1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word



Podobne dokumenty
Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Tworzenie dokumentu korespondencji seryjnej MS Word

Podstawy informatyki

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Andrzej Frydrych SWSPiZ 1/8

Nawigacja po długim dokumencie może być męcząca, dlatego warto poznać następujące skróty klawiszowe

Zadanie 11. Przygotowanie publikacji do wydrukowania

5.4. Tworzymy formularze

Formularze w programie Word

Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów.

Zadanie 10. Stosowanie dokumentu głównego do organizowania dużych projektów

1. Zarządzanie informacją w programie Access

MS Word Długi dokument. Praca z długim dokumentem. Kinga Sorkowska

Kadry Optivum, Płace Optivum

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

1. Wstawianie macierzy

Technologia Informacyjna. semestr I, studia niestacjonarne I stopnia Elektrotechnika rok akademicki 2012/2013 Pracownia nr 2 mgr inż.

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Zadaniem tego laboratorium będzie zaznajomienie się z podstawowymi możliwościami kompozycji strony i grafiki

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Zadanie 1. Stosowanie stylów

Formularz MS Word. 1. Projektowanie formularza. 2. Formularze do wypełniania w programie Word

Przygotuj za pomocą tabulatorów element formularza. Utwórz pole tekstowe i sformatuj tak, aby dół napisu w polu był dokładnie nad kropkami.

Formatowanie tekstu za pomocą zdefiniowanych stylów. Włączanie okna stylów. 1. zaznaczyć tekst, który chcemy formatować

Technologie informacyjne. semestr I, studia niestacjonarne I stopnia Elektrotechnika rok akademicki 2013/2014 Pracownia nr 2 dr inż.

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Edytor tekstu MS Word 2010 PL. Edytor tekstu to program komputerowy umożliwiający wprowadzenie lub edycję tekstu.

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

Ćwiczenie 2 (Word) Praca z dużym tekstem

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku

Rozwiązanie ćwiczenia 6a

Wybierz polecenie z menu: Narzędzia Listy i dokumenty

Elementy formatowania, jakie można ustawiać dla sekcji

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

SPIS ILUSTRACJI, BIBLIOGRAFIA

Oprogramowanie Użytkowe ćwiczenia Semestr I mgr inż. Daniel Riabcew SWSPiZ

Konspekt lekcji redagowanie wiadomości w programie Outlook Express Cele lekcji:

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Rozwiązanie ćwiczenia 8a

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

1. 2. System operacyjny Windows. Podstawowe działania na oknach

Przewodnik Szybki start

2. Tabele w bazach danych

Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu.

EDYCJA TEKSTU MS WORDPAD

OGÓLNE WYMAGANIA DOTYCZĄCE SPOSOBU PRZYGOTOWANIA PRAC DYPLOMOWYCH (wytyczne dla Studentów)

Korespondencja seryjna

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Bazy danych raporty. 1. Przekopiuj na dysk F:\ bazę M5BIB.mdb z dysku wskazanego przez prowadzącego.

Dodawanie grafiki i obiektów

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Ms WORD Poziom podstawowy Materiały szkoleniowe

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

1.Formatowanie tekstu z użyciem stylów

Edycja szablonu artykułu do czasopisma

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Edytor tekstu jest to program przeznaczony do pisania modyfikowania i drukowania tekstów.

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA

Konfiguracja szablonu i wystawienie pierwszej aukcji allegro

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Spis treści. I. Wprowadzenie II. Tworzenie nowej karty pracy a. Obiekty b. Nauka pisania...

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

1. Przypisy, indeks i spisy.

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

BIBLIOGRAFIA W WORD 2007

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3

Rozwiązanie ćwiczenia 7a

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja;

Edytor tekstu MS Word podstawy

UONET+ moduł Dziennik

Samouczek edycji dokumentów tekstowych

Edytor tekstu. Tworzenie listy numerowanej, punktowanej i wielopoziomowej.

Zadanie 3. Praca z tabelami

KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI

Technologia Informacyjna. semestr I, studia niestacjonarne I stopnia Elektrotechnika rok akademicki 2012/2013 Pracownia nr 3 mgr inż.

Ocenianie opisowe Optivum. Jak przygotować i wydrukować świadectwa lub arkusze ocen?

Wstawianie nowej strony

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Instalacja i obsługa aplikacji MAC Diagnoza EW

Baza danych. Program: Access 2007

Formatowanie dokumentu

Transkrypt:

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości 1. Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcia: nagłówek, stopka, przypis. 2. Uczeń potrafi wymienić dwie zasadnicze grupy stylów w Wordzie 3. Uczeń wymienia zasady tworzenia, modyfikowania i stosowania stylów. 4. Uczeń potrafi wymienić zasady doboru formy do treści dokumentów tworzonych w edytorach tekstu. ii. b) Umiejętności 1. Uczeń potrafi napisać swój życiorys, podanie, ogłoszenia korzystając z programu MS Word. 2. Uczeń potrafi napisać wzór matematyczny korzystając z edytora tekstu. 3. Uczeń potrafi napisać dokument, używając szablonów Worda. 4. Uczeń potrafi wstawiać do dokumentu przypisy. 5. Uczeń potrafi stworzyć dokument z kolumnami. b. 2. Metoda i forma pracy pogadanka, objaśnienie, ćwiczenia, praca z całą klasą, praca indywidualna c. 3. Środki dydaktyczne komputer (z edytorem tekstu Word) drukarka karty pracy dla uczniów dokument tekstowy wniosek do sformatowania.doc tablica zeszyty d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel sprawdza listę obecności, zapisuje temat w dzienniku i prosi uczniów o zapisanie tematu lekcji w zeszytach. Nauczyciel zapoznaje uczniów z celami lekcji i krótko zarysowuje tematy prac tworzonych na zajęciach.

Celem dzisiejszej lekcji będzie poznanie zasad doboru formy do treści tworzonych dokumentów. W czasie zajęć sporządzicie swój życiorys, korzystając m.in. z kreatorów życiorysów. Poza tym stworzycie projekt papieru firmowego własnej (wymyślonej) firmy oraz poznacie zasady pisania podań, np. do dyrektora szkoły. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z pojęciami: nagłówek, stopka, przypis (załącznik c). 2. Nauczyciel podaje uczniom kartę pracy z pięcioma ćwiczeniami (załącznik a). Zadaniem uczniów jest: napisanie życiorysu i listu motywacyjnego za pomocą kreatora życiorysów, zaprojektowanie papieru firmowego za pomocą szablonu, zaprojektowanie jednej ze stron książki z użyciem nagłówka i stopki, napisanie podania do dyrektora szkoły o przyjęcie do liceum, wstawienie przypisów do dokumentu. 3. W trakcie zajęć nauczyciel podaje uczniom wskazówki, w jaki sposób dobrze rozwiązać ćwiczenia (załącznik c). iii. c) Faza podsumowująca Nauczyciel sprawdza rozwiązane ćwiczenia uczniów i, jeżeli ma taką możliwość, może je wydrukować. Nauczyciel podaje pracę domową (załącznik b). 4. Bibliografia 1. Płoski Z., Encyklopedyczny Słownik Szkolny. Komputer, Internet. EUROPA, Wrocław 2002. 2. Pomianowska Z., Jak pisać. Poradnik dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej. GREG, Kraków 1995. 3. Sławik M., Bremer A., Elementy informatyki dla szkół średnich. VIDEOGRAF II, Katowice 2000. e. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia Ćwiczenie 1. Korzystając z programu MS Word, napisz swój życiorys oraz list motywacyjny. Użyj Kreatora zadań, dostępnego w edytorze. Pamiętaj o zasadach poprawnej edycji tekstu. Dokumenty zapisz pod nazwą: zyciorys.doc i list motywacyjny.doc. Ćwiczenie 2. Korzystając z programu MS Word, zaprojektuj własny papier firmowy. Użyj szablonów dostępnych w edytorze. Dokument zapisz pod nazwą Moja firma

Ćwiczenie 3. Korzystając z edytora tekstu Word, zaprojektuj jedną ze stron wybranej przez siebie książki. W dokumencie zastosuj funkcję: nagłówka i stopki. Zapisz dokument pod nazwą ksiazka.doc Ćwiczenie 4. Napisz podanie do dyrektora szkoły o przyjęcie do pierwszej klasy liceum. Pamiętaj o zasadach poprawnej edycji tekstu. Dokument zapisz pod nazwą: podanie do dyrektora.doc Ćwiczenie 5. Otwórz dokument definicja.doc, do tekstu wprowadź przypis, czyli źródło definicji. Dane do przypisu: Płoski Z., Encyklopedyczny Słownik Szkolny. Komputer, Internet. EUROPA, Wrocław 2002. ii. b) Zadanie domowe (dołączono rozwiązanie) Zadanie 1. Korzystając z edytora Word, zaprojektuj ogłoszenie o wolnych miejscach na wycieczkę szkolną w góry. Zadanie 2. W dokumencie wniosek do sformatowania.doc udostępnionym ci przez nauczyciela dokonaj zmian wg poniższych wskazówek: 1. Miejscowość (czcionka TNR, 14 pkt, wyjustowanie do prawej). 2. Imię i nazwisko... (czcionka TNR, 14 pkt, pogrubiona). 3. Telefon (czcionka TNR, 12 pkt, wstaw symbol tel.). 4. Szanowny Pan + adres... (czcionka TNR, 14 pkt, pogrubiona, akapit wcięty do lewej 7,75). 5. Wniosek o podjęcie (czcionka TNR, 14 pkt, wyśrodowanie, drukowane litery). 6. Treść wniosku (czcionka TNR, 14 pkt, akapit wyjustowany, odstęp przed akapitem 6 pkt). 7. Do wniosku dołączam (akapity ponumerowane, wyrównanie do lewej). 8. Zapisz zmiany w dokumencie. Rozwiązanie Zadania 1.

Rozwiązanie Zadania 2.

iii. c) Notatki dla nauczyciela Nagłówek obszar w górnej części strony, który zawiera tekst, numer strony, nazwę rozdziału itp. Informacje zawarte w nagłówku mogą się powtarzać na kolejnych stronach dokumentu. Nagłówek nazywany jest też paginą górną Stopka obszar dolnej części strony zawierający informacje, które mogą się powtarzać u dołu kolejnych stron w dokumencie. Stopka nazywana jest też paginą dolną Przypis uzupełnienie treści dokumentu zawierające objaśnienia do pojęć w tekście. Umieszcza się go zwykle u dołu strony, na końcu książki lub rozdziału. Jako odnośnik do przypisu stosowany jest znak w indeksie górnym, bezpośrednio przy danym pojęciu w tekście. TWORZENIE ŻYCIORYSU Z POMOCĄ KREATORA 1. Otwórz nowy dokument MS Worda. 2. Wybierz Plik / Nowy/ zakładka: Inne dokumenty / Kreator życiorysów 3. Ustaw wszystkie funkcje, które powinny znajdować się w życiorysie tzn. nazwisko, imię, wiek, data urodzenia, adres, telefon, stan cywilny, wykształcenie, przebieg pracy, zainteresowania itp. Zakończ Ok.

4. Pomoc programu: Czy wprowadzić inne zmiany w życiorysie? / Zaznacz myszką w menu / list wprowadzający. 5. Tak stworzone dwa dokumenty zapisz pod nazwą: zyciorys.doc i list motywacyjny.doc. PROJEKTOWANIE PAPIERU FIRMOWEGO 1. Z menu Plik wywołujemy polecenie Nowy. W wyświetlonym oknie przechodzimy do karty Listy i faksy i wybieramy pozycję List elegancki, zatwierdzamy OK. 2. Na karcie Listy i faksy, oprócz ikony wybranego przez nas wzoru listu, znajdują się też szablony List współczesny i List profesjonalny. Każdy z nich otwieramy kliknięciem ikony z odpowiednią nazwą. Zanim zdecydujemy się na któryś z szablonów, warto sprawdzić, jak prezentują się pozostałe. 3. Po otwarciu szablonu o nazwie List elegancki, klikamy w obszarze ramki znajdującej się u góry: Kliknij tutaj i wpisz nazwę firmy. W zaznaczonym polu podajemy nasze imię, nazwisko, zawód lub nazwę firmy i adres oraz numer telefonu.

4. Można zmienić rodzaj pisma. W tym celu zaznaczamy kursorem tekstowym słowa, którym zamierzamy nadać inny wygląd. Następnie klikamy pole rozwijanej listy o nazwie Czcionka i wybieramy nową czcionkę. Odpowiednio zmieniamy też rodzaj pisma korzystając z listy o nazwie Rozmiar czcionki. Pola tekstowe zamykają się automatycznie, kiedy tylko kończymy w nich edycję tekstu. 5. W szablonie List elegancki w polu tekstowym znajdującym się u dołu mamy możliwość wpisania informacji dotyczących nadawcy. Ponieważ dane adresowe wpisane są już w nagłówku listu, warto w tym miejscu dodać inne informacje np. godziny otwarcia biura oraz numer konta w banku. W tym celu lewym przyciskiem myszy zaznaczamy cały tekst zawarty w polu i wprowadzamy własny. 6. Dokonujemy upiększeń w swoim dokumencie (kolory czcionki, tło itp.). 7. Dokument można zapisać w postaci szablonu. W tym celu klikamy w menu Plik nazwę polecenia Zapisz jako / Moja firma.doc.

Zrzuty z programu MS Word (projektowanie papieru firmowego) TWORZENIE NAGŁÓWKA I STOPKI 1. 2. 3. 4. 5. Otwórz nowy dokument: Plik/ Nowy. Z menu wybierz Widok/ Nagłówek i stopka. W nagłówku wpisz dział książki, a w stopce nazwiska autora i wydawnictwo. Utwórz dwie takie strony i wyświetl je w podglądzie. Dokument zapisz pod nazwą: nagłówek i stopka.doc Plik / Zapisz jako / nagłówek i stopka.doc

f. 7. Czas trwania lekcji 45 minut g. 8. Uwagi do scenariusza Do scenariusza dołączony jest dokument tekstowy wniosek do sformatowania.doc oraz definicja.doc.