SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY



Podobne dokumenty
REALIZOWANY PRZEZ KLASY TRZECIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY, PT.:

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Odpady nadające się ponownego przetworzenia są odpowiednio oznakowane. Zwracajcie więc uwagę na znaki i symbole umieszczane na opakowaniach

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI Ogólnopolski program edukacyjny. Zeszyt ćwiczeń dla ucznia

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć - 45 min

Instrukcja dla nauczyciela

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W GDAŃSKU

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 6

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Scenariusz nr 1. I. Tytuł scenariusza: Uprawy ekologiczne. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

Do zbiórki makulatury służyć będą worki w kolorze niebieskim z napisem,,makulatura

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 1

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 6

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Wspólny System Segregacji Odpadów

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Temat Ocena Wymagania ROZDZIAŁ III. MATERIAŁY I ICH ZASTOSOWANIE

Scenariusz zajęć nr 5

PSO zajęć technicznych dla klasy V do programu nauczania Jak to działa?

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Zasady gospodarowania odpadami. Zasady gospodarowania odpadami

CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

Ekologia to eksperckim głosem o faktach

Scenariusz nr 6. I. Tytuł scenariusza: Rośliny wodne. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie

Scenariusz zajęć nr 2

Jak segregowac odpady?

Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych dla klasy V do programu nauczania Jak to działa?

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęć nr 8

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty: Poniżej przedstawiam szczegółowy opis proponowanych zajęć.

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Oto krótkie sprawozdania kilku uczniów z wizyty w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów:

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 8

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 7

WYMAGANIA PROGRAMOWE DLA KLASY V

Scenariusz lekcji przyrody w kl. VI ODPADY - PROBLEM XX WIEKU. Dział programu : Człowiek i środowisko Cele operacyjne : Wiadomości

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Scenariusz zajęć nr 2

Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych w klasie V. Ocenę dostateczną. który:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 8

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 8

Segregacja odpadów, czy to konieczne? Wojciech Bartkiewicz kl. III b Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie

Scenariusz zajęć nr 1

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Ja i moja rodzina. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć na seminarium Górze śmieci mówimy nie!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

Scenariusz zajęć nr 6

"MOJA CZYSTA GMINA - KONKURS EKOLOGICZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ Z TERENU GMINY MIEDZICHOWO" Regulamin konkursu

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 1

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 7

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 7

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

POLSKI SYSTEM GOSPODARKI OPAKOWANIAMI I ODPADAMI OPAKOWANIOWYMI

I. Treści programu i osiągnięcia szczegółowe uczniów w ramach zajęć technicznych w roku szkolnym 2018/19

Szczegółowe wymagania do poszczególnych działów. Zajęcia techniczne klasa V. oprac. Beata Łabiga

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY NAZWA BLOKU TEMATYCZNEGO/PROJEKTU: Urodziny Ziemi RECYKLING- TO KONIECZNOŚĆ TEMAT ZAJĘĆ: Ta makulatura to będzie tektura, czyli jak możemy sami wyprodukować papier. TERMIN REALIZACJI: 15.04.2013r. 22.04.2013r. CELE: Poszerzanie świadomości i wiedzy z zakresu ochrony środowiska poprzez: zapoznanie dzieci z pojęciem recykling, zapoznanie uczniów z procesem produkcji tektury, wdrażanie uczniów do segregowania odpadów, uświadamianie konieczności segregowania i powtórnego wykorzystywania śmieci. Doskonalenie czytania ze zrozumieniem i poszerzania zasobu słów i pojęć poprzez: doskonalenie czytania instrukcji i działania zgodnie z nią, poszukiwanie i odczytywanie informacji w różnych tekstach źródłowych. Wdrażanie dzieci do zgodnej pracy w zespole. METODY: aktywizujące, doświadczenie, pokaz, działanie praktyczne. FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, grupowa. POMOCE: encyklopedia, internet, stare gazety, mikser, miski, łyżki, siatka, wałek do ciasta, ręczniki papierowe, karty pracy dla każdego ucznia. UWAGA Zajęcia przebiegać będą w dwóch częściach: część pierwsza poszukiwanie informacji, nauka wytwarzania tektury, część druga pokaz wytwarzania tektury dla uczniów SP3.

PRZEBIEG ZAJĘĆ CZĘŚĆ PIERWSZA 1. Powitanie, sprawdzenie obecności, czynności porządkowe. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Wypowiedzi na temat związany z celowością segregowania śmieci: Czy wiecie co oznacza zwrot; segregowanie odpadów? Czy wiecie na czym polega ta czynność? Jak możemy rozdzielać śmieci? Czy ktoś wie dlaczego odpady dzieli się na różne rodzaje? Które odpady mogą być wykorzystane ponownie? Czy znacie inne przykłady ochrony naszej planety przed zaśmiecaniem. 3. Podział uczniów na grupy zadaniowe. 4. Co to jest recykling i jakie odpady mogą być do niego przeznaczane. Rozdanie kart z poleceniami i kart pracy z lukami do wypełnienia. Poszukiwanie przez dzieci informacji na podanej stronie www i w encyklopedii. Wypełnianie kart pracy. Odczytywanie przez wyznaczone dzieci wykonanych ćwiczeń, wklejanie kart do zeszytów. 5. Nauka wykonywania papieru z makulatury. Pokaz nauczyciela, przeplatany czytaniem instrukcji przez wybrane dzieci. 6. Podział na dwa zespoły zadaniowe. Wykonywanie papieru w grupie. Każdy wykonuje w/g instrukcji jedną kartkę. Odkłada papier do suszenia. Zasada - jedna grupa pracuje, druga rozwiązuje krzyżówkę tematyczną i wykonuje ilustrację do hasła, które jest rozwiązaniem krzyżówki. 7. Podsumowanie, Ocena pracy dzieci i wręczenie im odznaki z symbolem recyklingu.

CZĘŚĆ DRUGA 1. Powitanie zaproszonych na zajęcia uczniów. Zapoznanie z celem spotkania. 2. Rozmieszcenie uczniów klasy IIIc na stanowiskach zadaniowych, w grupach z pierwszych zajęć. 3. Wykonywanie pokazu produkcji papieru z makulatury: Grupa I rozdrabnia stare gazety; Grupa II- moczy rozdrobnione gazety, pokazuje do jakiego stopnia należy je rozmoczyć; Grupa III- miksuje rozmoczone gazety; Grupa IV- przelewa papkę na siatkę i przykrywa tekturą i odwraca ramkę, wyciska wode; Grupa V pokazuje mokry i wysuszony papier; Grupa VI- uzasadnia koniecznośc segregowania śmieci, odczytuje zgromadzone informacje; Grupa VII- rozdaje pamiątkowe zakładki z tekturki po jednej dla klasy, wyjaśnia znaczenie znaku recyklingu na zakładkach. 4. Podsumowanie spodkania, podziękowanie za udział, pożegnanie. SYMBOLE RECYKLINGU

PRZEBIEG DOŚWIADCZENIA POLEGAJĄCEGO NA WYTWARZANIU TEKTURY Z MAKULATURY. TEKST CZYTAJĄ UCZNIOWIE. WYBRANI UCZNIOWIE WYKONUJĄ KOLEJNE ETAPY DOŚWIADCZENIA Z UDZIAŁEM ZAPROSZONYCH GOŚCI 1 Witamy wszystkich gości w naszej klasie. Spotkaliśmy się, aby wspólnie nauczyć się czym w praktyce jest recykling. Na początek odrobina teorii. Czy wiecie co to recykling? 2 Recykling to ponowne wykorzystanie tego, co uznaliśmy za odpady, czyli śmieci. Najczęściej recykilngowi poddawane są opakowania. Każdy powinien znać rodzaje surowców z których robi się opakowania i rozpoznawać umieszczone na nich znaki ekologiczne. 3 Opakowania, które można wykorzystać ponownie, to surowiec wtórny. Jeśli widzisz na produkcie jeden z tych znaków, to masz pewność, że opakowanie można ponownie przetworzyć, inaczej mówiąc poddać recyklingowi. 4 To najbardziej popularne oznaczenia opakowań ekologicznych: Możliwość ponownego wykorzystania - Opakowania biodegradowalne- Opakowanie nadające się do recyklingu /trzy strzałki/ -

Przydatność do recyklingu - Zielony punkt 5 Zapraszamy Was do obejrzenia procesu wytwarzania kartonu z makulatury metodą domową. Przekonacie się, że segregowanie odpadów ma sens, bo umożliwia odzyskiwanie cennych surowców wtórnych do ponownego przetworzenia. 6 Do wykonania tekturowych kartek potrzebne są stare gazety. Należy je rozdrobnić i umieścić w naczyniu np. słoiku. 7 Teraz trzeba zalać wodą całą rozdrobnioną masę. Powinniśmy odstawić tę masę na całą noc. My mamy taką, którą przygotowaliśmy wczoraj. Należy zapamiętać, że gazety pokryte są farbą drukarską, która jest substancją trującą. Zachowajmy więć ostrożność. 8 Gdy gazeta będzie mokra ( powinna rozpadać się w dłoni), przekładamy ją do naczynia, w którym możemy ją miksować, czyli rozdrobnić do postać rzadkiej papki. Podczas takiej pracy należy zachować ostrożność, bo mikser to niebezpieczne urządzenie, podłączone do prądu. 9 Papkę nanosimy na specjalnie przygotowaną siatkę. Rozprowadzamy ją równo i delikatnie. Musimy pokryć całą powierzchnię siatki.

10 Teraz nastąpi bardzo trudny proces odwracania ramki. Należy to wykonać zdecydowanym ruchem. Możemy też wytrzeć nadmiar wody. 11 Jak widać wody jest sporo. Należy ją teraz odsączyć. Wykorzystamy do tego gąbkę. Delikatnie przykładamy ją do sziatki. W czasie odsączania, odkleja się masa papierowa. Musimy uważać aby nie ruszać ramki. 12 Następny trudny moment. Będziemy odrywać ramkę z siatka. Trzeba to tak zrobić aby nie uszkodzić kartki. Musimy jeszcze wycisnąć nadmiar wody my zrobimy to deską, wałkiem do ciasta... Tak, właśnie powstała kartka tektury. Musimy ją odstawić do ciepłego miejsca. Jutro lub za dwa dni będzie sucha. 13 To wysuszona kartka tektury. Pamiętajcie, by zbierać makulaturębo ta makulatura to przyszła tektura. 14 Czy teraz wiecie już dlaczego segregowanie śmieci jest takie potrzebne. Inne produkty także podlegają recyklingowi. Sortując odpady, przyczyniamy się do ponownego wykorzystania: szkła, aluminium, plastiku i oczywiście papieru. Dzieci- segregujcie śmieci!