SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNA W STOPNIU UMIARKOWANYM I ZNACZNYM Szkoła Przysposabiająca do pracy Klasa: III Przedmiot: Funkcjonowanie osobiste i społeczne Temat: Polskie symbole narodowe. Czas trwania zajęć: 3 godziny lekcyjne ZAŁOŻENIA METODYCZNE: Cel główny: Utrwalenie i pogłębienie wiedzy na temat symboli narodowych. Cele operacyjne: Kategoria A: zapamiętanie wiadomości: Uczeń: wie, czym są symbole narodowe, zna symbole narodowe swojego kraju. Kategoria B: zrozumienie wiadomości: Uczeń: rozumie, że symbole narodowe są związane z historią, tradycją i kulturą państwa. Kategoria C: stosowanie wiadomości: Uczeń: potrafi rozpoznać melodię hymnu, wyróżnia cechy charakterystyczne flagi i godła. Cel wychowawczy: Uczeń: Pogłębianie postawy patriotycznej i szacunku dla symboli narodowych. Cele rewalidacyjne: Rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Rozwijanie słownictwa w obrębie tematu. Usprawnianie umiejętności czytania ze zrozumieniem poprzez określanie miejsca, czasu i kolejności wydarzeń. Usprawnianie wypowiedzi ustnych.
Usprawnianie pisania. Metody: Metoda indywidualnego przypadku. Metody mówiące o sposobach realizacji założonych celów: oparta na słowie: pogadanka oparta na obserwacji: prezentacja Metoda praktycznego działania. Formy organizacji nauczania: - zajęcia klasowo - lekcyjne Formy organizacji pracy uczniów: - praca indywidualna - praca zbiorowa Środki dydaktyczne: wykreślanka literowa, ilustracje godła i flagi, tekst hymnu, etykiety: GODŁO, FLAGA, HYMN, nagranie Mazurka Dąbrowskiego, odtwarzacz CD, legenda Orle gniazdo S. Świerko,, wiersz Cz. Janczarskiego Barwy ojczyste, karty pracy, klej, nożyczki, kredki, materiały niezbędne do wykonania gazetki ściennej (ilustracje, etykiety itp.), prezentacja multimedialna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ I. Czynności organizacyjne 1. Sprawdzenie listy obecności. 2. Przygotowanie zeszytów i przyborów szkolnych. 3. Ćwiczenia kalendarzowe: Uczniowie podają datę. Wskazany przez nauczyciele uczeń zaznacza datę w kalendarzu. Kolejny uczeń zapisuje datę na tablicy (nauczyciel wspomaga pracę uczniów). II. Rekapitulacja wtórna Powtórzenie wiadomości z ostatnich zajęć III. Nawiązanie 1. Wykreślanka literowa : Z szeregu liter, zaczynając od litery P, uczniowie wykreślają co trzecią literę, a pozostałe wpisują w wyznaczone miejsce (załącznik 1 lub prezentacja multimedialna). Odczytują rozwiązanie: GODŁO, FLAGA, HYMN. 2. Nauczyciel podaje i zapisuje na tablicy temat lekcji. 3. Uczniowie zapisują temat w zeszycie (nauczyciel wspomaga pracę uczniów). IV. Wprowadzenie nowego materiału 1. Nauczyciel zawiesza na tablicy godło wraz z etykietą (załącznik 2) i prosi uczniów o wskazanie godła w sali lekcyjnej, następnie rozdaje uczniom obrazki przedstawiające godło i zadaje pytania: Co przedstawia godło Polski? Jakie barwy znajdują się na godle Polskim? Nauczyciel rozdaje uczniom 5 elementową rozsypankę obrazkową przedstawiającą godło Polski, prosi uczniów o ułożenie obrazka. Uczniowie wklejają obrazek do zeszytu oraz podpisują GODŁO (załącznik nr 3 lub prezentacja multmedialna). Omówienie legendy Orle gniazdo Stanisława Świrko. Nauczyciel odczytuje treść legendy, następnie zawiesza na tablicy zdania z brakującymi wyrazami (załącznik nr 4 lub prezentacja multimedialna). Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i uzupełniają tekst (Nauczyciel wspomaga pracę uczniów i jeśli zajdzie potrzeba kilkakrotnie czyta fragmenty legendy). Wskazany przez nauczyciela uczeń odczytuje uzupełnione zdania. 2. Nauczyciel zawiesza na tablicy flagę wraz z etykietą (załącznik nr 5) i prosi uczniów o omówienie wyglądu flagi Polski. Jeśli zajdzie potrzeba nauczyciel zadaje pytania pomocnicze: Jakie barwy znajdują się na fladze Polski? Kiedy i gdzie możemy zobaczyć naszą flagę?
Nauczyciel rozdaje uczniom kontury flagi (załącznik nr 6) i prosi uczniów o pokolorowanie zgodnie z podanym wzorem oraz wklejenie do zeszytu i podpisanie - FLAGA. Odczytanie wiersza Czesława Janczarskiego pt. Barwy ojczyste. Wskazany przez nauczyciela uczeń czyta wiersz. Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje uczniom pytania: O jakich kolorach była mowa w wierszu? Co oznacza czerwień, a co biel w wierszu? 3. Nauczyciel zawiesza na tablicy obok godła i flagi teks hymnu wraz z etykietą (załącznik nr 7) Uczniowie wysłuchują hymnu. Nauczyciel wyjaśnia co to jest hymn i kiedy go śpiewamy. Zwraca uwagę na tytuł i autora oraz podkreśla jaką postawę należy przyjąć podczas słuchania i śpiewania hymnu narodowego. Wskazani przez nauczyciela uczniowie odczytują kolejne zwrotki hymnu, refren odczytują wspólnie wszyscy uczniowie. Uczniowie wklejają tekst hymnu do zeszytu (nauczyciel wspomaga pracę uczniów). Wspólne odśpiewanie pierwszej zwrotki i refrenu hymnu, przyjmując odpowiednią postawę. 4. Nauczyciel wyjaśnia, iż godło orzeł biały na czerwonym tle, flaga biało czerwona oraz hymn Mazurek Dąbrowskiego to symbole narodowe, czyli znaki rozpoznawcze naszego państwa, które są związane z historią, tradycją i kulturą Polski. V. Rekapitulacja pierwotna 1. Wspólne wykonanie gazetki ściennej pt. Symbole narodowe 2. Rozmowa kierowana podsumowująca zajęcia. VI. Zadanie domowe Uczniowie otrzymują zadanie domowe w postaci karty pracy (załącznik 8). VII. Ocena aktywności uczniów. VIII. Pożegnanie z klasą.
Załącznik nr 1 KARTA PRACY 1 Z szeregu liter, zaczynając od litery P, wykreśl co trzecią literę, a pozostałe wpisz w wyznaczone miejsce. P G O I D Ł K O P F L O A G Z A P H Y O M N W
Załącznik nr 2 GODŁO
Załącznik nr 3
KARTA PRACY 2 Załącznik nr 4 Legenda głosi, że.. i jego bracia szukali ziemi by się osiedlić. Zatrzymali się na polanie, nad jeziorem... Tam zobaczyli gniazdo krążącego nad dębem. Tam też się osiedlił i wraz ze swoim ludem zbudował miasto... A orła białego przyjął za.. swojego ludu. Tak powstało państwo.. orła białego Gniezno Lech godłem polskie Gopło
Załącznik nr 5 FLAGA
Załącznik nr 6 KARTA PRACY 3
Mazurek Dąbrowskiego Załącznik nr 7 Jeszcze Polska nie zginęła Kiedy my żyjemy, Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Ref: Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski Za twoim przewodem, Złączym się z narodem. Przejdziem Wisłę, Przejdziem Wartę, Będziem Polakami, Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Ref: Marsz, marsz... Jak Czarniecki do Poznania, Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania, Wrócim się przez morze. Ref: Marsz, marsz... Już tam ojciec do swej Basi, Mówi zapłakany - Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany. Ref: Marsz, marsz... HYMN POLSKI
Załącznik nr 7 KARTA PRACY zadanie domowe 1. Uzupełnij zdania: Na fladze Polski widnieją kolory.. i... Biały Orzeł na czerwonym tle to.. Od słów Jeszcze Polska nie zginęła zaczyna się. czerwony biały hymn godło