Między nami Scenariusze do lektury

Podobne dokumenty
oraz (nie) Bezpieczne Dorastanie

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Czy nauka ogranicza się tylko do szkolnej ławy?

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Projekt z ZUS w gimnazjum

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Jaki utwór nazywamy bajką?

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu zajęcia techniczne w w Szkole Podstawowej w Mordarce

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego Publicznego Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Strykowicach Górnych rok szkolny 2015/2016

PLAN PRACY WSDZ rok szkolny 2018/2019

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Założenia programowe

Przedmiotowy System Oceniania na lekcjach historii w gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Dziennikarze przyszłości

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl I. Odosobnienie i brak akceptacji w grupie. Nieśmiałość

w Szkole Podstawowej Nr 2 w Gryfinie 1. Pobudzanie uczniów do systematycznej pracy i rozwoju, wspieranie motywacji.

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 5

RAPORT Z EWALUACJI w roku szkolnym 2013/2014

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. Każdy ma swojego dusiołka

Nie owijam w bawełnę asertywność.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Wymagania na oceny gimnazjum

6 W średniowiecznym mieście

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Przedmiot: język angielski zawodowy w klasie o profilu technik informatyk. Szkoła: Powiatowy Zespół Nr 10SME im. M. Kopernika ( IV etap kształcenia)

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Czy nauka ogranicza się do szkolnej ławy?

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

Przedmiotowy system oceniania (PZO) z fizyki Na rok szkolny 2017/2018

Moje działanie, mój sukces!

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z TECHNIKI/ ZAJĘĆ TECHNICZNYCH DLA KLAS IV-VI W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W LUBICHOWIE

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Sześciolatki w Szkole Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu

Na polowaniu z Wielkomiludem

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH Opracowanie: mgr Iwona Szkopiak, nauczyciel Zespołu Szkół w Barcinie

PG im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzycach nadzór pedagogiczny nauczanie problemowe

Harmonogram zajęć Mistrzowie słowa czyli młodzi dziennikarze realizowanych w projekcie Umieć więcej? Fajna rzecz! Terespol 2009/2010

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

XXIII. Europa i świat w II połowie XIX i na początku XX wieku. Uczeń:

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

KOSZALIN 2003 KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

Konferencja. Książka radości daje tyle. Nowy Sącz,

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Wymagania na poszczególne oceny w klasie IV

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA 2 GIMNAZJUM ZAJĘCIA TECHNICZNE- WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE

Program Doradztwa Zawodowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS 4-6

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Tematyka zajęć na Godzinę z wychowawcą dla klasy I technikum i zasadniczej szkoły zawodowej

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI 4-6. Warunkiem pozytywnej oceny jest regularna obecność ucznia na lekcji lub obecność nieregularna

Szkoła podstawowa - klasa 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Rafał Kosik Felix, Net i Nika. Prezentację przygotował Mariusz Woźniak Klasa II b

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

Transkrypt:

Między nami Scenariusze do lektury Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Opracowała Katarzyna Bandulet Spis treści Temat 1. Jedna powieść wiele gatunków 2 Temat 2. Oto my! profile internetowe bohaterów 7 Temat 3. Nowoczesny świat tradycyjnych wartości w powieści Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi 13 Temat 4. Zamykamy wszystkie sekrety książki w lapbooku 17

Temat 1...1 lekcja Temat: Jedna powieść wiele gatunków CELE WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ: [uczeń] nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst I.1.14, rozpoznaje fikcję literacką; rozróżnia i wyjaśnia elementy realistyczne i fantastyczne w utworach ( ) I.1.2, rozpoznaje czytany utwór jako ( ) powieść oraz wskazuje jego cechy gatunkowe, rozpoznaje odmiany powieści, np. obyczajowe, przygodowe, detektywistyczne, fantastycznonaukowe, fantasy I.1.3, dokonuje selekcji informacji III.1.4, redaguje notatki III.2.4. METODY, TECHNIKI: podająca, pogadanka heurystyczna, metoda zajęć praktycznych, praca z tekstem. FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa. MATERIAŁY DODATKOWE: materiały do wycięcia, karta pracy. PRZEBIEG LEKCJI 1. Przygotowanie do zajęć podział klasy na grupy. 2. Wprowadzenie w tematykę lekcji. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat przeczytanej książki. 3. Pogadanka heurystyczna wskazanie w tekście elementów rzeczywistych, prawdopodobnych i fantastycznych. Warto zacząć od przypomnienia uczniom (lub wprowadzenia) definicji powieści, a także tego, czym różnią się poszczególne elementy świata przedstawionego. Następnie uczniowie wskazują ich przykłady w książce. Podsumowaniem pogadanki może być wspólne sformułowanie notatki, np.: Książka Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jest powieścią. To dłuższy utwór narracyjny, w którym występuje wiele wątków i wielu bohaterów, pojawiają się także liczne dialogi i opisy. Przygody ukazane w książce Rafała Kosika to fikcja literacka. Świat przedstawiony powieści jest bardzo różnorodny składa się z elementów rzeczywistych, prawdopodobnych i fantastycznych. Elementy rzeczywiste to te, które istnieją w realnym świecie, np. miasto Warszawa. Elementy prawdopodobne to takie, które teoretycznie mogłyby istnieć lub się zdarzyć, ale nie mamy dowodów, że było tak naprawdę, np. wyjazd uczniów gimnazjum na wycieczkę w góry. Elementy fantastyczne to te, których w naszym świecie nie spotykamy i raczej nie mogłyby mieć miejsca, np. przybycie Świętego Mikołaja saniami zaprzęgniętymi w mówiące renifery. 4. Rozdanie materiałów do wycięcia i omówienie polecenia. Pracując w grupach, uczniowie mają za zadanie rozdzielić cechy pięciu wskazanych typów powieści. Praca w grupach zakończona sprawdzeniem poprawności wykonania zadania i jego omówieniem. 2 5. Praca z tekstem. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wskazują w książce przykłady poszczególnych cech charakterystycznych dla danego typu powieści.

6. Rozdanie karty pracy i uzupełnienie jej odpowiednimi przykładami oraz sformułowanie wniosku na temat wielogatunkowości powieści Rafała Kosika. Przykładowe rozwiązanie schematu: Książka Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi łączy cechy różnych odmian powieści takich jak: POWIEŚĆ PRZYGODOWA bohaterowie zdobywają nowe doświadczenia, kłopoty z agresywnymi kolegami, utrata pokonując kolejne trudności i przeciwności helikoptera, duchy losu w książce występują liczne zwroty akcji poszukiwanie skarbu, przygoda z niedźwiedziem, tropienie UFO i przygody opisywane wydarzenia mają dostarczyć przygody są często zabawne i dobrze się czytelnikowi wrażeń i rozrywki, być okazją kończą do relaksu POWIEŚĆ SCIENCE FICTION książka ukazuje możliwe zagrożenia związane z rozwojem technologii cej zawładnąć światem) bunt Mortena (sztucznej inteligencji pragną- bohaterami powieści mogą być ludzie Manfred, Morten, Vidoctor i wysoko rozwinięte maszyny nauka i technika są rozwinięte bardziej aniżeli w rzeczywistości POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA główni bohaterowie to dzieci lub młodzi ludzie utwór porusza problemy wieku dorastania, takie jak: pierwsza miłość, przyjaźń, nieporozumienia z rodzicami akcja rozgrywa się w środowisku młodych ludzi: szkole i domu POWIEŚĆ FANTASTYCZNA świat przedstawiony odbiega od rzeczywistości w utworze występuje fikcja fantastyczna (magiczne przedmioty lub postaci) obok elementów prawdopodobnych pojawiają się elementy baśniowości, cudowności POWIEŚĆ DETEKTYWISTYCZNA główny bohater rozwiązuje zagadkę akcja zmierza do punktu kulminacyjnego, w którym następuje rozwiązanie zagadki bohater dochodzi do rozwiązania problemu na drodze dedukcji, czyli wnioskowania gimnazjaliści mają dostęp do takich wynalazków, jak penetrator czy cybermucha, szpiegują ich androidy Felix, Net i Nika to troje gimnazjalistów miłość Neta i Niki, przyjaźń pomiędzy bohaterami, nadużycie zaufania taty przez Neta akcja rozgrywa się w gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego oraz domach rodzinnych bohaterów istnienie duchów i gnomów Święty Mikołaj, mówiące renifery lot saniami Świętego Mikołaja, hodowanie latających koniczynek, gnom pilnujący skarbu księcia Świetopełka Felix, Net i Nika muszą rozwiązać zagadkę Gangu Niewidzialnych Ludzi przywódcą Gangu okazuje się AI (sztuczna inteligencja) bohaterowie, łącząc fakty, trafiają na ślad notatek prof. Kuszmińskiego 1 WNIOSEK: Książka jest przykładem utworu wielogatunkowego. Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji 3

Materiały do wycięcia dla grup 1 POWIEŚĆ SCIENCE FICTION POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA POWIEŚĆ FANTASTYCZNA POWIEŚĆ DETEKTYWISTYCZNA 4 POWIEŚĆ PRZYGODOWA bohaterami powieści mogą być ludzie i wysoko rozwinięte maszyny w książce występują liczne zwroty akcji i przygody w utworze występuje fikcja fantastyczna (np. magiczne przedmioty lub postaci) bohaterowie zdobywają nowe doświadczenia, pokonując kolejne trudności i przeciwności losu nauka i technika są rozwinięte bardziej, aniżeli w rzeczywistości akcja rozgrywa się w środowisku młodych ludzi: szkole, domu świat przedstawiony odbiega od rzeczywistości utwór porusza problemy wieku dorastania, takie jak: pierwsza miłość, przyjaźń, nieporozumienia z rodzicami książka ukazuje możliwe zagrożenia związane z rozwojem technologii obok elementów prawdopodobnych pojawiają się elementy baśniowości, cudowności główny bohater rozwiązuje zagadkę książka ukazuje możliwe zagrożenia związane z rozwojem technologii opisywane wydarzenia mają dostarczać czytelnikowi wrażeń i rozrywki, być okazją do relaksu bohater dochodzi do rozwiązania problemu na drodze dedukcji, czyli wnioskowania książka ukazuje możliwe zagrożenia związane z rozwojem technologii główni bohaterowie to dzieci lub młodzi ludzie akcja zmierza do punktu kulminacyjnego, w którym następuje rozwiązanie zagadki

Karta pracy Typy powieści 1. Wskaż przykłady cech charakterystycznych dla różnych typów powieści, jakie możesz znaleźć w książce Rafała Kosika. Książka Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi łączy cechy różnych odmian powieści takich jak: POWIEŚĆ PRZYGODOWA bohaterowie zdobywają nowe doświadczenia, pokonując kolejne trudności i przeciwności losu w książce występują liczne zwroty akcji i przygody opisywane wydarzenia mają dostarczyć czytelnikowi wrażeń i rozrywki, być okazją do relaksu POWIEŚĆ SCIENCE FICTION książka ukazuje możliwe zagrożenia związane z rozwojem technologii bohaterami powieści mogą być ludzie i wysoko rozwinięte maszyny nauka i technika są rozwinięte bardziej aniżeli w rzeczywistości POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA główni bohaterowie to dzieci lub młodzi ludzie utwór porusza problemy wieku dorastania, takie jak: pierwsza miłość, przyjaźń, nieporozumienia z rodzicami akcja rozgrywa się w środowisku młodych ludzi: szkole i domu Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji 1 5

1 POWIEŚĆ FANTASTYCZNA świat przedstawiony odbiega od rzeczywistości w utworze występuje fikcja fantastyczna (magiczne przedmioty lub postaci) obok elementów prawdopodobnych pojawiają się elementy baśniowości, cudowności POWIEŚĆ DETEKTYWISTYCZNA główny bohater rozwiązuje zagadkę akcja zmierza do punktu kulminacyjnego, w którym następuje rozwiązanie zagadki bohater dochodzi do rozwiązania problemu na drodze dedukcji, czyli wnioskowania WNIOSEK:........................................................................................... 6 Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji

Temat 2...1 lub 2 lekcje Temat: Oto my! profile internetowe bohaterów CELE WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ: [uczeń] charakteryzuje ( ) bohaterów w czytanych utworach I.1.9, wskazuje w utworze bohaterów głównych i drugoplanowych oraz określa ich cechy I.1.11, określa doświadczenia bohaterów literackich i porównuje je z własnymi I.1.16, wyszukuje w utworze informacje wyrażone wprost i pośrednio I.2.2, redaguje notatki III.2.4, doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji IV.2, rozwija umiejętność efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi ( ) IV.9, uczestniczy w rozmowie na zadany temat ( ) III.1.1. METODY, TECHNIKI: podająca, metoda zajęć praktycznych praca z tekstem, pogadanka heurystyczna. FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa. MATERIAŁY DODATKOWE: karta pracy. PRZEBIEG LEKCJI 1. Przygotowanie do zajęć podział klasy na grupy. 2. Wprowadzenie w tematykę lekcji. Zebranie informacji i notatka dotycząca głównych, drugoplanowych i epizodycznych bohaterów książki. Przykładowa notatka: Bohaterowie główni (i zarazem tytułowi): Felix Polon Net Bielecki Nika Mickiewicz Bohaterowie drugoplanowi: Manfred (sztuczna inteligencja) tata i mama Felixa, babcia Lusia tata i mama Neta Morten uczniowie (np. Aurelia, Celina, Marcel i Ruben, Lucjan i inni) nauczyciele (np. pan Butler, dyrektor Stokrotka, Jolanta Chaber, Cecylia Bąk i inni), pan Sylwester, itd. Bohaterowie epizodyczni, np.: pani Lucynka (sprzątaczka w banku) pani Basia (z kawiarni) madame Josephine Hieronim (przewodnik) itd. 3. Rozdanie kart pracy i omówienie zadania będzie nim zbieranie materiału do charakterystyki postaci w formie uzupełniania jej profilu internetowego. 4. Praca w grupach. 5. Prezentacja i omówienie wyników pracy. Uzupełnienie przez uczniów notatek o informacje zebrane przez członków pozostałych grup. Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji 7

Przykładowe rozwiązanie zadania: Profil internetowy postaci Felix Polon 2 szczupły, jasnowłosy chłopak o przeciętnym wyglądzie piwne oczy zegarek z wbudowanym alarmem i dodatkowymi funkcjami, inne potrzebne gadżety ubiera się w dżinsy i sweter Felix Polon............. Imię i nazwisko Podstawowe informacje płeć Mężczyzna...... wiek 13 lat...... Szczegółowe informacje miejsce zamieszkania praca/ wykształcenie rodzina inne informacje o tobie zainteresowania znajomi Przedmieścia Warszawy, ul. Serdeczna (piętrowy dom pełen niezwykłych wynalazków i udoskonaleń). Uczeń klasy Ia w Gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie, znakomity zmysł techniczny i konstruktorski, szeroka wiedza ogólna. Tata pracuje jako wynalazca genialny, pomysłowy, wytrwały. Mama dyrektor marketingu w dużym banku, zapracowana i wiecznie nieobecna bizneswomen. W domu mieszka też babcia Lusia siwa, serdeczna i bardzo opiekuńcza staruszka. Jestem pomysłowy i inteligentny, mam szeroką wiedzę ogólną, lubię konstruować nowe urządzenia i marzę o stworzeniu robota uniwersalnego. Zawsze noszę przy sobie podstawowe narzędzia i gadżety technologiczne. Jestem spokojny, opanowany i rzeczowy, staram się być serdeczny i przyjazny wobec ludzi. Potrafię wszystko naprawić i uruchomić. Technika, robotyka, nowoczesne technologie i gadżety, majsterkowanie, narciarstwo. Przyjaciele to Net Bielecki i Nika Mickiewicz. 8 Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji

Profil internetowy postaci Net Bielecki 2 ciemny blondyn o zmierzwionych włosach, wiecznie potargany niebieskie oczy ukryte za okularami wysoki, chudy jak tyczka ubrany w luźne bojówki z łańcuszkiem wiszącym przy pasku i wytartą brązową bluzę z kapturem Net Bielecki............. Imię i nazwisko Podstawowe informacje płeć Mężczyzna...... wiek 13 lat...... Szczegółowe informacje miejsce zamieszkania praca/ wykształcenie rodzina inne informacje o tobie zainteresowania znajomi Warszawa, mieszkanie na 20 piętrze ekskluzywnego apartamentowca (zajmuje całe piętro, ma nowoczesne wykończenie i ogród zimowy). Uczeń klasy Ia w Gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie, znakomity informatyk o ogromnej wiedzy. Tata informatyk zajmujący się najnowocześniejszymi techno- logiami. Mama artystka malarka w dżinsach i poplamionych farbami t-shirtach. Nie lubię się uczyć ani przemęczać (bywam leniwy) wiem za to, gdzie znaleźć informacje, których potrzebuję. Komputery nie mają przede mną tajemnic, obejdę każde zabezpieczenie i poradzę sobie z każdym programem. Stworzyłem też program nazwany Manfredem sztuczną inteligencję, z którą się teraz przyjaźnię. Czasem brakuje mi odwagi lub zdarza mi się postąpić nieodpowiedzialnie. Komputery, informatyka, najnowsze technologie, jazda na snowboardzie. Przyjaciele to Felix Polon i Nika Mickiewicz oraz Manfred (sztuczna inteligencja). Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji 9

Przykładowe rozwiązanie zadania: Profil internetowy postaci Nika Mickiewicz 2 duże, zielone oczy, lekko zadarty nos, piegi, rude włosy srebrna spinka z zielonym oczkiem odziedziczona po mamie i babci oryginalne ubrania z lumpeksu, wypastowane martensy, poprzecierana, stara torba, często powycierane spodnie lub spódniczki ładna dziewczyna Nika Mickiewicz............. Imię i nazwisko Podstawowe informacje płeć Kobieta...... wiek 13 lat...... Szczegółowe informacje miejsce zamieszkania praca/ wykształcenie rodzina inne informacje o tobie zainteresowania znajomi Warszawa, półtorapokojowe, skromne mieszkanie w kamienicy na Pradze. Uczennica klasy Ia Gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie. Sierota mama zmarła wiele lat wcześniej, a tata dwa lata temu. Nikt o tym nie wie, co pozwala mi uniknąć pobytu w domu dziecka, ale oznacza konieczność ukrywania prawdy i samodzielnego radzenia sobie za niewielką rentę po ojcu. Podobno moja pra pra prababcia była ostatnią czarownicą :) Nie szpanuję (co widać po ubraniach i sprzęcie narciarskim czy rowerze), jestem uboga, ale dumna i honorowa; cenię niezależność i uczciwość (nie ściągam i nie kłamię). Staram się być zaradna, samodzielna, odpowiedzialna za siebie i innych. Mam swoje tajemnice i umiejętności telekinetyczne, o których nie wie nikt (potrafię przesuwać przedmioty bez ich dotykania i mam niezwykłą zdolność przewidywania bliskiej przyszłości). Umiem szybko działać i wykazać się odwagą. Czytanie książek. Przyjaciele to Felix Polon i Net Bielecki (nie przepadam za Aurelią koleżanką z klasy). 10 Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji

6. Pogadanka na temat bezpiecznego korzystania z internetu i niebezpieczeństw, na jakie narazili się bohaterowie, zamieszczając pochopnie różne informacje w sieci (niebezpieczny przeciwnik wszystko o nich wiedział i śledził każdy ich ruch, podsłuchiwano ich rozmowy; bohaterowie nie mogli odzyskać zdjęć, które przesłali przez internet; umożliwili wrogowi kradzież ważnych danych; nie wiedzieli, z kim mają do czynienia). 2 7. Zadanie pracy domowej: Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z zamieszczaniem w Internecie informacji o sobie i jak można ich uniknąć? Zredaguj zbiór zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji 11

Karta pracy Profil internetowy postaci 2 1. Pracując z tekstem, uzupełnij profil internetowy w imieniu jednego z głównych bohaterów książki Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.............. Imię i nazwisko Podstawowe informacje płeć...... wiek...... miejsce zamieszkania praca/ wykształcenie Szczegółowe informacje rodzina inne informacje o tobie zainteresowania 12 znajomi

Temat 3...1 lub 2 lekcje Temat: Nowoczesny świat tradycyjnych wartości w powieści Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi CELE WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ: [uczeń] określa tematykę oraz problematykę utworu I.1.12, wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze I.1.18, wskazuje wartości ważne w utworze oraz wartości ważne dla bohatera I.1.20, uczestniczy w rozmowie na zadany temat ( ) III.1.1. METODY, TECHNIKI: definicje kreatywne, metoda zajęć praktycznych praca z tekstem, pogadanka heurystyczna, dyskusja kierowana. FORMY PRACY: indywidualna, grupowa. MATERIAŁY DODATKOWE: karta pracy. PRZEBIEG LEKCJI 1. Ćwiczenie wprowadzające w tematykę zajęć formułowanie definicji kreatywnych słowa nowoczesność. Uczniowie podają swoje pomysły na twórcze wyjaśnienie terminu. Zapisujemy je w formie notatki graficznej, np.: plastykowy świat cyberkraina obietnica przyszłości pomysł na lepszy świat NOWOCZESNOŚĆ zwycięstwo jutra pożegnanie tradycji moda na jutro wirtualna pułapka 2. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat nowych technologii i wynalazków obecnych na kartach powieści (które z nich wydały im się najciekawsze, najbardziej przydatne lub absurdalne itd.). 3. Rozdanie kart pracy i zapoznanie uczniów z poleceniem. Ich zadaniem będzie wybranie dowolnego wynalazku, który został opisany w książce, a następnie (na podstawie odpowiedniego fragmentu tekstu) uzupełnienie jego zgłoszenia do Biura patentowego Felixsa, Neta i Niki. Uczniowie staną przed koniecznością wyboru jednego z wielu urządzeń. Obszerne opisy niektórych spośród nich znajdują się między innymi na stronach: 19 (zabezpieczenie przed złodziejami kieszonkowymi), 24 (czujnik przechyłu w rowerze), 35 (klucz uniwersalny), 47 (pełzacz), 121 (penetrator), 271 i 279 (latalerz). Pracując z tekstem, uczniowie uzupełniają zgłoszenie dla wybranego wynalazku. Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji 13

4. Prezentacja wyników pracy. Poszczególni uczniowie czytają swoje propozycje pozostali mogą ewentualnie uzupełniać schematy o dodatkowe informacje. Podsumowaniem prezentacji może być wystawa prac kart zgłoszeniowych. 3 5. Rozmowa na temat możliwości i zagrożeń, jakie niosą ze sobą nowoczesne technologie. Propozycje uczniów zapisujemy w formie notatki graficznej. Przykładowa notatka: NOWOCZESNE TECHNOLOGIE Możliwości ułatwiają życie podnoszą standard życia pomagają korzystać z zasobów wiedzy umożliwiają rozwój nauki, wymianę informacji i kontakt na odległość często podnoszą nasze bezpieczeństwo Zagrożenia mogą wymknąć się spod kontroli zmieniają nasz sposób uczenia się i przyswajania wiedzy mogą nas od siebie uzależniać często ulegamy pokusie posiadania nowości, które wcale nie są nam potrzebne mogą okazać się złodziejami czasu 6. Dyskusja kierowana: szukanie recepty na problemy współczesności i przyszłości. Podsumowanie i zapisanie wniosków z dyskusji w formie notatki. Uczniowie mogą pracować wspólnie lub w grupach, w obrębie których wybierają Prowadzącego i Obserwatora. Prowadzący dba o to, aby każdy miał szansę się wypowiedzieć. Notuje wypowiedzi uczestników (ich poglądy). Obserwator pilnuje, aby dyskusja przebiegała w przyjaznej atmosferze i wszystkie opinie zostały zanotowane. Na tablicy można zapisać pytania pomocnicze, np.: Dzięki czemu bohaterowie wychodzili cało z kolejnych opresji? Co ostatecznie uratowało bohaterów? W jaki sposób pokonali zbuntowany program i jego androidy? Jakie wartości były dla nich najważniejsze? Ostatnim etapem jest podsumowanie wniosków i zapisanie ich w formie notatki. Przykładowa notatka: Receptą na problemy współczesności i przyszłości może okazać się drugi człowiek i wartości takie jak: przyjaźń, lojalność, poczucie odpowiedzialności, solidarność, rodzina, uczciwość To tradycyjne wartości, które wcale nie przestały być aktualne! Aby uniknąć zagrożeń, jakie wiążą się z coraz szybszym rozwojem nowoczesnych technologii i zmianami zachodzącymi na świecie, możemy też: ostrożnie i z rozwagą korzystać z najnowszych osiągnięć techniki, wykorzystywać je dla dobra ludzi, nigdy przeciwko nim! starać się przewidywać wszystkie konsekwencje naszych działań pamiętać, że zawsze powinniśmy być odpowiedzialni za to, co tworzymy 7. Zadanie pracy domowej: Zaprojektuj i opisz niezwykły wynalazek, który pomógłby rozwiązać jeden z problemów współczesnych ludzi. 14 Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji

Karta pracy Biuro patentowe Felixa, Neta i Niki 1. Wyobraź sobie, że masz zgłosić do biura patentowego dowolny wynalazek opisany w książce Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Uzupełnij kartę zgłoszeniową informacjami o nim. 3 KARTA ZGŁOSZENIOWA Zgłaszający Nazwa wynalazku...... Data............ Twórca/twórcy wynalazku Opis wynalazku............... Zastosowanie wynalazku......... Rysunek wynalazku... Podpis zgłaszającego...... Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji 15

Temat 4...2 lekcje Temat: Zamykamy wszystkie sekrety książki w lapbooku CELE WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ: [uczeń] redaguje notatki III.2.4, doskonali różne formy zapisywanie pozyskiwanych informacji IV.2, korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje IV.3, rozwija umiejętność krytycznej oceny pozyskanych informacji IV.7. METODY, TECHNIKI: metoda zajęć praktycznych praca z tekstem, burza mózgów. FORMY PRACY: zbiorowa. MATERIAŁY DODATKOWE: materiały plastyczne (np. tekturowe teczki, kolorowe bloki, klej, nożyczki, pisaki). PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie w tematykę zajęć: podział klasy na grupy i zapoznanie uczniów z formą lapbooka. Lapbook, czyli książka na kolanie to interaktywna teczka lub rozkładana książka, w której znajduje się wszystko, co wiąże się z danym tematem. Może zawierać dowolną ilość schowków, kieszonek, karteczek, zakładek, mapek i rysunków. Im bardziej pomysłowo, tym lepiej! Warto również wykorzystać podczas lekcji filmy i zdjęcia prezentujące przykładowe prace. Ciekawe realizacje i opisy poszczególnych etapów tworzenia lapbooków znajdują się na stronie www.fraubuda.wordpress.com. Gotowe szablony można znaleźć na stronie http://www.zaubereinmaleins.de/kommentare/blanko-vorlagen-fuer-lapbook-innenteile.589/. 2. Burza mózgów mająca na celu stworzenie banku pomysłów na zakładki, które mogłyby się znaleźć w lapbooku poświęconym książce Rafała Kosika. Spostrzeżenia i pomysły uczniów warto zanotować w formie notatki graficznej mającej układ lapbooka. Przykładowa notatka: 16 Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji

3. Planowanie pracy w grupach pod kierunkiem nauczyciela. Uczniowie wykonują szkice, wybierają szablony, przygotowują niezbędne materiały, a następnie wykonują prace. Przygotowanie lapbooków jest doskonałą formą powtórzenia i utrwalenia materiału. Ich zawartość merytoryczna daje też możliwość sprawdzenia, jaką wiedzę poszczególni uczniowie wynieśli z zajęć. 4 4. Prezentacja, omówienie i wystawa gotowych lapbooków. Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi scenariusze lekcji 17