Dialog z Maryją wszystkich ludzi ks. Wiesław Szuca. w Kanie Galilejskiej (J 2,1-12): Maryja jako Matka Jezusa i



Podobne dokumenty
Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 2. niedziela po Epifanii

Objawienia Matki Bożej w Fatimie

Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz Różaniec Święty?

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

22. Małżeństwo według Biblii i Kościoła

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

Nowenna do Chrystusa Króla Autor: sylka /04/ :21

Skład Apostolski, Modlitwa Pańska, Pozdrowienie Anielskie, Chwała..., Pod Twoją obronę... Akt strzelisty: O mój Jezu...

Krzyż uczy nas człowieczeństwa

Klasa VI. Temat: Msza Święta posłanie w służbie. Cel dydaktyczny: Przekazanie uczniom prawdy, że Mszaśw. jest źródłem miłości i służby bliźniemu.

KRYTERIA OCENIANIA Z KATECHEZY Szkoła Podstawowa - klasy IV, V, VI. Oparte na podstawie Dyrektorium Kościoła Katolickiego w Polsce z 20 VI 2001 roku.

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

WIARA WSPÓLNOTY CHRYSTUS UCZY NAS WIARY ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII DLA KLASY I SZKOŁY ZAWODOWEJ SPECJALNEJ na rok szkolny 2010/2011

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4

Miłosierdzie Miłosierdzie

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne

Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi:

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR. 1 im. JANA PAWŁA II W BEŁŻYCACH. SZKOŁA PODSTAWOWA KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej

ADORACJA DLA DZIECI Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH. KLASY II i III

ODKRYWCZE STUDIUM BIBLIJNE

GODZINA ŁASKI DLA ŚWIATA

Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie

Poniżej lista modlitw które są wypowiadane przy każdym odmawianiu różańca:

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

Nowenna Pompejańska (cz. błagalna)

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

- uczeń posiadł wiedzę i umiejętności znacznie przekraczające program nauczania katechezy

WYMAGANIA Z RELIGII NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

Jezus Wspaniałym Nauczycielem

Wymagania edukacyjne z religii kl. III w oparciu o realizowany program W drodze do Wieczernika nr: AZ-1-01/10

Jezus Wspaniałym Nauczycielem. Biblia dla Dzieci przedstawia

Co to jest? SESJA 1 dla RODZICÓW

były wolne od lęków wyjaśnia, czym charakteryzuje się postępowanie ludzi, którzy mają nadzieję. z tęsknotami Jezusa

Czcigodni Ojcowie Paulini, drodzy księża, siostry zakonne, bracia i siostry w Chrystusie!

Rozkład materiału treści programowe dla klasy drugiej szkoły podstawowej

MAJ. i. spotkanie formacyjne. Słowo Boże J 2,1-10

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Ogólnie: Na ocenę celującą zasługuje uczeń, który wyraźnie wykracza poza poziom osiągnięć edukacyjnych przewidzianych dla danego etapu kształcenia.

Czy Matka Boska, może do nas przemawiać?

MISJE ŚW. W PARAFII TRÓJCY ŚWIĘTEJ W LEŚNICY

Do młodzieży O polskim katolicyzmie O przyszłym pokoleniu kapłanów O kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa...

Modlitwa Różańcowa stanowi swego rodzaju streszczenie Ewangelii i składa się z czterech tajemnic opisujących wydarzenia z życia Jezusa i Maryi.

Cel ogólny: - kształtowanie w nas postawy Samarytanina z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37)

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

raniero cantalamessa w co wierzysz? rozwazania na kazdy dzien przelozyl Zbigniew Kasprzyk wydawnictwo wam

GDY UROCZYSTOŚĆ PRZYRZECZEŃ ODBYWA SIĘ PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ORAZ KRYTERIA WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z RELIGII W KLASACH V W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR. 14 W TARNOWIE - KRZYŻU

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan.

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH KLASY IV - VI

Program tematyczny na stulecie objawień fatimskich

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII W KLASACH I, II, V, VI

Nowenna do św. Charbela

Szko a Uczniostwa. zeszyt I

Świątynia Opaczności Bożej - Łagiewniki. Akt oddania się Bożenu Miłosierdziu Historia obrazu Jezusa Miłosiernego. Obraz "Jezu ufam Tobie"

Rysunek: Dominika Ciborowska kl. III b L I G I A. KLASY III D i III B. KATECHETKA: mgr teologii Beata Polkowska

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IV Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

KLASA I-WYMAGANIA EDUKACYJNE NA ŚRÓDROCZNE I ROCZNE OCENY Z RELIGII Ocenie podlegają: Krótkie wypowiedzi ustne. Prowadzenie zeszytu ćwiczeń.

Scenariusz zajęć nr 2

JAK ODMAWIAĆ RÓŻANIEC?

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII W KLASACH I VIII i III gimn.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 18 IM. JANA MATEJKI W KOSZALINIE KLASY IV - VI

Źródło: ks. Andrzej Kiciński,,Historia Światowych Dni Młodzieży * * *

Uczniowie otrzymują na kartkach (lub katecheta przypina na tablicy) rebus 1 :

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi. Scenariusz nr 2

WYMAGANIA PODSTAWOWE I PONADPODSTAWOWE Z RELIGII DLA KLASY IV

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas I VI WYMAGANIA PODSTAWOWE I PONADPODSTAWOWE Z RELIGII DLA KLASY I

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA XXVI ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO 2018 r.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z RELIGII W SZKOLE PODSTAWOWEJ IMIENIA KS. STANISŁAWA STASZICA W CZERNICZYNIE DLA KLAS I-III

Jezus do Ludzkości. Modlitwy Litanii (1-6) przekazane przez Jezusa Marii od Miłosierdzia Bożego

PROGRAM REKOLEKCJI NA ROK 2016

Nie owijam w bawełnę asertywność.

I. Podstawa prawna: 4. Statut szkoły. Nauczyciel: Ks. Damian Kubisz

OKRES ADWENTU I BOŻEGO NARODZENIA

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

250 ROCZNICA USTANOWIENIA ŚWIĘTA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

MODLITWA MODLITWA. Dla ułatwienia poszczególne zadania oznaczone są symbolami. Legenda pozwoli Ci łatwo zorientować się w znaczeniu tych symboli:

Na medal. Spotkanie 14. fundacja. Realizator projektu:

NOWENNA O KRZYŻU ŚW. Antyfona: Oto krzyż Pana! Uchodźcie, Jego przeciwnicy! Zwyciężył lew z pokolenia Judy, potomek Dawida. Alleluja.

Modlitwa różańcowa Ojca Pio sierpień 2019

9 STYCZNIA Większej miłości nikt nie ma nad tę, jak gdy kto życie swoje kładzie za przyjaciół swoich. J,15,13 10 STYCZNIA Już Was nie nazywam

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas 0 VI

7. Bóg daje ja wybieram


przedstawienie biblijnej prawdy o stworzeniu człowieka przez Pana Boga; ukazanie podobieństwa człowieka do Boga;

KALENDARIUM UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 140. ROCZNICY OBJAWIEŃ GIETRZWAŁDZKICH I 50-LECIA KORONACJI OBRAZU MB GIETRZWAŁDZKIEJ 2017 R.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

MODLITWA w pierwszą sobotę miesiąca MYŚLI DO HOMILII

Kryteria ocen z religii kl. 4

Transkrypt:

1 Dialog z Maryją wszystkich ludzi ks. Wiesław Szuca w Kanie Galilejskiej (J 2,1-12): Maryja jako Matka Jezusa i Cele katechetyczne wymagania ogólne analiza i interpretacja tekstów biblijnych umiejętność odnoszenia tekstu biblijnego do codziennego życia odkrywanie wartości egzystencjalnej analizowanego tekstu Treści nauczania wymagania szczegółowe uczeń umie wyjaśnić znaczenie dialogu w relacji z drugim człowiekiem, szczególnie z rodzicami po katechezie uczeń opisuje przebieg ślubu i wesela żydowskiego na podstawie tekstu J 2,1-12 uczeń potrafi wskazać cechu świadczące o Maryi jako uczennicy Jezusa i jako naszej Matce uczeń potrafi wskazać główne przesłanie objawień w Fatimie Formy organizacji zajęć: indywidualna, grupowa Metody i techniki dydaktyczne: burza mózgów, praca z tekstem, praca z formularzem, 5 z 25, formularzem, podróż w wyobraźni, praca z formularzem z miejscami do wypełnienia Środki dydaktyczne: tekst J 2,1-12, formularz pt. Relacja między Maryją i Jezusem (zał. 1), formularz pt. Maryja jako uczennica Jezusa (zał. 2), formularz pr. Orędzie fatimskie (zał. 3) I. W STRONĘ TEKSTU BIBLIJNEGO O CZYM ROZMAWIAMY Z NASZYMI RODZICAMI? Tym, co buduje każdą wspólnotę, jest wzajemne zrozumienie. Aby ludzie dobrze się czuli ze sobą. powinni prowadzić dialog. Bez rozmowy nie ma mowy o żadnej wspólnocie osób. Im człowiek mniej rozmawia z drugą osobą, tym coraz bardziej się od niej oddala. Szczególne więzi tworzymy z rodzicami. To z nimi rozmawiamy na różne tematy. Aktywizacja Metoda: burza mózgów Prowadzący stawia pytanie: o czym rozmawiamy z naszymi rodzicami? Odpowiedzi uczestników są zapisywane na tablicy. Wśród nich mogą się pojawić przykładowo takie: o ocenach w szkole, o nowych znajomościach, o planach na czas wolny, o pieniądze na jakiś cel, czasami zamiast rozmowy kłótnia. Wypowiedzi uczniów pokazują, że rozmawiają oni ze swoimi rodzicami na różne tematy. Często są to sprawy codzienne, czasami też bardzo ważne. Niezależnie od tego, jakie by nie były te tematy, ważne jest, że rozmawiamy z rodzicami.

Rozmowy rodziców z dziećmi są czymś ważnym w komunikacji osobowej. Nawet jeżeli są trudne, są potrzebne do tworzenia wzajemnych relacji. W Ewangelii wg św. Jana zostaje odnotowana rozmowa Maryi z Jezusem, a więc Matki z Synem, na weselu w Kanie Galilejskiej. Odczytamy ten tekst indywidualnie, w ciszy. 2 Indywidualna lektura J 2,1-12. II. W TEKŚCIE BIBLIJNYM MARYJA: MATKA CZY UCZENNICA? Powyższy tekst opowiada o pewnym weselu żydowskim. Warto wiedzieć, jak wyglądała wcześniejsza ceremonia zaślubin. Rozpoczynała się ona od tego, że narzeczony ubrany odświętnie, wraz z gronem przyjaciół, udawał się do domu narzeczonej. Następnie pani młoda była przenoszona do pana młodego pod specjalnym baldachimem. Temu wydarzeniu cały czas towarzyszył radosny śpiew. Następnie rodzice nowożeńców udzielali im uroczystego błogosławieństwa. Samo zawarcie związku małżeńskiego miało miejsce pod baldachimem, pod którym przynoszono panią młoda do domu narzeczonego. Uroczystości tej przewodniczył mistrz ceremonii. Po zaślubinach rozpoczynało się wesele. (por. E. Zawiszewski, Instytucje biblijne, Pelplin 2001, 34). Po tym wyjaśnieniu prowadzący wskazuje cel obecnego działania. Jan zapisuje dialog między Maryją i Jezusem. Na jego podstawie będziemy chcieli poznać, jakie relacje zachodzą między Maryją i Jezusem, jak oni odnoszą się do siebie wzajemnie. Aktywizacja I Metoda: praca z tekstem, praca z formularzem Materiały dydaktyczne: tekst J 2,1-12, formularz pt. Relacja między Maryją i Jezusem (zał. 1) Słowa Maryi Postawa Maryi Słowa Jezusa Postawa Jezusa wobec Jezusa wobec Maryi

Uczniowie pracują w parach. W otrzymanym formularzu wypisują z analizowanego tekstu Ewangelii słowa wypowiedziane przez Maryję i Jezusa, w których (1) zwracają się bezpośrednio do siebie lub (2) rozmawiają z innymi, ale w tych słowach odnoszą się do swojej wcześniejszej rozmowy. Po wypisaniu tych słów uczniowie próbują wnioskować o wzajemnej relacji Maryi i Jezusa. Swoje spostrzeżenia zapisują w kolumnie obok. 3 Przykładowe wypełnienie formularza Słowa Maryi Postawa Maryi Słowa Jezusa Postawa Jezusa wobec Jezusa wobec Maryi Nie mają wina. Maryja ma odwagę dzielić się swoimi troskami z Jezusem, jest gotowa skłonić Go do działania. Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła godzina moja. Jezus nie boi się dyskutować z Maryją, przedstawić Jej swoje argumenty. Jest przy tym pełen szacunku. Zróbcie wszystko, Maryja jest posłuszna Napełnijcie stągwie Jezus odpowiada na cokolwiek wam powie. Jezusowi i do tego wodą. prośbę Maryi. Dzieli z posłuszeństwa zachęca Nią wrażliwość na innych. sprawy ludzkie. Maryja wobec Jezusa jest matką, która w pewnym sensie upomina, przypomina i prosi. Ale równocześnie zauważamy, że Maryja wchodzi w rolę uczennicy Jezusa i tym doświadczeniem dzieli się ze sługami. Aktywizacja II Maryja jest wobec Jezusa Matką, ale też pozostaje Jego Uczennicą. To od Maryi możemy uczyć się bycia uczniami i uczennicami Jezusa. Metoda: 5 z 25, praca z formularzem Materiał: formularz pt. Maryja jako uczennica Jezusa (zał. 2)

4 zatroskana wrażliwa otwarta słuchająca uważna posłuszna ufająca odważna dająca świadectwo wspierająca innych pokorna cicha miłosierna współczująca przebaczająca prawdomówna błogosławiąca życzliwa wolna czysta towarzysząca dzieląca się sprawiedliwa wierząca dyskretna Uczniowie pracując w parach mają z formularza zestawiającego 25 cech Maryi wybrać pięć z nich, które ich zdaniem charakteryzują Maryję jako uczennicę Jezusa. Wybrane cechy zapisują w zeszycie. Indywidualnie w chwili refleksji wybierają jedną z pięciu wskazanych cech, która ich zdaniem winna cechować każdego ucznia Jezusa. W kilku zdaniach uzasadniają zeszycie swój wybór. Jako podsumowanie prowadzący prosi kilku uczniów o odczytanie swoich wypowiedzi. III. Z TEKSTU BIBLIJNEGO W ŻYCIE - MARYJA NASZĄ MATKĄ Czytając powyższy tekst widzimy w nim wielką troskę Maryi o nowożeńców. Z kolei słuchając o godzinie Chrystusa, która nastąpiła na krzyżu w Wielki Piątek, przypominamy sobie, że to właśnie na krzyżu Chrystus ukazał Maryję jako Matkę nas wszystkich. Maryja często dawała dowody swojej troski o świat i każdego człowieka. Szczególnie podczas objawień w różnych częściach świata wyrażała swoją troskę o każdego z nas. Podczas jednego z objawień w Fatimie nawoływała m.in. do modlitwy, zwłaszcza różańcowej. Otrzymamy teraz fragmenty wypowiedzi Maryi właśnie z Fatimy. Postarajmy się je uzupełnić: Aktywizacja: Metoda: praca z formularzem Środki dydaktyczne: formularz pr. Orędzie fatimskie (zał. 3) Orędzie fatimskie Oto widzieliście...., do którego idą grzesznicy. Dla ratowania ich Pan chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego..... Serca. Odmawiajcie..... różaniec, aby uzyskać.... dla świata i.. wojny.

5 O mój Jezu,.... nam nasze grzech, zachowaj nas od ognia...., zaprowadź wszystkie..... do nieba i pomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego... Słowa do uzupełnienia: codziennie, pokój, przebacz, piekielnego, piekło, miłosierdzia, dusze, koniec, Niepokalanego Kolejność uzupełnienia: piekło, Niepokalanego, codziennie, pokój, koniec, przebacz, piekielnego, dusze, miłosierdzia Po wypełnieniu formularzy następuje sprawdzenie poprawności dokonanych uzupełnień. Spotkanie można zakończyć wspólnym odmówieniem modlitwy: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy. Te orędzia Maryi mówią nam o wielkiej trosce Maryi o całą ludzkość i o cały świat. Ona nie chce, aby został on potępiony. Maryja też prosi każdego z nas, abyśmy pomogli jej uchronić świat od nieszczęść. Jak prosiła swojego Syna w Kanie Galilejskiej o to, aby przemienił wodę w wino, tak prosi każdego z nas, abyśmy przez nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca w pierwsze soboty miesiąca oraz przez modlitwę, zwłaszcza różańcową, wypraszali potrzebne łaski dla całego świata. Można też powiedzieć, że wypełniając Jej polecenia, stajemy się pomocnikami Maryi, tak jak stali się nimi słudzy przynoszący stągwie z wodą w Kanie Galilejskiej.