Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Podobne dokumenty
Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

Szkoła podstawowa - klasa 6

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.


Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Budowanie poczucia własnej wartości

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SYMBOLE STOSOWANE W RYSUNKU TECHNICZNYM ELEKTRYCZNYM NA PRZYKŁADZIE DOMOWEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

8 W przemysłowym mieście

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w II klasie szkoły ponadgimnazjalnej

Temat: Odejmowanie w pamięci

Metody aktywizujące. Metody aktywizujące

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

INNOWACJA PEDAGOGICZNA organizacyjno-metodyczna

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Konspekt lekcji wychowawczej dla klas gimnazjalnych Olsztyński Budżet Obywatelski

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

ZASADY PRODUKCJI WĘDLIN PODROBOWYCH

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

*12 Polska między wojnami

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.8 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (1)

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

dr Beata Zofia Bułka

Scenariusze lekcji SCENARIUSZ LEKCJI MGR INŻ. ANNY SOBCZYK SCENARIUSZ LEKCJI ROK SZKOLNY: 2011/2012

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Konspekt do lekcji geografii w gimnazjum w klasie II. Rozmieszczenie ludności na Ziemi.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Na polowaniu z Wielkomiludem

Ewaluacja ŚRÓDLEKCYJNE PYTANIA KONTROLNE

JĘZYK POLSKI. Na czym polega skuteczność reklamy? Dobra i zła perswazja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Szum informacyjny. Manipulacja.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

, PAKIET 13, SCENARIUSZE LEKCJI,

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Ocenianie kształtujące jest motywujące!?

Transkrypt:

Moduł: 512001. M3 Organizowanie działalności w gastronomii Jednostka modułowa:512001.m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii Autor: Andrzej Śliwiński Temat: Jak skutecznie pozyskać klienta w gastronomii? Cele lekcji nauczyciela: Uczeń: rozumie, jaki wpływ na odbiorcę ma reklama; potrafi wyjaśnić, czym różni się reklama przekazująca informacje o produkcie lub usłudze w sposób rzetelny od reklamy, w której zastosowano środki perswazji i manipulacji; wykorzystuje reklamę jako narzędzie promocji zakładu gastronomicznego. Cele lekcji sformułowane w języku ucznia: wymienię główne elementy promocji; wykorzystam reklamę do promocji zakładu gastronomicznego; zaprojektuję wybrany rodzaj reklamy(film, plakat, ulotkę, bilbord, e- baner ) i logo zakładu gastronomicznego. Metody i formy pracy: pogadanka, burza mózgów, praca grupowa, metoda projektu. Nacobezu : uczniowie po lekcji będą potrafili: zaplanować i zaprojektować wybrany rodzaj reklamy i logo jako czynnik wyróżniający dane przedsiębiorstwo, dzielić się rolami i zadaniami w grupie przy tworzeniu logo i reklam; Pomoce dydaktyczne: kartki z imionami i grupami; kolorowe samoprzylepne kartki, tarcza strzelecka, kartki samoprzylepne, flamastry, kolorowe kartki, arkusze papieru, karty oceny logo i reklamy, materiał pod tytułem: główne elementy promocji, materiał pod tytułem: 7 złotych zasad projektowania logo. Pytania kluczowe: 1. Kiedy reklama jest naprawdę skuteczna? 2. Czy reklama rzeczywiście jest dźwignią usług gastronomicznych? Przebieg lekcji (metody i aktywności):

Faza wstępna: Nauczyciel przed zajęciami rozwiesza w klasie plakaty reklamowe, rozkłada na ławkach ulotki, na tablicy zapisuje przysłowie:,,wiele rzeczy małych stało się wielkimi tylko dzięki odpowiedniej reklamie ; Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: Co to jest reklama i jakie pełni funkcje? Gromadzi różne odpowiedzi od uczniów w formie burzy mózgów. Po zakończeniu aktywności porządkuje odpowiedzi wg przyjętego kryterium. Faza zasadnicza: Nauczyciel dokonuje podsumowania fazy wstępnej i prosi uczniów, aby spontanicznie i bez odpowiedzieli na pytanie: Jakie emocje towarzyszyły im po wejściu do klasy? Która z reklam jako pierwsza przyciągnęła ich uwagę? Nauczyciel na podstawie wstępu określa, co będzie tematem lekcji i zapisuje go na tablicy, podaje cele zajęć, a także kryteria NaCoBeZu; Nauczyciel losuje imiona uczniów do czteroosobowych grup, przedstawia materiał pomocniczy: kryteria oceny materiału reklamowego oraz poleca zaprojektowanie jednego, wybranego materiału reklamowego: ulotka, plakat albo hasło reklamowe(15min); Nauczyciel informuje zespoły, że na podstawie tych kryteriów będą po zakończeniu projektowania udzielać informacji zwrotnej i nastąpi ocena koleżeńska wg zasady, ze każda grupa ocenia, zgodnie z numeracją(5 min); Nauczyciel prezentuje cechy dobrze zaprojektowanego logo oraz zasady jego projektowania; Nauczyciel rozdaje grupom kartki - światła: żółta oznacza, że zespół pracuje, zielona zakończył pracę, czerwona - potrzebuje pomocy; Nauczyciel zachęca uczniów do przygotowania logo własnego zakładu gastronomicznego, rozdaje kartę oceny logo - ocena koleżeńska wg zasady jak wyżej(15 min). Faza podsumowująca: w posumowaniu pracy zespołów nauczyciel prosi o wywieszenie logo zespołów uczniowskich a także logo znanych firm, zadaje pytanie : O czym powinniśmy pamiętać, projektując znak graficzny swojego zakładu gastronomicznego? Zadanie domowe Przygotuj mapę myśli na temat: Jakie są formy e promocji? Proszę aby chętne zespoły przygotowały krótki film reklamowy dotyczący szkoły. * nauczyciel dokonuje ewaluacji zajęć metodą tarczy strzeleckiej, uczniowie wychodząc z klasy podchodzą do tarczy umieszczonej w widocznym miejscu i przyklejają kartki samoprzylepne do wybranych pól, kartki zielone oznaczają aprobatę, kartki czerwone niezadowolenie z przebiegu lekcji.

Moduł: 512001. M1 Prowadzenie gospodarki żywnością i użytkowanie wyposażenia w gastronomii. Jednostka modułowa: 512001.M1.J2 Użytkowanie wyposażenia i przestrzegania procedur w gastronomii. Autor: Andrzej Śliwiński Temat: Piec konwekcyjno-parowy- co się za tym kryje? Cele lekcji nauczyciela: Uczeń: potrafi obsługiwać panel sterowniczy pieca konwekcyjno- parowego; potrafi przyłączyć piec do instalacji wodnej i elektrycznej oraz kanalizacyjnej; potrafi zastosować sondę termiczną. Cele lekcji sformułowane w języku ucznia: zrozumiem, jak działa system ogrzewania pieców konwekcyjno- parowych; wymienię najważniejsze zalety pieców konwekcyjno- parowych; określę funkcje panelu sterowniczego pieca konwekcyjno parowego; zaplanuję instalacje konieczne do podłączenia pieca konwekcyjno- parowego, określę rolę sondy termicznej dla funkcjonowania pieca; zanalizuję temperatury panujące w urządzeniu podczas różnych procesów technologicznych. Metody i formy pracy: pokaz z objaśnieniem, mapa mentalna, ćwiczenia praktyczne, metoda projektu.

Nacobezu : uczniowie po lekcji będą potrafili: przyłączać do sieci, prawidłowo i bezpiecznie obsługiwać oraz właściwie eksploatować piec konwekcyjno- parowy. Pomoce dydaktyczne: patyczki z imionami, instrukcje obsługi, rzutnik multimedialny, piec konwekcyjno-parowy. Pytania kluczowe: 1.Z jakich elementów się składa piec konwekcyjno-parowy? 2. Jak działa piec konwekcyjno-parowy? 3.Jak prawidłowo obsługiwać piec konwekcyjno-parowy? Przebieg lekcji (metody i aktywności): Faza wstępna: Nauczyciel grupuje uczniów w pary losowo (patyczki z imionami) ; Nauczyciel demonstruje piec i prosi uczniów, aby odpowiedzieli na pytanie: Jak się nazywa to urządzenie gastronomiczne i do czego służy? Faza zasadnicza: Nauczyciel dokonuje podsumowania fazy wstępnej, wspólnie z uczniami, na podstawie wstępu określa, co będzie tematem lekcji i zapisuje go na tablicy podaje temat lekcji, następnie podaje cele lekcji językiem ucznia; Nauczyciel demonstruje działanie pieca lub odtwarza prezentację filmową na ten temat; Nauczyciel rozdaje grupom(praca dwójkami) mapy mentalne i poleca jej uzupełnienie; Nauczyciel po wypełnieniu mapy przez grupy wyświetla na ekranie poprawnie wypełnioną mapę mentalną, uczniowie dokonują samooceny i korygują swoje notatki; Nauczyciel ponownie losuje imiona i tworzy w ten sposób pary uczniów, poleca im zaprojektowanie krzyżówki 5-7 hasłowej, w której należy wykorzystać budowę, działanie, obsługę itp. pieca konwekcyjno-parowego; Nauczyciel po zakończeniu projektowania krzyżówek losowo rozdaje je grupom do rozwiązania wraz z kryteriami oceny krzyżówki (ocena koleżeńska), wspiera uczniów w czasie pracy, uczniowie w razie potrzeby stosują kartki: czerwona potrzebuje pomocy, zielonazakończyła pracę; Nauczyciel losowo wybiera grupę(lidera grupy),aby zademonstrowała ustawienie na piecu, koryguje błędy(informacja zwrotna). Faza podsumowująca: Nauczyciel rozdaje kartki papieru z początkami zdań tzw.,,wyjściówkę :

Z dzisiejsze lekcji chciałabym/ chciałbym zapamiętać Dowiedziałam/ -em się, że.. Najtrudniejsze dla mnie było.. i prosi uczniów o dokończenie zdań. * nauczyciel dokonuje ewaluacji zajęć- rysuje na tablicy oś liczbową od 1 do 10 i prosi uczniów, aby wychodząc z zajęć narysowali kreskę na niej w wybranym miejscu gdzie 1- oznacza,że zajęcia oceniają bardzo źle a 10-bardzo dobrze