Sprawdzenie wiadomości z podstawowych zagadnień informatyki i edytora grafiki



Podobne dokumenty
Łatwe zarządzanie plikami Eksplorator Windows

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2011

Budowa komputera. Lubię to! - podręcznik

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Komputer. Komputer (computer) jest to urządzenie elektroniczne służące do zbierania, przechowywania, przetwarzania i wizualizacji informacji

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Etap I V Gminnego Konkursu Informatycznego.

Komputer i urządzenia z nim współpracujące.

Ćwiczenie Wstawianie spisu treści, indeksu alfabetycznego i indeksu ilustracji Wstaw > Indeksy i spisy > indeksy i spisy) Wskazówka:

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2012

Przykładowe zagadnienia na sprawdzian z wiedzy ogólnej. Linux to nazwa: A. Programu biurowego. B. Systemu operacyjnego. C. Przeglądarki internetowej.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASA 4:

OLIMPIADA INFORMATYCZNA 2010 ROK ETAP SZKOLNY

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

Zadanie4. Sprawdzian z informatyki dla Gimnazjum z zagadnień: budowa komputera i sieci komputerowej

SYSTEM OPERACYJNY. Monika Słomian

Spis treści. Od autorów / 9

Spotkanie z komputerem

Kryteria oceniania z Technologii Informacyjnej

Przedmiotowy system oceniania i wymagania edukacyjne dla klasy I III z informtyki

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Wymagania - informatyka

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

1. Budowa komputera schemat ogólny.

1. 2. System operacyjny Windows. Podstawowe działania na oknach

TEST Z INSTRUKCJĄ I KARTĄ ODPOWIEDZI DLA UCZNIA

System komputerowy. Sprzęt. System komputerowy. Oprogramowanie

Budowa komputera KROK PO KROKU! Opis wszystkich części komputera w sposób zrozumiały dla nowatorów

Komputer i urządzenia cyfrowe

Drogi Uczniu, Witaj na I etapie konkursu informatycznego. Przeczytaj uważnie instrukcję i postaraj się prawidłowo odpowiedzied na wszystkie pytania.

Konkurs wiedzy informatycznej - poziom gimnazjum

BUDOWA KOMPUTERA. Monika Słomian


biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1

Temat 2. Program komputerowy

Tematy lekcji informatyki klasa 4a październik 2012

Technologia informacyjna. Urządzenia techniki komputerowej

dr hab. Joanna Jędrzejowicz Podstawy informatyki i komputeryzacji Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna

Test Instrukcja dla nauczyciela Karta odpowiedzi Karta poprawnych odpowiedzi Bibliografia

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE DLA KLASY 4 - ZASADY OCENIANIA

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4b grupa 2

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Publiczne Technikum Informatyczne Computer College w Koszalinie

Wstęp do Informatyki. Klasyfikacja oprogramowania

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

2. Metody prezentacji informacji

KARTA KURSU. Techniki informatyczne

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

d) program działający w środowisku Windows 10. Edytorem tekstu jest: a) Paint b) WordPad c) PowerPoint d) Excel

Komputer IBM PC niezależnie od modelu składa się z: Jednostki centralnej czyli właściwego komputera Monitora Klawiatury

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

PLAN WYNIKOWY Z INFORMATYKI DLA KLASY VI

Informatyka Europejczyka. iæwiczenia dla szko³y podstawowej, kl. IV VI. Czêœæ I

Rozdział 1. Zastosowanie komputera w życiu codziennym Rozdział 2. Elementy zestawu komputerowego...11

Test diagnostyczny z informatyki dla uczniów klas pierwszych liceów ogólnokształcących

urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

O higienie pracy, komputerze, sieciach komputerowych i Internecie

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

I. KARTA PRZEDMIOTU CEL PRZEDMIOTU

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

PLAN METODYCZNY NR 1

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1. Którym z poniższych pojęć możemy nazwać komputer przenośny? 1. Mainframe 2. Laptop 3. Komputer stacjonarny 4. Minikomputer

ROZKŁAD MATERIAŁU Z PRZEDMIOTU INFORMATYKA dla LICEUM

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2017 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa IV

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa 4 Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny szkolne dla klasy 4

KOMPUTER. jaki jest, każdy widzi. Mówiąc komputer, mamy najczęściej na myśli zestaw... urządzeń podłączonych jednocześnie do jednostki centralnej.

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Zadania systemu operacyjnego. Operacje na plikach i folderach.

Wymagania edukacyjne

Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach. Pracownia Systemów Komputerowych. Ćwiczenie Nr 13 ARCHITEKTURA SYSTEMU WINDOWS. Opracował Sławomir Zieliński

INFORMATYKA TEST DIAGNOZUJĄCY WIEDZĘ Z ZAKRESU GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Tematy lekcji informatyki klasa 4a wrzesień 2012

Informatyka kl. 1. Semestr I

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI KLASA CZWARTA

CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA

Technologia informacyjna

WYMAGANIA EDUKACYJNE z Informatyki dla klasy IV

S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania w klasie VI 2013/2014 OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIA PODLEGAJĄCE OCENIE

UśYTKOWANIE KOMPUTERÓW

Transkrypt:

Sprawdzenie wiadomości z podstawowych zagadnień informatyki i edytora grafiki 1. Cele lekcji a) Wiadomości 1. Uczeń potrafi wymienić podstawowe zagadnienia omawiane na zajęciach informatyki. 2. Uczeń potrafi wymienić programy graficzne. 3. Uczeń rozumienie działanie i znaczenie Eksploratora Windows. b) Umiejętności 1. Uczeń odróżnia urządzenia wewnętrzne i zewnętrzne komputera. 2. Uczeń potrafi sprawnie posługiwać się programem graficznym Paint. 3. Uczeń potrafi tworzyć własne katalogi, odszukiwać określone pliki i je usuwać. 4. Uczeń wie, w jaki sposób może wykorzystać komputer w życiu codziennym. 5. Uczeń jest świadomy, jak ważna jest organizacja pracy komputera. 2. Metoda i forma pracy Objaśnienie, ćwiczenia sprawdzające poznane wiadomości, pogadanka, praca z całą klasą, praca indywidualna 3. Środki dydaktyczne karty pracy dla uczniów (test sprawdzający dwie wersje) komputer zeszyty dyskietki 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel wita uczniów, sprawdza listę obecności i prosi o zapisanie tematu lekcji. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy test sprawdzający (2 wersje) i omawia sposób wpisywania odpowiedzi, punktację i czas rozwiązywania testu. (załącznik a). b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie rozwiązują otrzymane testy. 2. Każdy test składa się z dwóch części: część teoretyczna (pytania testowe), część praktyczna (zadania do wykonania na komputerze). 3. Nauczyciel informuje uczniów, że swoje prace, wykonane na komputerze, podpisują swoim

nazwiskiem i zgrywają na dyskietkę podaną przez nauczyciela (czas rozwiązywania testu wynosi 35 minut). c) Faza podsumowująca Nauczyciel zbiera wszystkie karty pracy i dyskietki. Jeżeli pozostanie czas wolny, nauczyciel może go wypełnić pogadanką na temat higieny pracy przy komputerze. Jeżeli czasu zbraknie, nauczyciel podaje pracę domową (załącznik b). 5. Bibliografia 1. Płoski Z., Encyklopedyczny Słownik Szkolny. Komputer, Internet. EUROPA, Wrocław 2002. 2. Sławik M., Bremer A., Elementy informatyki dla szkół średnich. VIDEOGRAF II, Katowice 2000. 3. Sikorski W., Podstawy technik informatycznych. ECDL. PWN, Warszawa 2006. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia (testy sprawdzające, rozwiązania i punktacja do testów) TEST SPRAWDZAJĄCY I Imię i Nazwisko... Klasa... Data... I. CZĘŚĆ TEORETYCZNA 1. Wyjaśnij pojęcia: Komputer Iinformacja Licencja Piractwo komputerowe 2. Wymień co najmniej trzy typy programów użytkowych. 1) 2) 3) 3. Opisz w kilku zdaniach, co to jest płyta główna.

4. Wymień rodzaje kart rozszerzeń. 5. Wyjaśnij skrót: ROM 6. Wymień urządzenia zewnętrzne komputera: 7. Wymień co najmniej trzy edytory grafiki i krótko opisz ich zastosowanie. 8. Wyjaśnij pojęcie: FREEWARE 9. Wyjaśnij pojęcie: Katalog 10. Wymień co najmniej cztery obszary zastosowania komputerów. II. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA 1. Korzystając z programu Paint narysuj swoją szkołę. Stworzoną pracę zapisz pod nazwą szkola A.T (A.T oznaczają inicjały, ty wpisz swoje). 2. Na pulpicie utwórz swój folder i umieść w nim pracę z zadania 1. 3. Przekopiuj swoją pracę na dyskietkę nauczyciela.

TEST SPRAWDZAJĄCY II Imię i nazwisko... Klasa... Data... I. CZĘŚĆ TEORETYCZNA 1. Wyjaśnij pojęcia: Komputer Prawa autorskie Piractwo komputerowe Haker 2. Wymień jeden typ programów użytkowych i opisz go w kilku zdaniach. 3. Opisz w kilku zdaniach, co to jest procesor. 4. Wymień rodzaje pamięci komputera. 5. Wyjaśnij skrót: RAM. 6. Wymień urządzenia zewnętrzne komputera. 7. Wymień co najmniej trzy edytory grafiki i krótko opisz ich zastosowanie.

8. Wyjaśnij pojęcie: SHAREWARE 9. Wyjaśnij pojęcie: Plik 10. Wymień co najmniej cztery obszary zastosowania komputerów. II. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA 1. Korzystając z programu Paint, narysuj swoją szkołę. Stworzoną pracę zapisz pod nazwą szkola A.T (A.T oznaczają inicjały, ty wpisz swoje). 2. Na pulpicie utwórz swój folder i umieść w nim pracę z zadania 1. 3. Przekopiuj swoją pracę na dyskietkę nauczyciela. ROZWIĄZANIE TEST SPRAWDZAJĄCY I Imię i Nazwisko... Klasa... Data... I. CZĘŚĆ TEORETYCZNA 1.Wyjaśnij pojęcia: Komputer narzędzie zdolne do niezwykle szybkiego i niezawodnego przetwarzania informacji według programu, który przechowuje w swojej pamięci. Komputer jest automatyczną fabryką, która na podstawie planu, jakim jest program, wytwarza produkt docelowy, czyli usługę informatyczną. Komputer jest wytworem cywilizacji technicznej drugiej połowy XX w. (pierwotnie nazywano go maszyną cyfrową, a także maszyną matematyczną). Informacja dla komputera informacją jest każdy skończony ciąg bitów. Licencja w odniesieniu do oprogramowania regulacja prawna określająca warunki jego użytkowania i zasady odpłatności.

Piractwo komputerowe nagminne przestępstwo, polegające na produkcji, dystrybucji i sprzedaży nielegalnych kopii oprogramowania. 2.Wymień co najmniej trzy typy programów użytkowych: 1) edytory tekstu, 2) arkusze kalkulacyjne, 3) programy graficzne. 3. Opisz w kilku zdaniach, co to jest płyta główna. PŁYTA GŁÓWNA (motherboard) podstawowa karta elektroniki komputera, na której są umieszczone: procesor, pamięć operacyjna oraz gniazda umożliwiające podłączenie kart rozszerzających. Istnieje bardzo wiele odmian płyt głównych, ich często barwne nazwy (np. Tiger, Thunder tygrys, grom) i parametry są dostępne w katalogach publikowanych w czasopismach. 4. Wymień rodzaje kart rozszerzeń: karty grafiki karty dźwiękowe karty video karty sieciowe karty modemowofaksowe 5.Wyjaśnij skrót: ROM (ang. Read Only Memory) pamięć nieulotna (stała), w odniesieniu do której (w normalnych warunkach) jest dozwolona tylko operacja czytania. Jest to pamięć służąca do przechowywania stałych elementów oprogramowania (np. programu BIOS). 6. Wymień urządzenia zewnętrzne komputera: płyta główna procesor magistrala i gniazda rozszerzające dyski twarde i dyskietki (nośniki informacji) karty rozszerzeń 7. Wymień co najmniej cztery edytory grafiku i ich zastosowanie: proste programy graficzne, np. PaintBrush, Paint, programy do obróbki plików graficznych i fotografii, np. Imaging, Photo Paint, Photo Editor, programy do tworzenia ikon, np. Icon Works, Icon Editor(PhotoIcn), programy do tworzenia ruchomej grafiki, filmów, clipów video, np. Gif anim, programy do tworzenia schematów organizacyjnych, wielozadaniowe zaawansowane programy graficzne, np. Micrografx Desinger, Paint Shop Pro, Picture Publisher, Corel Draw. 8. Wyjaśnij pojęcie:

FREEWARE oprogramowanie nieograniczone prawem do jego kopiowania oraz czasem jego użytkowania. W grupie programów freeware, oprócz całego szeregu małych programów wspomagających pracę z komputerem, są także w pełni profesjonalne programy, np. system operacyjny Linux, czy przeglądarki internetowe: Internet Explorer oraz Netscape Navigator. 9. Wyjaśnij pojęcie: Katalog (folder, kartoteka, skorowidz, teczka) plik specjalnie wyróżniany przez system operacyjny, zawierający wpisy określające inne pliki (także inne katalogi podrzędne). Na zasadzie umowy każdy katalog zawiera co najmniej dwa wpisy: kropkę i dwie kropki. Kropka odnosi się do danego katalogu, a dwie kropki do katalogu nadrzędnego. Powiązane hierarchicznie katalogi tworzą drzewo. 10. Wymień co najmniej cztery obszary zastosowania komputerów: wspomaganie pracy biurowej (edytory tekstu, edytory graficzne, Programy kalkulacyjne itd.), wspomaganie twórczej pracy człowieka (projektowanie, konstruowanie, zarządzanie), programy edukacyjne, programowanie. ROZWIAZANIE TEST SPRAWDZAJĄCY II Imię i Nazwisko... Klasa... Data... I. CZĘŚĆ TEORETYCZNA 1.Wyjaśnij pojęcia: Komputer narzędzie zdolne do niezwykle szybkiego i niezawodnego przetwarzania informacji według programu, który przechowuje w swojej pamięci. Komputer jest automatyczną fabryką, która na podstawie planu, jakim jest program, wytwarza produkt docelowy, czyli usługę informatyczną. Komputer jest wytworem cywilizacji technicznej drugiej połowy XX w. (pierwotnie nazywano go maszyną cyfrową, a także maszyną matematyczną). Prawa autorskie zbiór przepisów i regulacji prawnych dotyczących ochrony interesów autorów dzieł w najszerszym rozumieniu: książek, muzyki, filmu, utworów scenicznych, dzieł sztuki oraz oprogramowania. Znowelizowane p.a. obowiązuje w Polsce od 4 lutego 1994 r. (DzU 24/1994, poz. 83, 43/1994, poz. 170, 43/1997 poz. 272), a jego naruszenie podlega ściganiu. Piractwo komputerowe nagminne przestępstwo, polegające na produkcji, dystrybucji i sprzedaży nielegalnych kopii oprogramowania. Haker użytkownik komputera, przejawiający graniczące z manią zainteresowanie łamaniem zabezpieczeń komputerowych i przekraczaniem własnych uprawnień, zwłaszcza w sieci. 2. Wymień jeden typ programów użytkowych i opisz go w kilku zdaniach. Programy graficzne służą do tworzenia obrazów, rysunków, prezentacji graficznej danych. Powszechnie używane są proste programy graficzne składające obraz z punktów (tworząc tzw. mapy

bitowe) jak Paint i Paintbrush oraz profesjonalne programy graficzne stosujące tzw. grafikę wektorową, jak np. CorelDraw. 3. Opisz w kilku zdaniach, co to jest procesor. PROCESOR (CPU Central Processing Unit) w komputerze odpowiedzialny jest za przetwarzanie danych. Wszystkie zlecane mu zadania przekazywane są od kontrolera, zawierającego informacje pochodzące od pamięci operacyjnej. Procesor podzielony jest na sekcje, odpowiedzialne za wykonywanie różnych zadań. Są one połączone siecią kanałów, zwanych siecią magistrali. Przesyłanie danych i ich obliczanie odbywa się z taką samą częstotliwością, dzięki czemu wykonywane zadania nie kolidują ze sobą. Procesor wyposażony jest w zegar, wyznaczający jego własną częstotliwość. Im ta częstotliwość jest większa, tym szybszy jest procesor. 4. Wymień rodzaje pamięci komputera. Wyróżnia się trzy rodzaje pamięci: ROM, RAM, pamięć masowa (dyski twarde, dyskietki, CDROM, streamery i inne) służąca do przechowywania dużych ilości danych. 5. Wyjaśnij skrót: RAM (ang. Random Access Memory) pamięć o dostępie bezpośrednim od random (pierwszy lepszy) + access (dostęp) + memory (pamięć). Jest to pamięć operacyjna (robocza) komputera, najważniejsza z trzech rodzajów pamięci komputera. Jej czas dostępu jest taki sam w odniesieniu do dowolnego jej elementu; najczęściej wykonana jako zapisywalna pamięć półprzewodnikowa. Jest ona przeznaczona do odczytu i zapisu informacji wykonywanego na dowolnej jej komórce, wymaga stałego zasilania. 6. Wymień urządzenia zewnętrzne komputera: mysz monitor klawiatura drukarka skaner ploter 8. Wyjaśnij pojęcie: SHAREWARE oprogramowanie dostępne bezpłatnie przez czas korzystania próbnego. Po upływie tego czasu użytkownik zobowiązany jest do wniesienia tzw. opłaty rejestracyjnej lub rezygnacji z korzystania z programu.

9. Wyjaśnij pojęcie: Plik zbiór powiązanych ze sobą informacji, zdefiniowany przez jego twórcę i opatrzony nazwą (plik jest to logiczna jednostka pamięci masowej). Plik jest interpretowany przez system plików. W niektórych systemach operacyjnych (jak UNIX) plik jest po prostu traktowany jako jednowymiarowa, ciągła tablica bajtów. W innych systemach rozróżnia się typy plików. 10. Wymień co najmniej cztery obszary zastosowania komputerów: wspomaganie pracy biurowej (edytory tekstu, edytory graficzne, programy kalkulacyjne itd.) wspomaganie twórczej pracy człowieka (projektowanie, konstruowanie, zarządzanie) programy edukacyjne programowanie SZCZEGÓŁOWY OPIS ROZWIĄZANIA II. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA 1. Korzystając z programu Paint narysuj swoją szkołę. Stworzoną pracę zapisz pod nazwą szkola A.T (A.T oznaczają inicjały, ty wpisz swoje). Plik / Zapisz jako / szkolaa.t / zapisz 2. Na pulpicie utwórz swój folder i umieść w nim pracę z zadania 1. 3. Przekopiuj swoją pracę na dyskietkę nauczyciela. Mój komputer / Dyskietka 3,5 (A:) / Zaznaczyć prawym przyciskiem myszy odpowiedni folder / Kopiuj / Wklej PUNKTACJA DO SPRAWDZIANÓW:

I. Część teoretyczna: (łączna liczba punktów: 30 ) Zad.1: 4 pkt. Zad.2: 3 pkt. Zad.3: 2 pkt. Zad 4: 3 pkt. Zad.5: 1 pkt Zad.6: 5 pkt. Zad.7: 6 pkt. Zad.8: 1 pkt Zad.9: 1 pkt Zad.10: 4 pkt. II. Część praktyczna: (łączna liczba punktów: 10) Zad.1: 7 pkt. Zad.2: 2 pkt. Zad.3: 1 pkt Ocena z I części teoretycznej (bdb) 28 30 pkt. (bdb) 25 27 pkt. (db+) 22 24 pkt. (db) 19 21 pkt. (db) 17 18 pkt. (dst+) 16 pkt. (dst) 15 pkt. (dst) 12 14 pkt. (dop+) 9 11 pkt. (dop) 6 8 pkt. (dop) 4 5 pkt. (ndst) 0 3 pkt. Ocena z II części praktycznej (bdb) 10 pkt. (bdb) 9 pkt. (db+) 8 pkt. (db) 7 pkt. (db) 6 pkt. (dst+) 5,5pkt. (dst) 5 pkt. (dst) 4,5 pkt. (dop+) 4 pkt.

(dop) 3 pkt. (dop) 2 pkt. (ndst) 0 1 pkt. b) Zadanie domowe Zadanie 1 Wymień i opisz uciążliwości fizyczne, które powoduje komputer. Zadanie 2 Wymień kilka porad, jakie dałbyś użytkownikom komputera, którzy narażają swoje zdrowie, siedząc długo przed komputerem. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak