Dzieci tworzą stają się autorami swoich dzieł. Mały autor ma takie same prawa jak duży. Powinien je znać, żeby umieć szanować własną i cudzą pracę.

Podobne dokumenty
Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Czy to jest reklama? Zadanie 3

Co to jest komunikat? Zadanie 1

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Twoja cyfrowa opowieść Zadanie 3

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

Ja i mój komputer Zadanie 1

Media a prawa dziecka

Komputer skrzynią wspomnień Zadanie 4

Przyjazne i dostępne kino

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Psotnik a zdrowa żywność Zadanie 5

Julka, Kuba, Psotnik i komputery Zadanie 1

Wiem, jak bezpiecznie korzystać z mediów

Język komputera - Zadanie 2

Chmurne archiwum - Zadanie 3

Świat aplikacji - Zadanie 2

Grzecznie i skutecznie o zasadach dobrej komunikacji Zadanie 2

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Symetria w klasie i na podwórku

Kampanie społeczne by zmieniać świat na lepsze

Emocje w kropkach i kreskach Zadanie 4

Różnorodność źródeł informacji

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. A. Awantura

Scenariusz zajęć nr 7

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Wielkie porządki w komputerze Zadanie 4

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Wielkie porządkowanie informacji

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Dzielni poszukiwacze informacji

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

CO SPRAWIA, ŻE JESTEŚMY SZCZĘŚLIWI? CO WIDZISZ TY, A CO JA?

Słynny malarz polski Jan Matejko

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Lekcja wychowawcza dla klasy V SP Temat: Nasze prawa ważna sprawa. Nauka w szkole dla każdego!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Temat: Instrukcja obsługi życia codziennego", czyli kto czyta, nie błądzi.

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

4. Rozpoznawanie zasobów społeczności lokalnej w materiałach prasowych.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

Pytania do uczniów i odpowiedzi zostały zaznaczone kolorem niebieskim.

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Elementy aktywne w aplikacjach Zadanie 3

Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

z wykorzystaniem robotów Ozobot

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Pieniądze w mediach Zadanie 2

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Kim będę?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Moduł III - Substancje psychoaktywne Alkohol Autor scenariusza: Agnieszka Czerkawska

Temat: Jesień w sadzie, ogrodzie i w parku. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Audiopamiętnik Julki i Kuby Zadanie 2

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Bliźniaki reklamują swój piknik naukowy Zadanie 3

SCENARIUSZ NR 4. Temat: Matematyka na co dzień na dworcu/na lotnisku/na przystanku

Edukacja kulturalna Warsztat ewaluacyjny zespołu

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

Za chwilę wybuchnę! Jak radzić sobie ze stresem.

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

JAK NAPISAĆ SCENARIUSZ LOKALNY?

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Godzina Czas Nazwa bloku Opis ćwiczenia Materiały 0:00-0:02 2 min Wprowadzenie

Temat: Witaj przedszkole, witaj szkoło - scenariusz zajęć. z elementami kodowania

Temat: Nasze państwo nasze prawa.

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

uczymy się współpracujemy bawimy się rozmawiamy odkrywamy ruszamy się

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Transkrypt:

Prawa małego autora Pomysł na lekcję Dzieci tworzą stają się autorami swoich dzieł. Mały autor ma takie same prawa jak duży. Powinien je znać, żeby umieć szanować własną i cudzą pracę. Cele operacyjne Dzieci: wiedzą, kto to jest autor; rozumieją, że mają prawo decydować, z kim dzielą się swoją twórczością; wiedzą, co to jest plagiat; rozumieją, dlaczego nie wolno plagiatować cudzych utworów; wiedzą, co to jest cytat; potrafią wskazać cytat we własnej i cudzej wypowiedzi. Pomoce zalecane do przeprowadzenia zajęć: Prace przyniesione przez dziec małe karteczki z imionami i nazwiskami dzieci chustki do przewiązania oczu po jednej dla każdego z uczniów arkusz papieru, marker Materiał pomocniczy "Cytaty"

Przebieg zajęć Przed zajęciami poproś uczniów, żeby przynieśli na lekcję coś, co sami zrobili i chcieliby się tym pochwalić przed innymi. Mogą to być prace plastyczne, robótki ręczne, sklejone modele samolotów, napisany przez dziecko wiersz lub opowiadanie, wykonane zdjęcia, a nawet upieczone ciastka. Wytwory dzieci mogą być związane z zajęciami lekcyjnymi, ale lepiej, jeśli dzieci zaprezentują coś zrobionego w wolnym czasie. Jeśli wykonanego dzieła nie da się przynieść do szkoły, poproś o sfotografowanie go. Bardzo ważne dla zajęć jest, żeby dzieci przyniosły dzieła, z których są szczególnie dumne. Krok 1. Dzieci siedzą w kręgu; układają przed sobą własne prace. Poproś, żeby opowiedzieli po kolei w 2 3 zdaniach o swojej pracy (np. jaki ma tytuł lub o czym jest, w jakich okolicznościach powstała, dlaczego jest dla nich ważna). Powiedz, że każdy i każda z nich jest autorem lub autorką. Autor/autorka to osoba, która coś samodzielnie, według własnego pomysłu stworzyła. Podziękuj dzieciom, że jako autorki i autorzy zechcieli się podzielić swoją twórczością, czyli pokazać ją kolegom i koleżankom. Poproś, aby uczniowie ułożyli swoje dzieła na ławkach zsuniętych w środku sali. Czas: 10 Metoda: rozmowa Pomoce: prace przyniesione przez dzieci

Krok 2. Rozdaj uczniom wcześniej przygotowane karteczki z ich imionami i nazwiskami. Poproś, żeby każdy położył karteczkę przy swoim dziele, tak żeby było wiadomo, kto jest jego autorem/autorką. Poproś, by wszyscy usiedli na podłodze i zawiązali sobie oczy chustkami. W tym czasie zrób na stole szybkie przetasowanie: pomieszaj karteczki, niektóre w ogóle usuń, przy innych połóż więcej przedmiotów. Poproś uczniów, żeby podeszli do stołu. Zapytaj, jak się czują. Czy to miłe, że ich prace są nagle podpisane innym nazwiskiem? Co czują ci, których nazwiska w ogóle zniknęły? Co czują ci, którzy nagle zostali autorami cudzych prac? Powiedz, że takie działania są niezgodne z prawem. Nikomu nie wolno podpisać się pod cudzą pracą ani usunąć nazwiska autora. Przywróćcie na stole właściwy porządek. Czas: 10 min Metoda: gra Pomoce: małe karteczki z imionami i nazwiskami dzieci, chustki do przewiązania oczu po jednej dla każdego z dzieci. Krok 3. Zapytaj, w jaki sposób można się dzielić twórczością. Pozwól na burzę mózgów, wszystkie pomysły zapisuj na arkuszu papieru. Jeśli dzieci nie zgłoszą takich pomysłów, uzupełnij listę, wskazując następujące sposoby: przekazanie pracy na wystawę, powieszenie lub postawienie jej w publicznym miejscu (np. przypięcie na tablicy ogłoszeń), umieszczenie dzieła w przestrzeni publicznej (np. rzeźby w parku, muralu na ścianie domu, nawet bałwana na trawniku), pokazanie swojej twórczości prywatnie, tylko wybranym przez siebie osobom, przesłanie e mailem, SMS em, listem, umieszczenie na stronie internetowej, forum społecznościowym, danie komuś dzieła w prezencie. Następnie zastanówcie się, w jaki sposób można podzielić się ze społecznością szkolną dziełami z ćwiczenia 1. Podkreśl jeszcze raz, że autor może się dzielić twórczością, ale nie musi; ma prawo decydować, z kim i w jaki sposób się dzieli. Czas: 10 min Metoda: burza mózgów Pomoce: arkusz papieru, marker

Krok 4. Powiedz, że jeśli autor opublikował (przedstawił publicznie, wydał, pokazał wszystkim) swój utwór, to możemy z niego korzystać: czytać, oglądać, słuchać, a także cytować czyli użyć małego fragmentu, podając przy tym, kto jest jego autorem. Podziel uczniów na pary. Poproś, żeby spróbowali rozpoznać cytaty w tekście (materiał pomocniczy "Cytaty"). Zapytaj, kto jest w stanie podać autorów i tytuły zacytowanych utworów. Zapytaj, jak w tekście oznaczono cytat. Powiedz, że cudze słowa bierzemy w cudzysłów, narysuj na tablicy, jak on wygląda. Czas: 10 min Metoda: praca w parach Pomoce: Materiał pomocniczy "Cytaty" Krok 5. Podsumuj zajęcia. Powiedz, że autorem/autorką jest każdy, kto samodzielnie stworzył jakąś pracę według własnego pomysłu. Każdy ma prawo zdecydować, czy i kiedy pokaże swoje dzieło innym. Może je podpisać imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem. Przypomnij, że warto się dzielić swoją twórczością, ale to nie jest obowiązek. Powiedz, że nikt nie może podpisywać się pod cudzą pracą. Czas: 5 min Metoda: mini wykład prowadzącego Pomoce:

Ewaluacja Czy po przeprowadzeniu zajęć dzieci: rozumieją, kim jest autor? wiedzą, jakie mają prawa jako autorzy? rozumieją, że należy szanować innych twórców i ich prawa? Opcje dodatkowe Z przyniesionych eksponatów zróbcie dla całej szkoły wystawę, którą będzie można zwiedzić np. w waszej klasie. Zachęć dzieci, żeby podzieliły się swoją twórczością z większą liczbą osób. Informacje Scenariusz: Anna Buchner Konsultacja merytoryczna: Eliza Hetkowska, Dorota Górecka Konsultacja metodyczna: Joanna Góral Wojtalik Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach 3.0

Materiały Materiał pomocniczy,,cytaty" Przeczytaj tekst, podkreśl kolorową kredką wszystkie miejsca, gdzie użyto cytatów. Zastanów się, czy znasz autorów i tytuły zacytowanych utworów? Nazywam się Lisa i mam siedem lat. Nie, to żart oczywiście. Po prostu lubię książkę, z której pochodzi ten cytat. Naprawdę nazywam się Kaśka. Mieszkam w małej miejscowości, gdzie największą atrakcją jest przejazd superszybkiego nowoczesnego pociągu. Oczywiście nie jedzie on najpierw powoli, jak żółw ociężale, ale mknie jak błyskawica, chłopcy starają się mu zrobić zdjęcie, ale to się nigdy nie udaje za szybko jedzie. Trudno mi usiedzieć w jednym miejscu. Mama mówi o mnie lecz zamiast trzymać się rzeczki, robiła piesze wycieczki, bo wciąż gdzieś mnie nosi. Czasem wymyślę sobie jakiś plan, a potem idę naprzód i powtarzam niebieski kwiat i kolce, niebieski kwiat i kolce zupełnie jak osioł z mojego ulubionego filmu. Przez te wycieczki regularnie spóźniam się do domu, a kiedy mama robi mi wymówki, odpowiadam niewinnie: Wybacz moje złoto, ale wieczór taki piękny, że szedłem piechotą i mama, rzecz jasna, mięknie. Słowniczek cytat plagiat Czytelnia Czerniawski Piotr, Lipszyc Jarosław, Wilkowski Marcin, Pierwsza pomoc w prawie autorskim, [online], [dostęp: 27.11.2013], dostępny w Internecie: http://prawokultury.pl/publikacje/pierwsza pomoc/.