Maria Konopnicka poetką dla dzieci szkolny konkurs dla uczniów klas III



Podobne dokumenty
Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Tropem myśli. Scenariusz gry językowo-literackiej przeprowadzanej w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Najsłynniejsze polskie cmentarze. Wirtualny przewodnik polskiego dziecka

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Ogromne znaczenie w twórczości pisarki mają takie nowele jak: Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy, Nasza szkapa, Dym i wiele innych.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z języka mniejszości narodowej niemieckiego dla klas z 3 godzinami języka mniejszości w tygodniu

śycie I TWÓRCZOŚĆ MARII KONOPNICKIEJ KONKURS WIEDZY DLA UCZNIÓW KLAS IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

I. Organizator. II. Termin. III. Miejsce. IV. Cele konkursu. V. Zasady uczestnictwa

ZADANIA DOMOWE LUTEGO

Harmonogram obchodów Dnia Języka Polskiego

Dublin 2012 r. Rok Rokiem Janusza Korczaka. Myśl przewodnia projektu na rok szkolny 2012/2013. Pamiętajmy o Korczaku

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Organizowanie konkursów czytelniczych w ramach Innowacji Pedagogicznej Czytanie kluczem do sukcesu

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

ZADANIA DOMOWE PAŹDZIERNIKA

OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY

ZADANIA DOMOWE LUTEGO

Jaki utwór nazywamy bajką?

ZADANIA DOMOWE PAŹDZIERNIKA

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego. w gimnazjum kl. I, II, III

Regulamin Gminnego Konkursu Języka Angielskiego ENGLISH IS FUN

RAMOWY OPIS PROJEKTU Z JĘZYKA POLSKIEGO PT. Nie jestem statystycznym nastolatkiem. Czytam książki!

SIERADZ, DN. 14 MAJA 2011 r.

Maria Konopnicka z rodziny Wasiłowskich, pseudonim Jan Sawa i. in. (ur. 23 maja 1842 w Suwałkach - zm. 8 października 1910 we Lwowie)

Szkoła podstawowa. Matematyka Uczniowie mają do uzupełnienia foldery, które otrzymali na lekcji.

PAŹDZIERNIK - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

PROGRAM POPRAWA JAKOŚCI CZYTANIA I ROZUMIENIA CZYTANEGO TEKSTU DLA UCZNIÓW KLAS I-III. Opracowała BoŜena Ciechomska

r. Nr 20. Wydanie specjalne z okazji Pasowania Uczniów Klasy Pierwszej na Czytelnika. czytelników takiej, żeby ją brać do plecaka

Sprawozdanie z realizacji działania w ramach obchodów Roku Korczaka

ZADANIA DOMOWE PAŹDZIERNIKA

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia uczniów znajdują się na stronie ZS

ZADANIA DOMOWE PAŹDZIERNIKA

Mały artysta zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży m.in. rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie

ROTA- PIEŚŃ PATRIOTYCZNA

Regulamin konkursu twórczości literackiej W hołdzie Adamowi Mickiewiczowi, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 w Łodzi im.

ANALIZA MIĘDZYPRZEDMIOTOWEGO SPRAWDZIANU W IV KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ. PRZEPROWADZONEGO 29 LISTOPADA 2006 r.

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Zakrzewie. Ochrona środowiska, każdemu sercu bliska

"Nasza szkoła w poezji uczniów"

Serdecznie zapraszamy!

ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

DOLNOŚLĄSKIM KONKURSIE ŻYWEGO SŁOWA ŚLADAMI PAPUSZY

OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY

ZADANIA DOMOWE STYCZNIA. Matematyka: zadania 3 i 4 strona 80. Proszę przynieść pierwszą i drugą część ćwiczeń. Klasa Ib

Przedmiotowy system oceniania język angielski klasy I III

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Książki oknem na świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Styczeń. 1. Tajemnice kalendarza

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

PROGRAM CZYTELNICZY DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ. im. KAZIMIERZA GÓRSKIEGO W LEJKOWIE NA ROK SZKOLNY 2017/2018

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI "MAŁY OKR 2015" ELIMINACJE MIEJSKIE

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA. Uzupełnić kartę pracy.

Ankieta dla ucznia. Badanie Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia Etap VII, Miejsce na kod ucznia

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Scenariusz zajęć nr 7

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

W XX OLIMPIADZIE EKOLOGICZNEJ

Poznajemy rodzaje podmiotu

Publiczne Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Jaworniku

1. Każdy ma swojego dusiołka

ANALIZA PRÓBNEGO SPRAWDZIANU PO SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŚWIECIE MITÓW WSTĘP

Czytanie to najpiękniejsza zabawa. Propozycja kalendarza do Klasowego czytania z Leniwkiem i Aktywkiem: 9 latki

Harmonogram cyklu konkursów dla uczniów klas szóstych z terenu Gminy Jedlicze: Rachmistrz Gminy Jedlicze

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Scenariusz zajęć nr 5

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA

II MIĘDZYŚWIETLICOWY TURNIEJ WIEDZY WIEM WSZYSTKO POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA LEGIONOWO

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

IV Międzyszkolnym Konkursie Języków Obcych dla uczniów klas VI szkół podstawowych MŁODY POLIGLOTA 2015

8-15 maja 2014 r. CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA. 8 maja. 9 maja

,, ZALAJKUJ CZYTANIE SZKOLNY PROJEKT PROMUJĄCY CZYTELNICTWO WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO KLAS II POETYCKA ZIMA

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. i Kształcenia Praktycznego POKOCHAJ CZYTANIE XVI ŁÓDZKI FESTIWAL BIBLIOTEK SZKOLNYCH

JĘZYK ANGIELSKI. rok szkolny 2016/2017

Str. 107 DZIENNIK URZĘDOWY MINISTERSTWA OŚWIATY Nr 10, poz. 96

W przyjaźni z matematyką

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

SPRAWDŹ, CZY POTRAFISZ.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

ZADANIA DOMOWE KWIETNIA

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

REGULAMIN I WARSZAWSKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Procedura dopuszczania do użytku programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania ogólnego

ANALIZA SPRAWDZIANU DIAGNOSTYCZNEGO DLA KLAS V PRZEPROWADZONEGO W DNIACH WRZEŚNIA 2010 ROKU W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9 IM. JANA PAWŁA II W EŁKU

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Harmonogram cyklu konkursów dla uczniów klas szóstych z terenu Gminy Jedlicze: r. poniedziałek min. troje z każdej szkoły

Rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego pt. : Moja przygoda z Henrykiem Sienkiewiczem pisarzem, publicystą i podróżnikiem

REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI TRZECH KRÓLI

ZADANIA DOMOWE LISTOPADA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KLASIE I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wiersze dla dzieci nigdy się nie starzeją

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA

Kiedy uczeń ma prawo być nieprzygotowanym? - 2 razy w semestrze bez podania powodu - po dłuższej nieobecności spowodowanej chorobą

Transkrypt:

Testy i sprawdziany D 1.20 Maria Konopnicka poetką dla dzieci szkolny konkurs dla uczniów klas III Renata Mreńca nauczyciel kształcenia zintegrowanego, edukator MEN, współautor podręczników do kształcenia zintegrowanego z serii Moje abc. Termin Czas konkurs można przeprowadzić w dowolnym terminie, ale po opracowaniu tematów poświęconych sylwetce i twórczości Marii Konopnickiej konkurs będzie trwał 45 minut, ale zostanie poprzedzony, np. miesięcznymi przygotowaniami Cele Formy poznanie twórczości Marii Konopnickiej wdrażanie do czytania poezji rozwij anie poczucia przynależności narodowej, patriotyzmu indywidualna Metody praca z tekstem literackim wypełnianie karty z zadaniami konkursowymi Środki dydaktyczne załączone dodatkowe karta zadań konkursowych książki Marii Konopnickiej Na jagody 1, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko 2, ewentualnie O Janku Wędrowniczku 3 i Jak to ze lnem było 4 oraz wiersze poetki Co słonko widziało 5 1 M. Konopnicka, Na jagody, Siedmioróg, 2005 2 M. Konopnicka, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko, Klasyka, 1996 3 M. Konopnicka, O Janku Wędrowniczku, Zielona Sowa, 2001 4 M. Konopnicka, Jak to ze lnem było, Sara, 2007 5 M. Konopnicka, Co słonko widziało, Siedmioróg, 2004 Twoje lekcje Kształcenie zintegrowane s. 1

D 1.20 Testy i sprawdziany Przebieg poznanie twórczości Marii Konopnickiej udział w konkursie omówienie zadań konkursowych podsumowanie konkursu i rozdanie nagród 1. Poznanie twórczości Marii Konopnickiej W klasie trzeciej możesz zorganizować konkurs ze znajomości twórczości Marii Konopnickiej Maria Konopnicka poetką dla dzieci. Z pewnym wyprzedzeniem uczniowie powinni zostać poinformowani o takim przedsięwzięciu. Należy zaproponować im ponowne (być może w klasie I i II czytali wybrane utwory poetki) przeczytanie utworów: Na jagody, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko, ewentualnie O Janku Wędrowniczku i Jak to ze lnem było oraz wiersze poetki Co słonko widziało. Może się okazać, że niektóre książki nie są dostępne w bibliotece szkolnej, więc można czytać je wspólnie w klasie. 2. Udział w konkursie Warto ustalić wspólną datę i godzinę przeprowadzenia konkursu wśród uczniów wszystkich klas trzecich. Każde dziecko otrzymuje kartę z zadaniami konkursowymi. Po omówieniu sposobu pracy przeznaczamy pół godziny na wykonanie zadań. Za poprawną odpowiedź przyznajemy 1 punkt. Każdy nauczyciel sprawdza zadania w swojej klasie, ale można również wymienić się zadaniami z poszczególnych klas lub wspólnie sprawdzać prace. 3. Omówienie zadań konkursowych Po sprawdzeniu prac, warto przeznaczyć nieco czasu na omówienie zadań w każdej klasie i wskazanie poprawnych odpowiedzi. 4. Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród Warto zadbać o przygotowanie podsumowania szkolnego konkursu Maria Konopnicka poetką dla dzieci. W tym celu należy zebrać wszystkich uczniów, którzy brali w nim udział i zwycięzcom przyznać nagrody. W zależności od funduszy jakimi dysponujemy mogą to być drobne upominki lub dyplomy. Wspólne spotkanie można zakończyć recytowaniem wierszy lub fragmentów innych utworów poetki. s. 2 Twoje lekcje Kształcenie zintegrowane

Testy i sprawdziany D 1.20 Maria Konopnicka poetką dla dzieci szkolny konkurs dla uczniów klas III Tu wpisz swoje imię i nazwisko 1. Które książki napisała Maria Konopnicka? Zaznacz poprawną odpowiedź. a) Na jagody, Plastusiowy pamiętnik, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko b) Na jagody, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko, O Janku Wędrowniczku c) Szkolne przygody Pimpusia Sadełko, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Najmilsi 2. Kto jest bohaterem książki Szkolne przygody Pimpusia Sadełko? Zaznacz poprawną odpowiedź. a) pies Pimpuś b) chomik Pimpuś c) kot Pimpuś Twoje lekcje Kształcenie zintegrowane s. 3

D 1.20 Testy i sprawdziany 3. Przeczytaj fragment utworu opowiadający o Pimpusiu Sadełko i napisz, jak zakończyła się ta przygoda. Przestrzegały inne koty: Porzuć, Pimpuś, swoje psoty, bo się kiedy tak zahaczysz, że... zobaczysz! Ale Pimpuś, harda sztuka, z psami wciąż zaczepki szuka i po nosie trzep ich z boku... Psy... już w skoku! 4. Z jakich książek Marii Konopnickiej pochodzą fragmenty utworów. Wskaż poprawne odpowiedzi. Król nie wyrzekł ani słowa, Tylko w róg zatrąbił złoty I wnet dziatwa Jagodowa Porwała się do roboty. Co tam krzyku! Co tam śmiechu! Co zabawy i pośpiechu! Na krzewiny, na łodygi Pną się, lezą na wyścigi, Na wyścigi, na wyprzody Najpiękniejsze rwą jagody. s. 4 Twoje lekcje Kształcenie zintegrowane

Testy i sprawdziany D 1.20 a) Na jagody b) Jagodowy król c) W jagodowym lesie a) Na jagody b) O Janku Wędrowniczku c) Szkolne przygody Pimpusia Sadełko Pierwszy Filuś, z białym gorsem, wdzięcznie ujął się pod boki i podniósłszy lewą nóżkę śmiało daje sus szeroki. Przy nim śliczna Kizia-Mizia w żółtej szarfi e, w wielkiej kryzie, w sukieneczce tańczy białej... Czy widzicie Kizię-Mizię? 5. Dla kogo Janek z książki Na jagody zrywał leśne owoce? Zaznacz poprawną odpowiedź. a) dla babci, która była chora b) dla swojej mamy, która miała imieniny c) dla siostrzyczki na urodziny Twoje lekcje Kształcenie zintegrowane s. 5

D 1.20 Testy i sprawdziany 6. Który wiersz napisała Maria Konopnicka? Zaznacz poprawną odpowiedź. a) Jesienią, jesienią Sady się rumienią; Czerwone jabłuszka Pomiędzy zielenią. b) Deszcz gra cichutko na szybach okien, wiatr mu wtóruje w zeschniętych liściach, chmura jak smok z pękatym bokiem nad domy nasze ze zmierzchem przyszła. c) Po dobranocce wczoraj, gdy się skończyła bajka, znalazłam na słomiance małego Mikołajka! s. 6 Twoje lekcje Kształcenie zintegrowane

Testy i sprawdziany D 1.20 7. Przeczytaj fragment wiersza. Napisz jego tytuł. Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, Nie damy pogrześć mowy! Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy, Nie damy, by nas zniemczył wróg... Tak nam dopomóż Bóg! 8. Przeczytaj fragmenty wierszy. Połącz te, które pochodzą z tego samego utworu. a) Przecknął Janek na trzask bata: A) Aż się w rozpadnie w proch i w pył Co to było? Jak to było? Krzyżacka zawierucha. Znikła króla srebrna chata... b) Do krwi ostatniej kropli z żył B) ale z Filem psotnik Pimpuś Bronić będziemy Ducha, bij atykę rozpoczyna. c) Po wieczerzy do łóżeczek C) Czyżby mu się tylko śniło? cała poszła spać drużyna; Czyżby przespał tyle czasu Na sosnowym pniu wśród lasu? Liczba punktów ogółem Twoje lekcje Kształcenie zintegrowane s. 7

D 1.20 Testy i sprawdziany Rozwiązania zadań 1. B 2. C 3. Psy pogryzły Pimpusia. 4. A, C 5. B 6. A 7. Rota 8. a C b A c B Za każdą poprawną odpowiedź przyznajemy 1 pkt. Ogółem uczeń może zdobyć 9 punktów. s. 8 Twoje lekcje Kształcenie zintegrowane