wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

SCENARIUSZ ZAJĘD W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie dla I klasy technikum. Temat: Profilaktyka HIV/AIDS

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Jaki utwór nazywamy bajką?

1.Więź rodzinna, związki uczuciowe i inne relacje w rodzinie; konflikty i ich rozwiązywanie.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

PRACA Z GRUPĄ. Opracowały: Renata Pietras, Barbara Sałacka - doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

MŁODZIEŻ I ALKOHOL PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Temat lekcji: Jesień w koło nas - poznaję skarby jesieni.

Konspekt lekcji w klasie IV

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Zabawy i sporty zimowe Temat: Zimowa olimpiada sportowa

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Scenariusz zajęć nr 8

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Plan pracy godzin wychowawczych w klasie V

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Temat: Oko w oko z żywiolem

Scenariusz lekcji. Autor/ka / Autorzy: JUSTYNA BRZOZOWSKA Trenerka wiodąca: ANNA CIEŚLUK. Tytuł lekcji Uczymy się wyrażać emocje i uczucia.

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Scenariusz nr 24 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych w drugim roku realizacji programu. Temat: Powiedz Nie nieznajomemu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Na polowaniu z Wielkomiludem

Temat: Poznajemy siebie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

Szum informacyjny. Manipulacja.

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Jak żyli ludzie 1000 lat temu

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Warszawa stolica Polski

Scenariusz nr 47 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Warszawskie Seminarium Teologiczne Teologia Pastoralna Praca zaliczeniowa z katechetyki szczegółowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 5

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz zajęć w klasie III

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Transkrypt:

PRAWDA DOBRO POŻYTECZNOŚĆ Zofia Drossel-Jórdeczka Paulina Wojtkowiak Wiek: 6-10 lat Temat: Trzy sita Sokratesa. (Czas: 90 min) Cele: Po zajęciach uczeo: charakteryzuje zjawisko plotki, wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki, przewiduje konsekwencje plotkowania. Formy i metody pracy: praca w grupie, praca indywidualna, praca z klasą, praca z tekstem, gry dydaktyczne, dyskusja, drama (poza). Materiały: tekst Trzy sita 1, trzy sitka o różnej gęstości siatki, miseczki i produkty do przesiania, trzy różne ilustracje, kartki i pisaki. 1 Michel Piguemal, Bajki Filozoficzne, przeł. Helena Sobieraj, Muchomor, Warszawa 2004, s. 3.

Tok zajęć: 1. Nauczyciel proponuje zabawę w głuchy telefon, po której przechodzi do rozmowy z uczniami na temat: Co się stało z przekazywaną informacją? 2. Prowadzący prosi, aby uczestnicy usiedli w trzech rzędach, a następnie rozdaje im kartki i pisaki. Zaprasza dzieci do zabawy w Plotkę. Ostatni uczeo w rzędzie otrzymuje nieskomplikowaną ilustrację, której nikomu nie pokazuje. Jego zadaniem jest narysowanie takiego samego obrazka na kartce przyłożonej do pleców osoby, która przed nim siedzi. Tak postępują kolejno wszyscy uczestnicy zabawy. Nikt ze sobą nie rozmawia. Kiedy plotka dochodzi do kooca, nauczyciel układa kartki tak, żeby każdy z uczniów mógł zobaczyd ewolucję rysunków, a następnie zadaje pytanie: Dlaczego bawiliśmy się w Plotkę? Co to jest plotka? Czy plotka może wyrządzid krzywdę? Jak się czujemy, kiedy ktoś nam opowiada o rzeczach nieprawdziwych? Czy można zapobiec plotkowaniu? 3. Prowadzący wyjaśnia, kim był Sokrates i opowiada bajkę filozoficzną Trzy sita. Przy każdej prezentowanej wartości (sicie) zaprasza do siebie troje dzieci. Jedno z nich trzyma sito, drugie przesypuje produkty różnej objętości, a trzecie trzyma miseczkę. Ćwiczenie ma na celu ukazanie analogii pomiędzy przesiewaniem a doborem informacji przekazywanych innym. Stanowi to punkt wyjścia do dyskusji: Czym są sita? Jak sądzicie, czy Sokrates miał rację, stosując sita? Do czego mogą przydad się one w codziennym życiu? Jak ważne są: dobro, prawda, pożytecznośd? Skąd wiemy, że coś jest lub nie jest prawdziwe? Dobre? Pożyteczne? Co znaczy powiedzenie: Pomyśl dwa razy, zanim powiesz głośno? 4. Na zakooczenie lekcji nauczyciel proponuje dwiczenie dramowe. Uczniowie w formie pozy prezentują poznane podczas lekcji wartości: prawda, dobro i pożytecznośd.

PRAWDA WIARYGODNOŚĆ ZAUFANIE Zofia Drossel-Jórdeczka Wiek: 9-13 lat Temat: Pasterz, który krzyczał Wilk! o konsekwencjach nieprzemyślanych żartów. (Czas: 45 min) Cele: Po zajęciach uczeo: definiuje pojęcia kłamstwo i niestosowny żart, przedstawia własną interpretację bajki i potrafi ją zilustrowad, przewiduje konsekwencje niestosownych żartów. Formy i metody pracy: praca z klasą, praca w grupach, dyskusja, burza mózgów, drama, praca plastyczna. Materiały: Michel Piquemal, Pasterz, który krzyczał Wilk! 2, kartki, kredki, pisaki, ołówki, farby. Tok zajęć: 2 Michel Piquemal, Pasterz, który krzyczał Wilk! [w:] tenże, Bajki filozoficzne. Jak żyć razem?, przeł. Maria Braunstein, Michał Krasicki, Muchomor, Warszawa 2012, s. 24.

1. Nauczyciel czyta tekst bajki i prosi uczniów o zajęcie miejsc przy stolikach oraz wybór przygotowanych narzędzi plastycznych. 2. Prowadzący proponuje, żeby dzieci przedstawiły główny problem bajki za pomocą ulubionych środków plastycznych. Kiedy wszystkie prace są już gotowe, zaprasza uczniów do kręgu i zachęca uczestników zajęd do prezentacji prac popartej własną interpretacją bajki. 3. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wspólnie przygotowali rzeźbę, nawiązującą do treści bajki, z własnych ciał (wykorzystując jednocześnie swoje ilustracje) oraz wymyślili jej tytuł (nauczyciel może podzielid klasę na grupy). 4. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, zadając uczniom pytania: Jak oceniacie dowcip pasterza? Jakie konsekwencje wyniknęły z niestosownego żartu bohatera? Czego możemy się z tej opowieści nauczyd? Jakie mogą byd skutki niewinnych kłamstw?