Czym zajmuje się ekologia?



Podobne dokumenty
WYZWANIA EKOLOGICZNE XXI WIEKU

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Jak segregowac odpady?

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

CYKL: ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. III

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

Wykraczamy poza horyzont...

Ochrona Środowiska. Autor: Tomasz Buchta

Wspólny System Segregacji Odpadów

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Klaudia Stasiak Klaudia Sadzińska Klasa II c LO ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z EMISJĄ PYŁÓW I GAZÓW DLA ŚRODOWISKA

Zanieczyszczenie Powietrza ŹRÓDŁA SKUTKI SUBSTANCJE ZANIECZYSCZAJĄCE

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

PRZYKŁADOWE PYTANIA DO KONKURSU EKOLOGICZNEGO DLA KLAS IV - VIII. KONURS ODBĘDZIE SIĘ r.

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. I

CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Domy jednorodzinne Opublikowano na Odpady Toruń (

Budynki wielorodzinne

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

postawy mieszkańców woj. śląskiego wobec ekologii

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Zasady optymalnej segregacji

ABC segregacji odpadów komunalnych. Gdzie wyrzucić konkretny odpad?

11 maja Dzień Bez Śmiecenia

PORADY NA ODPADY Gospodarowanie odpadami komunalnymi w naszym domu.

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Zasady gospodarowania odpadami. Zasady gospodarowania odpadami

Problematyka i nowe obowiązki gmin wynikające z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE SEGREGACJI ODPADÓW.

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do udziału w Konkursie Ekologicznym.

Projekt ekologiczny pt. By Ziemia była piękna

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

IGRZYSKA GMIN. Etap I Test wiedzy ekologicznej

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego RADY NA ODPADY

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

Rzeczy takie jak ciągłe zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, kwaśne deszcze, niszczenie warstwy ozonowej i globalne ocieplenie dają nam do

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

CZY TY TEŻ SEGREGUJESZ ODPADY?

grupa a Człowiek i środowisko

ODPADY czyli przedmioty i substancje stałe oraz ciekłe (które nie są ściekami), powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub

Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. III

O P I S P R Z E D M I O T U Z A M Ó I A W I E N

Z ekologią na Ty uczymy się segregować odpady

Wzrost emisji CO Uderzenie w ziemię meteorytu Zderzenie galaktyk Zwiększenie masy słońca (większe przyciąganie słońca) Zderzenie dwóch planet

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Podstawowe wytyczne selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Gminie Rojewo

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

ŻYĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU

Jak segregwać odpady?

Scenariusz zajęć - 45 min

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

,,Wystarczy włączyć telewizor, już piękno świata jest wokół nas przed naszymi oczyma. To ogromne niebezpieczeństwo cywilizacji, pozbawiające nas

HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH DLA GMINY WRÓBLEW

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

EDUKACJA EKOLOGICZNA

PROGRAM EKOLOGICZNEJ ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ W KLASACH I-III GIMNAZJUM PUBLICZNEGO W GŁUSZYCY

SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI

TME a Środowisko. Co dobrego robimy by chronić nasze środowisko???

Czym jest rozwój zrównowaŝony

Stanowisko Ministerstwa Środowiska w związku z ustalonymi zasadami segregowania odpadów. W związku z zapytaniami ze strony właścicieli nieruchomości

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Jak segregować Segregacja odpadów komunalnych Segregacji podlegają:

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Terminy odbioru odpadów segregowanych i ogrodowych w zabudowie jednorodzinnej nie ulegną zmianie.

Odpady, segregacja, recykling. Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią Kwidzyn 2012

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Mieszkańcy będą musieli dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

Temat Ocena Wymagania ROZDZIAŁ III. MATERIAŁY I ICH ZASTOSOWANIE

Lokalny ekorozwój. Patrycja Bancerz Aleksandra Rudzińska

Segregacja odpadów, czy to konieczne? Wojciech Bartkiewicz kl. III b Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Michał Szczepanik Plan wynikowy ścieżka ekologiczna w gimnazjum

Temat: Zagrożenie ludności spowodowane zanieczyszczeniem środowiska

ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA

Szkoła Podstawowa im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Bystry 9A , Giżycko. Wydanie specjalne 03/17 PROJEKTU. google O.

Wrocław, dnia 5 czerwca 2017 r. Poz UCHWAŁA NR XXVI/492/17 RADY GMINY KOBIERZYCE. z dnia 26 maja 2017 r.

Efekt cieplarniany i warstwa ozonowa

Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych w klasie V. Ocenę dostateczną. który:

Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych dla klasy V do programu nauczania Jak to działa?

PSO zajęć technicznych dla klasy V do programu nauczania Jak to działa?

Dlaczego klimat się zmienia?

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

SMOG: co to takiego? Dlatego

Makulatura - niebieskie pojemniki na odpady;

Monitoring i ocena środowiska

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Dębica, grudzień 2016 r.

Recykling tworzyw sztucznych na przykładzie butelek PET. Firma ELCEN Sp. z o.o.

URZĄD GMINY MASŁOWICE INFORMUJE

Człowiek a środowisko

SEGREGUJ TO SIĘ OPŁACA! Poradnik z zakresu segregacji odpadów komunalnych

Transkrypt:

Czym zajmuje się ekologia? Klasa: I gimnazjum Data przeprowadzenia lekcji: Prowadzący: Czas trwania lekcji: 45 minut.(jedna jednostka lekcyjna) I. Cele lekcji: a) poznawcze: zna pojęcia: ekologia, recykling, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany, smog, wie jak może chronić środowisko (segregacja odpadów, oszczędzanie energii). b) kształcące: dostrzega konieczność ochrony środowiska naturalnego, potrafi poprawnie segregować odpady. c) wychowawcze: uświadomienie konieczności ochrony środowiska i roli jaką powinien w tym zadaniu spełniać każdy człowiek, także uczeń, wyrabianie nawyku segregacji odpadów. II. Metody nauczania: pogadanka, praktyczna. III. Środki dydaktyczne: pojemniki na odpady (kolorowe pudełka), naklejki opisujące pojemniki na śmieci, worek zawierający odpady do posegregowania przez uczniów, zeszyt ćwiczeń do techniki. IV. Formy organizacyjne: praca z całym zespołem klasowym, praca indywidualna uczniów. V. Przebieg lekcji: 7

OGNIWO CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI 1.Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego. - powitanie, - sprawdzenie obecności, - uświadomienie uczniom celu zajęć: N: Poziom techniki XXI wieku jest bardzo wysoki, ludzie korzystają z różnych jej wytworów bardzo często nie zdając sobie sprawy jak bardzo niszczą otaczające nas środowisko naturalne. Tymczasem poziom zanieczyszczeń na naszej planecie w wielu miejscach przekracza stany krytyczne. Na dzisiejszej lekcji będziemy poznawać pojęcia związane z ekologią, ochroną środowiska oraz nauczymy się segregować odpady. - podyktowanie tematu lekcji: N: Zapiszcie temat dzisiejszej lekcji: Czy zajmuje się ekologia? - powitanie, - zapisanie w zes lekcji. - wprowadzenie tematu ekologii, uświadomienie konieczności ochrony środowiska: N: Każdy z Was słyszał zapewne o ekologii? Jak sądzicie co to jest ekologia? N: Ekologia jest nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Zajmuje się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami. W ostatnich latach w związku z narastającym problemem zanieczyszczania naszej planety podjęto wiele działań mających - słuchają wypow nauczyciela, - odpowiadają na U:? 2.Poznanie nowych faktów i zjawisk. na celu ochronę środowiska. Czy ktoś z was potrafi podać jakieś przykłady? Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi uczniów, tłumaczy w jaki sposób te działania przyczyniają się do ochrony środowiska. - omówienie konsekwencji zanieczyszczania środowiska: N: Człowiek zanieczyszcza środowisko w którym sam żyje, więc negatywne skutki tej działalności odczuwane są także przez niego. Czy ktoś słyszał o takich zjawiskach jak dziura ozonowa? U: Powstały oczyszczalnie zmniejszono emisję pyłów z hut produkcja napędzanych bezołowiową, budynków, zdrowej żywności.

kwaśne deszcze? 3.Kształtowanie pojęć. efekt cieplarniany? - wyjaśnia pojęcia: dziura ozonowa, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany, smog, recykling: N: Dziura ozonowa to spadek zawartości ozonu O3 na wysokości 15-20 km głównie w obszarze bieguna południowego. Powłoka ozonowa jest naturalnym filtrem chroniącym organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Kwaśne deszcze to deszcze zawierające w kroplach wody dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz ich produkty reakcji w atmosferze: rozcieńczone roztwory kwasów siarki oraz kwasu azotowego. Powstają nad obszarami, gdzie atmosfera jest zanieczyszczona długotrwałą emisją dwutlenku siarki i tlenków azotu (ze źródeł naturalnych, jak czynne wulkany, albo sztucznych, jak spaliny z dużych elektrowni i elektrociepłowni zasilanych zasiarczonym paliwem, zazwyczaj węglem kamiennym lub brunatnym, które zwierają siarkę i jej związki. Efekt cieplarniany - to tzw. efekt szklarniowy polegający na wzroście temperatury atmosfery spowodowanym istnieniem w jej składzie gazów cieplarnianych, które przepuszczają znaczną część promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi (promieniowanie krótkofalowe) jednak znacznie utrudniają wypromieniowanie tego ciepła przez powierzchnię Ziemi i dolne warstwy atmosfery (promieniowanie długofalowe). Smog to zanieczyszczone powietrze zawierające duże stężenia pyłów i toksycznych gazów, których źródłem jest głównie motoryzacja i przemysł. N: W jaki sposób Wy możecie chronić środowisko naturalne? Nauczyciel koryguje odpowiedzi lub je uzupełnia. U:?? U: Segregacja zmniejszanie zużycia N: Ważnym problemem jest utylizacja odpadów, czyli wykorzystywanie materiałów, które straciły wartość użytkową, lub produktów odpadowych jako surowców wtórnych do dalszej produkcji. Zastanówcie się, ile rzeczy wyrzucacie codziennie: pudełko po płatkach, karton po mleku, torebkę po chrupkach albo puszkę po napoju i wiele innych opakowań jednorazowych. Dużą część naszych śmieci stanowią różnego rodzaju opakowania:

papierowe, szklane, metalowe i plastikowe. Jednym ze sposobów zmniejszania ilości odpadów (np. makulatury, złomu, stłuczki szklanej) jest ich wtórne przetwarzanie. Inną metodą jest wielokrotne używanie tego samego przedmiotu (np. butelek po napojach).... Szkło wyrabiane jest przede wszystkim z piasku, który trzeba wydobyć, i to już zostawia ślad w naszym krajobrazie. Jeżeli szkło jest wtórnie przetwarzane, wówczas zużywa się dużo mniej energii i piasku. Warto wiedzieć, że każda tona tłuczonego szkła oszczędza równowartość 135 dm3 ropy naftowej. Zatem, odnosząc do skupu butelki i słoiki lub wrzucając do odpowiednio oznakowanych (SZKŁO) pojemników niezwrotne opakowania, działasz na rzecz ochrony środowiska. Papier wytwarza się m.in. z celulozy zawartej w drzewach. Produkcja papieru pochłania ogromne obszary lasów, a także energię. Trujące odpady i ścieki powstające przy produkcji papieru, przenikając do rzek i mórz, powodują duże zanieczyszczenie i zabijają wiele organizmów żywych (roślin i zwierząt). Czas potrzebny na wyprodukowanie różnego rodzaju opakowań, a także książek i zeszytów, które po zużyciu zostaną wyrzucone, jest zdecydowanie krótszy niż czas potrzebny do wyhodowania nowych drzew. Pomyślmy, ile drzew możemy uchronić, odnosząc do skupu makulaturę lub wyrzucając papierowe śmieci do odpowiednio oznakowanych pojemników (PAPIER). Blaszane puszki do konserw wykonane są na ogół ze stali, a puszki na napoje z aluminium. Wszystkie te metale muszą być wydobywane z głębi ziemi. Począwszy od lat pięćdziesiątych XX wieku, producenci zaczęli wytwarzać puszki z coraz cieńszej blachy, zużywając mniej energii i przyczyniając się do mniejszej degradacji środowiska. Można zrobić znacznie więcej dzięki wtórnemu przetwarzaniu metali stosowanych między innymi do produkcji puszek, l Wy możecie się do tego przyczynić, wyrzucając metalowe śmieci do odpowiednio oznakowanych pojemników(puszki). Z segregacją odpadów związane jest pojęcie recyklingu, ktoś wie może co ono oznacza?

N: Na biurku mamy 6 kolorowych pudełek: niebieskie, białe, zielone, żółte, szare i czerwone, obok znajdują się karki z opisem odpadów jakie wrzucamy do danego pojemnika. Czy ktoś wie co wrzucamy do niebieskiego pojemnika? N: proszę podejść przykleić odpowiednią kartkę na nasze pudełko. - opisuje pojemniki służące do zbierania posegregowanych odpadów,