DD Legal Rechtsanwälte & Steuerberater (Adwokaci i Doradcy Podatkowi) Polsko-niemiecka Kancelaria Gospodarcza

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DD Legal Rechtsanwälte & Steuerberater (Adwokaci i Doradcy Podatkowi) Polsko-niemiecka Kancelaria Gospodarcza"

Transkrypt

1 (Adwokaci i Doradcy Podatkowi)

2 Agenda 1. Aktualna sytuacja na rynku niemieckim Ograniczenia kabotażowe w usługach transportowych Sposób na rozwiązanie problemu Korzyści z założenia firmy lub oddziału na terenie Niemiec 2. Nasza oferta 3. O nas

3 Aktualna sytuacja na rynku niemieckim Gwarantowana przez Traktaty Europejskie wolność przepływu usług w zakresie branży transportowej jest skutecznie ograniczona poprzez przepisy kabotażowe. Ze względu na ograniczenie ilości przewozów do trzech w ciągu siedmiu dni Polscy przedsiębiorcy w rzeczywistości nie mają równorzędnego dostępu do niemieckiego rynku transportowego. Sytuacja ta wywołuje u polskich przedsiębiorców wymierne straty finansowe, których często nie są świadomi.

4 Aktualna sytuacja na rynku niemieckim Tylko w roku 2013 przemysł transportowo-logistyczny na terenie Niemiec wygenerował obrót rzędu 213 mld. EUR. Mając możliwość do nielimitowanego korzystania z przewozów towarowych na terenie Niemiec Polscy przedsiębiorcy w dużo większej mierze niż dotychczas partycypowaliby z tych zysków. Na dzień dzisiejszy 17% z niemieckiego rynku transportowego przypada na usługi kabotażowe świadczone przez różne firmy europejskie.

5 Aktualna sytuacja na rynku niemieckim Korzystając z możliwości założenia firmy w Niemczech można byłoby ten udział powiększyć na rzecz polskich przedsiębiorców. Koszty założenia spółki lub samodzielnego oddziału są niewspółmiernie niższe do korzyści finansowych płynących z podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej w Niemczech.

6 Ograniczenia kabotażowe w usługach transportowych Transport kabotażowy: ma miejsce, gdy przedsiębiorstwo zarejestrowane jest na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej niż te, na którym wykonuje usługę; ograniczenie świadczenia usług przez polskiego przewoźnika: 3 przewozy transportowe na terenie Niemiec w przeciągu 7 dni od rozładunku ostatniego transportu międzynarodowego Konsekwencje złamania ograniczeń: Wysokie kary grzywny za naruszenie przepisów i próbę przeprowadzenie większej liczby transportów

7 Rozwiązanie problemu/ sposób na obejście ograniczeń Sposobem na rozwiązanie problemu jest założenie firmy lub oddziału polskiej firmy na terenie Niemiec: Założenie np. spółki GmbH (niemiecka spółka z o.o.) Założenie samodzielnego oddział polskiego podmiotu gospodarczego

8 Korzyści z założenia spółki GmbH (niem. spółki z o.o.) na terenie Niemiec Możliwość zbudowania niemieckiej marki handlowej służącej promocji własnych usług Nieograniczony dostęp do niemieckich zleceń za wyższe stawki przewozowe Łatwiejszy dostęp do przetargów w Niemczech

9 Korzyści z założenia spółki GmbH (niem. spółki z o.o.) na terenie Niemiec Gwarantowana konkurencyjność wobec rodzimych firm niemieckich z uwagi na możliwość wykorzystania zarejestrowanego w Polsce taboru do transportów wewnątrzkrajowych w Niemczech otwarcie się drzwi na Rosję, tzn. nieograniczony dostęp do niewyczerpanych jeszcze niemieckich kontyngentów transportowych do Rosji

10 Korzyści z założenia samodzielnego oddziału polskiego przedsiębiorstwa Korzyści wynikające z założenia samodzielnego oddziału przedsiębiorstwa na terenie Niemiec są porównywalne do korzyści płynących z założenia firmy GmbH (niemieckiej spółki z o.o.). W tym wypadku dodatkowym plusem tego przedsięwzięcia są niższe nakłady finansowe potrzebne w trakcie rejestracji oddziału. Minusem tego wariantu jest brak możliwości kreacji silnej, niemieckiej marki firmy przewozowej dające dalsze możliwości ekspansji przedsiębiorstwa.

11 Koszty przedsięwzięcia Wprowadzenie Korzyści wynikające z założenia oddziału lub firmy na terenie Niemiec znacznie przeważają koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Niemczech. Zakładając podmiot w Niemczech przedsiębiorca musi liczyć się z opłatami za założeniowe spółki lub oddziału, wynajęcie biura i zatrudnienie minimalnie jednego pracownika. Ponadto z opłatami za obsługę prawnopodatkową i księgową nowo założonego podmiotu.

12 Koszty przedsięwzięcia Kapitał zakładowy Kapitał zakładowy który należy wnieść do spółki GmbH wynosi ,- EUR. Nie stanowi on prawdziwego kosztu założenia firmy w dosłownym tego słowa znaczenia, dlatego ze wpłacone na poczet kapitalu pieniądze mogą być wykorzystane w związku i na cele spółki. Kapitał zakładowy spółki przedsiębiorczej z o.o. ( haftungsbeschränkte Unternehmergesellschaft), czyli młodszej córki GmbH wynosi 1- EUR Spółka ta to w rzeczywistości zredukowana forma spółki z o.o. (GmbH) w która z biegłem czasu ta spółka się stopniowo przekształca.

13 Koszty przedsięwzięcia Opłaty za założenie spółki Koszty administracyjne i notarialne związane z założeniem niemieckiej spółki kapitałowej, której udziałowcem jest np. jedna osoba fizyczna oscylują w granicach EUR. Koszty rejestracji oddziału są niższe, bo nie są obciążone wysokimi opłatami notarialnymi. Koszty prawnej asysty przy założeniu firmy w wysokości od EUR. Taka asysta zawiera przejęcie wszelkich formalności związanych z założeniem przedsiębiorstwa.

14 Koszty przedsięwzięcia Opłaty operacyjne Koszt zatrudnienia pracownika lub dysponenta na miejscu siedziby zależy od czasu jego pracy i zakresu obowiązków. W poszczególnych przypadkach istnieje możliwość delegacji pracownika z polskiego przedsiębiorstwa do niemieckiej siedziby, co potencjalnie obniża koszty zatrudnienia. Koszt wynajmu lub zakupu nieruchomości pod siedzibę zależą od rodzaju obiektu, jego lokalizacji, wielkości. Prawnie do ustanowienia siedziby wystarczy podnajem nawet małego pomieszczenia biurowego.

15 Koszty przedsięwzięcia Obsługa prawna i prawnopodatkowa po założeniu firmy W pierwszym sześciomiesięcznym okresie rozwoju firmy kancelaria DD Legal oferuje specjalne promocyjne oferty doradcze w zakresie pozasądowej obsługi prawnej za 199 EUR miesięcznie. Opłaty za księgowość i reprezentację fiskalną są zależne od osiągniętego zysku i obrotów, co oznacza, że są odzwierciedleniem wyników firmy i stanowią tylko ułamkową część uzyskanych poborów.

16 Nasza oferta Zakładanie spółek/ oddziałów: Oferujemy polskim przedsiębiorstwom w ramach ryczałtowych pakietów cenowych usługi w zakresie zakładania spółek kapitałowych i oddziałów w Niemczech.

17 Nasza oferta Założenie Spółki GmbH (niemiecki odpowiednik spółki z o.o.) lub UG (spółki przedsiębiorców z ograniczoną odpowiedzialnością): ryczałtowa opłata w wysokości 2.000,- EUR netto. obsługa wszelkich formalności w związku z założeniem spółki w Niemczech m.in.: pozyskania licencji wspólnotowej pozwalającej na prowadzenie działalności w zakresie transportu transgranicznego w Unii Europejskiej, etc. Cena nie zawiera kosztów notarialnych, sądowych i rejestrowych.

18 Nasza oferta Założenie samodzielnego oddziału Państwa przedsiębiorstwa: ryczałtowa opłata w wysokości 1,500,- EUR netto. Świadczone przez nas usługi kształtują się podobnie jak w przypadku zakładania spółki kapitałowej (GmbH/UG), ale koszty notarialne i rejestrowe są w tym zakresie niższe niż przy zakładaniu spółek kapitalowych.

19 Nasza oferta Nasz zewnętrzny wydział prawny kosztuje Państwa tylko 199 EUR miesięcznie netto. Oferta ta zawiera bieżące pozasądowe doradztwo prawne, w szczególności sprawdzanie i przygotowywanie umów, dokumentów, wymianę korespondencji, ekspertyz, przygotowanie i udział w negocjacjach. Obejmuje ona nakład czasu równy czterem godzinom w miesiącu w zakresie pozasądowym. Ta promocyjna ofertę, świadczymy w przeciągu sześciu pierwszych miesięcy po założeniu firmy

20 Nasza oferta Nasza pełna oferta przy zakładaniu spółek / oddziałów może zostać dopełniona przez następujące usługi uzupełniające: Doradztwo podatkowe In-House oraz księgowość po założeniu firmy Pozyskiwanie zamówień publicznych za ryczałtową opłatą Konsulting strategiczny Factoring Weryfikacja zdolności kredytowej niemieckich przedsiębiorstw Public Relations/Marketing

21 O nas DD Legal Rechtsanwälte & Steuerberater jest wielodyscyplinarną kancelarią o profilu full-service. Oferujemy szerokie spektrum usług dla podmiotów gospodarczych w zakresie: doradztwa prawnego doradztwa podatkowego księgowości i consultingu

22 O nas

23 O nas Wspieramy przedsiębiorców z Polski w rozwijaniu biznesu na rynku niemieckim posiadamy multilingualny sekretariat oraz polsko-niemiecki zespół adwokatów i doradców podatkowych, którzy doskonale poruszają się w polskim i niemieckim systemie prawnym gwarantujemy szybką i bezpośrednią komunikację w języku klienta tworzymy zespół ekspertów, który wyróżnia się specjalistyczną wiedzą w różnych dziedzinach prawa i podatków, co umożliwia nam oferowanie usług najwyższej jakości z jednej ręki

24 O nas Prelegent: Prelegentem wykładu jest Mecenas Damian Dziengo Pan Dziengo pochodzi z Gdańska, mieszka od 1983 roku w Niemczech. Jest praktykującym od 2002 roku w Hamburgu adwokatem, tłumaczem przysięgłym i radcą prawnym. Jest partnerem i założycielem kancelarii prawnej i prawnopodatkowej DD Legal Rechtsanwälte & Steuerberater. Specjalizuje się w doradzaniu niemieckim i polskim przedsiębiorstwom w zakresie prawa gospodarczego.

25 Dziękujemy za uwagę!

26 Kontakt: DD Legal Rechtsanwälte & Steuerberater Süderstraße Hamburg --- Tel Fax