Konspekt MODELU-Projektu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydział malarstwa.



Podobne dokumenty
Konspekt MODELU-Projektu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydział malarstwa.

SZTUKA ULICY WEDŁUG DZIECI. mgr Miłosz Wnukowski Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydział malarstwa.

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Warsztaty kreatywne. Warsztaty kreatywne to ciekawa forma nauki połączona z doskonałą zabawą.

Temat: Sztuka ulicy według dzieci

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Prezentacja metodyki zajęć edukacyjnych oraz jej wykorzystanie w procesie dydaktycznym

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

EKOLOGIA POGRAM ZAJĘĆ. Głównym zadaniem zajęć z ekologii jest pobudzenie młodych ludzi do samodzielnego działania na rzecz ochrony środowiska.

PROJEKT EKOLOGICZNY Moja Ziemia mój dom

Podsumowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi w pierwszym półroczu 2014 r. na terenie Gminy Krosno Odrzańskie

XI WOJEWÓDZKI KONKURS EKOLOGICZNY

Ekoplacówka Zielony Zakątek III. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tarnowie

PRZEDSZKOLE NR 3 KUBUŚ PUCHATEK GNIEZNO

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 12. Recykling.

Drugie rzeczy życie. Traktor jak żywy! Instrukcja na familyfun.go.com (źródło:

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT

Wykraczamy poza horyzont...

Warsztaty edukacyjne. Planeta EGOS. Ekologiczna Gospodarka Odpadami dla Szczecina

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty: Poniżej przedstawiam szczegółowy opis proponowanych zajęć.

Sprawozdanie z realizacji zadania Eko - przedszkolacy walczą ze smogiem!

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Projekt prowadzony przez Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki w Gdyni

WARSZTATY Z ANIMACJI

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego RADY NA ODPADY

Majsterkowo to program warsztatów manualnych dla dzieci w wieku 6-12 lat, realizowanych przez sieć sklepów Castorama od 2012 roku.

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

spożywać aby cieszyć się zdrowiem przez całe życie. Poniżej zdjęcia z przeprowadzonych lekcji w klasach 4 Zdrowe śniadanie

Dlaczego Cele Zrównoważonego Rozwoju są ważne dla młodych ludzi?

IV Międzyszkolny Turniej Ekologiczno Zdrowotny

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

PORANNE ŚWIETLICOWE ZAJĘCIA DODATKOWE:

Wspólny System Segregacji Odpadów

PROGRAM PRACY ZAJĘĆ DODATKOWYCH

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Letnia przygoda ze sztuką!

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Ochrona Środowiska. Autor: Tomasz Buchta

Ukryte oblicze starych przedmiotów. Zrób coś nowego ze starego konkurs ekologiczny

Program edukacyjno-ekologiczny pn. Ziemia dla człowieka, człowiek dla Ziemi realizowany na terenie Powiatu Buskiego w roku szkolnym 2012/2013

ORGANIZACJA PRODUKCJI I LOGISTYKI W PRZEMYŚLE SAMOCHODOWYM

Pan kamyczek...22 biżuteria z makaronu Pierwsze obrazki...2 obrazki z mąki...3

Regulamin Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Eko zakręceni

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 7. o Temat: SZAFKI Rura rege regał.

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu PRACOWNIA RYSUNKU I TECHNIK REKLAMY:

Międzywojewódzki Konkurs Przyrodniczy EKO Herb SP im. B. Chrobrego w Chechle Strona 1 z 5 REGULAMIN

II Międzyszkolny Konkurs Plastyczny Dzieckiem być... : W barwnym świecie bajek Tuwima

POKOJOWA EKOSZKOŁA nr 8

Poszczególne warsztaty dostosowaliśmy dla wymienionych grup wiekowych:

Baw się twórczo. Tematyka zajęć: 1. C jak cyrk

V Międzyszkolny Konkurs Plastyczny Dzieckiem być... : W pustyni i w puszczy


ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Erasmus + Eko Train Week

Co jeszcze można zrobić?

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII. Projekt Ekologiczny

Edukacja plastyczno-techniczna z metodyką II. II - opis przedmiotu. Informacje ogólne. Wydział. Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii

VI Międzyszkolny Konkurs Plastyczny Dzieckiem być... : Płynie Wisła, płynie. Regulamin Organizator Konkursu: Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie

Delfiny klasa 0. Tematy realizowane w miesiącu kwietniu 2015 roku:

Gmina Ruda Maleniecka Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Ruda Maleniecka

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

PREZENTACJA Z DZIAŁAŃ NA TERENIE PLACÓWKI PRZEDSZKOLE NR 30 W GDYNI ul. ZIELONA 53

Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. III

Edukacja plastyczno-techniczna z metodyką II. II - opis przedmiotu. Informacje ogólne. Wydział. Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii

Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. dla szkół podstawowych na rok szkolny 2013/2014

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. o Temat: STOŁY do zagrania.

KREATYWNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

KREATYWNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Pojemnik na odpady elektroniczne oraz punkt ponownego użycia działającego w myśl hasła weź albo zostaw w płońskim PSZOK-u

Regulamin XI Edycji Projektu Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 4. o Temat: OŚWIETLENIE Pstryk! Więcej światła.

Nowoczesna szkoła, nowoczesny świat uczy, jak dbać o środowisko, w którym żyjemy

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie

EDUKACJA GLOBALNA NA PLASTYCE I ZAJĘCIACH ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM, CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ MÓJ ŚWIAT JEST JAK LABIRYNT!

Nazywam się Agata Frankiewicz i przez kilkanaście lat

Wymagania edukacyjne plastyka kl. I Gimnazjum

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

KRAJE BIORĄCE UDZIAL W PROJEKCIE:

I. Treści programu i osiągnięcia szczegółowe uczniów w ramach zajęć technicznych w roku szkolnym 2018/19

ROZKŁAD ZAJĘĆ NA ZAJĘCIA WAKACYJNE W MDK NR 2 TYDZIEŃ I r. Temat przewodni: Tydzień ekologiczny

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI NA TERENIE ZWIĄZKU CELOWEGO GMIN MG-6

Transkrypt:

Konspekt MODELU-Projektu Katowice, 2012r. mgr Miłosz Wnukowski Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydział malarstwa. 1

Idea modelu zajęć: Celem przeprowadzanych zajęć jest zabawa dzieci, rozwój ich kreatywności, wyobraźni przestrzennej i plastycznej, oraz pogłębianie umiejętności technicznych. Ważnym aspektem jest nauka wartości i dobra jakie niesie ze sobą działanie ekologiczne. Nauczenie dbania o środowisko dzieci w okresie wczesnoszkolnym procentuje na całe ich przyszłe życie. Chodzi o wpojenie wartości szacunku, odpowiedzialności, oszczędności. Organizacja zajęć Il.1 Przed odbyciem zajęć z dziećmi potrzeba działań organizacyjnych. Potrzeba zebrać materiał budulcowy, czyli odpady nie mogące stanowić zagrożenia w kontakcie z dziećmi. Do takich przedmiotów należą :opakowania, worki, kartony styropiany o które starać się można w sklepach, marketach, hipermarketach. Możliwe jest odkupienie metalowych przedmiotów w skupach złomu, gdzie znaleźć można wiele ciekawych form. Należy zwrócić się do 2

samych uczniów w celu przyniesienia z domu rzeczy zużytych, pojemników spożywczych, butelek Pet, zepsutych zabawek, sprzętu elektronicznego, papieru, ubrań, umeblowania. itp. Inne potrzebne materiały Materiały dodatkowe to farby wodne, pędzle, palety, kleje typu wikol, polimerowe, szybkoschnące, nożyczki, taśmy klejące, taśmy naprawcze, sznurki itp. Kryteria Zajęć Zajęcia mogą odbywać się w przestrzeni świetlicy, sali lekcyjnej, bądź też w przestrzeni otwartej: boisku szkolnym, czy parku miejskim. Praca przybiera odpowiednią formę w zależności od miejsca jej przeprowadzenia. W świetlicach lepiej sprawdzi się działanie indywidualne ucznia. W plenerze dzieci wspólnie stworzą instalację, która przykuję uwagę także z zewnątrz. Na kilka dni przed odbyciem zajęć należy przeprowadzić rozmowę z dziećmi o planowanych działaniach. Nauka poprzez zabawę Najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci, jest nauka poprzez kreatywną zabawę. Łatwiej przyswajają wiedzę podczas pracy. Ponadto dzieci mają tu pole do popisu. Przebieg zajęć Dzieci same decydują o tym co chcą zrobić ze zużytych przedmiotów. Dzieci pracują indywidualnie, bądź w grupie nad swoimi dziełami sztuki. Możliwe są różne rodzaje działania. Pierwsze to działanie na płaszczyźnie, czyli stworzenie swoistego klejonego kolarzu z kolorowych przedmiotów. Drugi rodzaj to działanie przestrzenne, czyli praca nad instalacją, rzeźbą. Przetwarzanie i łączenie ze sobą różnych materiałów może przyjąć formy użytkowe. Chłopcy będą marzyć o wykonaniu kostiumu robota ze styropianowych elementów jakie 3

znajdziemy w opakowaniach sprzętu elektronicznego, bądź wymyślnych pojazdów, mieczy czy pistoletów. Dziewczynki natomiast marzą o stylowych torebkach, biżuterii wykonanej z wszelkich materiałów, np. z taśm wideo, pozostałości po materiałach biurowych itp. Czas trwania warsztatów W zależności od wielkości grupy oraz jej kreatywności planujemy czas trwania zajęć. Zajęcia mogą być rozplanowane na dwa, trzy dni po dwie godziny. Il.2 Budulcem do wykonania prac mogą być opakowania spożywcze, zużyte ubrania, zepsute zabawki, złom, przetworzenie zużytych przedmiotów, śmieci, w nowe, zaskakujące artystyczne formy, bądź przedmioty użytkowe. Podczas trwania warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą instalację, bądź pracować będą nad indywidualnymi, autorskimi projektami. Przedział wiekowy uczestników jest nieokreślony. 4

Uczestnicy sami przynieść mogą na warsztaty rzeczy przeznaczone do wyrzucenia(niedziałające sprzęty elektryczne, opakowania, jednorazowe reklamówki, zużyte ubrania, etc.). Po warsztatach można otworzyć wystawę z powstałymi obiektami w przestrzeni galeryjnej. Potrzebne materiały na rzecz projektu to śmieci skupione ze złomu. Il.3 Masa codziennie wyrzucanych odpadów w miastach jest ogromna. Jedną z metod dbania o środowisko jest wtórne wykorzystanie śmieci- recykling. Recykling dotyczy producentów, którzy opakowują swoje produkty w materiały nadające sie do powtórnego użycia bądź też poddające się biodegradacji. Mimo to ilość śmieci produkowana przez kraje rozwinięte dramatycznie się powiększa. 5

Sytuacja ta jest wynikiem konsumpcyjnego modelu życia, brakiem świadomości społeczeństwa oraz wielu innych czynników. Dlatego należy kłaść duży nacisk na edukowanie o ekologii, jej wszystkich możliwych formach. Oszczędność nie jest oznaką biedy czy niedostatku człowieka, ale jest świadectwem jego bogactwa. Natomiast prawdziwą biedą dla naszej planety jest brak oszczędności ludzi. Dziś potrzeba społecznej, globalnej walki o czystszy świat. Nieocenione jest tu uczenie od najmłodszych lat kultury ekologii, uświadamianie naszych pociech o obowiązku dbania o środowisko. Ażeby dzieci naszych dzieci nie żyły w świecie śmieci. Ziemia trzęsie się. Woda wylewa. Nasza planeta to żywy organizm, którego system odpornościowy został poważnie naruszony. Żyjemy w czasie globalnych zmian klimatycznych, które są wynikiem postępu ludzkości. Gospodarka i prawa rynku kierują się grabieżą i dążą do wyeksploatowania dóbr naturalnych. Zmiany są pilną potrzebą i warunkiem na przetrwanie. Człowiek musi zacząć żyć zgodnie z przyrodą, szanując płynące z niej dobra. Il.4 6

Il.5 W sztuce współczesnej coraz więcej jest artystów, którzy z niechcianych przez nikogo rzeczy tworzą dzieła sztuki. Te przetworzone przedmioty zyskują przez to swoje nowe życie, nie są już stertą odpadów szkodzącą środowisku, lecz budulcem czegoś nowego, co składa się na bogactwo kultury. Wiele jest przykładów zachwycających monumentalnych kolorowych instalacji, z którymi obcowanie jest dla widza czymś przyjemnym. Dużo również takich, których odbiór zmusza do krytycznej refleksji o konsumpcjonizmie, wpajaniu potrzeby ciągłego kupowania nowego, wyrzucania starego. 7

Il.6 Eko sztuka, Eko dizajn po roku 2000 jest zjawiskiem coraz bardziej rozległym. Model eko-życia przyczyni się do prawdziwej rewolucji w najbliższych latach, jeżeli tylko podejmiemy odpowiednie metody edukacyjne. Nauka moralności i odpowiedzialności przyczyni się na lepsze przyszłym praktykom politycznym, gospodarczym i rynkowym. Przyszłe społeczeństwo ma szansę na to aby podjąć praktykę produkcji przedmiotów, których trwałość będzie o wiele dłuższa. 8

Il.7 Sposoby ochrony środowiska: - racjonalne kształtowanie środowiska i gospodarowanie zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju - przeciwdziałanie zanieczyszczeniom. -utrzymywanie i przywracanie elementów przyrodniczych do stanu właściwego. -recykling 9

Spis Ilustracji: Il.1http://1.bp.blogspot.com/_JGgzOkYhIb0/TFOSUFQvFI/AAAAAAAAGAs/Hht7 ux1psnk/s1600/pmickeygd.jpg Il.3 http://blog.craftzine.com/archive/2008/07/recycled_art_by_michelle_stitz.ht ml Il.2 http://www.webdesignerdepot.com/2009/12/non-trashy-recycled-andtrash-art/ Il.4 http://felixip.blogspot.com/2010/07/amazing-anamorphosis-art-ofbernard.html Il.5 http://www.dheuer.net/blog/2011/07/trash-people-von-ha-schult/ Il.6 http://beta.tate.org.uk/art/slideshow?wi=1&tab=works&wp=1&st=2475&wv=g rid Il. 7 httpwww.thinkplaycreate.orgimagesvik-muniz-irma-the-bearer-hires.jpg 10