Scenariusz lekcji języka polskiego klasa IV, V, VI

Podobne dokumenty
Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 5

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Scenariusz zajęć nr 5

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Scenariusz nr 40 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

KRYTERIA OCENY ROCZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Jaki utwór nazywamy bajką?

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

ANNA KOWALSKA KOSMICZNA PRZYGODA

ZAJĘCIA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU ( MARZEC / KWIECIEŃ )

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Tydzień Astronomiczny lutego 2016r.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA KLASA V

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Ocenę wyższą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania pozytywnych ocen niższych.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH Opracowanie: mgr Iwona Szkopiak, nauczyciel Zespołu Szkół w Barcinie

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

KLASA IV (ocenę wyższą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania ocen niższych pozytywnych)

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz zajęć nr 2

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

WKRÓTCE W KINACH JAK WSTRZYMAŁ SŁOŃCE I RUSZYŁ ZIEMIĘ? ANNA CIEÂLAK PIOTR ADAMCZYK JERZY STUHR PIOTR FRONCZEWSKI

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Kosmos Temat: Gwiazdy i planety

Scenariusz zajęć nr 4

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny roczne z języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej

KONKURS ASTRONOMICZNY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

PROGRAMY ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZYCH

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Przedmiotowe zasady oceniania z języka polskiego Opracowany przez mgr Katarzynę Krzyścin

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Wiem, co trzeba. Grudzień. Materiały dla klasy II. Imię i nazwisko:... Klasa:...

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH


KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

1. Obserwacje nieba 2. Gwiazdozbiór na północnej strefie niebieskiej 3. Gwiazdozbiór na południowej strefie niebieskiej 4. Ruch gwiazd 5.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA AUTOR: KATARZYNA MIKOS

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Zasady oceniania z języka polskiego w klasach IV VIII. Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowy Tomyślu

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Witajcie w nowym roku! Temat: Siedem dni tygodnia

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

Sposoby sprawdzania i oceniania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

PSO JEZYK POLSKI KL. IV - VI. a. konkretne wiadomości z kształcenia literackiego, kulturowego oraz nauki o języku i ortografii.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Kosmos Temat: Nasze Słońce

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO 2016/2017

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 1

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Umiejętności oceniane na lekcjach języka polskiego:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

GRAWITACJA I ELEMENTY ASTRONOMII

STANDARDY WYMAGAŃ PROGRAMOWYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO KLASA IV

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Transkrypt:

Scenariusz lekcji języka polskiego klasa IV, V, VI Temat: Wyprawa w kosmos - opowiadanie twórcze. Cele: -zaangażowanie uczniów w proces twórczego przewidywania oraz kształcenie umiejętności komponowania opowiadania jako jednej z form wypowiedzi Przebieg zajęć 1. Uczniowie projektują pionową oś czasu, w której punktem startowym jest bieżący rok. Pracują w grupach. Przydział ról- pisarz, korektorzy, porządkowi, sekretarz, prezenter (wedle uznania nauczyciela): -pierwsza opisuje wyprawę na Marsa, -druga-na Wenus, -trzecia-poza Układ Słoneczny -czwarta- na Syriusza -piąta-do Drogi Mlecznej (można wybrać inny cel podróży) 2. W pracy posługują się materiałami z zakresu astronomii zgromadzonymi wcześniej (mapy nieba, itp.). Z różnych źródeł zdobywają informacje na temat poszczególnych planet (mogą to być także prezentacje multimedialne, które zaprezentują w klasie) 3. Zgromadzenie odpowiedniego słownictwa słowa klucze do wykorzystania w opowiadaniu planety, satelity, rój meteorytów, galaktyka, czarna dziura, supernowa, orbita, itp. Sporządzają plan wydarzeń (np. opuszczenie Ziemi, awaria statku, konieczność lądowania na nieznanej planecie, spotkanie z istotami pozaziemskimi, próba nawiązania z nimi kontaktu, pomoc ze strony pozaziemskiej cywilizacji, wspólne osiągnięcie celu itp.)ustalają listę bohaterów i krótko ich charakteryzują, tak, by prezentowali różne osobowości, nawet skonfliktowane (zatarg między postaciami może być motorem napędzającym akcję). 4. Zapisują swoje opowiadanie, następnie odczytują na forum klasy. Prace poprawne pod względem językowym, ortograficznym, interpunkcyjnym prezentują na I piętrze na posterze. O wyborze najciekawszych prac decyduje nauczyciel. Praca dodatkowa (dla chętnych uczniów) Je również możemy zaprezentować na korytarzu. 1. Mój wehikuł czasu opis przedmiotu (dołączamy rysunek, fotografię, szkic ) 2. Jak wyobrażam sobie mieszkańca innej planety? opis postaci. (dołączamy rysunek, fotografię, szkic ) (p.stankiewicz)

Scenariusz lekcji języka polskiego klasa IV, V, VI TEMAT: Poetycka podróż w kosmos. CELE LEKCJI: Uczeń: - omawia sytuację przedstawioną w wierszu - wyszukuje w wierszu środki poetyckie - wciela się w rolę dziennikarza i rozmówcy METODY PRACY: analiza dokumentacyjna, zajęcia praktyczne, pogadanka, drama FORMY PRACY: jednostkowa, w parach, zbiorowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy krzyżówki, kartki z wierszem, kolorowe karteczki OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE: cele w języku ucznia, ocena koleżeńska, techniki: podnieś rękę, zasada niepodnoszenia rąk, zadanie na dobry początek; TOK LEKCJI: 1. Zadanie na dobry początek: uczniowie rozwiązują krzyżówkę samodzielnie (załącznik nr 1), po chwili wymieniają się zeszytami w ławce i sprawdzają poprawność wykonania zdania, czyli dokonują oceny koleżeńskiej. 2. Wprowadzenie tematu lekcji i podanie celów lekcji w języku uczniów. 3. Ćwiczenia językowe ze słowem gwiazda : - praca ze słownikiem języka polskiego wieloznaczeniowość tego słowa - odmiana przez przypadki rzeczownika gwiazda - gromadzenie frazeologizmów z danym słowem (np. urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą, spod ciemnej gwiazdy, chcieć gwiazdkę z nieba ).

4. Poznawanie wiersza "Rakieta opowiada o planetach" Wandy Chotomskiej (załącznik nr 2). Po czytaniu cichym, czytanie głośne i praca z tekstem literackim: określanie tematu wiersza, wyszukiwanie środków poetyckich. 5. Drama: wylosowany uczeń wyobraża sobie, że jest astronautą, który siedział w rakiecie, o której jest wiersz Chotomskiej. Pozostali uczniowie to dziennikarze, którzy przeprowadzają z nim rozmowę, zadają pytania. 6. Przekład intersemiotyczny: uczniowie rysują ilustrację do wiersza Chotomskiej. W trakcie rysowania zdradzam uczniom zdania, które pomagają zapamiętać nazwy planet, np. MeWę zastała ZiMa, a Jolka Sapie w UrNę (sylaby podpowiadają kolejność planet); Mimo Woli Znawców Mowy Jest Słoneczny Układ Nowy (pierwsze litery w kolejnych wyrazach są podpowiedzią). 7. Podsumowanie lekcji: zabawa Wąż skojarzeń: Uczniowie po kolei wymieniają skojarzenia związane z kosmosem.wyrazy nie mogą się powtarzać. Zadanie wykonywane jest parami. Brak wyrazu skutkuje zakończeniem zabawy przez daną parę. Powtórzenie wyrazu, który wypowiedziała inna para, również. Wygrywają ci uczniowie, którzy najdłużej pozostaną w grze. Utrata kolejki, a tym samym zakończenie zabawy, sygnalizowane jest stratą kolorowej kartki otrzymanej od nauczyciela przed jej rozpoczęciem. (B.Dzierżanowska)

Załącznik nr 1 1 2 3 4 5 6 7 1. Środek poetycki, najczęściej określenie rzeczownika. 2. Inaczej poezja. 3. Inaczej przenośnia. 4. Wyrazy dźwiękonaśladowcze to inaczej 5. Nadanie cech ludzkich np. przedmiotom, pojęciom 6. wiersza - osoba, do której skierowany jest utwór. 7. Podobnie brzmiące końcowe części wyrazów, najczęściej na końcu wersów.

Załącznik nr 2 "Rakieta opowiada o planetach" Chotomska Wanda Była na Ziemi taka Rakieta, która wygrała kosmiczny przetarg. Cieszą się starsi, cieszą się dzieci: - Nasza Rakieta w Kosmos poleci! I poleciała. Nie zboczy z toru, pozna dwanaście gwiazdozbiorów - czyli dwanaście znaków Zodiaku i zapamięta każdy z tych znaków. Jest wśród nich Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew i Panna w Kosmos wzięta. Liczy Rakieta gwiazdozbiory - ile ich było do tej pory? Jest jeszcze Waga, Skorpion, Strzelec, co strzela tylko tak na niby, jest Koziorożec oraz Wodnik i dwie kosmicznie wielkie Ryby. Teraz planety czas odwiedzić, co wkoło słońca krążą stale. Planet jest dziewięć. Czy Rakieta na pewno zdoła je odnaleźć? Dwie już znalazła - Mars i Jowisz. Rakieto, zadaj im pytanie! Dlaczego nie chcesz się zapytać, czy na tym Marsie są Marsjanie? Leci Rakieta coraz dalej i myśli: - Co to za figura? Duża planeta to jest Saturn, a mała to na pewno Uran. A teraz Neptun oraz Pluton, one od Słońca są najdalej. Te najzimniejsze z wszystkich planet na próżno myślą o upale. Zostały jeszcze trzy planety. Czy to, co leci to planeta? Warkocza nie ma żadna z planet, a ta z warkoczem to kometa. I znów planety przed Rakietą -

Wenus, a obok niej Merkury. Słońce przygląda im się srogo, nie chce w Kosmosie awantury. Kosmiczną podróż kończyć trzeba, już zaliczone osiem planet, a ta dziewiąta to jest Ziemia, miejsce Rakiecie dobrze znane. Wita Rakietę las i łąka, i Ziemian wita ją gromada: - Ląduj na Ziemi między nami i o Kosmosie opowiadaj! ASTRONOMICZNY TYDZIEŃ: 15-19 lutego 2016