagrożeń ekologicznych związanych ze wzrostem

Bardziej szczegółowo

Międzyprzedmiotowy projekt gimnazjalny. Anna Kimak-Cysewska 2014

Międzyprzedmiotowy projekt gimnazjalny. Anna Kimak-Cysewska 2014 Międzyprzedmiotowy projekt gimnazjalny Anna Kimak-Cysewska 2014 Temat projektu: Międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami zagrożonymi wyginięciem w świetle Konwencji Waszyngtońskiej Cel ogólny projektu:

Bardziej szczegółowo

,,Piękno tej Ziemi zmusza mnie do wołania o zachowanie jej dla przyszłych pokoleń

,,Piękno tej Ziemi zmusza mnie do wołania o zachowanie jej dla przyszłych pokoleń - propozycja do modyfikacji i wdrażania,,piękno tej Ziemi zmusza mnie do wołania o zachowanie jej dla przyszłych pokoleń Jan Paweł II Spis treści: I. Cele ogólne II. Cele szczegółowe III. Przewidywane

Bardziej szczegółowo

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie! Autor: Urszula Depczyk Dla kogo: szkoła podstawowa, klasa VI Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie! Cele lekcji: Kształcenie umiejętności dostrzegania zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi

Bardziej szczegółowo

KOMPENDIUM WIEDZY DLA NAUCZYCIELI

KOMPENDIUM WIEDZY DLA NAUCZYCIELI KOMPENDIUM WIEDZY DLA NAUCZYCIELI Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły. Ogólnopolski projekt edukacyjny dla szkół podstawowych Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny Opracowała: mgr Bożena Szkopińska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Miejsce realizacji: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Antoniego Grabowskiego w Nowym Dworze Cele

Bardziej szczegółowo

Aktywne metody nauczania.

Aktywne metody nauczania. Literka.pl Aktywne metody nauczania. Data dodania: 2005-03-16 11:30:00 Referat na posiedzenie rady pedagogicznej dotyczącej aktywnych metod nauczania w szkole podstawowej. Referat na posiedzenie szkoleniowe

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele Scenariusz nr 7 I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum nr 11. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 15 w Poznaniu

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum nr 11. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 15 w Poznaniu Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 15 w Poznaniu Rozdział I Ustalenia ogólne 1 1. Zgodnie z art. 44p ust. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego zrealizowanego w Szkole Podstawowej w Raszówce w roku szkolnym 2005/2006 pod hasłem "ŻYJMY ZDROWO!

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego zrealizowanego w Szkole Podstawowej w Raszówce w roku szkolnym 2005/2006 pod hasłem ŻYJMY ZDROWO! mgr Irena Wituszyńska Szkoła Podstawowa w Raszówce Sprawozdanie z projektu edukacyjnego zrealizowanego w Szkole Podstawowej w Raszówce w roku szkolnym 2005/2006 pod hasłem "ŻYJMY ZDROWO!" Projekt pod hasłem

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA GEOGRAFICZNEGO

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA GEOGRAFICZNEGO PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA GEOGRAFICZNEGO Jak dobrze znasz Ziemię? poznaj ciekawe regiony świata wykorzystując nowoczesne technologie informacyjne. mgr Joanna Imiołek mgr Katarzyna Kwiatek-Grabarska 2008-01-29

Bardziej szczegółowo

Jak pracować metodą projektu w gimnazjum? Instrukcja dla nauczyciela

Jak pracować metodą projektu w gimnazjum? Instrukcja dla nauczyciela Jak pracować metodą projektu w gimnazjum? Instrukcja dla nauczyciela Praca metodą projektu przebiega w czterech głównych etapach: I. Wybór tematu projektu i wprowadzenie w jego problematykę 1. Wyjaśnij

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W POBIEDZISKACH

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W POBIEDZISKACH REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W POBIEDZISKACH Załącznik I Zasady realizacji projektu 1. Do projektu edukacyjnego przystępują uczniowie klas gimnazjalnych, w których realizowana

Bardziej szczegółowo

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Mapa niewyczerpane źródło informacji Mapa niewyczerpane źródło informacji Opis: Program powstał, ponieważ uczniowie mają problem w posługiwaniu się mapą i skalą. Mają kłopoty z orientacją na mapie oraz odczytywaniem informacji z różnych typów

Bardziej szczegółowo

Kto puka do naszych drzwi?

Kto puka do naszych drzwi? scenariusz III etap edukacyjny. Przedmiot: geografia Przedmiot: geografia str 1 Tytuł scenariusza: Kto puka do naszych drzwi? Autor scenariusza: Tomasz Majchrzak Krótki opis scenariusza: Scenariusz lekcji

Bardziej szczegółowo

PROJEKT: Wędrówki po Afryce

PROJEKT: Wędrówki po Afryce PROJEKT: Wędrówki po Afryce Metodę projektu wykorzystałam do pracy nad zagadnieniem, które można ująć przy pomocy trawestacji tytułu znanej książki Mariana Brandysa: Wędrówki po Afryce śladami Stasia i

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W GIMNAZJUM NR 15 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W KIELCACH

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W GIMNAZJUM NR 15 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W KIELCACH REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W GIMNAZJUM NR 15 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W KIELCACH 1. Uczeń klasy drugiej lub trzeciej gimnazjum jest zobowiązany zrealizować

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego nr 1. ,,Jestem przyjacielem zwierząt i roślin

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego nr 1. ,,Jestem przyjacielem zwierząt i roślin Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego nr 1,,Jestem przyjacielem zwierząt i roślin Działanie ekologiczne,,jestem przyjacielem zwierząt i roślin było zespołem zadań powiązanych ze sobą, mających

Bardziej szczegółowo

POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE

POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE Projekt szkolny POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE pod hasłem: NASZ WSPÓLNY DOM EUROPA AUTORZY: W. Mataczyńska M. Nowak A. Wasela E. Wawrzyk NAUCZYCIEL KOORDYNATOR : WSTĘP Edukacja europejska powinna być rozpoczęta

Bardziej szczegółowo

Zasady i warunki organizowania projektów edukacyjnych w Gimnazjum Sportowym im. Olimpijczyków Śląskich w Mysłowicach

Zasady i warunki organizowania projektów edukacyjnych w Gimnazjum Sportowym im. Olimpijczyków Śląskich w Mysłowicach Zasady i warunki organizowania projektów edukacyjnych w Gimnazjum Sportowym im. Olimpijczyków Śląskich w Mysłowicach 1. Uczeń gimnazjum jest zobowiązany zrealizować projekt edukacyjny. Projekt jest planowanym

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: JESTEŚ TYM CO JESZ żywność zawierająca rośliny genetycznie modyfikowane

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: JESTEŚ TYM CO JESZ żywność zawierająca rośliny genetycznie modyfikowane SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza:

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE

PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE Julia Miśkowicz, Maria Jezierczak, Bożena Niemiec, Anna Waksmundzka, Maria Pawlica Urszula Hanula, Anna Stronczek PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE UCZESTNICY: KLASY 1-6

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W GRODŹCU

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W GRODŹCU Załącznik nr 3 do Statutu Zespołu Szkół w Grodźcu REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W GRODŹCU Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Zespole Szkół w Grodźcu Gimnazjum został

Bardziej szczegółowo

Procedura realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie

Procedura realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie Procedura realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie Zasady ogólne 1. Uczniowie gimnazjum mają obowiązek przystąpienia do realizacji projektu gimnazjalnego,

Bardziej szczegółowo

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Pojęcie i klasyfikacja podatków Pojęcie i klasyfikacja podatków 1. Cele lekcji a) Wiadomości Zapoznanie z pojęciem podatku. Charakterystyka poszczególnych podatków bezpośrednich i pośrednich. b) Umiejętności Doskonalenie umiejętności

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO w GIMNAZJUM NR 1 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W KOLUSZKACH I. ZASADY REALIZACJI PROJEKTU Uczeń Gimnazjum ma obowiązek zrealizować projekt edukacyjny na podstawie 21a

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN realizacji PROJEKTU EDUKACYJNEGO

REGULAMIN realizacji PROJEKTU EDUKACYJNEGO REGULAMIN realizacji PROJEKTU EDUKACYJNEGO Podstawa prawna: Minister Edukacji Narodowej rozporządzeniem z dnia 20 sierpnia 2010 r. nałożył na szkoły gimnazjalne wymóg zorganizowania pracy metodą zespołowego

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli, 31.05.2014

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli, 31.05.2014 PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY Materiały na warsztaty dla nauczycieli, 31.05.2014 Pozostałe etapy (przykładowe zagadnienia) Gimnazjum 6. Wybrane zagadnienia geografii

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9 Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień dary niesie Scenariusz nr 9 I. Tytuł scenariusza zajęć : Znaczenie lasów, parków i łąk" II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne III. Edukacje

Bardziej szczegółowo

Gimnazjum Katolickie im. Jana Pawła II w Gdyni. Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum Katolickim im. Jana Pawła II w Gdyni

Gimnazjum Katolickie im. Jana Pawła II w Gdyni. Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum Katolickim im. Jana Pawła II w Gdyni Gimnazjum Katolickie im. Jana Pawła II w Gdyni Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum Katolickim im. Jana Pawła II w Gdyni Gdynia 2016 I. Projekt w prawie oświatowym postanowienia ogólne

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka. Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka. Temat: Składniki pokarmowe i ich znaczenie dla organizmu. Korelacja ze ścieżką

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3 Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: Nasza ziemia Scenariusz nr 3 I. Tytuł scenariusza: Zwierzęta naszej planety. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

Pełny talerz dla 10 miliardów jak wyżywić świat?

Pełny talerz dla 10 miliardów jak wyżywić świat? SCENARIUSZ DOTYCZĄCY BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCIOWEGO Tytuł/temat lekcji Pełny talerz dla 10 miliardów jak wyżywić świat? Czas trwania lekcji: 45 minut Krótki opis scenariusza: Proponowany scenariusz lekcji

Bardziej szczegółowo

Ograniczenia i zakazy związane z przywozem i wywozem z Unii. Europejskiej okazów roślin i zwierząt gatunków zagroŝonych

Ograniczenia i zakazy związane z przywozem i wywozem z Unii. Europejskiej okazów roślin i zwierząt gatunków zagroŝonych Ograniczenia i zakazy związane z przywozem i wywozem z Unii Europejskiej okazów roślin i zwierząt gatunków zagroŝonych wyginięciem (Konwencja Waszyngtońska - CITES) Postanowienia Konwencji Waszyngtońskiej

Bardziej szczegółowo

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

KLUB MŁODEGO EKOLOGA Przyroda cierpi z powodu człowieka Dar panowania nad przyrodą powinniśmy wykorzystywać w poczuciu odpowiedzialności, świadomości, że jest to wspólne dobro ludzkości. Jan Paweł II Papież KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Bardziej szczegółowo

I. PROJEKT EDUKACYJNY CO TO TAKIEGO?

I. PROJEKT EDUKACYJNY CO TO TAKIEGO? I. PROJEKT EDUKACYJNY CO TO TAKIEGO? Projekt edukacyjny jest to metoda nauczania, która kształtuje wiele umiejętności oraz integruje wiedzę z różnych przedmiotów. Istotą projektu jest samodzielna praca

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEPROWADZONEJ W ZESPOLE SZKOLNO PRZEDSZKOLNYM W NOWEJ WSI EŁCKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEPROWADZONEJ W ZESPOLE SZKOLNO PRZEDSZKOLNYM W NOWEJ WSI EŁCKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2012/2013 RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEPROWADZONEJ W ZESPOLE SZKOLNO PRZEDSZKOLNYM W NOWEJ WSI EŁCKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2012/2013 Obszar: 1. EFEKTY DZIAŁALNOŚCI DYDAKTYCZNEJ, WYCHOWAWCZEJ I OPIEKUŃCZEJ ORAZ

Bardziej szczegółowo

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji; PROGRAM ZAJĘĆ KOŁA PRZYRODNICZEGO. 1.PROWADZĄCA ZAJĘCIA: WIOLETTA PIENIO 2.ROK SZKOLNY 2016/2017 3.CELE OGÓLNE ZAJĘĆ:- budzenie szacunku do przyrody; -uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego;

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu NOWE TECHNOLOGIE NA USŁUGACH EDUKACJI Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI SPORTOWYMI W DOBRZENIU WIELKIM NAUCZYCIEL PROWADZĄCY ZAJĘCIA Elżbieta Rychlik

Bardziej szczegółowo

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską. w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską. w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Konspekt projektu K-81 Temat: O myśleniu na przyszłość czyli dlaczego przezorny zawsze ubezpieczony? Cel główny projektu Kształtowanie postawy odpowiedzialności za przyszłość własną i swoich najbliższych

Bardziej szczegółowo

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO W ŚRODOWISKU LOKALNYM TWORZENIE BAZY DANYCH Podstawa programowa biologii zakres podstawowy 2. Różnorodność

Bardziej szczegółowo

Zasady i warunki realizacji projektu edukacyjnego uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach 1. Uczniowie realizują projekty edukacyjne na

Zasady i warunki realizacji projektu edukacyjnego uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach 1. Uczniowie realizują projekty edukacyjne na Zasady i warunki realizacji projektu edukacyjnego uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach 1. Uczniowie realizują projekty edukacyjne na podstawie art. 44 p ust. 1 z dnia 7 września 1991 roku

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM TEMAT: Surowce energetyczne - gaz ziemny z łupków CZAS TRWANIA ZAJĘĆ 45 minut PODSTAWA PROGRAMOWA: III etap edukacyjny 1.8, 4.2, 4.3, 4.5, 6.3

Bardziej szczegółowo

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. J. Wybickiego w Kołobrzegu

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. J. Wybickiego w Kołobrzegu Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. J. Wybickiego w Kołobrzegu I. Projekt w prawie oświatowym - postanowienia ogólne Projekt edukacyjny jest zespołowym,

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 4 WE WŁOCŁAWKU. Gimnazjum nr 7. Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 7 we Włocławku

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 4 WE WŁOCŁAWKU. Gimnazjum nr 7. Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 7 we Włocławku Gimnazjum nr 7 Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 7 we Włocławku Włocławek 2011 I. Projekt w prawie oświatowym - postanowienia ogólne Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym

Bardziej szczegółowo

z OK Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

z OK Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach z OK Klasa III Krótki opis: Uczniowie po temacie związanym z poznawaniem roślin i rozpoznawaniu ich na podstawie wyglądu mieli zebrać rośliny, zasuszyć, nakleić i spiąć wszystkie karty tak, aby powstał

Bardziej szczegółowo

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE! Scenariusz lekcji geografii dla klasy III gimnazjum TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE! Hasło programowe: zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego. Zakres treści: zanieczyszczenia powietrza, działania

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA INSTRUKCJA REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO

SZKOLNA INSTRUKCJA REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO SZKOLNA INSTRUKCJA REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO I. Zasady realizacji projektu: 1. Uczeń gimnazjum ma obowiązek zrealizować projekt edukacyjny na podstawie 21a Rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia

Bardziej szczegółowo

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Wielki astronom Mikołaj Kopernik Wielki astronom Mikołaj Kopernik 1. Cele lekcji Cel ogólny: Poznanie sylwetki Mikołaja Kopernika. a) Wiadomości Uczeń wie, kim był Mikołaj Kopernik. b) Umiejętności Uczeń potrafi udzielać odpowiedzi na

Bardziej szczegółowo

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Zespole Szkół w Bystrzycy

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Zespole Szkół w Bystrzycy Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Zespole Szkół w Bystrzycy I Zasady realizacji projektu 1. Uczeń gimnazjum ma obowiązek zrealizować projekt edukacyjny na podstawie 21a Rozporządzenia MEN z

Bardziej szczegółowo

Program Pracy Szkolnego Koła,,Towarzystwa Przyjaciół Lasu

Program Pracy Szkolnego Koła,,Towarzystwa Przyjaciół Lasu Program Pracy Szkolnego Koła,,Towarzystwa Przyjaciół Lasu Założenia programu: Program przeznaczony jest do realizacji w Szkole Podstawowej w formie nieobowiązkowych zajęć pozalekcyjnych Tematyka zajęć

Bardziej szczegółowo

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec 832 34-350 Węgierska Górka 34-350 Węgierska Górka Temat: BAWIĘ SIĘ W POETĘ, IDĄC TROPEM POETKIna podstawie wiersza Joanny Kulmowej kiedy

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH TEMAT: Gaz z łupków wsparcie energetyczne Polski CZAS TRWANIA ZAJĘĆ 45 minut PODSTAWA PROGRAMOWA: IV etap edukacyjny

Bardziej szczegółowo

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO mgr Joanna Wiater : mgr Monika Walczak Data rozpoczęcia stażu 1 września 2010 r. Czas trwania stażu 2 lata i 9 miesięcy Cel podstawowy: uzyskanie stopnia

Bardziej szczegółowo

Scenariusz projektu edukacyjnego dla uczniów gimnazjum:

Scenariusz projektu edukacyjnego dla uczniów gimnazjum: Scenariusz projektu edukacyjnego dla uczniów gimnazjum: tytuł projektu opracowanie:.. (np. nazwa grupy, imiona i nazwiska członków grupy, imiona i nazwiska opiekunów projektu)..... 1. WPROWADZENIE Projekt

Bardziej szczegółowo

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów). 1 Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie bedkowska.lzd@interia.pl Temat lekcji Poznaj polskie parki narodowe (etap edukacyjny: gimnazjum) Cele: Cele kształcenia Wiadomości. Uczeń:

Bardziej szczegółowo

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO 1.Temat projektu: Dlaczego Lexus/Mercedes/Ferrari (itp.) jest taki drogi? 2. Imię i nazwisko nauczyciela: Silvija M. Teresiak 3. Termin realizacji: maj 2018 r. 4.Czas realizacji:

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM W PRAKTYCE SZKOLNEJ. Zajęcia warsztatowe

PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM W PRAKTYCE SZKOLNEJ. Zajęcia warsztatowe PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM W PRAKTYCE SZKOLNEJ Zajęcia warsztatowe Cele szkolenia: wykorzystanie dotychczasowych dobrych praktyk w pracy z metodą projektu; zapoznanie się z zadaniami stojącymi przed

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony) Autorzy scenariusza: SCENARIUSZ TEMATYCZNY OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Bardziej szczegółowo

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych) WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych) Aktywizujące metody nauczania na przykładzie tematu: Dyskusja nad liczbą rozwiązań równania liniowego z wartością bezwzględną

Bardziej szczegółowo

ZASADY I WARUNKI REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W STARYCH PROBOSZCZEWICACH

ZASADY I WARUNKI REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W STARYCH PROBOSZCZEWICACH ZASADY I WARUNKI REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W STARYCH PROBOSZCZEWICACH 1 1. Uczniowie mają obowiązek realizowania projektów edukacyjnych na podstawie: 1) Art. 44p ustawy z dnia 7 września

Bardziej szczegółowo

KOMPUTERY W PRACY. Projekt edukacyjny dla uczniów klas 4 szkoły podstawowej z przedmiotu informatyka

KOMPUTERY W PRACY. Projekt edukacyjny dla uczniów klas 4 szkoły podstawowej z przedmiotu informatyka KOMPUTERY W PRACY Projekt edukacyjny dla uczniów klas 4 szkoły podstawowej z przedmiotu informatyka Współczesny świat został zdominowany przez technologię. Komputery, na początku używane jedynie przez

Bardziej szczegółowo

PROCEDURY REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W CHOCIWLU

PROCEDURY REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W CHOCIWLU PROCEDURY REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W CHOCIWLU Opracowała: Ewa Dadyńska Teresa Banas-Kobylarska 1 Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi. Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi. I. Informacje wstępne: nazwisko prowadzącego lekcję Dorota Giełdzik przedmiot Godzina

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny ŚLADAMI NASZEGO PATRONA. Czas realizacji: 2 miesiące

Projekt edukacyjny ŚLADAMI NASZEGO PATRONA. Czas realizacji: 2 miesiące Projekt edukacyjny ŚLADAMI NASZEGO PATRONA Czas realizacji: 2 miesiące 1 Projekt edukacyjny: ŚLADAMI NASZEGO PATRONA Odbiorcy projektu: projekt adresowany jest do uczniów klas IV-VI oraz nauczycieli Szkoły

Bardziej szczegółowo

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH Z PRZYRODY WKLASIEVI Hasło programowe: Krajobraz. Woda Temat: Znajomość mapy fizycznej świata Czas zajęć: 2x 45 minut Klasa: VI Cele: Wiadomości uczeń: wie, co to jest mapa,.

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6 Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6 I. Obszary podlegające ocenie na lekcjach przyrody 1. Prace pisemne a) każdy zrealizowany dział programu jest zakończony sprawdzianem pisemnym (czas pisania

Bardziej szczegółowo

tematów projektów, sporządzenie ich listy zbiorczej, przedstawienie jej Radzie Pedagogicznej.

tematów projektów, sporządzenie ich listy zbiorczej, przedstawienie jej Radzie Pedagogicznej. Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czersku Uczeń gimnazjum ma obowiązek zrealizować projekt edukacyjny na podstawie 21a Rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia 2007r.

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy System Oceniania. - Plastyka 4-6. Bieżącej ocenie podlega:

Przedmiotowy System Oceniania. - Plastyka 4-6. Bieżącej ocenie podlega: IRENA SZLACHTA Przedmiotowy System Oceniania - Plastyka 4-6 Bieżącej ocenie podlega: przygotowanie ucznia do lekcji aktywne uczestnictwo w zajęciach zaangażowanie ucznia w działania plastyczne twórcze

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet Autorka: Agnieszka Kotowicz Klasa III technikum zawodowe Zespół Szkół nr 3 w Szczecinku Zawartość opracowania:

Bardziej szczegółowo

Kiedy wiosna przyjdzie do nas. Projekt edukacji przyrodniczej.

Kiedy wiosna przyjdzie do nas. Projekt edukacji przyrodniczej. Kiedy wiosna przyjdzie do nas. Projekt edukacji przyrodniczej. Realizowany w grupie I i II od marca do czerwca 2014 roku. Opracowały: Jolanta Wawer, Marzena Bochra, Małgorzata Matysiak Murat. 1 Kiedy wiosna

Bardziej szczegółowo

MODUŁ: Popcorn beztłuszczowa przekąska

MODUŁ: Popcorn beztłuszczowa przekąska MODUŁ: Popcorn beztłuszczowa przekąska Wprowadzenie Realizacja modułu umożliwi uczniowi rozwój intelektualny, uświadomi mu, skąd bierze się wiedza oraz umożliwi rozwój osobisty i społeczny (odpowiedzialne

Bardziej szczegółowo

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej Opracowanie Anna Nowak Blok tematyczny: Człowiek a środowisko Temat: Podstawowe potrzeby życiowe człowieka Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika)

Bardziej szczegółowo

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych. w Gimnazjum nr 25 w Zabrzu

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych. w Gimnazjum nr 25 w Zabrzu w Gimnazjum nr 25 w Zabrzu Zabrze 2011 I. Projekt w prawie oświatowym - postanowienia ogólne Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu,

Bardziej szczegółowo

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda Legionowo, 23.02.2016 r. mgr Alicja Sitkowska-Warda Program innowacji Obserwuję, badam, odkrywam jest skierowany do uczniów I etapu edukacyjnego. Program innowacji będzie realizowany podczas zajęć pozalekcyjnych

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć nr 1 Opracowała: Lucyna Górecka tydzień 4 Scenariusz zajęć nr 1 Temat dnia: Drzewa w parku I. Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne. II. Czynności przedlekcyjne: przygotowanie wcześniejsze doświadczenia

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA HISTORYCZNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W MIELCU

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA HISTORYCZNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W MIELCU PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA HISTORYCZNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W MIELCU Autor: mgr Józef Czerwiec ZAŁOŻENIA PROGRAMU Historia est magistra vitae Cyceron Gdy w 55 roku p.n.e. Marcus Tullius Cicero wypowiadał

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZNEGO GIMNAZJUM TOWARZYSTWA SZKOLNEGO

SPOŁECZNEGO GIMNAZJUM TOWARZYSTWA SZKOLNEGO REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH SPOŁECZNEGO GIMNAZJUM TOWARZYSTWA SZKOLNEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ UL. DĄBSKIEGO 19 Podstawa prawna: U s t a w a o s y s t e m i e o ś w i a t y z d n i a 7 l

Bardziej szczegółowo

www.filmotekaszkolna.pl

www.filmotekaszkolna.pl Temat: Jak zbudować dobre relacje z rodzicami? Rozważania na podstawie filmu Ojciec Jerzego Hoffmana Opracowanie: Lidia Banaszek Etap edukacyjny: ponadgimnazjalny Przedmiot: godzina wychowawcza Czas: 2

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji: Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO Autor: Urszula Małek Rodzaj materiału: scenariusz zajęć Data publikacji: 01-09-2011 Temat: Nic o Was bez Was Na czym polega skuteczność w

Bardziej szczegółowo

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE! Wraz ze swoimi uczniami będącymi aktywnymi członkami kółka literackiego Lekcje twórczości dla klas I-III wydaję czasopismo Alfabet. W tym roku szkolnym 2010/11 tworzą je uczniowie klasy 2b, a ostatnio

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne Informacje ogólne Temat Adresat zajęć Czas realizacji zajęć Dział programu: Zaczyny

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Danuta Szymczak Klasa III Edukacja: polonistyczna,przyrodnicza, plastyczna, muzyczna Cel/cele zajęć: --Kształtowanie umiejętności

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II Działdowie przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła -Bezpieczny Uczeń

Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II Działdowie przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła -Bezpieczny Uczeń Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II Działdowie przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła -Bezpieczny Uczeń Zadania konkursu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń: ZADANIE 1 Przeprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 7 Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Wiosenne porządki. Scenariusz zajęć nr 7 I. Tytuł scenariusza : Wizyta w lesie. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

ZASADY REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO UCZNIÓW W GIMNAZJUM NR. 1 W GRYFINIE

ZASADY REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO UCZNIÓW W GIMNAZJUM NR. 1 W GRYFINIE ZASADY REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO UCZNIÓW W GIMNAZJUM NR. 1 W GRYFINIE 1. Uczniowie mają obowiązek realizowania projektów edukacyjnych na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia

Bardziej szczegółowo

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Publicznym Gimnazjum nr 4 Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. KEN w Puławach

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Publicznym Gimnazjum nr 4 Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. KEN w Puławach Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Publicznym Gimnazjum nr 4 Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. KEN w Puławach I. Warunki realizacji projektu gimnazjalnego. 1. Uczniowie są zobowiązani

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/14

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/14 RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/14 Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nadzoru pedagogicznego z dnia 7 października 2009 r. wraz ze zmianami z dnia

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PROJEKTU GIMNAZJALNEGO

REGULAMIN PROJEKTU GIMNAZJALNEGO REGULAMIN PROJEKTU GIMNAZJALNEGO 1. ZASADY OGÓLNE 1) Uczeń gimnazjum ma obowiązek zrealizować projekt edukacyjny na podstawie 21a Rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu

Bardziej szczegółowo

ROZDZIAŁ 1. 1. Uczniowie Gimnazjum obowiązkowo biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

ROZDZIAŁ 1. 1. Uczniowie Gimnazjum obowiązkowo biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego. WARUNKI I ZASADY WYKONYWANIA PROJEKTU EDUKACYJNEGO W SPOŁECZNYM GIMNAZJUM W DOBIESŁAWIU ROZDZIAŁ 1 Zas ady ogólne ROZDZIAŁ 2 Szc ze gółowe Zas ady Rea liza cji Projektu Edukac yjne go ROZDZIAŁ 3 Kryte

Bardziej szczegółowo

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne) POZNAJEMY ZJAWISKO MAGNETYZMU Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu Poziom nauczania: klasa VI Czas trwania zajęć: 2 x po 45 minut Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu

Bardziej szczegółowo

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

Temat: Odczytywanie danych statystycznych Temat: Odczytywanie danych statystycznych Autorka: Justyna Smuda Nazwa szkoły: Gimnazjum nr 16 w Zabrzu Czas trwania: 45 minut Poziom edukacyjny: III etap edukacyjny Związek z podstawą programową: Matematyka

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI Bieżącej ocenie podlega: przygotowanie ucznia do lekcji aktywne uczestnictwo w zajęciach zaangażowanie ucznia w działania plastyczne twórcze i samodzielne rozwiązywanie

Bardziej szczegółowo

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ Załącznik nr 4 Narzędzie doskonali umiejętność: obserwacji, projektowania, analizowania przebiegu zajęć oraz ułatwia ewaluację rezultatów zajęć w kontekście zamierzonych i osiągniętych

Bardziej szczegółowo

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku Wybrane scenariusze lekcji matematyki aktywizujące uczniów. mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku Scenariusz 1- wykorzystanie metody problemowej i czynnościowej.

Bardziej szczegółowo

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie. PLAN METODYCZNY LEKCJI Data: 11. 01. 2016 r. Klasa: VI b Przedmiot: przyroda Czas trwania lekcji: 45 minut Nauczyciel: mgr Iwona Gładyś Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie. (temat

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza:

Bardziej szczegółowo

Program szkoleń dla nauczycieli w formule blended learning

Program szkoleń dla nauczycieli w formule blended learning Program szkoleń dla nauczycieli w formule blended learning Opracowanie: Eleonora Żmijowska-Wnęk Wrocław 2014 SPIS TREŚCI: 1. WSTĘP... 3 2. CELE OGÓLNE SZKOLENIA... 4 3. METODY PRACY... 4 4. TREŚCI I PRZEWIDYWANE

Bardziej szczegółowo

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim na rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim na rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019 WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim na rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019 Ocena zapotrzebowania na WSDZ Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego

Bardziej szczegółowo

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień Temat bloku czterech zajęć Cztery pory roku 1. Jesień Cele zajęć: Zapoznanie z porą roku jesienią Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie, w bliższym i dalszym

Bardziej szczegółowo