WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU. Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY

Podobne dokumenty
Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 6

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

USTAWIENIA KAMERY FILMOWEJ SKRÓT ZAJĘĆ:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM ICT

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a


14/2015 PROJEKT GIMNAZJALNY ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

LEKCJA 1 Poznajemy robota mbot

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH FOTOGRAFICZNYCH OBIEKTYW

uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu;

PROJEKT MIÓD w klasie 2B

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć nr 4

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 9

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 6

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

W ramach projektu "Kolędowanie na sokólszczyźnie okiem młodych dokumentalistów"

KONSPEKT LEKCJI. matematyka VI Symetria w geometrii, przyrodzie, architekturze i sztuce oraz w Ŝyciu codziennym i technice.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Jak wykorzystać wspólne uczenie się w pracy sieci wsparcia? Warszawa września 2015

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 4

- konsultacje; - warsztaty; - spotkania organizacyjne

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Tytuł: Rola głosu w narracji filmowej- niezbędnik młodego adepta sztuki filmowej. Prowadzący: Michał Swarlik

Co to jest komunikat? Zadanie 1

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć nr 5

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 8

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Scenariusz zajęć nr 3

- scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 6

Scenariusz zajęć nr 3

MODEL MIKROINNOWACJI "WYPROMUJ SIEBIE"

cele ogólne: Uczniowie zapoznają się historią gatunku filmowego, jakim jest animacja.

Kinoteka Dzieci warsztaty animacji

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 8

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl I. Recepta na wyśmiewaczy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Iv. Kreatywne. z mediów

Proporcjonalność prosta i odwrotna

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Profesjonalista konkurs. Etap II

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 1

Cofnij nagraj zatrzymaj

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 3

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 7

SCENARIUSZE LEKCJI SZACHOWYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS I III LEKCJA NR 7

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE KLASA 3 GIM

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską. w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 2

WARSZTATY Z FOTOGRAFII. Temat zajęć: FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

WARSZTATY Z ANIMACJI. Metody pracy: pokaz filmowy, demonstracja i realizacja własnego filmu.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SPOSÓB REALIZACJI METODY

Transkrypt:

WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY Obszar aktywności: Aktywność artystyczna, Aktywność poznawcza. Zakres treści edukacyjnych: Budowanie sceny filmowej, Analiza filmu. Cel główny: Zrozumienie istoty pracy montażysty filmowego. Poznanie narzędzi i warsztatu pracy montażysty filmowego. Cele szczegółowe: - uczestnik wie, jak przeprowadzić analizę warsztatową filmu; - uczestnik wie, jak buduje się opowieść filmową w montażowni; - uczestnik wie na czym polega praca montażysty filmowego. Umiejętności: uczestnik potrafi analizować warstwę warsztatową filmu i układać ciąg montażowy. Metody pracy: dyskusja, prezentacja, zadaniowa, inicjatywa twórcza. Formy pracy: zbiorowa, w grupach. Pomoce dydaktyczne: - zestaw komputerowy do Montażu; - materiały wideo do montażu sceny; - wydruki kadrów z posiadanych materiałów; - fragmenty dwóch filmów do analizy. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie i wprowadzenie do tematyki zajęć. 2. Analiza fragmentu filmu pod względem przebiegu opowiadania. - Prezentacja sceny filmowej. - Moderowana dyskusja na temat sceny filmowej i przebiegu opowiadania. - Prezentacja innej sceny filmowej o zupełnie odmiennym charakterze. - Moderowana dyskusja na temat sceny filmowej i przebiegu opowiadania. - Porównanie dwóch zaprezentowanych scen i wyciągnięcie wniosków. 3. Wprowadzenie w temat opowiadania przyczynowo-skutkowego i dwóch najważniejszych elementów fabuły: bohatera i wydarzeń.

- Podział na grupy robocze 3-4 osobowe. Każda grupa otrzymuje pakiet tych samych zdjęć zawierających różne stopklatki z filmów. Spośród nich mają wybrać 6-8 stopklatek. - Praca w grupach. Zadaniem każdej grupy jest ułożenie zdjęć w wybranej przez siebie kolejności. - Prezentacja efektów pracy. Wybrana osoba z grupy opowiada ułożoną historię. - Omówienie i wnioski. Montaż to wybieranie ujęć i układanie z nich historii. Każdą opowieść można opowiedzieć na kilka różnych sposobów. - Prezentacja programu komputerowego programu montażowego, listy ujęć i sposobu pracy montażysty. 4. Prezentacja montażu krótkiej sceny filmowej w oparciu o ujęcia, z których przed chwilą uczestnicy układali. - dyskusja nad posiadanymi ujęcia, ocena zawartości kadru; - ułożenie sceny wg paru schematów zaproponowanych przez uczestników [możliwość pracy uczestnika przy stole montażowym; - dobór muzyki do utworzonej sceny; - porównanie wersji montażowych i ich omówienie. 5. Dyskusja i czas na zadawanie pytań. 6. Podsumowanie zajęć.

Temat: FILMOWE ZABAWY Z JĘZYKIEM FILMU Obszar aktywności: aktywność artystyczna, aktywność poznawcza. Zakres treści edukacyjnych: Budowanie opowieści filmowych, Bohater i jego przygody. Cel główny: Rozwijanie umiejętności opowiadania i opisywania świata. Rozwijanie umiejętności rozumienia obrazu. Rozwijanie zainteresowania filmem. Cele szczegółowe: - uczestnik wie, że każda opowieść składa się z wielu elementów; - uczestnik wie, że tą samą opowieść można opowiedzieć w inny sposób; - uczestnik wie na czym polega praca montażysty filmowego. Umiejętności: uczestnik potrafi rozpoznać efekty pracy montażysty. Metody pracy: wykład, prezentacja, zadaniowa, inicjatywa twórcza, zabawa. Formy pracy: zbiorowa, w grupach. Pomoce dydaktyczne: komputer z programem montażowym, aparat do nagrania scenek. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie. Wyjaśnienie celu spotkania. 2. Wprowadzenie do tematyki zajęć. Krótka rozmowa o opowiadaniu. Kiedy słuchacie opowieści? Gdzie je oglądacie? [czytanie książek, oglądanie bajek i filmów, opowieści z dzisiejszego dnia, opowieści z wakacji ] Kto chciałby opowiedzieć jakąś swoją przygodę? Każda przygoda składa się z dwóch elementów przyczyna i skutek. 3. Ćwiczenie snucie opowieści. Uczestnicy siedzą w kole. Prowadzący rozpoczyna opowieść, następnie każdy uczeń po kolei dopowiada dalszy ciąg opowieści. Każdy uczeń proszony jest o zapamiętanie wymyślonego przez siebie fragmentu. Prowadzący notuje opowieści uczniów. Po jednym okrążeniu, prowadzący wskazuje na wyrywki uczestników, którzy ponownie opowiadają swój fragment opowieści. W ten sposób tworzą nową wersję montażową historii. Porównanie zaistniałej sytuacji do scenariusza i pracy w montażowni. 4. Prezentacja przez prowadzącego zestawu montażowego i porównanie tego co robi montażysta do pracy wykonanej przez dzieci.

5. Nakręcenie kilku inscenizowanych ujęć z dziećmi i zaprezentowanie przećwiczonej metody na komputerze. Dzieci uczestniczą w charakterze aktorów i ekipy filmowej. 6. Prezentacja różnych możliwości jakie ma montażysta [możliwość pracy uczestnika przy stole montażowym]: - budowanie opowieści z kilku ujęć; - zmiana znaczenia obrazu poprzez ścieżkę dźwiękową; - zmiana w odbiorze bohatera poprzez inne zestawienie ujęć; - zmiany pierwotnej treści poprzez komentarz lektora; - i inne. 7. Podsumowanie zajęć.

Temat: MONTAŻ FILMOWY Obszar aktywności: artystyczna Zakres treści edukacyjnych: umiejętność opowiadania obrazem i łączenia ujęć filmowych. Cel główny: wprowadzenie do samodzielnego montowania filmu. Cele szczegółowe: nabycie podstawowej wiedzy teoretycznej i praktycznej o montażu filmu, nauka pojęć montażowych, poznanie specyfiki pracy montażysty. Metody pracy: przykłady, pokaz, samodzielna praca twórcza. Formy pracy: praca indywidualna w grupie. Pomoce dydaktyczne: komputer z programem montażowym, fotografie i ujęcia filmowe do ćwiczeń montażowych. Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie w temat i zakres działań Prowadzący wyjaśnia pojęcie montażu filmowego. Polega on na: wyborze ujęć, przycięciu ich i układanie w kolejności, w jakiej ukażą się na ekranie. Uczniowie będą ćwiczyć układy montażowe na statycznych fotografiach, a później wspólnie montować sceny z gotowych ujęć. Prowadzący omawia sposoby łączenia ujęć cięcie, przenikanie, wygaszanie obrazu oraz rodzaje montażu, takie jak montaż linearny, równoległy, insert czyli wtręt montażowy, leitmotiv powtarzające się ujęcie. Wyjaśnia też regułę osi. Wykład poparty jest przykładami filmowymi na ekranie. 2. Podział na grupy robocze, przydzielenie zadań. Prowadzący dzieli uczniów na trzyosobowe zespoły i rozdaje fotografie. Zadaniem jest ułożenie ciągu montażowego ze zdjęć. 3. Praca w grupach z określeniem czasu wykonania zadań i realizacji wyznaczonego celu. Uczniowie układają zdjęcia, które są stopklatkami z fragmentu filmu. Zdjęcia można ułożyć w różnej kolejności. Później uczniowie skonfrontują swoją pracę z prawdziwym fragmentem filmu. Po wykonaniu tego ćwiczenia wszyscy uczniowie będą wspólnie montować film w programie do montażu. Najpierw zapoznają się z gotowymi ujęciami. Następnie ustalają koncepcję i wskazują kolejne ujęcia do umieszczenia na osi czasu. To pierwsza tzw. układka filmu. Kolejny krok to wskazanie miejsc cięć pomiędzy ujęciami. Nad całością czuwa prowadzący. 4. Przedstawienie efektów pracy.

Uczniowie prezentują swoje montażowe ciągi fotograficzne konfrontując je z fragmentem filmu z którego zostały wykonane stopklatki. 5. Omówienie / prezentacja prac przez poszczególne grupy. Następuje projekcja zmontowanego filmu, ocena zgodności z koncepcją, wychwytywanie błędów i poprawki. Prowadzący ocenia pracę uczniów, wskazuje i tłumaczy popełnione błędy. 6. Podsumowanie. Prowadzący pokazuje możliwości prostych programów do montażu. Podsumowuje pracę uczniów.

Temat: BOHATER FILMOWY Obszar aktywności: aktywność artystyczna, aktywność poznawcza. Zakres treści edukacyjnych: Budowanie postaci w filmie. Cel: główny: Rozwijanie umiejętności rozumienia obrazu i pobudzenie wyobraźni. Rozwijanie zainteresowania filmem i poszerzenie wiedzy o filmie. Cele szczegółowe: - uczestnik wie, że poprzez jakie elementy filmowe kształtuje się bohaterów; - uczestnik wie, że bohaterów się wymyśla i tworzy; - uczestnik wie, że w montażu można zmieniać obraz bohatera. Umiejętności: uczestnik potrafi wymyślić i opisać swojego bohatera. Metody pracy: wykład, prezentacja, zadaniowa, inicjatywa twórcza, zabawa. Formy pracy: zbiorowa, w grupach. Pomoce dydaktyczne: - wydruki kadrów z bajek; - wydruki atrybutów bohaterów; - duże kartony; - komputer z programem montażowym, aparat do nagrania scenek; - gotowe wzory montażowe do podstawienia nakręconych scen; - mazaki, markery. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie. Dzieci siedzą w kole. Wyjaśnienie celu dzisiejszego spotkania. Krótka rozmowa o bohaterach. Jakich bohaterów lubicie? A dlaczego? Co takiego robią? A jakich bohaterów nie lubicie? 2. Wprowadzenie do tematyki zajęć. Prezentacja plansz z różnymi bohaterami, wyraziście opisanymi przez jakiś element języka filmu. Padają pytania, np.: Zobaczcie, jaki jest ten bohater [uśmiechnięty lew]? - dzieci opisują. A co mi powicie o tym bohaterze? [ten sam lew tylko ze złą miną]? - czyli ta sama postać pokazana z inną miną i już inaczej ją oceniacie. - prezentacja innych przykładów [wybór mimiki, zestawienie postaci poprzez kontrast, odbiór kolorów, wybrany kadr i ich wpływ na opinię o postaci]. 3. Praca w 2-3 osobowych grupach. Każda grupa otrzymuje rysunek postaci na dużym kartonie. Do dyspozycji każdej grupy jest pakiet atrybutów które mogą przyczepić do rysunku

by opisać postać. Mogą także dowolnie uzupełnić rysunek postaci w kolor, w sierść itd. 4. Prezentacja efektów pracy. Grupy opisują swoją postać. 5. Stwórzmy bohatera filmowego. Nakręcenie kilku inscenizowanych ujęć z dziećmi według wytycznych prowadzącego. 6. Prezentacja przez prowadzącego zestawu montażowego i porównanie tego co robi montażysta do pracy wykonanej przez dzieci. Wklejenie ujęć w zmontowaną wcześniej opowieść. Wskazanie jaki wpływ ma wybór mimiki, zastosowanie kontrastu, odbiór kolorów na odbiór bohatera. 7. Dzieci siadają w okręgu. Prowadzący wybiera jednego z namalowanych przez dzieci bohatera/bohaterkę i kładzie na środku. Zaczyna opowiadać historię w oparciu o narysowane i przyklejone przez dzieci przedmioty, zatrzymując się w momentach, w których będzie mógł zapytać: wtedy by mógł wspiąć się skałyużył czego użył [np.: liny]. 8. Podsumowanie zajęć. Kto z was chciałby być bohaterem bajki lub filmu? Jakim byłbyś bohaterem? Kto chciałby opowiedzieć jak wyglądałby jego najlepszy bohater?