CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II



Podobne dokumenty
Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ I

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

mgr inż. Bartłomiej Fydryszewski

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

Scenariusz zajęć - 45 min

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

W trakcie zajęć uczniowie/wychowankowie poznają opakowania jakie spełniają funkcje, z czego są wykonane, kiedy i przez kogo są wykorzystywane.

Odpady nadające się ponownego przetworzenia są odpowiednio oznakowane. Zwracajcie więc uwagę na znaki i symbole umieszczane na opakowaniach

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

mgr Joanna Fydryszewska koordynator projektu

ODPADY czyli przedmioty i substancje stałe oraz ciekłe (które nie są ściekami), powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub

Wspólny System Segregacji Odpadów

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

NA PRODUKTACH ŻYWNOŚCIOWYCH:

Wszyscy wytwarzamy odpady i wszyscy wspólnie musimy dążyć do właściwego z nimi postępowania

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Scenariusz zajęć na seminarium Górze śmieci mówimy nie!

Najczęściej spotykane ekoznaki, zarówno na polskim, jak i europejskim rynku.

Wykraczamy poza horyzont...

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

CZY TY TEŻ SEGREGUJESZ ODPADY?

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Sprawozdanie z działań przeprowadzonych w ramach konkursu.,,z Ekologią na Ty 2016

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

MATERIAŁ POMOCNICZY DO SCENARIUSZA SEGREGACJA WYśSZA RACJA. Co zbierać?

ŻYĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Ochrona Środowiska. Autor: Tomasz Buchta

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W GDAŃSKU

Cele ogólne: Cele szczegółowe:

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

R O Z P O R Z Ą D Z E N I E MINISTRA ŚRODOWISKA. z dnia... w sprawie oznaczania opakowań.

Uwaga! Nie trzeba myć kubeczków po jogurtach, opakowań po kosmetykach (chyba, Ŝe znajduje się w nich jeszcze sporo jedzenia)

Segregacja odpadów, czy to konieczne? Wojciech Bartkiewicz kl. III b Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

Odzysk i recykling założenia prawne. Opracowanie: Monika Rak i Mateusz Richert

Dlaczego człowiek tworzy parki narodowe? Jakie formy prawnej ochrony przyrody, stosowane są w naszym kraju. Które z tych form dają możliwość

Segregacja śmieci jak to robić? Jak segregować odpady komunalne?

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

Jak segregować Segregacja odpadów komunalnych Segregacji podlegają:

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne. 2. Ogólna charakterystyka przedmiotu. 3. Bilans punktów ECTS

Zasady gospodarowania odpadami. Zasady gospodarowania odpadami

Domy jednorodzinne Opublikowano na Odpady Toruń (

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY

Śmieci mniej- Ziemi lżej

Odbiór odpadów w gminie Zielonki w 2019 r.

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

NASZE ŚMIECI W NASZYCH RĘKACH

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Z ekologią na Ty uczymy się segregować odpady

SEGREGACJA ODPADÓW? O CO TU CHODZI?

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Ekologia i Oszczędności

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Puławy za 2015 rok

Stanowisko Ministerstwa Środowiska w związku z ustalonymi zasadami segregowania odpadów. W związku z zapytaniami ze strony właścicieli nieruchomości

Projekt edukacyjny ko k -wo w jow o n w i n c i y. y.r E R a E k a t k y t wa w c a JA J

Wrocław, dnia 5 czerwca 2017 r. Poz UCHWAŁA NR XXVI/492/17 RADY GMINY KOBIERZYCE. z dnia 26 maja 2017 r.

Zasady optymalnej segregacji

Nieznane życie. tworzyw sztucznych

3. Ekoznakowanie towarów w Polsce i Unii Europejskiej i inne znaki informacyjne dla konsumenta

UCHWAŁA NR 755/2014 RADY MIEJSKIEJ W RADOMIU. z dnia 30 czerwca 2014 r.

Sposób realizacji (kolejność działań)

Scenariusz konkursu szkolnego: GDY WODĘ, ENERGIĘ I SUROWCE OSZCZĘDZAMY O ŚRODOWISKO NASZE DBAMY

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Mieszkańcy będą musieli dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

TEMAT: Czy śmieci to problem? Recykling, to się nam opłaca!

Odpady opakowaniowe wielomateriałowe w polskim systemie prawnym

Jak segregowac odpady?

Lokalny ekorozwój. Patrycja Bancerz Aleksandra Rudzińska

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu Dofinansowano ze Środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

JEDNORAZÓWKI W ODWROCIE. Autorki: Jolanta Brojakowska Elżbieta Józefowicz Monika Hrycyk Żaneta Dusza

Dlaczego zmieniono ustawę?

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Selektywna zbiórka i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych w Gminie Miejskiej Kraków. Katowice, dnia 20 kwietnia 2016 r.

ROCZNA ANALIZA STANU GOSPODARKI ODPADAMI NA TERENIE MIASTA I GMINY SZCZEBRZESZYN ZA 2014 ROK SZCZEBRZESZYN, KWIECIEŃ 2015 ROK

Wyznaczniki wartości włókna z kartonu po płynnej żywności dla producenta papieru Przerób opakowań po żywności płynnej

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE SEGREGACJI ODPADÓW.

Odpady, segregacja, recykling. Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią Kwidzyn 2012

Kl. V integracyjna. żywność. I. Cele wycieczki:

Miasto Wojkowice. Osiągnięty w 2014r. poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazanych na składowisko 0%

Jednorazówki w odwrocie

Problematyka i nowe obowiązki gmin wynikające z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

ZASADY GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE LUBNIEWICE

Nowe obowiązki gminy w świetle znowelizowanej ustawy

Należy wypełnić niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności wymagającej składania sprawozdania. 2)

Kilkumiesięczna obserwacja systemu skłania do przemyśleń i przekazania Państwu pewnych wytycznych dotyczących segregacji odpadów.

ANALIZA STANU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE GMINY GARBATKA- LETNISKO ZA ROK 2016

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego RADY NA ODPADY

Praktyczny poradnik: Jak segregować odpady? Wykonały: Dominika Frejek Marta Firmanty

AKTUALNY STAN I PLANOWANE ZMIANY PRAWA ODPADOWEGO W ASPEKCIE GOSPODARKI O OBIEGU ZAMKNIĘTYM

Transkrypt:

5 CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II CELE OGÓLNE: zrozumienie roli człowieka w środowisku przyrodniczym poznanie zagrożeń dla środowiska ze strony człowieka uświadomienie własnej odpowiedzialności za stan otoczenia osobiste i trwałe zaangażowanie w ochronę przyrody we własnym otoczeniu kształtowanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. CELE OPERACYJNE: Przewidywane osiągnięcia uczeń potrafi: zmniejszyć ilość śmieci gromadzonych w jego domu poprzez rozważne zakupy unikać jednorazowych opakowań i używać torby lub koszyka na zakupy segregować śmieci wg kategorii: plastik, papier, szkło, aluminium zbierać surowce wtórne i oddawać je do ponownego przetworzenia rozpoznać stopień szkodliwości opakowań dla środowiska na podstawie symboli oznakowań na opakowaniach zrobić zakupy wybierając produkty niepakowane, z małą ilością opakowań lub w opakowaniach nadających się do powtórnego przetworzenia wielokrotnie korzystać z opakowań nadających się do ponownego użytku. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: opakowania po kosmetykach, żywności, środkach czystości. Literatura dla nauczyciela: Grodzińska-Jurczak M., Tarabuła M. Co każdy uczeń o śmieciach wiedzieć powinien. Zestaw ćwiczeń dotyczących problematyki odpadów komunalnych. Poradnik dla nauczyciela. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Wydawnictwo Zielone Brygady. Kraków 2001. Vademecum Młodego Ekologa. Bis. Warszawa 2001. 48

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ Tydzień przed realizacją tematu uczniowie otrzymują na zadanie domowe zrobić spis wybranej grupy używanych w domu produktów (Zał. 1). Uczniów należy podzielić na 3 równoliczne grupy: produkty spożywcze artykuły chemiczne gospodarstwa domowego (środki czystości np. płyny do naczyń, proszki do prania, płukania, odplamiacze, środki do mycia i konserwacji podłóg, mebli, środki czyszczące do sanitariatów itp.) kosmetyki. Wybraną grupę produktów zakreślają w karcie pracy. Ponadto uczniowie mają za zadanie przynieść do szkoły po 2 4 różne opakowania, różniące się oznakowaniami. PRZEBIEG ZAJĘĆ Etap wprowadzający 1. Rozmowa kierowana Idę na zakupy. Moje ulubione produkty. Czy robiąc zakupy zwracam uwagę na opakowania? Jakie opakowania najbardziej mi się podobają? Czy zastanawiam się co stanie się z opakowaniem po zużyciu mojego ulubionego produktu? Etap realizacji 1. Omówienie wyników zadania domowego spisu produktów używanych w gospodarstwie domowym. Wykonanie wspólnej listy artykułów kupowanych przez nasze rodziny. Uczniowie wpisują w tabelę narysowaną na tablicy wg wzoru zamieszczonego w Zał. 2 produkty, które zanotowali w swojej karcie pracy. Poznajemy symbole i oznakowania klasa III Szkoła Podstawowa nr 5 w Nowym Targu wychowawczyni Teresa Kuros 2. Ćwiczenie Co trzeba wiedzieć, by nie kupować śmieci? Poznajemy symbole i oznakowania na opakowaniach (Zał. 3). 3. Analiza listy artykułów kupowanych przez nasze rodziny (Zał. 2). Ile było produktów nie pakowanych? Ile było produktów w opakowaniach pochodzenia naturalnego (papier nie powlekany i nie bielony chlorem, drewno, len), które ulegają szybkiemu rozkładowi i nie są szkodliwe dla przyrody? Ile było produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku (np. szklanych)? 49

Ile było produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych, nadających się do przetworzenia? Ile było produktów w opakowaniach aluminiowych? Ile było produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych nie nadających się do recyklingu lub odzysku? Ile było produktów opakowanych w folię? Ile było produktów w opakowaniach metalowych? Ile było produktów opakowanych w karton wielowarstwowy? Jakiego rodzaju opakowań było najwięcej i czy są one szkodliwe dla środowiska? Wnioski z ćwiczenia należy sformułować odpowiadając na pytania: W jaki sposób możemy zmniejszyć ilość opakowań, trafiających do naszych koszy na śmieci? Jak robić zakupy by zmniejszyć ilość substancji szkodliwych trafiających do środowiska? Wniosek: Rozsądne zakupy to nasz sposób na ochronę środowiska! 4. Ćwiczenie Opakowania szkodliwe, czy nieszkodliwe dla środowiska. Uczniowie pracują w grupach. Sprawdzają oznakowania na przyniesionych opakowaniach i segregują je na 2 grupy: szkodliwe i nieszkodliwe dla środowiska. 5. Ćwiczenie Rozsypanka. Praca w małych grupach. Uczniowie przyporządkowują poszczególnym eko-znakom odpowiadający im opis. 6. Praca plastyczna Eko-torba na zakupy. Uczniowie ozdabiają eko znakami torby na zakupy i zachęcają swoje rodziny by z nich korzystały. Torbę lnianą lub płócienną można wyszyć lub pomalować farbami do tkanin. Etap podsumowujący 1. Wypełnianie karty pracy. Lista zakupów dla mojej mamy. ZAŁĄCZNIKI: Poznajemy opakowania szkodliwe i mniej szkodliwe dla środowiska klasa III Szkoła Podstawowa nr 5 w Nowym Targu wychowawczyni Teresa Kuros Nr 1 Karta pracy Nr 2 Lista artykułów kupowanych przez nasze rodziny Nr 3 Oznakowanie towarów tablica Nr 53 Nr 4 Oznakowanie towarów tablica Nr 54 Nr 5 Oznakowanie towarów tablica Nr 55 Nr 6 I Ty możesz chronić środowisko! tablica Nr 56 Nr 7 Co to jest produkt ekologiczny. 50

bez opakowania Załącznik nr 2 LISTA ARTYKUŁÓW KUPOWANYCH PRZEZ NASZE RODZINY pakowane w papier w opakowaniach szklanych Zakupione produkty wg rodzaju opakowań pakowane w folię pakowane w kartony wielowarstwowe (soki, mleko) w opakowaniach z tworzyw sztucznych (np. z plastiku) w opakowaniach metalowych w opakowaniach aluminiowych Razem: Razem: Razem: Razem: Razem: Razem: Razem: Razem: 51

Ilość opakowań Ilość produktów bez opakowania Ilość produktów nadających się do ponownego użytku Ilość opakowań nadających się do przetworzenia Ilość opakowań nie nadających się do przetworzenia, ani do powtórnego użytku Razem: Razem: Razem: Razem: 52

Załącznik 3. OZNAKOWANIE TOWARÓW tablica Nr 53 53

Załącznik 4. OZNAKOWANIE TOWARÓW tablica Nr 54 54

Załącznik 5. OZNAKOWANIE TOWARÓW tablica Nr 55 55

Załącznik 6. I TY MOŻESZ CHRONIĆ ŚRODOWISKO! tablica Nr 56 56

Załącznik 7. PRODUKT EKOLOGICZNY Towar, którego negatywne oddziaływanie na środowisko jest maksymalnie ograniczone lub całkowicie zlikwidowane. Taki produkt charakteryzuje się następującymi cechami: ilość surowców użyta do jego wytworzenia została znacznie ograniczona lub surowce pochodzą z recyklingu, sam proces wytwarzania nie jest szkodliwy dla środowiska, surowce użyte do produkcji są nietoksyczne, produkt, ani jego składniki nie są testowane na zwierzętach, opakowanie jest ograniczone do minimum lub w ogóle z niego zrezygnowano, opakowanie może zostać ponownie wykorzystane, zużycie energii na każdym etapie produkcji i użytkowania produktu jest zminimalizowane, istnieje system zbierania produktów wyeksploatowanych lub ich części, istnieje możliwość ponownego wykorzystania w całości lub w części zużytego produktu. 57