Kluczowe pytanie: Jak i dlaczego artyści upamiętnili postać i dzieła Szekspira?

Podobne dokumenty
Jaki utwór nazywamy bajką?

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. rozumieć pojęcia: Szare Szeregi, zawiszacy, Harcerska Poczta Polowa;

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Kurs: język A: literatura (Language A: Literature)

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Kto puka do naszych drzwi?

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

1. Każdy ma swojego dusiołka

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

OPRACOWANIE MODUŁOWEGO PROGRAMU NAUCZANIA DLA ZAWODU


4 egzemplarze bibliografii podpisane!!! lewy górny róg: imię i nazwisko. pod spodem: semestr VI TUZ

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Scenariusz zajęć nr 50 Temat: Kropka czy przecinek? wstawiamy odpowiedni znak.

Ich bin so allein SCENARIUSZ LEKCJI

Uczeń i nauczyciel w roli rozmówcy

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Scenariusz zajęć nr 7

JANUSZA KORCZAKA SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH, SPDP, SZKOŁY ZAWODOWEJ ORAZ KL. 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Śpiewam do ciszy, by usłyszano. Norwid o muzyce.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Wymagania. - wykonuje w grupie piosenkę - w grupie śpiewa scatem melodię z Marsza tureckiego W.A. Mozarta, - wymienia poznane techniki wokalne.

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8


Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Józef Tischner, Boski młyn, Kraków Konkurs Recytatorski

przedstawienie biblijnej prawdy o stworzeniu człowieka przez Pana Boga; ukazanie podobieństwa człowieka do Boga;

Scenariusz projektu realizowanego na lekcjach języka polskiego w klasie III gimnazjum

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

Temat: Pole równoległoboku.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO HUMANISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

retoryki, literatury antycznej, historii oraz języka łacińskiego; musiał przerwać naukę z powodu problemów finansowych ojca i już

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

opracowała Agnieszka Kurzeja-Sokół

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Edukacja bez granic Kompetencje kluczowe język polski Szkoła Podstawowa Przebieczany Barbara Nowak

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

PLASTYKA PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W GIMNAZJUM

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 14. niedziela po Trójcy Świętej

SPIS TREŚCI. Wstęp Scenariusze zajęć z wykorzystaniem płyty Między nami

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Jak przygotować uczniów do czytania utworów poetyckich na maturze? Anna Kondracka-Zielińska

6 godz. (edukacja polonistyczna, edukacja matematyczna, plastyczna) 2 godz. (prezentacja projektu i jego ocena)

Temat 1. : Wykorzystanie cyberprzestrzeni

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Julian Tuwim. Wybór wierszy

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ogień. Ogień. Zagadnienia z podstawy programowej

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Za chwilę wybuchnę! Jak radzić sobie ze stresem.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

pod hasłem Za oknem już jesień... pod patronatem: Burmistrza Miasta Dębicy Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek 15+)

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Transkrypt:

Agnieszka Kruszyńska Temat: Artystyczna brać o Szekspirze. Kluczowe pytanie: Jak i dlaczego artyści upamiętnili postać i dzieła Szekspira? Czas Wysłuchanie audycji Finezje literackie Szekspir 1/ 5: 10, 37 min. Ćwiczenia: ok. 35 min. Łącznie: 45 minut Metody pracy - praca z tekstem (analiza, interpretacja) - kreatywne pisanie - praca w grupach - minidyskusja panelowa Przed zajęciami: Przed zajęciami przygotowujemy komputer dostępem do Internetu oraz rzutnik, a także materiały pomocnicze powielone w odpowiedniej liczbie. Potrzebne nam będą także magnesy i duże kartony z napisami. Wykonujemy je sami lub prosimy o to chętnych uczniów. Jeżeli to uczniowie przygotowują napisy w domu, prosimy, by słowa, sformułowania szczególnie wg nich ważne zapisali innym kolorem lub inną czcionką. Napisy zob. materiały pomocnicze nr 1. Jeśli dość dawno omawialiśmy utwory Szekspira lub jeszcze nie realizowaliśmy takich zajęć, prosimy uczniów, aby w domu przypomnieli sobie biografię i znaczenie twórczości Szekspira. Przebieg ćwiczenia: 1. Wprowadzamy uczniów w tematykę audycji. Krótko przypominamy postać Szekspira. Rozdajemy czterem losowo wybranym osobom po jednej planszy (materiał pomocniczy nr 1) i prosimy, aby uczniowie ci zawieszali plansze na tablicy w momencie, w którym słowa z przytoczonego utworu padną w audycji. Dla komfortu Nauczyciela w materiale pomocniczym nr 1 napisy zostały podane w takiej kolejności, w jakiej powinny być zawieszone na tablicy. Informujemy uczniów, że audycji będziemy słuchać w czterech częściach. Wysłuchanie pierwszego fragmentu audycji Finezje literackie Szekspir 1/ 5 do 01, 49 min. http://www.nina.gov.pl/ninateka/audioteka/detal//2012/01/26/edu_finezje_literackie_1995 Szek spir_odc_1 Dzielimy klasę na trzy grupy, rozdajemy materiał pomocniczy nr 2. Uczniowie w grupach wybierają swoich kapitanów, po czym rozmawiają między sobą (przez 3 minuty), jak rozumieją zaznaczone dla ich grupy dwa wersy tekstu (w kontekście całości). Pytania pomocnicze znajdują się 1

na kartach z tekstem. Kapitanowie grup zajmują miejsce przy jednym stoliku i kolejno przedstawiają wypracowane stanowisko w formie minidyskusji panelowej. Uczniowie z klasy mogą uzupełniać wypowiedzi kapitanów, przedstawiać inne możliwości interpretacji (7 minut). Całość ćwiczenia: ok.12 minut. 2. Prezentacja kolejnej części audycji do 7.00 minuty (z wieszaniem napisów). Rozmowa z uczniami o zawieszonych tekstach. Przykładowe pytania do uczniów: Jak rozumiecie pragnienie przestrzeni w wierszu Pasternaka? Z czym kojarzą się wam oklaski ulicy, a z czym określenie pisklęta poety? Jak jest Julia w wierszu Anny Piwkowskiej? Czy rzeczywiście można lepiej zrozumieć twórcę, poznając kulturę, kraj, w którym wyrósł? Dlaczego tak, dlaczego nie? Czas: 10 min. 3. Trzecia część audycji do 8.55. min. Przerywamy po słowach: Pierwsze zaskoczenie to... Prezentujemy nagrobek Szekspira ze strony: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=plik:shakespearemonument_cropped.jpg&filet imestamp=20070807083034 lub z materiału pomocniczego nr 3. Rozmowa: Jak zazwyczaj wyglądają pomniki nagrobne? Co może zaskakiwać w pomniku nagrobnym Szekspira? Czas: 3 min. 4. Epitafium analiza i praktyka. a.)słuchamy audycji od 8. 55 min. do końca. Uczniowie porównują własne opinie o nagrobku Szekspira z opiniami przedstawionymi w audycji. b.) Analiza epitafium wg pytań w materiale pomocniczym nr 3. c.) Pisanie epitafium, praca w grupach materiał pomocniczy nr 4. Przykład: Ona jak Wenus, On jak Kupido; Umarli, żyją w pamięci, miłują się w zaświatach. Czas: 17 min 5. Praca domowa: Napisz pochwałę teatru wg instrukcji w materiale pomocniczym nr 5. Dla chętnych: Przeprowadźcie w kilkuosobowej grupie sondę uliczną lub szkolną materiał pomocniczy nr 6. 2

Materiały pomocnicze Materiał pomocniczy nr 1 Większą od góry, którą Bóg postawił. Wolałbym ciemną mieć na oczach chmurę Bo czymże są wobec oklasków ulicy pisklęta poety? Ja pragnę PRZESTRZENI Borys Pasternak, wiersz Szekspir Johann Wolfgang von Goethe: Kto chce poznać poetę, ten ma iść do jego kraju. Julia [...] nawija dzień jak sztukę kredowego płótna na chorobliwą strunę niespełnionych wzruszeń Anna Piwkowska, wiersz Julia 3

Materiał pomocniczy nr 2 Grupa I Z jakich przyczyn można nazwać Szekspira duchem? Jakim czynem jest zbudowanie góry? Jak można rozumieć to, że człowiek zrobił coś większego niż Bóg? Większa od góry, którą Bóg postawił. Wolałbym ciemną mieć na oczach chmurę Grupa II Jak trzeba mówić, by opisać coś niewidomemu? Co to znaczy, że ziemia została przez Szekspira zbliżona z nieskończonością? Większa od góry, którą Bóg postawił. Wolałbym ciemną mieć na oczach chmurę Grupa III Co to znaczy ciemna chmura na oczach? Dlaczego ktoś mógłby chcieć patrzeć na świat czyimiś (Szekspira) oczami? Większa od góry, którą Bóg postawił. 4

Wolałbym ciemną mieć na oczach chmurę Materiał pomocniczy nr 3 Jak zazwyczaj wyglądają pomniki nagrobne? Co może zaskakiwać w pomniku nagrobnym Szekspira? IVDICIO PYLIUM, GENIO SOCRATEM, ARTE MARONEM, TERRA TEGIT, POPULUS MAERET, OLYMPUS HABET Pylos w osądach, Sokrates w geniuszu, Maro w sztuce, Ziemia go grzebie, ludzie opłakują, do Olimpu należy Rozumienie epitafium: Jakie cechy i umiejętności symbolizują te postacie? Pylos w osądach król Nestor Sokrates Maro Wergilisz Co o twórcy mówi drugi wers epitafium? Należy do Olimpu Opłakiwany przez ludzi Pogrzebany w ziemi Jak patrzymy na świat, czytając drugi wers: z dołu do góry, czy z góry na dół? O czym świadczy taka kolejność? Pomnik na grobie Szekspira w Kościele Świętej Trójcy w Stratford Upon Avon. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=plik:shakespearemonument_cropped.jpg&filetim estamp=20070807083034 5

Materiał pomocniczy nr 4 Przypomnienie terminu: Epitafium krótki napis umieszczony na nagrobku, a także utwór sławiący zmarłego. Epitafia są zwięzłe, nierzadko mają charakter panegiryczny, czyli pochwalny. Słowo epitafium częste jest w tytułach utworów upamiętniających zmarłych, np. film Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, Epitafium dla Sergiusza Jesienina piosenka Gintrowskiego. Napisz epitafium dla Romea i Julii. Pierwsza linijka niech zawiera imię (imiona) greckiej (rzymskiej) bogini lub boga. Druga linijka, jak epitafium na grobie Szekspira, niech zawiera trzy czasowniki...... Materiał pomocniczy nr 5 Napisz 5-10 zdaniową pochwałę teatru. Może być rymowana. W tekście musza się znaleźć następujące elementy: apostrofa do teatru i/lub muz wskazanie dobrodziejstw teatru dla człowieka przywołanie imion muz tragedii Melpomeny i komedii Talii przywołanie nazwiska twórcy Hamleta porównanie z telewizją zachęta/ napomnienie Materiał pomocniczy nr 6 Sonda: Kim był William Szekspir? Z czym kojarzy się pani/ panu nazwisko William Szekspir? Rozmówca Odpowiedź płeć grupa wiekowa 1. 2. 3. 4. 6

5. 6. 7. W podsumowaniu użyjcie słów: najczęściej, najrzadziej, najbardziej zaskakująca odpowiedź. Jakie są Wasze wnioski z sondy? 7