Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Podobne dokumenty
Sieć pokarmowa (troficzna)w stawach rybackich.

Wszystko o karpiu. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: dwóch

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Temat: Różnorodność gatunkowa w ekosystemie lasu i czynniki ją kształtjące

Ekosystemy wodne SYLABUS A. Informacje ogólne

Scenariusz zajęć terenowych

KARTA KURSU (Studia stacjonarne) Zwierzęta bezkręgowe w monitoringu wód

Czy uczymy, że sarna nie jest żoną jelenia?

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

Biologia klasa 6. Wymagania edukacyjne do działów na poszczególne oceny

WYPOSAŻENIE TERENOWE ODKRYWCY PRZYRODY

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Rozpoznawanie wybranych gatunków

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW

Oferta edukacyjna Mazurskiego Parku Krajobrazowego na rok szkolny 2015/2016

FORMY: CZAS TRWANIA: MIEJSCE ZAJĘĆ

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

POZIOMY WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z BIOLOGII DLA UCZNIÓW Z UPOŚLEDZENIEM W STOPNIU LEKKIM

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

KLASA VI WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY (BIOLOGIA) Poziom wymagań

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2. Dr Małgorzata Kłyś

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII kl. VI

Poznajemy warunki życia w stawie.

SPOTKANIE Z MORZEM BAŁTYCKIM PROJEKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ dla miasta Gdynia

LaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

kierunek: Ochrona Środowiska studia niestacjonarne II stopnia realizacja od roku akad. 2017/2018 ECTS w semestrze Przedmioty podstawowe

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Ekologiczna ścieżka edukacyjna

KARTA KURSU. Punktacja ECTS* Dr Marek Guzik

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Plan metodyczny lekcji

KARTA KURSU (Studia stacjonarne)

,,O przyrodzie w przyrodzie - zajęcia terenowe z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej. 1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY 6

WYMAGANIA EDUKACYJNE BIOLOGIA klasa 6

PROGRAM EKOLOGICZNEJ ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ W KLASACH I-III GIMNAZJUM PUBLICZNEGO W GŁUSZYCY

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Scenariusz zajęć terenowych

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

ocena celująca I. Świat zwierząt

Legenda: Badany obiekt staw w Mysiadle Granica powiatu Granice gmin Gmina Lesznowola

KARTA KURSU. Nazwa Ćwiczenia terenowe z systematyki bezkręgowców 1, 2. Field classes in systematics of invertebrates. Kod Punktacja ECTS* 2

Ochrona przyrody. Test podsumowujący rozdział III. Wersja A

Dział PP klasa Doświadczenie Dział PP klasa obserwacja

DZIAŁ BOTANIKA. Różnorodność świata roślin

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

Podstawy biologii - opis przedmiotu

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z BIOLOGII W KLASIE VI Dział Temat Poziom wymagań

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

ZAŁACZNIK NR 2 Lista źródeł możliwych do pozyskania informacji z zakresu różnorodności biologicznej, przy opracowywaniu KIP i ROS

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

Zachęcamy do odwiedzenia ZOO i skorzystania z informacji zawartych na banerach edukacyjnych i w punktach edukacyjnych.

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Uczeń: wiedzy biologicznej nauki wymienia cechy organizmów żywych. podaje funkcje poszczególnych organelli. wyjaśnia, czym zajmuje się systematyka

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Rozkład treści dla ucznia z niepełnosprawnością w stopniu lekkim - klasa 6

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 oparte na Programie Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

UCHWAŁA Nr XCI/1603/10 RADY MIEJSKIEJ w ŁODZI z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Źródła Neru.

PLAN DYDAKTYCZNY ŚCIEŻKI EKOLOGICZNEJ

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

Zespół Szkół w Fiukówce. Program. Zajęć dodatkowych z przyrody z IT. (koła zainteresowań) Dla uczniów IV i V klasy Szkoły Podstawowej w Fiukówce

Znaczenie zadrzewień śródpolnych dla ochrony różnorodności biologicznej krajobrazu rolniczego. Krzysztof Kujawa

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

Przedmiotowe zasady oceniania biologia, klasa 6

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Projekt Ekosystem lasu

Wigierski Park Narodowy

Przedmiot wybieralny 14. Kod przedmiotu. Informacje ogólne. Nazwa przedmiotu Przedmiot wybieralny WB-OSP-PW-14-Ć-S15_pNadGenC5HW1.

kierunek: Ochrona Środowiska studia niestacjonarne I stopnia realizacja od roku akad. 2013/2014 (I i II rok) ECTS w semestrze Przedmioty ogólne

Transkrypt:

Funkcja stawów karpiowych w środowisku. Cel zajęć: poznanie roli stawów w przyrodzie i gospodarce człowieka. Cele operacyjne: Uczeń: - poznaję rolę stawów jako zbiorników retencyjnych, - wyjaśnia rolę stawów jako biologicznej oczyszczalni wody, - opisuje rolę stawów w tworzeniu krajobrazu, - charakteryzuje wpływ gospodarki rybackiej na przyrodę, - udowadnia, że staw jest miejscem życia wielu gatunków Czas trwania: 3-4 godziny Miejsce zajęć: ścieżka przyrodnicza na terenie PK Dolina Baryczy Pomoce dydaktyczne: karty pracy, klucze do oznaczania, publikacja Stawy karpiowe człowiek i przyroda, Przebieg zajęć: Podziel uczniów na 4 grupy. Każdej grupie rozdaj odpowiednie strony (s. 14-18) z publikacji Stawy karpiowe człowiek i przyroda (do pobranie w formie pliku pdf ze strony Towarzystwa na rzecz Ziemi: http://tnz.most.org.pl/pl/read.php?id=14). Zadaniem każdej z grup jest przygotowanie krótkiego wystąpienia na temat określonej funkcji stawów karpiowych w środowisku naturalnym: Grupa 1. - Retencja wody. Grupa 2. - Oczyszczanie wód ze związków biogennych. Grupa 3. - Element krajobrazu. Grupa 4. - Gospodarka rybacka a przyroda. Po upływie około 30 minut poproś liderów grup o krótkie wystąpienie i przedstawienie przydzielonej roli stawu (nie dłużej niż 5 minut). Kolejnym zadaniem (czas: około 1,5 godziny) dla uczniów będzie udowodnienie, że stawy karpiowe odgrywają ogromną rolę dla istnienia różnorodności biologicznej. Wprowadź pojęcie bioróżnorodności (różnorodność biologiczna): Wg Wilsona różnorodność biologiczna to zróżnicowanie wszystkich organizmów, rozpatrywane na wszystkich poziomach organizacji przyrody, od odmian genetycznych w obrębie gatunku, poprzez rodzaje, rodziny i jeszcze większe jednostki systematyczne, a także rozmaitość ekosystemów- zarówno zespołów organizmów żyjących w określonych siedliskach, jak i samych warunków fizycznych, w których żyją. Różnorodność biologiczna występuje zatem na trzech poziomach organizacji przyrody: -ekosystemowym, -gatunkowym,

-genetycznym, Miarą bioróżnorodności jest określenie tzw. zróżnicowania gatunkowego, czyli liczby gatunków i częstości ich występowania. Wyjaśnij uczniom, że im więcej organizmów występuje na danym terenie i im większa jest ich różnorodność gatunkowa, tym ekosystem jest stabilniejszy tzn. więcej łańcuchów pokarmowych tworzących sieci pokarmowe. Dlatego zadanie każdego zespołu polega na oznaczeniu jak największej liczby gatunków należących do określonej w karcie pracy grupy organizmów. Rozdaj każdej grupie po jednej karcie wg kolejności: Grupa 1. Bezkręgowców (karta pracy Nr 1), Grupa 2. Płazów, gadów i ssaków (karta pracy Nr 2), Grupa 3 Roślin (karta pracy Nr 3), Grupa 4. Ptaków (karta pracy Nr 4), Omówcie wyniki pracy. Na podsumowanie zajęć zaproponuj, by uczniowie podczas pogadanki wyjaśnili znaczenie bioróżnorodności (różnorodność biologiczna). Karta pracy nr 1. Poznajemy bezkręgowce wodne stawów karpiowych.. I. Połów i oznaczenie planktonu (zooplanktonu i fitoplanktonu). Sprzęt: siatka planktonowa, czysty słoik, szalka Petriego, pęseta, igła preparacyjna, pipetka, lupa filatelistyczna, klucze do oznaczania planktonu. Słoik do którego będziecie wlewać próby, należy bardzo dokładnie przepłukać wodą z badanego stawu. Zarzućcie siatkę bezpośrednio do wody. Czynność tę powtórzcie kilkakrotnie w celu zagęszczenia prób. Uzyskany w ten sposób zagęszczony materiał wlejcie do słoika. Na szalkę Petriego nalewamy troszkę wody ze słoika, tak, aby przykryć dno. Przy użyciu dobrej lupy filatelistycznej i klucza do oznaczania planktonu nazwijcie organizmy wodne. Wyniki zapiszcie w tabeli: Połów planktonu powtórzcie przynajmniej 10 razy. Po oznaczeniu organizmów wlejcie materiał do stawu!

Organizmy zaobserwowane w badanym materiale (nazwy gatunkowe lub nazwa ogólna np. wioślarki) 1. 9. 2. 10. 3. 11. 4. 12. 5. 13. 6. 14. 7. 15. 8. 16. II. Poznajemy organizmy zasiedlające dno zbiornika. Sprzęt: siatka bentosowa lub wiaderko przywiązane do sznurka, sitko, plastikowa kuweta, igła preparacyjna, lupa filatelistyczna, klucze do oznaczania bezkręgowców wodnych np.: - Rybak J. I. 2001. Przewodnik do rozpoznawania niektórych bezkręgowych zwierząt słodkowodnych, PWN, Warszawa; - Engelhardt W. i inni, 1998. Przewodnik flora i fauna wód śródlądowych, wyd. Multico, Warszawa; - Kołodziejczyk A., Koperski P., Kamiński M. 1998. Klucz do oznaczania makrofauny bezkręgowej, wyd. Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, Warszawa; - Kołodziejczyk A., Koperski P. 2000. Bezkręgowce słodkowodne Polski. UW, Warszawa Opuszczany wiaderko na dno zbiornika, tak by położyło się brzegiem na dnie. Następnie przesuwamy je po dnie i wyjmujemy. Odczekujemy kilka minut, aby kamyki i muł opadły na dno. Do kuwety nalewamy na dno trochę wody. Delikatnie cedzimy przez sitko zawartość wiaderka i wytrzepujemy otrzymany materiał do kuwety. Każdorazowo sprawdzamy, czy na piasku, kamykach, które pozostały w wiaderku, nie występują np. przyklejone chruściki domkowe, pijawki, mięczaki. Przy użyciu dobrej lupy filatelistycznej i klucza do oznaczania planktonu nazwijcie organizmy wodne. Pobieranie materiału dennego powtórz przynajmniej 10 razy. Wyniki zapisz w tabeli: Po oznaczeniu organizmów wlej materiał do stawu! Organizmy zaobserwowane w badanym materiale (nazwy gatunkowe lub nazwa ogólna np. pijawki) 1. 9. 2. 10. 3. 11. 4. 12. 5. 13. 6. 14. 7. 15. 8. 16. Karta pracy Nr 2

Poznajemy płazy, gady i ssaki stawów karpiowych.. I. Oznaczanie płazów i gadów. Korzystając z klucza do oznaczania płazów i gadów krajowych oznaczcie gatunki występujące na terenie stawów karpiowych. Płazy Gady II. Oznaczanie ssaków związanych ze stawami rybnymi. Korzystając z klucza do oznaczania ssaków (np. Kowalski K. & Pucek Z. 1984. Rodzina: Popielicowate - Gliridae. [W:] Z. Pucek (red.), Klucz do oznaczania ssaków Polski. PWN, Warszawa: 224-237) po tropach lub śladach żerowania wypiszcie gatunki, które można spotkać na stawach rybnych. ssaki

Karta pracy Nr 3 Poznajemy rośliny wodne stawów karpiowych.. I. Oznaczanie roślinności stawowej. Na rysunku przedstawiono rozkład pasów roślinności w poszczególnych strefach stawu. http://www.lubin.pl/files/edytor/file/pdf/sciezka-ppl.pdf Korzystając z kluczy do oznaczania nazwijcie: rośliny o liściach i pędach wynurzonych..

...... rośliny o liściach pływających...... rośliny o liściach zanurzonych.... Karta pracy Nr 4 Poznajemy ptaki stawów karpiowych. I. Oznaczanie ptaków. Na podstawie dostępnych przewodników do oznaczania gatunków ptaków, spróbujcie rozpoznać i nazwać ptaki występujące na terenie stawu.

ptaki.