Dzień Postaci z Bajek scenariusz dnia otwartego Biblioteki Szkolnej

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Bajki do oglądania.

Spotkanie bajek. Literka.pl. Data dodania: :38:31

Scenariusz zajęć z udziałem rodziców w grupie MISIE

ZABAWA Z LITERATURĄ DZIEŃ BAJKOWYCH ZAGADEK. jklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfg

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera Oddział dla dzieci. Ferie w bibliotece Skarbczyk zimowych rozmaitości

... W bajkowym świecie Charlesa Perraulta

BIBLIOTEKA MOIM PRZYJACIELEM

SCENARIUSZ Z DNIA POSTACI Z BAJEK W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W CZUŁCZYCACH DLA KLAS 0 III DNIA r.

Konkurs dla klas czwartych W świecie baśni

Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej w I semestrze roku szkolnego 2018/2019

1 1. Uzasadnienie wyboru metody: Metoda GRUPY ZADANIOWE jest według mnie najbardziej optymalna do prowadzenia zajęć integracyjnych w grupach dla

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Mały artysta zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży m.in. rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie

Zaproszenie do świata baśni, bajek i wierszy

Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie.

SCENARIUSZ BALU KARNAWAŁOWEGO

Karta projektu. Cel główny projektu: zapoznanie z różnego rodzaju bajkami (ich treścią, przekazem, morałem, cechami głównych bohaterów)

Książka dzieciństwa CHARLES PERRAULT "CZERWONY KAPTUREK"

Scenariusz zajęć dydaktycznych w klasie 0. Doskonalenie sprawności dokonywania złożonych czynności myślowych.

STYCZEŃ W GRUPIE SÓWEK

SCENARIUSZ UROCZYSTOSCI

Królowa zwierząt. Dawno, dawno temu, przed wiekami w leśnej krainie stał. Klara Mikicka 5a

Wakacyjny - Lipiec 2014

W krainie baśni Wiek: 3-4 latki

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM I semestr

FILIA NR 1 W NIEGOWNICACH ul. Szkolna 11

POWIAT WIELICKI. z natury

*********************

Hospitacja Diagnozująca

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt.

Jak realizuję akcję Cała Polska czyta dzieciom

Scenariusz zajęć dla klasy I

Książka moim przyjacielem

ul. Masarska 14, Nr telefonu

BLOKI TEMATYCZNE NA LIPIEC 2015

Podróż w krainę baśni

INNOWACJA PEDAGOGICZNA Z ZAKRESU EDUKACJI CZYTELNICZEJ W PRZEDSZKOLU

PLAN ZAJĘĆ FERIE 2017 ( ) NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA PRO FUTURO

Plan imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach w czasie trwania ferii zimowych Zima w Mieście 2013

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2017 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2016 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja

W księgarni i bibliotece edukacja wczesnoszkolna klasa I

Czerwony Kapturek inaczej

Podróże po Polsce z bohaterami książek naszych dziadków

USZATKOWE WIEŚCI MARZEC 2018 Gazetka Przedszkola nr 272 im. Misia Uszatka WARSZAWA

Miejska Biblioteka Publiczna Ferie Zimowe 2014

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU BADAWCZEGO: KSIĄŻKA W GRUPIE SPRYTNE LISY LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2015 R.

DZIEN 1 CZERWCA 2015 PONIEDZIAŁEK PEPUSIOWY

Data Godzina Miejsce Temat zajęć Krótki opis zajęć

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

PROJEKT EDUKACYJNY KSIĘGA, KSIĄŻKA, KSIĄŻECZKA

MBP Oddziaĉ dla Dzieci ul. Szeroka 13

r. Nr 20. Wydanie specjalne z okazji Pasowania Uczniów Klasy Pierwszej na Czytelnika. czytelników takiej, żeby ją brać do plecaka

Dla kogo przeznaczone. Szkoła podstawowa (kl. 4-8) Klasy gimnazjalne Szkoła ponadpodstawowa

r. Nr 17. Wydanie specjalne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

REGULAMIN KONKURS CZYTELNICZY "Czy znasz te książki?"

CZERWIEC Niemałe kłopoty Matyldy i Skloty. Bezpieczne wakacje Inspiracje letnie Bajkowy świat. Kryminalne przygody Elfa

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Sprawozdanie z działania edukacyjnego Cała Polska Czyta Dzieciom 2016/2017 Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Książenicach Punkt Przedszkolny

FERIE ZIMOWE 2016 W RADOMIU OFERTA PLACÓWEK KULTURY

Czas zajęć w minutach. Dla kogo przeznaczona. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna

LUTY Zwierzęta domowo (mój przyjaciel pies; kot i ja; królik i inne gryzonie; powtórz za mną - papuga)

W KAINIE BAJEK METODA PROJEKTU EDUKACYJNEGO GRUPA,,MISIE PROWADZACA; AGNIESZKA ARGALSKA TERMIN; R.

Ferie z biblioteką 2017

Pożyteczne wakacje: Małe i duże podróże ze Stasiem i Nel , godz Zajęcia dla dzieci w wieku: 7-12 lat

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

BAJKI DISNEYA historia kreskówek dla dzieci. BAJKI DISNEYA wyjątkowe filmy dla dzieci BAJKI DISNEYA: 1 BAJKI DISNEYA: A

Plan imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach w czasie trwania ferii zimowych Zima w mieście 2019

czytanie Jak najwcześniej

Świetlic we Wieści. Dwumiesięcznik Dzieciaków-Świetliczaków, czyli dzieci uczęszczających do świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 6 w Płocku

Plan imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach w czasie trwania ferii zimowych Akcja Zima 2010

Zabawa kalambury Razem weselej. (Rywalizacja w grupach polegająca na odgadywaniu haseł przedstawianych w formie pantonimy bądź rysunku).

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU MAJ W GRUPIE IX TYGRYSKI

Ferie z biblioteką 2017

Dla kogo przeznaczone. Szkoła podstawowa (kl. 4-8) Klasy gimnazjalne Szkoła ponadpodstawowa

Elżbieta Grazda Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu

WŚRÓD MAGICZNYCH STWORZEO powitanie w magicznej krainie, malowanie ulubionego stworka konkurs plastyczny

Scenariusz zajęć nr 8

TEMAT :Zasada,,fair play w rywalizacji sportowej w kontekście konkursu literacko sportowego,, Literacki bigos

Dla kogo przeznaczona. * szkoła podstawowa * gimnazjum * szkoła ponadgimnazjalna. * szkoła podstawowa * gimnazjum * szkoła ponadgimnazjalna

BIEDRONKI MAJ. Bloki tematyczne: Polska Moja ojczyzna Jestem Europejczykiem Mieszkańcy łąki Święto mamy i taty

PLAN PRACY ŚWIETLICY NA ROK SZKOLNY 2016/2017 KLASY IV-VI

Z dzieckiem w świat wartości cykl zajęć:

/ PONIEDZIAŁEK/

Letnie warsztaty językowe

KALENDARZ ZAJĘĆ I IMPREZ - SZKOŁY FERIE 2010 w Suwałkach

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki Styczeń Cele operacyjne i sposoby ich relaizacji

USZATKOWE WIEŚCI. PRZEDSZKOLE NR 272 im. MISIA Uszatka. w Warszawie

Paulina Grzelak MAGICZNY ŚWIAT BAJEK

GRUPA XI MISIE STYCZEŃ. - termin realizacji: r r. BAŁWAN - wiersz Autor: Z. Wroński

,,W krainie bajek i baśni

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 3, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Scenariusz nr 31 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI 4 - LETNICH NA MIESIĄC MAJ

Transkrypt:

Starych bajek czar Niestety dziś dzieci już bajek nie mają, gdyż uczyć swą treścią te nowe przestają. W nich przemoc, egoizm, przebiegłość i swary. Więc pora by wrócić do bajek tych starych. Koziołek Matołek odbywa podróże, Podziwia, więc kraje i małe, i duże. A chociaż Pacanów znajduje się w kraju, to dzieci z wędrowcem świat cały zwiedzają. Uszatek Miś miły z klapniętym swym uchem, do serca najmłodszych przekazać chce skruchę. Poucza jak kochać, z innymi żyć w zgodzie, choć bajka się dzieje w zwierzęcej zagrodzie. 1

Pies Reksio wesoły, z ładnymi łatkami. On w zgodzie z wszystkimi chce żyć zwierzętami. Przyjaźni je uczy, im chętnie pomaga, I wielka cechuje psa tego odwaga. A Bolek i Lolek; urwisy nie lada, pominąć bez echa ich nam nie wypada. Chcą uczyć też dzieci ci chłopcy humorem; przygody z morałem wciąż dają im spore. Bajeczki choć stare, nam dzieci uczyły, więc ekran niech stanie się znów dla nich miły. Z nostalgią powróćmy, odkurzmy wspomnienia, mądrymi bajkami możemy świat zmieniać. 2

Dzień Postaci z Bajek scenariusz dnia otwartego Biblioteki Szkolnej Tego dnia dzieci przychodzą przebrane za swoją ulubioną postać z bajki. Cel główny: Rozwijanie zainteresowań czytelniczych; stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela. Cele operacyjne: Dziecko potrafi odpowiedzieć na zadawane pytania. Na podstawie wysłuchanego fragmentu określić, z jakiej bajki on pochodzi, podać jej tytuł. Skojarzyć rekwizyty z określoną bajką. Ułożyć bajkowe puzzle. Na podstawie fragmentu ilustracji podać tytuł bajki. Odpowiedzieć poprawnie na stawiane pytania w teście. Współpracować w grupie. Aktywnie uczestniczyć w zabawach integracyjnych. Środki dydaktyczne: Puzzle, zagadki, rekwizyty, klocki, fragmenty bajek, ilustracje bajek, groch i fasola, 2 woreczki, plansza Baba Jagi i papierowe kulki, pytania do testu, plansza rywalizacji. 1.Podanie informacji odnośnie obchodów Dnia Postaci z Bajek prezentacja postaci Wolta Disneya. Dzień Postaci z Bajek 30 stycznia. Każdy z nas będąc dzieckiem miał swoją ulubioną postać z bajki. Czy byli to bohaterowie baśni, opowiadań czy kreskówek każdy z nich ma tego dnia swoje święto. Prezentacja multimedialna życiorys Walta Disneya Walt Disney Walter Elias Disney, urodzony 5 grudnia 1901 w Chicago, zmarł 15 grudnia 1966 w Los Angeles, amerykański producent filmów animowanych, scenarzysta, reżyser, aktor dubbingowy, filantrop, legenda animacji i filmu. Był jednym z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii. Stworzył Disneyland i korporację The Walt Disney Company. Był synem Eliasa Disneya i Flory Call. Imiona odziedziczył po ojcu i jego przyjacielu Walterze Parr, który był kaznodzieją w kościele świętego Pawła. W 1906, jego rodzina przeniosła się na farmę w pobliżu miasta Marceline. Farmę sprzedali w 1906 i zamieszkali w wynajętym domu. W 1910 przenieśli się do Kansas City. Walt Disney skończył Benton School, po czym podjął naukę w Kansas City Art. School. Ze szkoły tej jednak zrezygnował w wieku 16 lat i został ochotniczym kierowcą ambulansu w trakcie I wojny światowej. Był członkiem American Red Cross Ambulance 3

Force do roku 1919. W 1931, Walt Disney dostał honorowego Oscara za stworzenie postaci Myszki Miki. On sam stworzył ponadto postać Kaczora Donalda i psa Pluta. W 1938, dostał drugiego honorowego Oscara za osiągnięcia przy tworzeniu filmu Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, a w 1941 dostał trzeciego Oscara za zrealizowanie pełnometrażowego filmu animowanego Fantazja. Walt Disney łącznie otrzymał 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, oraz 46 nominacji. Pod koniec 1966, zdiagnozowano u niego raka lewego płuca, co było wynikiem wieloletniego palenia tytoniu. Zmarł na skutek asystolii. Po kremacji został pochowany na cmentarzu w Glendale w Kalifornii. Prezentacja multimedialna i filmy animacyjne bajki Walta Disneya 2. Ułożenie puzzli i podanie tytułu bajki. 3 Zabawa ruchowa Jak Bob Budowniczy układanie z klocków na czas. Piramidy. 4.Rozpoznanie tytułu bajki po wysłuchaniu czytanych przez prowadzącą fragmentów bajek i obserwacji przedstawionych ilustracji: Pewnej nocy, gdy dziewczynka spała w swoim łóżeczku, przez uchylone okno wskoczyła do pokoju stara ropucha. Gdy zobaczyła dziewczynkę, pomyślała: -Piękna byłaby z niej żona dla mojego syna i nie zastanawiając się długo chwyciła łupinkę orzecha, w której spała mała po czym wyskoczyła z powrotem do ogrodu. CALINECZKA. Mijały lata, królewna rosła i stała się najpiękniejszym dziewczęciem w całym królestwie. Matka stale pilnowała aby córka nie zbliżała się do wrzeciona. Ale królewna u dniu swoich szesnastych urodzin, spacerując po zamku trafiła do komnaty, gdzie stara sługa przędła na kołowrotku. ŚPIĄCA KRÓLEWNA Pewien ubogi młynarczyk dostał w spadku kota. Niezwykły zwierz mówił ludzkim głosem, nosił piękny kapelusz i wysokie buty. Sprytem zaś zadziwiał każdego...sprytny kot zatrzymał królewską karetę i opowiedział zmyśloną historię o napadzie na swego pana. Król i królewna kazali wyciągnąć młodzieńca z wody i użyczyli mu stroju, w którym wyglądał jak bogacz. KOT W BUTACH Poszedł biedny staruszek nad morze. Poczerniało błękitne morze. Zaczął złotą rybkę przywoływać. Wypłynęła rybka, zapytała: Czego tobie, staruszku potrzeba? rybak skłonił się nisko i mówi: Zmiłuj ty się jaśnie pani rybko! Znowu wściekła się moja starucha, nie chce być już szlachcianką rodową, chce być odtąd królową. BAJKA O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE Nieoczekiwanie wilk wydał z siebie straszne wycie, gdyż mała przebiegła świnka ustawiła na palenisku wielki kocioł z wrzątkiem! Wielki zły wilk uciekł z powrotem przez komin, najszybciej jak tylko potrafił, gdyż w przeciwnym razie na pewno ugotował by się w kotle wrzącej wody. I tak wielki zły wilk, uciekł gdzie pieprz rośnie, a trzecia mała świnka mieszkała sobie szczęśliwie w niewielkim przytulnym domku z cegły. TRZY MAŁE ŚWINKI 4

5.Zabawa na czas Jak Kopciuszek rozdzielanie grochu i fasoli. 6. Rozpoznawanie tytułów lub postaci z bajek na podstawie wysłuchanych zagadek: Chociaż kłopoty Z wilkiem miała, Wyszła z opresji zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek) Zgadniesz treść zagadki, Gdy pomyślisz nieco: Jakie srebrne gwiazdki Zimą z nieba lecą?(śnieg Królowa Śniegu ) Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z piernika(jaś i Małgosia) Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka, dlatego też jej imię brzmiało (Calineczka) Jaka to dziewczynka Ma roboty wiele, A na wielkim balu Gubi pantofelek. (Kopciuszek) Łatwo mnie poznacie, Gdy bajkę wspomnicie chodziłem tam w butach, Miałem lżejsze życie.( Kot w butach) Jakie to maluchy Zawsze są brodate I ciężko pracują I zimą i latem?(krasnoludki Królewna Śnieżka ) Każda królewna A tym bardziej ona, Uważać winna na wrzeciona(śpiąca królewna) 7. Zabawa Traf w Baba Jagę celowanie do postaci Baba Jagi papierowymi kulkami. 5

8. Test: Pytanie 1 Jak wyjaśnić imię Królewna Śnieżka? 1.lubiła bawić się na śniegu, 2.piła dużo mleka białego jak śnieg, 3.miała skórę jasną jak śnieg Pytanie 2 Jak mieli na imię bohaterowie bajki Królowa Śniegu? 1.Jaś i Małgosia, 2.Gerda i Kay, 3.Maja i Gucio Pytanie 3 Która bajek uczy nas, że nie można ufać nieznajomym? 1.Czerwony Kapturek 2.Królowa Śniegu 3.Królewna Śnieżka Pytanie 4 Kogo obdarzyła prawdziwą przyjaźnią Calineczka? 1.jaskółkę 2.myszkę 3.ropuchę Pytanie 5 Jaka cecha charakteru jednej ze świnek uratowała życie pozostałym świnkom w bajce Trzy świnki? 1.łakomstwo 2.pracowitość 3.lenistwo Pytanie 6 Kto został ukarany za swoją chciwość? 1.Czerwony Kapturek 2.Małgosia z bajki Jaś i Małgosia 3.Starucha z bajki O rybaku i złotej rybce Pytanie 7 Co otrzymali po ojcu synowie Młynarza w bajce Kot w butach? 1.najstarszy młyn, średni osła, najmłodszy kota 2.najstarszy psa, średni kota, najmłodszy kurę 3.najstarszy zamek, średni pola, najmłodszy kota Pytanie 8 Na ile lat zapadli w sen Śpiąca Królewna i jej dworzanie? 1.3 lata 2.10 lat 3.100 lat 6

9.Zabawa Wyliczanka : Ciemno wszędzie, głucho wszędzie ale coś w kuferku będzie. Ja to coś odnajdę sam zręczne palce przecież mam. Raz, dwa, trzy do kuferka idziesz ty! Dziecko, na którym zatrzymały się słowa wyliczanki podchodzi do kuferka, wybiera jeden przedmiot i odgaduje z jakiej bajki pochodzi ten rekwizyt. Rekwizyty do zabawy: lusterko, jabłko, zegar, ziarnko grochu, witaminy, zapałki, pantofelek, rybka, pierniki lub ciasteczka, lampa, muszelka, but i inne. Zakończenie dnia godzinna dyskoteka oraz rozdanie najlepszym niespodzianek. 7