1. 2. Scenariusz lekcji: Czym jest biomasa?

Podobne dokumenty
Geoinformacja zasobów biomasy na cele energetyczne

Gimnazjum w Jangrocie opiekun- Lucyna Grzywa (klasa II)

Biomasa jako paliwo. dr Jerzy Dowgiałło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Kraków 30 maja 2006

Rodzaje biomasy wykorzystywane na cele energetyczne:

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Biomasa jako źródło energii odnawialnej Dr inż. Tomasz Piechota Katedra Agronomii Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Plan prezentacji. 2. Alternatywa dla paliw kopalnianych. 3. Co to są odnawialne źródła energii (OZE)? 4. Biomasa, jej rodzaje i zastosowanie

Wykorzystanie biomasy na cele energetyczne w UE i Polsce

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

SYSTEMY ENERGETYKI ODNAWIALNEJ B.22 PODSUMOWANIE

MOŻLIWOŚCI POZYSKANIA BIOMASY DRZEWNEJ DO CELÓW ENERGETYCZNYCH W SADOWNICTWIE I LEŚNICTWIE

Biogaz i biomasa -energetyczna przyszłość Mazowsza

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

8. MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA ISTNIEJĄCYCH NADWYŻEK I LOKALNYCH ZASOBÓW PALIW I ENERGII

Kierunki zmian legislacyjnych w odniesieniu do biomasy na cele energetyczne.

08. Możliwość wykorzystania istniejących nadwyżek

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Rozdział 8 Biomasa. 8.1 Źródła biomasy

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

WBPP NATURALNE ZASOBY ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII I SPOSOBY ICH WYKORZYSTANIA (BIOMASA, BIOPALIWA)

Dlaczego biopaliwa? biomasy,

Rodzaje zdań złożonych

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

BIOGAZOWNIE ROLNICZE W PRACACH ITP ORAZ Bio-GEPOIT

Rodzaje biomasy. Roślinna: - odpady z produkcji i przetwarzania roślin (słoma, siano, łuski, skorupy, odpady drzewne,...),

Technologie przetwarzania biomasy Biomass processing technologies. Inżynieria środowiska. I stopień. ogólno akademicki

Możliwości produkcji i wykorzystania biomasy na cele energetyczne

2. Tabele w bazach danych

Zasoby biomasy w Polsce

Dlaczego biopaliwa? biomasy,

Załącznik nr 1 PL-KSUB-SNS:2014 Katalog otwarty dokumentów uwierzytelniających pochodzenie biomasy na cele energetyczne

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

BIOMASA. Dr inŝ. Barbara Juraszka

Biogazownie w energetyce

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata

Słynny malarz polski Jan Matejko

Mgr inż. Aleksandra Szostak Instytut Technologii Drewna Poznań

Efektywny rozwój rozproszonej energetyki odnawialnej w połączeniu z konwencjonalną w regionach Biomasa jako podstawowe źródło energii odnawialnej

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Wykorzystanie biomasy. w energetyce

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Biomasa alternatywą dla węgla kamiennego

BIOETANOL Z BIOMASY KONOPNEJ JAKO POLSKI DODATEK DO PALIW PŁYNNYCH

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

POTENCJAŁ WYKORZYSTANIA ODPADÓW BIODEGRADOWALNYCH NA CELE ENERGETYCZNE W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM

Własności walca, stożka i kuli.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Seminarium Biomasa na cele energetyczne założenia i realizacja Warszawa, 3 grudnia 2008 r.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Biomasa.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

EVERCON sp. z o.o. ul. 3 Maja 22, Rzeszów tel. 17/ , evercon@evercon.pl BIOGAZOWNIE 2011 ROK

POSSIBILITIES OF USING BIOMASS IN POLAND

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

BIOGAZOWNIA JAKO ELEMENT GOSPODARKI ODPADAMI- ASPEKTY PRAKTYCZNE. Poznao

Biomasa. Rodzaje i charakterystyka form biomasy. Zrębki

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Rodzaje biomasy. Zwierzęca. Odpady: - rośliny hodowane do celów energetycznych, - oleje roślinne i alkohole.

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Każdego roku na całym świecie obserwuje się nieustanny wzrost liczby odpadów tworzyw sztucznych pochodzących z różnych gałęzi gospodarki i przemysłu.

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

Literatura dla ucznia:

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata RPO WŁ IV.2.1. Odnawialne źródła energii.

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji. wymienić sytuacje, w których stosuje się zaproszenie;

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Katarzyna Sobótka. Mazowiecka Agencja Energetyczna Sp. z o.o. Specjalista ds. energii odnawialnej. k.sobotka@mae.mazovia.pl

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Surowce do produkcji biogazu

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Pozyskiwanie biomasy z odpadów komunalnych

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Transkrypt:

1. 2. Scenariusz lekcji: Czym jest biomasa? a. 1. Cele lekcji Uczeń zna: i. a) Wiadomości pojęcie biomasa, zdefiniowane na podstawie materiałów pozyskanych na stronach www, surowce, z których pozyskiwana jest biomasa, pojęcia: pelety, brykiet. ii. b) Umiejętności Uczeń potrafi podać przykłady zastosowania biomasy. b. 2. Metoda i forma pracy - Metody: domino, uzupełnianie zdań, praca z tekstem (internet), pogadanka - Formy: praca zespołowa z komputerem (2- lub 4-osobowe zespoły w zależności od zadania, które uczniowie wykonują) c. 3. Środki dydaktyczne - Materiały ze stron internetowych serwisu: www.biomasa.org/edukacja ; http://www.epetrol.pl/index.php/uslugi/serwis/wiadomosci/ekologia/energia5.html - Plik z krzyżówką na temat biomasy - Plik z lukami do uzupełnienia przez uczniów na podstawie wiadomości zawartych na stronach www - Program komputerowy: edytor Works (do zapisania wiadomości na temat biomasy, zdobytych podczas układania domina) - Drukarka (potrzebna do wydrukowania materiałów: domino) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza i Wprowadzenie do tematu. Poinformowanie o dwugodzinnym rozplanowaniu zajęć. ii. b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie w zespołach 2-osobowych przy jednym komputerze i kolejna 2-osobowa drużyna na sąsiadującym komputerze (praca zespołowa, każda grupa to zespół 4-osobowy) rozwiązują krzyżówkę zaproponowaną przez nauczyciela na temat biomasy. Informacje pomocne w rozwiązaniu poszczególnych haseł znajdują się na stronach: www.biomasa.org/edukacja ; http://www.epetrol.pl/index.php/uslugi/serwis/wiadomosci/ekologia/energia5.html 2. Uczniowie muszą zapoznać się wybiórczo z materiałem zawartym na stronie odnoszącej się do danego hasła, odszukać to słowo i wpisać w odpowiednie okienka krzyżówki. Na jednym komputerze uczniowie wyszukują informacji, a na drugim mają wgrany plik z krzyżówką, którą uzupełniają. Zadaniem uczniów jest wyszukanie odpowiedniego tekstu na wskazanej stronie, wpisanie w okienkach krzyżówki odpowiedzi jest to zawsze brakujące słowo, które w pytaniu do krzyżówki zastąpione jest takim znaczkiem. (Karty pracy ucznia, załącznik 1). 3. Poszczególne zespoły udzielają odpowiedzi czytają hasła zawarte w krzyżówce: pionowo, a następnie poziomo. Każdy zespół podaje jedno hasło stanowiące rozwiązanie i czyta pytanie do tego rozwiązania 1

(kolejność prezentowania np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara). W razie trudności z uzupełnieniem krzyżówki nauczyciel naprowadza uczniów na prawidłowe rozwiązanie. Hasło główne ENERGIA (pola zaznaczone na zielono zadanie uczniów polegało na ułożeniu hasła odnoszącego się do zagadnień omawianych na zajęciach). Czas na realizację wynosi około 12 minut. 4. Nauczyciel zadaje pytanie, czy treści zawarte na w/w stronie WWW są im znane, czy też ich wiedza na ten temat jest znikoma. Wydaje się, że uczniowie nie mają zbyt obszernej wiedzy na ten temat i podejmą z zaciekawieniem kolejne zadanie polegające na wyszukaniu materiału tekstowego na stronie http://www.biomasa.org/jako_paliwo. Tekst zaprezentowany uczniom zawiera luki. Zadaniem uczniów będzie znalezienie tekstu na stronie WWW, a następnie uzupełnienie brakujących słów i zapoznanie się z treścią materiału. Zadanie brzmi: W oparciu o stronę http://www.biomasa.org/edukacja/biomasa/pelety uzupełnij zdania brakującymi wyrazami. Przeczytaj dokładnie tekst, który uzupełniłeś (załącznik 2). Uczniowie pracują w takich samych zespołach jak poprzednio. Czas na realizacja zadania wynosi około 10 minut. 5. Dyskusja na temat powyższego tekstu i jego wspólna analiza. Jako ciekawostkę można wyszukać w wyszukiwarce WWW.google.pl rośliny, o których jest mowa w wykonywanym zadaniu lub nauczyciel może zaprezentować wydrukowane materiały na ten temat. Czas na realizację około 3 minut. iii. c) Faza podsumowująca 1. Podział klasy na 4 zespoły. Każda grupa ma do dyspozycji dwa komputery. Prace opracowane i wykonane w tych zespołach (na dwóch komputerach) nie mogą zawierać tych samych materiałów. 2. Zadaniem grup jest opracowanie kostek domina na temat biomasy (załącznik 3). Każda grupa ma wykonać projekty 4 kostek domina na podstawie materiałów zamieszczonych na podstronach strony http://www.biomasa.org/edukacja. Każda kostka domina powinna zawierać ilustrację lub opis (jedna tafla domina to połowa strony A4). Początek i koniec powinny stanowić puste pola (w przykładzie zaznaczone X). Pracę uczniowie wykonują w edytorze WORKS. Przydział zadań poszczególnym grupom:. - grupa a) http://www.biomasa.org/jako_paliwo/brykiet tematyka BRYKIET - grupa b) http://www.biomasa.org/jako_paliwo/pelety tematyka PELETY - grupa c) http://www.biomasa.org/jako_paliwo/uprawy_energetyczne - tematyka UPRAWY ERGETYCZNE - grupa d) http://www.biomasa.org/jako_paliwo/biogaz tematyka BIOGAZ 3. Uczniowie zapisują pliki w swoim folderze na dysku o nazwie biomasa_domino. Powstałe prace, jeśli nie zostaną wydrukowane na zajęciach, mogą zostać wydrukowane w domu. Na kolejnych zajęciach kostki domina zostaną wykorzystane jako materiał dydaktyczny. Czas na realizację około 20 minut. e. 5. Bibliografia http://www.biomasa.org http://www.e-petrol.pl/index.php/uslugi/serwis/wiadomosci/ekologia/energia5.html 2

f. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia załącznik 1 1 2 4 R Y K I 3 I Ś C I EE O G AA K U L A 5 U R A Z 6 O E C I 7 R E W N O T Y Y 3

POZIOMO: 2 kominkowy zwykle ośmiokątny z otworem w środku, produkowany jest w brykieciarkach ślimakowych. http://www.biomasa.org/edukacja/biomasa/brykiet 3 biogazownia: będzie utylizować wywar gorzelniany, który zostanie przetworzony na biogaz o zawartości metanu 60-65%. Innymi surowcami dla biogazowni byłaby słoma, gnojowica z lokalnych ferm, pozaklasowa makulatura, odpady z przemysłu ziemniaczanego w tym skrobia szara, a także produkty uboczne innych elementów CENTRUM. http://www.e-petrol.pl/index.php/uslugi/serwis/wiadomosci/ekologia/energia5.html 4 Innymi surowcami dla biogazowni byłaby słoma, gnojowica z lokalnych ferm, pozaklasowa, odpady z przemysłu ziemniaczanego w tym skrobia szara, liście, a także produkty uboczne innych elementów CENTRUM. http://www.e-petrol.pl/index.php/uslugi/serwis/wiadomosci/ekologia/energia5.html 7 Na cele energetyczne wykorzystuje się i odpady z przerobu drewna, rośliny pochodzące z upraw energetycznych, produkty rolnicze oraz odpady organiczne z rolnictwa, niektóre odpady komunalne i przemysłowe.http://www.biomasa.org/edukacja/biomasa PIONOWO: 1 wykorzystywany do celów energetycznych powstaje w wyniku fermentacji np. odpadów organicznych na składowiskach odpadów, http://www.biomasa.org/edukacja/biomasa/biogaz 2 to głównie pozostałości i odpady. Niektóre jej formy są jednak celem, a nie efektem ubocznym produkcji. http://www.biomasa.org/edukacja/biomasa 5 Brykiet drzewny produkowany jest z rozdrobnionych odpadów drzewnych takich, jak, wióry czy zrębki, które są sprasowywane pod wysokim ciśnieniem bez dodatku substancji klejących. http://www.biomasa.org/edukacja/biomasa/brykiet 6 wytłacza się z rozdrobnionej suchej biomasy pod dużym ciśnieniem w prasie rotacyjnej, bez substancji klejącej. http://www.biomasa.org/edukacja/biomasa/pelety Rozwiązanie krzyżówki Hasło główne ENERGIA 1 B 4

2 B R Y K I E T 3 L I Ś C I E I O O G 4 M A K U L A 5 T U R A A R Z S 6 P O A E C L I 7 D R E W N O T Y załącznik 2 Na podstawie strony http://www.biomasa.org/edukacja/biomasa/pelety uzupełnij zdania brakującymi wyrazami. Przeczytaj dokładnie tekst, który uzupełniłeś. Czas na realizacja zadania wynosi około 10 minut. Główne rodzaje biomasy wykorzystywanej na cele : 1. drewno i odpady z przerobu drewna: drewno kawałkowe,, wióry, zrębki, kora itp. 2. rośliny pochodzące z upraw energetycznych: rośliny drzewiaste szybkorosnące (np., topole, eukaliptusy), wieloletnie byliny dwuliścienne (np. topinambur, ślazowiec pensylwański, rdesty), wieloletnie (np. trzcina pospolita, miskanty) 3. produkty rolnicze oraz odpady organiczne z rolnictwa: np., siano, buraki cukrowe, trzcina cukrowa, ziemniaki,, pozostałości przerobu owoców, odchody zwierzęce 4. frakcje organiczne odpadów oraz komunalnych osadów ściekowych 5. niektóre odpady, np. z przemysłu papierniczego 5

Rozwiązanie (wyrazy, które uczniowie wpisali, wyszczególniono czcionką: pogrubiona i podkreśloną): Główne rodzaje biomasy wykorzystywanej na cele energetyczne: 1. drewno i odpady z przerobu drewna: drewno kawałkowe, trociny, wióry, zrębki, kora itp. 2. rośliny pochodzące z upraw energetycznych: rośliny drzewiaste szybkorosnące (np. wierzby, topole, eukaliptusy), wieloletnie byliny dwuliścienne (np. topinambur, ślazowiec pensylwański, rdesty), trawy wieloletnie (np. trzcina pospolita, miskanty) 3. produkty rolnicze oraz odpady organiczne z rolnictwa: np. słoma, siano, buraki cukrowe, trzcina cukrowa, ziemniaki, rzepak, pozostałości przerobu owoców, odchody zwierzęce 4. frakcje organiczne odpadów komunalnych oraz komunalnych osadów ściekowych 5. niektóre odpady przemysłowe, np. z przemysłu papierniczego 6

załącznik 3 Opracuj 4 kostki domina na temat biomasy na podstawie materiałów zamieszczonych na podstronach strony http://www.biomasa.org/edukacja. Każda kostka domina powinna zawierać ilustrację lub opis (jedna tafla domina to połowa strony A4). Początek i koniec powinny stanowić puste pola (w przykładzie zaznaczone X). Pracę wykonaj w edytorze WORKS. Przydział zadań: - grupa a) http://www.biomasa.org/jako_paliwo/brykiet tematyka BRYKIET - grupa b) http://www.biomasa.org/jako_paliwo/pelety tematyka PELETY - grupa c) http://www.biomasa.org/jako_paliwo/uprawy_energetyczne - tematyka UPRAWY ERGETYCZNE - grupa d) http://www.biomasa.org/jako_paliwo/biogaz tematyka BIOGAZ Zapisz pliki w swoim folderze na dysku o nazwie biomasa_domino. Czas na realizację około 20 minut Rozwiązanie: Spodziewane prace wykonane przez uczniów powinny wyglądać tak, jak przedstawiono poniżej. Przykład ułożone domino (3 kostki) na temat BRYKIETU. brak X ii. b) Zadanie domowe X g. 7. Czas trwania lekcji Paliwo to 45 minut Brykiet w kształcie Pelety (granulat) to charakteryzuje się walca o średnicy wysoko wydajne, niską zawartością h. 8. Uwagi 50 do lub scenariusza 53 mm odnawialne paliwo wilgoci (8-12%), Temat kolejnych zajęć brzmi: Korzyści środowiskowe wynikające z zastosowania popiołów (0,5%) energetycznego biomasy. Na tych zajęciach kostki domina zostaną wykorzystane jako materiał dydaktyczny. 7