ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk



Podobne dokumenty
PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Ekologia (struktura ekosystemu, przepływ energii i krążenie materii, różnorodność biologiczna i elementy ochrony środowiska)

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Projekt Ekosystem lasu

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

Zespół Szkół Nr3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH

CZY W PRZYRODZIE JEST MIEJSCE DLA KOMARÓW I MYSZY?

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Konspekt lekcji z przyrody klasa IV Bogactwa przyrodnicze lasu autor: Jarosław Garbowski 1

PESTYCYDOM-STOP! (propozycja wykonania zajęć wczesną wiosną)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

Sieć pokarmowa (troficzna)w stawach rybackich.

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Obrońcy gatunków słodkowodnych

Znaczenie zadrzewień śródpolnych dla ochrony różnorodności biologicznej krajobrazu rolniczego. Krzysztof Kujawa

Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii

Przedmiot Podstawy ekologii i ochrony środowiska EOS. studiów 9 4

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Obce gatunki ryb w jeziorach lobeliowych

Konferencja pn. Natura 2000 naszą szansą

KONKURS PRZYRODNICZY. Życie na łące. - Dzień Ziemi 2006 r INSTRUKCJA DLA UCZESTNIKA

Ekologiczne aspekty w biotechnologii Kod przedmiotu

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz nr 15 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy III a, III b, III c, III d gimnazjum.

Logo PNBT. Symbolem PNBT jest głuszec - ptak, który jeszcze niedawno licznie występował w Borach Tucholskich.

Bioróżnorodność gwarancją rozwoju i przeżycia dla przyszłych pokoleń

Drodzy Uczniowie! Bioróżnorodność w moim obiektywie zachować dla pokoleń. Różnorodność biologiczna (bioróżnorodność) to zróżnicowanie wszystkich

Szczegółowe kryteria oceniania z biologii - klasa III gimnazjum

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Wychowanie ekologiczne w kl.vi

młodzieńczy 2500 rozrodczy 1500 starości 500 a) Na podstawie informacji z tabeli wykonaj wykres

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

Różnorodność, zagrożenia i ochrona pszczół na terenach rolniczych

Podstawowe prawa ekologiczne. zasady prawa teorie

PLAN METODYCZNY LEKCJI

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

określa, czym się zajmują ekologia, ochrona środowiska i ochrona przyrody określa niszę ekologiczną wybranych gatunków

1. Oddziaływanie człowieka na środowisko 4. Wpływ działalności człowieka na pedosferę i biosferę

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Lasy w Polsce. Agata Konefeld. Klasa 6a

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 8

Przedmiotowy system oceniania z biologii kl. II. Poziom. programu. Dział. Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra

Ekologia. Ochrona środowiska

KARTA KURSU. Mikroorganizmy środowisk wodnych. Microorganisms of the aquatic environments. Kod Punktacja ECTS* 2

PROGRAM EKOLOGICZNEJ ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ W KLASACH I-III GIMNAZJUM PUBLICZNEGO W GŁUSZYCY

Temat: Warstwy roślinności górskiej

SCENARIUSZ. Dlaczego. WODA kwitnie? Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Kto kogo je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: przedstawia proste zależności pokarmowe zachodzące między organizmami

PYTANIA NA MIEDZYKLASOWY KONKURS PRZYRODNICZY

WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY jako miejsce edukacji ekologicznej

Temat: Rośliny i zwierzęta jako źródło zagrożeń dla zdrowia człowieka

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Edukacja przyrodnicza "Świat zwierząt"

Pytania ogólne I etapu XII Edycji Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Zasoby leśne Polski funkcje lasów / zadrzewień

Scenariusz zajęć terenowych

Quiz przyrodniczy z okazji obchodów Dnia Ziemi

Scenariusz zajęć terenowych

"Dlaczego NIE dla GMO w środowisku rolniczym" Prof. zw. dr hab. inż. Magdalena Jaworska

Powiatowy Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy pod hasłem,,człowiek jako element przyrody dla uczniów szkół gimnazjalnych

Biomanipulacja w zbiornikach wodnych jako przykład metody rekultywacji

POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY /etap II, poziom szkoły podstawowe

SPOTKANIE Z MORZEM BAŁTYCKIM PROJEKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ dla miasta Gdynia

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Wpisz w miejsce kropek, wybrane z ramki, wszystkie odpowiednie dla opisanego sposobu życia, określenia. Tryb życia Tryb życia...

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

WYZWANIA EKOLOGICZNE XXI WIEKU

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

Dlaczego klimat się zmienia?

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

1 p. za jeden poprawny merytorycznie przykład z wyjaśnieniem Rozwiązanie: przykładowe odpowiedzi Kaktusy liście przekształcone w kłujące ciernie

KARTA ODPOWIEDZI konkurs biologiczny ETAP WOJEWÓDZKI B A B D B C C B B A B B D C D B B B

Scenariusz zajęć nr 1

Ochrona przyrody SYLABUS A. Informacje ogólne

Tydzień Ziemi VII Międzyszkolny konkurs przyrodniczy MOJE SPOTKANIA Z PRZYRODĄ 2009/2010

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Scenariusz zajęć nr 3

Temat: Rośliny i zwierzęta jako źródło zagrożeń dla zdrowia człowieka

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Transkrypt:

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk Cel zajęć: Cele operacyjne: Uczeń: potrafi stworzyć sieć troficzną i łańcuch pokarmowy, umie powiązać ze sobą różne elementy środowiska,znaleźć powiązania między organizmami wie, że różnorodność form życia jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania życia na Ziemi. potrafi wskazać producentów i konsumentów w łańcuchu i sieci pokarmowej potrafi przewidzieć skutki katastrof ekologicznych na organizmy żywe Środki: Duże arkusze papieru, brystolu, pisaki, klej taśma klejąca, nożyczki, załączniki Czas trwania: godzina lekcyjna Miejsce zajęć: sala lekcyjna Grupa wiekowa: klasy gimnazjalne Przebieg zajęć: 1. ETAP WSTĘPNY 10 min Na początku lekcji nauczyciel przedstawia czym jest łańcuch pokarmowy i czym jest sieć troficzna (pokarmowa). Prezentuje schematy sieci troficznej i łańcucha pokarmowego. Wyjaśnia różnice między nimi. Sieci troficzne są tworzone przez przeplatające się łańcuchy pokarmowe. Sieci mogą być mniej lub bardziej złożone, a wynika to głównie z obecności w danej biocenozie organizmów o różnych poziomach troficznych oraz przedostawania się do niej organizmów ze środowisk sąsiednich. Sieci pokazują, że organizmy mogą zajmować różne poziomy troficzne Nauczyciel objaśnia zasady tworzenia łańcuchów i sieci pokarmowych. Podaje miejsce producentów, konsumentów i reducentów w łańcuchu pokarmowym. 2. PRACA W GRUPACH a ) TWORZENIE SIECI POKARMOWYCH 10 min Klasa jest dzielona na zespoły 4-5 osobowe. Każdy zespół otrzymuje, duży arkusz papieru, klej lub taśmę klejącą, pisaki zestaw karteczek prezentujących różne organizmy. Zadaniem grupy jest utworzenie sieci troficznej z zachowaniem zasad ich tworzenia (odpowiedni kierunek strzałek, pierwsze stadium producenci) z użyciem wizerunków organizmów ( ZAŁĄCZNIK 1). Przykładowa sieć pokarmowa w ZAŁĄCZNIKU 3. b) GRA SYMULUJĄCA KATASTROFY 15 min Uczniowie losują katastrofy z koperty (ZAŁĄCZNIK 2) i wypisują na kartkach, jakie będą skutki tych katastrof dla organizmów w sieci pokarmowej. np. eliminacja pszczół brak zapylenia kwiatów brak pokarmu, owoców, warzyw dla człowieka wymarcie fitoplanktonu morskiego wymarcie wielorybów

wymarcie gąsienic ciem zmniejszenie populacji borsuka zniszczenie róż śmierć skoczków różnych i mniej pokarmu dla ptaków owadożernych c) DYSKUSJA NAD WYNIKAMI, PREZENTACJE GRUP - 10 min Materiały i strony pomocnicze: łańcuchy pokarmowe: http://pl.wikipedia.org/w/index.php? title=plik:foodchain.svg&filetimestamp=20090330204623 sieć pokarmowa: http://23cats.brownbear.com.au/pictures/food-web.jpg; http://chsweb.lr.k12.nj.us/psidelsky/food%20web.jpg ZAŁĄCZNIK 1. wieloryb kryl fitoplankton morski fitoplankton słodkowodny żaba trawna lis rudy

mszyca biedronka siedmiokropka skoczek różany gąsienica ćmy borsuk mysz

NASIONA RUNA LEŚNEGO sowa uszata rudzik

pszczoła kowalik zwyczajny dafnia jaszczurka zielona LARWY OWADÓW

CZŁOWIEK płoć szczupak dżdżownica żołędzie dzik róża

ZAŁĄCZNIK 2. KATASTROFY EKOLOGICZNE Wymieranie planktonu mórz i oceanów pod wpływem zanieczyszczeń chemicznych oraz promieniowania UV przechodzącego przez dziurę ozonową Środki ochrony roślin, tak zwane pestycydy, wiatr przeniósł na rośliny. W ten sposób doszło do wdychania tych substancji przez pszczoły, które zaczęły wymierać Pojawiły się zakwity wód, będące efektem eutrofizacji zbiornika wodnego, co doprowadziło do bardzo intensywnego rozwoju planktonu roślinnego (fitoplanktonu).nadmiar planktonu przyczynił się do braku światła i braku tlenu. Osuszanie jezior Wprowadzono nowy gatunek inwazyjny biedronki, który wyparł gatunek rodzimy. Wycięto krzewy różane w lesie Zastosowano pestycydy przeciw poczwarkom ciem Na gleby wylano ścieki z toksycznymi substancjami Myśliwi zaczęli eliminować dziki Wystrzelano lisy

ZAŁĄCZNIK 3 PRZYKŁADOWA SIEĆ POKARMOWA Źródło fotografii: Wikipedia